Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι βάζεις το μια χαρά visibility και το να πειραματιστούν με τα settings του παιχνιδιού και της οθόνης στην ίδια πρόταση δείχνει ότι η βάση της διαφωνίας μας αφορά το πως πρέπει να είναι ένα παιχνίδι για να είναι ευχάριστο. Και είναι ακριβώς και ο λόγος γιατί οι καλύτεροι παίκτες είναι δυσαρεστημένοι από το visibility: Είναι αυτοί που τους ενδιαφέρει περισσότερο πως παίζει το παιχνίδι παρά πως δείχνει.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν υπάρχει αντικειμενικά καλύτερο σε αυτή την περίπτωση, απλά υποκειμενικό, εξαρτώμενο από το τι ο καθένας προσωπικά αναμένει το παιχνίδι να του δώσει. Εγώ προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικά βαρετό να βρω μια γωνία που δε φαίνομαι καλά και να κάθομαι εκεί κάνοντας χρήση μόνο του ποντικιού για να σκοτώνω όποιον περνάει. Άλλοι μπορεί να πιστεύουν ότι το camouflage ή/και η αληθοφάνεια πρέπει να παίζει ρόλο σε ένα arcade shooter.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οπότε ας κάνουμε τους χαρακτήρες καρικατούρες να φαίνονται καλύτερα. Στην πραγματικότητα άμα κάτσω σε μια σκοτεινή γωνία και περάσεις το ίδιο θα συμβεί, το BF δεν είναι Fortnite με cartoon visuals. Ναι είναι arcade shooter αλλά όχι να το ξεφτιλίσουμε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι τελικά πως ότι, μα ότι και να κάνουν στην Dice, οι μισοί από τους παίκτες θα είναι δυσαρεστημένοι. Παίρνουν όλοι το arcadeόμετρο και μετράνε. 😋

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Οπότε ας κάνουμε τους χαρακτήρες καρικατούρες να φαίνονται καλύτερα. Στην πραγματικότητα άμα κάτσω σε μια σκοτεινή γωνία και περάσεις το ίδιο θα συμβεί, το BF δεν είναι Fortnite με cartoon visuals. Ναι είναι arcade shooter αλλά όχι να το ξεφτιλίσουμε κιόλας.

Γι' αυτό ακριβώς λέω ότι είναι θέμα άποψης. Προφανώς εσύ παίζεις για να νιώθεις και κάπως ότι "πολεμάς" στο WW2, εμένα πάλι το συγκεκριμένο με αφήνει αδιάφορο. Το Apex Legends για παράδειγμα, το οποίο δεν βασανίζεται από θέματα ρεαλισμού, παίζει πολύ καλύτερα από το Battlefield, άσχετα αν μου αρέσει εμένα προσωπικά.

Θεωρώ ότι αυτές οι συζητήσεις και διαφωνίες, αλλά και αρκετά προβλήματα τα οποία έχει το Battlefield V, οφείλονται στο γεγονός ότι η DICE για να δευρύνει το κοινό στο οποίο απευθύνεται, πρόσθεσε πολλά στοιχεία ανταγωνιστικά μεταξύ τους. Για παράδειγμα αφαίρεσε το 3d spotting (θετικό κατά τη γνώμη μου), αλλά την ίδια στιγμή το visibility είναι (σχετικά) ρεαλιστικό (κακό κατά τη γνώμη μου). Το πρώτο στοιχείο απευθύνεται σε αυτούς που τους ενδιαφέρει το gameplay, το 2ο σε αυτούς που τους ενδιαφέρει η ατμόσφαιρα. Υπάρχουν κι άλλα τέτοια παραδείγματα (τα animations, το κακό mobility των αρμάτων κτλ).

Επειδή λοιπόν το κοινό έχει διευρυνθεί (κακώς κατά τη γνώμη μου), οι μισοί θα γκρινιάζουν για κάτι όταν οι υπόλοιποι είναι ευχαριστημένοι, όπως έγραψε και ο @black66.gr. Είναι αντικειμενικό σε κάθε περίπτωση ότι το BFV έχει το χειρότερο visibility στην ιστορία του franchise, εξαιρουμένου του BF1 πιθανώς (το οποίο όμως είχε 3d spotting). Όσοι έχουν παίξει BF2 θα θυμούνται ότι είχε καθαρό visibility και δεν χρειαζόταν 3d spotting, παρότι υπήρχε Fog of War ώστε να μην βλέπεις πολύ μακριά. Οι εποχές βέβαια αλλάζουν και τώρα έχουμε τόσα περίπλοκα πράγματα που έχουν προστεθεί, καταπληκτικά γραφικά, κτίρια που γκρεμίζονται και έδαφος που αλλάζει σχήμα και έχει πολλές καμπύλες. Όλα αυτά μπορεί να προσφέρουν μεγαλύτερο ρεαλισμό και πολυπλοκότητα, αλλά αμφιβάλλω ειλικρινά αν κάνουν ένα παιχνίδι να είναι πιο ευχάριστο. Φοβάμαι ότι απλά το κάνουν πιο όμορφο και εντυπωσιακό, αλλά πιο εκνευριστικό, απέξω κούκλα και από μέσα πανούκλα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ας κάνουν ό,τι θέλουν, τώρα έχει φάει uninstall. Θα ασχοληθώ ξανά στο επόμενο BF αν και εφόσον παίζει σωστά σε high-end σύστημα.

Να είσαι σίγουρος ότι το επόμενο BF θα σου αρέσει ακόμα λιγότερο. Ο λόγος; Η φυσική εξέλιξη των games. Το περιέγραψε ακριβώς ο @dfk_7677 από πάνω. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για μένα προσωπικά; Προσαρμόζεσαι.

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Μια χαρά είναι το visibility στο παιχνίδι, όποιος παραπονιέται να πειραματιστεί με τα settings του παιχνιδιού ή της οθόνης του. Το να φέγγουν οι παίχτες λες και τους χτυπάς με φακό δεν είναι λύση.

Όχι, αλλά ναι.

Όχι, δεν είναι μια χαρά το visibility. Είναι πολλές τρομάρες, και έχει αποδειχτεί ξανά και ξανά. Υπάρχει και υπέροχο σχετικό video, αρκετές σελίδες παραπίσω.

Ναι, το να γίνουν αυτόφωτοι οι χαρακτήρες σε άσχετες με φωτισμό θέση, είναι γελοιότητα και όχι λύση.

Δεν είναι το 1ο BF που παίζουμε, άλλο camo ή έστω σκιές κλπ κι άλλο να είσαι μπροστά του, στο 1 μέτρο και να μην το βλέπεις έστω και σε μισοσκόταδο (που ειδικά στην devastation δεν παίζει ούτε για αστείο).

Για καταστάσεις με χόρτα-θάμνους κλπ...(τζι-φο.ρ.ς εξπίριενς προ πλέϊερ), μην το πιάσουμε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Μάλιστα, ρεαλισμός 0. Επειδή τα trashcans του 0.5 K/D τρώνε ήττα, είπαν να βάλουν εχθρούς που φέγγουν..Χαχαχα

 

Οι "εχθροί που φεγγουν" παντως υπήρχαν και στα προηγούμενα bf.

 

Δε ξέρω τι trashcans λες, το παιχνίδι έχει πρόβλημα με την ορατότητα των εχθρών, υπάρχουν άπειρα βιντεάκια και threads για αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, dfk_7677 είπε

Γι' αυτό ακριβώς λέω ότι είναι θέμα άποψης. Προφανώς εσύ παίζεις για να νιώθεις και κάπως ότι "πολεμάς" στο WW2, εμένα πάλι το συγκεκριμένο με αφήνει αδιάφορο. Το Apex Legends για παράδειγμα, το οποίο δεν βασανίζεται από θέματα ρεαλισμού, παίζει πολύ καλύτερα από το Battlefield, άσχετα αν μου αρέσει εμένα προσωπικά.

Θεωρώ ότι αυτές οι συζητήσεις και διαφωνίες, αλλά και αρκετά προβλήματα τα οποία έχει το Battlefield V, οφείλονται στο γεγονός ότι η DICE για να δευρύνει το κοινό στο οποίο απευθύνεται, πρόσθεσε πολλά στοιχεία ανταγωνιστικά μεταξύ τους. Για παράδειγμα αφαίρεσε το 3d spotting (θετικό κατά τη γνώμη μου), αλλά την ίδια στιγμή το visibility είναι (σχετικά) ρεαλιστικό (κακό κατά τη γνώμη μου). Το πρώτο στοιχείο απευθύνεται σε αυτούς που τους ενδιαφέρει το gameplay, το 2ο σε αυτούς που τους ενδιαφέρει η ατμόσφαιρα. Υπάρχουν κι άλλα τέτοια παραδείγματα (τα animations, το κακό mobility των αρμάτων κτλ).

Επειδή λοιπόν το κοινό έχει διευρυνθεί (κακώς κατά τη γνώμη μου), οι μισοί θα γκρινιάζουν για κάτι όταν οι υπόλοιποι είναι ευχαριστημένοι, όπως έγραψε και ο @black66.gr. Είναι αντικειμενικό σε κάθε περίπτωση ότι το BFV έχει το χειρότερο visibility στην ιστορία του franchise, εξαιρουμένου του BF1 πιθανώς (το οποίο όμως είχε 3d spotting). Όσοι έχουν παίξει BF2 θα θυμούνται ότι είχε καθαρό visibility και δεν χρειαζόταν 3d spotting, παρότι υπήρχε Fog of War ώστε να μην βλέπεις πολύ μακριά. Οι εποχές βέβαια αλλάζουν και τώρα έχουμε τόσα περίπλοκα πράγματα που έχουν προστεθεί, καταπληκτικά γραφικά, κτίρια που γκρεμίζονται και έδαφος που αλλάζει σχήμα και έχει πολλές καμπύλες. Όλα αυτά μπορεί να προσφέρουν μεγαλύτερο ρεαλισμό και πολυπλοκότητα, αλλά αμφιβάλλω ειλικρινά αν κάνουν ένα παιχνίδι να είναι πιο ευχάριστο. Φοβάμαι ότι απλά το κάνουν πιο όμορφο και εντυπωσιακό, αλλά πιο εκνευριστικό, απέξω κούκλα και από μέσα πανούκλα...

Πω ρε φίλε τι μου θύμησες τώρα,  bf2 πραγματικά ο εχθρός φαινόταν πεντακάθαρα, τον έβλεπες από 500 μέτρα μακριά! 

Προσωπικά το βρίσκω πολύ κουραστικό το κακό visibility και πράγματι ξεκίνησε έντονα από το bf1. 

Το battlefield κάποτε κράταγε τα δικά του στοιχεία ασχέτως το τι επικρατούσε την κάθε περίοδο, εκεί ακριβώς ήταν που κέρδισε πιστό κοινό. Κάποτε στους 100 οι 90 έπαιζαν call of duty και οι δέκα battlefield και ίσως να λέω και πολλούς. 

Είμαι αντίθετος στο μπασταρδεμα και τα περίεργα που ξεκίνησαν από το battlefield v. 

Έτσι δεν κερδίζεις κόσμο αλλά χάνεις. 

Στις 6/5/2019 στις 1:04 ΠΜ, icy20 είπε

Το 3ο μου vid... Περιμενω αποψεις κακες και μη (δεν εχω προβλημα με την κριτικη, αντιθετως βοηθαει κιολας να βελτιωνομαστε οσο γινεται)
 

Δεν βλέπω κάτι κακό. Είσαι πολύ γρήγορος, πολύ καλά αντανακλαστικά και έχεις μάτια κουκουβάγιας. Απορώ κάποιους εχθρούς πως τους έβλεπες. 

Πολύ καλός, μπράβο. 

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαιξα σημερα σε ενα φιλο μου σε high end pc και το μονο που του ειπα μετα απο λιγο γιατι δεν αντεξα να παιξω και πολυ ηταν συλλυπητηρια για τα λεφτα (τα οποια δουλευει) και εβγαλε απο τη τσεπη για να αγορασει το συγκεκριμενο game, framedrops, stuttering, καρτουνιστικα, απαισια και υπερκορεσμενα γραφικα που θυμιζαν γραφικα του playstation 3, κλασεις κατωτερα απο το bf 1,  προβληματικοι servers, απο που να αρχισω και που να τελειωσω, μπορω να γραψω 20 σελιδες μονο σε αυτη τη 1 περιπου ωρα που επαιξα, δοξα τον υψιστο που δε το αγορασα και ουτε προκειται, αισχρο και τρισαθλιο, μονο με αυτες τις 2 λεξεις θα μπορουσα να το χαρακτηρισω. Aπο 'μενα παιρνει με ολη μου τη καρδια ενα 0/10.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Επαιξα σημερα σε ενα φιλο μου σε high end pc και το μονο που του ειπα μετα απο λιγο γιατι δεν αντεξα να παιξω και πολυ ηταν συλλυπητηρια για τα λεφτα (τα οποια δουλευει) και εβγαλε απο τη τσεπη για να αγορασει το συγκεκριμενο game, framedrops, stuttering, καρτουνιστικα, απαισια και υπερκορεσμενα γραφικα που θυμιζαν γραφικα του playstation 3, κλασεις κατωτερα απο το bf 1,  προβληματικοι servers, απο που να αρχισω και που να τελειωσω, μπορω να γραψω 20 σελιδες μονο σε αυτη τη 1 περιπου ωρα που επαιξα, δοξα τον υψιστο που δε το αγορασα και ουτε προκειται, αισχρο και τρισαθλιο, μονο με αυτες τις 2 λεξεις θα μπορουσα να το χαρακτηρισω. Aπο 'μενα παιρνει με ολη μου τη καρδια ενα 0/10.

.....είπε, και συνέχισε να παίζει το αγαπημένο του Fortnite.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...