Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Plig88 είπε

Είναι ιδέα μου ή το battlefield τρέχει χάλια ,,,,;;;;;;;;;....... αγόρασα το game εδώ και 5 μέρες ,, έκανα το install , και μόλις το άνοιξα , από μόνο του το παιχνίδι μου τα έβαλε όλα ultra ,,,,, αλλά μέσα στο game γίνετε κακός χαμός ,,,,, τρέχω με 120 FPS , αλλά φενετε λες και τρέχω με 40-50 ,,, τα hz του monitor μου είναι 144 και στο παιχνίδι τα έχω ρυθμίσει ίδια ,,,,,δικιμασα να τα βάλω οκά low ,,,,τίποτα δεν έγινε ,,,, δοκίμασα να βάλω να τρέχει μέχρι 60 FPS , και εκεί χάλια ,, έτρεχε με 30-40 ,,,,,, αν έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα , ας το μοιραστεί ,,,

το σύστημα μου είναι 

i7 4790k 

vega 64 Radeon 

16 gb 1600 ram

ssd 500gb 

144 hz monitor freesync 

Από το σύστημα που γράφεις μόνο τον επεξεργαστή υποψιάζομαι να ευθύνεται για κακή εμπειρία παιχνιδιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panoskatos είπε

Από το σύστημα που γράφεις μόνο τον επεξεργαστή υποψιάζομαι να ευθύνεται για κακή εμπειρία παιχνιδιού. 

Να σου πω ,,,, το φιλαράκι που προανέφερα πιο πάνω ,, όπου το έπαιζε κομπλέ αλλά μετά το update , τα ίδια και με εμένα ,,,, έχει i5 7600 k ,,,,, ο δικός μου cpu είναι σίγουρα καλύτερος του ,,,,,,, και δοκίμασα και o.c. Στα 4.7 ghz όλοι οι πυρήνες ,,,,,,,, πάλι σκατα έτρεχε ,,,, επισεις βρήκα αυτό ψάχνωντας ...

8E45F260-031F-486D-B415-F254D6D6FF8D.png

Μόλις τώρα, Plig88 είπε

Να σου πω ,,,, το φιλαράκι που προανέφερα πιο πάνω ,, όπου το έπαιζε κομπλέ αλλά μετά το update , τα ίδια και με εμένα ,,,, έχει i5 7600 k ,,,,, ο δικός μου cpu είναι σίγουρα καλύτερος του ,,,,,,, και δοκίμασα και o.c. Στα 4.7 ghz όλοι οι πυρήνες ,,,,,,,, πάλι σκατα έτρεχε ,,,, επισεις βρήκα αυτό ψάχνωντας ...

8E45F260-031F-486D-B415-F254D6D6FF8D.png

Και πες ότι κάνει bottleneck από cpu ,,,,, Μα και στα 4.7 ghz ;!;!;!;!;!;!;!;..... μου εχουνε σπάσει τα νεύρα πραγματικά ,,,,,,, θέλω να παίξω και δεν το ευχαριστιέμαι καθόλου 

9 λεπτά πριν, Plig88 είπε

Να σου πω ,,,, το φιλαράκι που προανέφερα πιο πάνω ,, όπου το έπαιζε κομπλέ αλλά μετά το update , τα ίδια και με εμένα ,,,, έχει i5 7600 k ,,,,, ο δικός μου cpu είναι σίγουρα καλύτερος του ,,,,,,, και δοκίμασα και o.c. Στα 4.7 ghz όλοι οι πυρήνες ,,,,,,,, πάλι σκατα έτρεχε ,,,, επισεις βρήκα αυτό ψάχνωντας ...

8E45F260-031F-486D-B415-F254D6D6FF8D.png

Και πες ότι κάνει bottleneck από cpu ,,,,, Μα και στα 4.7 ghz ;!;!;!;!;!;!;!;..... μου εχουνε σπάσει τα νεύρα πραγματικά ,,,,,,, θέλω να παίξω και δεν το ευχαριστιέμαι καθόλου 

Και έστω ότι είναι ο cpu ,,,,, αφού η ίδια η εταιρεία στα recommended προτηνει ακριβώς τον ίδιο cpu και δεδομένου αυτού ,,,,, αν βάλω να τρέχει με cap στα 60 ,,, πάλι γαμιεται !!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Plig88 είπε

 έχει i5 7600 k ,,,,, ο δικός μου cpu είναι σίγουρα καλύτερος του ,,,,,,, 

Στα ιδια ειναι και τα 2 cpu, σε gaming ισως καλυτερος ο 7600, σε multitasking ο 4790 (λογω threads)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, overpower είπε

Στα ιδια ειναι και τα 2 cpu, σε gaming ισως καλυτερος ο 7600, σε multitasking ο 4790 (λογω threads)

Μάλλον ,,,, αλλά να σε ρωτήσω ,,,, για παράδειγμα το pubg στο launche options έχω βάλει -allcoresavailable- ή κάπως έτσι ,,,, με λίγα λόγια χρησιμοποιεί όλους τους πυρήνες ,,,,, υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο bf????γιατι ψάχνω στο ΝΕΤ για launches options αλλά δεν βρίσκω κάτι 

3 ώρες πριν, tetes3e είπε

Μήπως είσαι σε dx12? Γιατί και σε μένα με dx12 κάνει κάτι σκαλωματα παρόλο που έχει 110fps. Σε dx11 όλα καλα.

Άμα το βάλω σε dx11 , εκεί είναι που γαμιεται κανονικά ,,,,, 

Επεξ/σία από Plig88
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ι7 (έστω και σχετικά παλιό) στα 4.7...δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει ο επεξεργαστής.

Στις ρυθμίσεις σε DX11, δες λίγο αν το Future frame rendering είναι στο on. Το χρειάζεται, κανονικά.

Κάποια από τις υπόλοιπες λύσεις που προτέιναμε (έλεγχος για malware, DDU+τελευταίοι οδηγοί στην κάρτα), τις δοκίμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στις ρυθμίσεις σε DX11, δες λίγο αν το Future frame rendering είναι στο on. Το χρειάζεται, κανονικά.

Παει το ομως το latency στο Θεό, και ειναι αρκετα εμφανης η διαφορα εαν εχεις συνηθισει με off και το γυρισεις.

@Plig88 Παντως σε [email protected]+gtx1080 σε 1440p σε DX11+FFR OFF επαιζα με 85-120fps, με FFR ON 110-144, βεβαια εχω gsync on. (Φυσικα ολα low εκτος απο textures, textures filtering και mesh τα οποια ηταν στο ultra/high οτι εχει μεγαλυτερο το καθενα τελος παντων)

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoc είπε

Παει το ομως το latency στο Θεό, και ειναι αρκετα εμφανης η διαφορα εαν εχεις συνηθισει με off και το γυρισεις.

@Plig88 Παντως σε [email protected]+gtx1080 σε 1440p σε DX11+FFR OFF επαιζα με 85-120fps, με FFR ON 110-144, βεβαια εχω gsync on.

Αν σου πω ότι μεταξύ 11+On vs 12+off, δεν είδα την παραμικρή διαφορά?

Επίσης, και σε 11+off, δεν κατάλαβα διαφορές. Βέβαια, εκεί με απασχολούσε η πολύ μεγάλη πτώση στα fps η οποία άλλαζε τελείως το όλο παιγνίδι, οπότε και διαφορά να υπήρχε χανόταν σε άλλα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Αν σου πω ότι μεταξύ 11+On vs 12+off, δεν είδα την παραμικρή διαφορά?

Επίσης, και σε 11+off, δεν κατάλαβα διαφορές. Βέβαια, εκεί με απασχολούσε η πολύ μεγάλη πτώση στα fps η οποία άλλαζε τελείως το όλο παιγνίδι, οπότε και διαφορά να υπήρχε χανόταν σε άλλα θέματα.

Εαν εχει μεγαλη πτωση στα fps ναι ειναι πολυ σημαντικοτερο προβλημα, στο 12 δεν εχει σημασια εαν ειναι on ή οff, καθως πρακτικα επειδη το 12 υποστηριζει απειρως περισσοτερα draw calls μπορει να τερματισει τη καρτα και με κλειστο το FFR, στο 11 ομως που λιγοτερα draw calls εχεις μεγαλυτερο performance hit, γιαυατο και με ενεργο το FFR εχεις περισσοτερα frames, ομως ακριβως ειναι και ο λογος που εχεις πολυ μαγελυτερο input lag.

Για να μη γραφω σεντονια εδω εχει κατατοπιστικατο κειμενο https://www.reddit.com/r/BattlefieldV/comments/9vte98/future_frame_rendering_an_explanation/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω...σε 12 με ffr κλειστό, διαφορά σε lag δεν καταλαβαίνω σε σχέση με 11 και ανοικτό (συγκρίσιμα fps).

Ίσως είναι καθαρά υποκειμενικό στην περίπτωσή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Αυτό λέω...σε 12 με ffr κλειστό, διαφορά σε lag δεν καταλαβαίνω σε σχέση με 11 και ανοικτό (συγκρίσιμα fps).

Ίσως είναι καθαρά υποκειμενικό στην περίπτωσή μου.

Εγω το νοιωθω αρκετα, καποιοι πολυ περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την Sound Blaster Zx που πάνω της έχω συνδέσει τα ηχεία μου. Για τα ακουστικά μου έχω  πάρει την Roccat Juke. Όταν επιλέγω να ακούσω από τα ακουστικά τότε όλα δουλεύουν σωστά. Ήχος παιχνιδιού αλλά και ο ήχος από το ingame squad chat. Όταν όμως επιλέγω τα ηχεία τότε ακούγεται κανονικά ο ήχος του παιχνιδιού αλλά οι φωνές των squad members από τα ακουστικά. Τι ρύθμιση μπορώ να κάνω για να τα ακούω όλα είτε από τα ηχεία είτε από τα ακουστικά; 

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...