Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, black66.gr είπε

Έχω την Sound Blaster Zx που πάνω της έχω συνδέσει τα ηχεία μου. Για τα ακουστικά μου έχω  πάρει την Roccat Juke. Όταν επιλέγω να ακούσω από τα ακουστικά τότε όλα δουλεύουν σωστά. Ήχος παιχνιδιού αλλά και ο ήχος από το ingame squad chat. Όταν όμως επιλέγω τα ηχεία τότε ακούγεται κανονικά ο ήχος του παιχνιδιού αλλά οι φωνές των squad members από τα ακουστικά. Τι ρύθμιση μπορώ να κάνω για να τα ακούω όλα είτε από τα ηχεία είτε από τα ακουστικά; 

Λοιπόν έβαλα το frame rate στα 60 FPS και το future frame off ,,,,,, και παίζω κομπλέ και σταθερά στα 60 FPS χωρίς κολλήματα και βλακείες ,,,,,,, το θέμα είναι ότι μπορεί να τρέξει παραπάνω ,,,, όταν βάζω το frame rate στα 144 ,,,,, παίζει με 110-120 FPS ,,,,αλλά δεν είναι smooth το gameplay ,,, και δεν λέω ότι έχει frame  drops,,,,, κάτω από 100 FPS δεν πέφτει ,,,,,,, αλλά δεν είναι καλό το gameplay ,,,,,,,, όλο αυτό το λέω γιατί σε όλα τα παιχνίδια που παίζω πάντα βάζω όλα σε high να δω με πόσα frames τρέχει και από κει και πέρα φτιάχνω τις ρυθμίσεις για να έχω τα κατάλληλα frames ,,,,,, από τι στιγμή ξανάλεω που τα γαμηδια τα 110-120 frames τα βλέπω πάνω αριστερά ,,,, γιατί το gameplay είναι ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!!!!!!!!!;;;;;;!;!;!;!;!;!;!;!;!; Τα νεύρα μου !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Για δοκίμασε λίγο και το enhanced sync από τους οδηγούς της AMD.

Επίσης, αφού δεν πέφτει ποτέ κάτω από τα 100 όπως λες, βάλε κόφτη στα 90, όχι στα 60.

Ενεργοποιημένο είναι το enhanced sync έτσι και αλλιώς ,,,, δεν έχει όμως στα 90 ,,,, έχει 60 -120 - 144 - 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Plig88 είπε

Ενεργοποιημένο είναι το enhanced sync έτσι και αλλιώς ,,,, δεν έχει όμως στα 90 ,,,, έχει 60 -120 - 144 - 200

Βάλτο μέσα από το game 200 και βάλε όριο μέσα από τα Radeon settings στα 90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Plig88 είπε

Στο frame target εννοείς ;;;

Ναι. 

Γενικά το θέμα που έχεις δεν είναι λογικό, το να το περιορίσεις στα 60 ή 90 είναι προσωρινή λύση. Εγώ θα έκανα φορμάτ. 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, overpower είπε

Ναι. 

Γενικά το θέμα που έχεις δεν είναι λογικό, το να το περιορίσεις στα 60 ή 90 είναι προσωρινή λύση. Εγώ θα έκανα φορμάτ. 

 

Μάλλον για εκεί με βλέπω ,,,, φορματακι ,,,,, και στα 60 που το έβαλα , εντάξει κομπλέ παίζει αλλά κάνει κάτι ελάχιστα κόλπα η εικόνα ,,,,,απλά για να κάνω τώρα φόρματ ουφφφφφφφ,,,, το μόνο που με τρομάζει είναι *** το update των Windows ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Plig88 είπε

Μάλλον για εκεί με βλέπω ,,,, φορματακι ,,,,, και στα 60 που το έβαλα , εντάξει κομπλέ παίζει αλλά κάνει κάτι ελάχιστα κόλπα η εικόνα ,,,,,απλά για να κάνω τώρα φόρματ ουφφφφφφφ,,,, 

Για τα win, κατεβάζεις το τελευταίο επίσημο update απο΄την MS, και έχεις ελάχιστη δουλειά να κάνεις. Μεταξύ μας, θα περίμενα να βγει και η επίσημη του Μάη, να μην αρχίζεις από την αρχή.

Επίσης, μπορείς να βάλεις όριο και με .cfg αρχείο μέσα στο φάκελο του παιγνιδιού

https://diaryofdennis.com/2016/08/11/how-to-create-a-config-file-for-battlefield-1/

To origin-in-game, το έχεις απενεργοποιήσει (και το οποιοδήποτε overlay του origin)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Για τα win, κατεβάζεις το τελευταίο επίσημο update απο΄την MS, και έχεις ελάχιστη δουλειά να κάνεις. Μεταξύ μας, θα περίμενα να βγει και η επίσημη του Μάη, να μην αρχίζεις από την αρχή.

Επίσης, μπορείς να βάλεις όριο και με .cfg αρχείο μέσα στο φάκελο του παιγνιδιού

https://diaryofdennis.com/2016/08/11/how-to-create-a-config-file-for-battlefield-1/

To origin-in-game, το έχεις απενεργοποιήσει (και το οποιοδήποτε overlay του origin)?

Το overlay το έχω on για να βλέπω τα FPS ,, αλλά δοκίμασα και off,,,, τίποτα δεν έγινε πάλι σαν οικο ανοχής τα έδειχνε , συνουσιαζοταν το σύμπαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως είναι αυτό που ονομάζεται frame rate/gpu latency;  Εάν δεν κάνω λάθος, σε αυτήν την περίπτωση βλέπεις υψηλό fps αλλά η πραγματική απεικόνιση είναι jittery. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, seithan είπε

Μηπως είναι αυτό που ονομάζεται frame rate/gpu latency;  Εάν δεν κάνω λάθος, σε αυτήν την περίπτωση βλέπεις υψηλό fps αλλά η πραγματική απεικόνιση είναι jittery. 

Tell me about jittery , because I don’t know ,,,,

Πάντως το βάζω στα 60 FPS rate ,, τρέχει σίγουρα καλύτερα και σταθερά ,,,, αλλά φενεται ότι και πάλι έχει κάποιο θέμα ,,,,,δοκίμασα ξανά στα 144 ,,, και μόλις κουνούσε το ποντίκι απότομα δεξιά και αριστερά γινοτανε ο κακός χαμός ( δεν πέφτανε τα frames ,, τα frames σταθερά 110-120 ,,,,, το θέαμα όμως που εβλεπα δεν ήτανε σίγουρα αυτά τα frames ),,,,,, ήτανε σαν να τρέχω με 120 και ξαφνικά , μόνο στο πέρα δώθε 20 FPS ),,,,ξαναλέω , δεν έγραφε 20 fps ,,, έδειχνε  σταθερά τα FPS 110-120))) ,,,, μην τα πολυλογούμε ,, έκανα format ,,, ξαναπέρασα τα προγράμματα μου ,,,, το έχω βάλει να περνάει και το bf,,,,, θα σας στείλω από αύριο νεότερα ,,,,,,ciao 

Επεξ/σία από Plig88
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

@Plig88...

Fullscreen ή borderless?

Μήπως έχεις κάτι σαν rubber-banding που είχα εγώ πχ στο Witcher3 με κάποιο συγκεκριμένο συνδυασμό ρυθμίσεων?

adinato na katalavo ti ennoeis......fullscreen....ta eho dokimasei ola..............ekana format . ksanaperasa to game ....pali to idio.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο W3, όταν είχα 144Ηz στις ρυθμίσεις του παιγνιδιού, είχα τελείως κουλή συμπεριφορά όταν κουνούσα το ποντίκι.

Όλη η οθόνη ταρακουνιόταν, είχα lag στην απόκριση το οποίο μεταφραζόταν σε "κουνάω ποντίκι - δεν ακολουθεί - ξαφνικά εκτελεί την κίνηση η οθόνη πολύ γρήγορα - κοκ".

Δεν είναι αυτός ο ορισμός του "rubber banding" που γράφω παραπάνω, αλλά αν το ήξερες σαν όρο, θα καταλάβαινες τι εννοούσα.

Μόνο στο BFV στο κάνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...