Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε με το συνάλλαγμα μέχρι να το κάνω βγήκε 19.98.

Το είδα πρίν δυστυχώς..Αλλά το έχασα το refund.. έπρεπε σε 24 ώρες απο την αγορά... χτες όλη μέρα έτρεχα με την πρόβα του θεατρικού πού ανεβάζουμε σήμερα.. οπότε *** .. θα πορευτώ μαζί του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Aς γράψω και κάτι θετικό.

Το DX12 δουλεύει περίφημα.

Δεν έχει λόξυγγα, δεν έχει κολήμματα, έχει μια χαρά fps.

Κυρίως, φαίνεται πως γλιτώνεις από το Future Frame Rendering, και ότι κακό συνεπάγεται αυτό (lag κλπ).

Το θέμα δε, με το FFR είναι πως στην θεωρία υποτίθεται πως είναι η εντολή από την κονσόλα:

RenderDevice.RenderAheadLimit Χ, με Χ=-1, δηλαδή την default που είναι το 3.

Στην πράξη, δεν ξέρω πως ακριβώς το έχουν υλοποιήσει...

Δοκίμασα κάπου 1.5 ώρα, με τιμές 3, 2, 1 με FFR off. Δεν υπήρξε η παραμικρή διαφορά στα fps (σα να μην "έπιανε" η εντολή), απλά με χ=1 ήταν λίγο πιο smooth η κατάσταση (μπορεί απλά να έτυχε στον συγκεκριμένο χάρτη). Τα fps μου δε, ήταν στα 2/3 (κι ακόμα χαμηλότερα) του ON.

Με FFR on, επίσης δεν έχει κάποια διαφορά, ότι τιμή και να βάλω στο Χ. Είναι σαν default.

Όταν το γύρισα σε DX12, όπου το FFR δεν λειτουργεί (υποτίθεται), είχα το 90% των fps του 11 με ΟΝ, αλλά πολύ smooth και χωρίς να αντιλαμβάνομαι (την τύφλα μου) lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο user.cfg την είχα.

Αυτή τη στιγμή, στο DX12, off το έχω, και έχω ελάχιστα λιγότερα fps από ότι με ΟΝ στο 11 (το οποίο μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους).

Με ΟΝ (αν λειτουργεί, από όσο διάβασα δεν...ή κατάλαβα λάθος), αν πάρω 5-10fps στα 90 περίπου που έχω (δύσκολο), ας λείψουν σε σχέση με lag κλπ.

Αν πώρα +30-40% (πράγμα αδύνατο), θα το βγάλω στα κανάλια.

Βέβαια, τώρα έχω άλλο κουλό.

Φορτώνω, παίζω κανονικά-μια χαρά, και στην αλλαγή χάρτη κολλάει το παιγνίδι και όλος ο υπολογιστής μαζί.

Στην αλλαγή, διευκρινίζω. Όχι όσο παίζω τον χάρτη που μπαίνω αρχικά, όσο κι αν κρατήσει αυτός.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OFF επιβαρύνει πάρα πολύ τη CPU. Εγώ ακόμα και με 8700K (και 1070ti) έχω 144 κολλημένα στα low και με καλό config, με OFF πέφτω και κάτω από 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κακό τους τον καιρό, βασικά.

Ούτε τα 6/12 σου, ούτε τα 8/16 μου (σε χαμηλότερη προφανώς συχνότητα) έχουν θέμα με το "φορτίο".

Μάλλον απλά μπουκώνει ο 1ος πυρήνας σε off και όλο το μπάχαλο ακολουθεί μετά. Ακόμα χειρότερα, γαίνεται να έχουν παρακάμψει-κλειδώσει κάποια πράγματα στην κοσνόλα (δικαίωμά τους, προφανώς) και για αυτό το 1-2-3 δεν έχει την παραμικρή διαφορά.

Αυτό ίσως εξηγεί γιατί λειτουργεί τόσο καλά με off σε DX12...μοιράζεται καλύτερα η δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω το RenderAheadLimit μπορεί να αλλαχτεί και στο nVidia Panel (επιλογή maximum pre-rendered frames). Στο OFF είναι 1, στο ON είναι default, εγώ χρησιμοποιώ 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα μετά από άπειρες δοκιμές γιατί πέφτουν τα fps  στο bf5 τελικά  memory leak είναι με 32 gb ram τα πράγματα είναι καλύτερα με 16 σε λίγα λεπτά  το παιχνίδι τρώει μέχρι 13 gb ram και τα fps πέφτουν στα 32 περίπου...

Τα 16 ήταν δανεικά για δοκιμή και έχω μείνει με τα 16 μου αρχικά.. λύση υπάρχει η απλά χωρίς 32gb ram ξεχνάω το game?

Επεξ/σία από aorus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί σου το προκαλεί?

Συνδυασμός OS/Driver/sw?

Σε άλλες εφαρμογές (πλην του BF, όχι παιγνίδια), έχεις παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

Τί τρέχεις από πίσω, όταν παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aorus είπε

Καλημέρα μετά από άπειρες δοκιμές γιατί πέφτουν τα fps  στο bf5 τελικά  memory leak είναι με 32 gb ram τα πράγματα είναι καλύτερα με 16 σε λίγα λεπτά  το παιχνίδι τρώει μέχρι 13 gb ram και τα fps πέφτουν στα 32 περίπου...

Τα 16 ήταν δανεικά για δοκιμή και έχω μείνει με τα 16 μου αρχικά.. λύση υπάρχει η απλά χωρίς 32gb ram ξεχνάω το game?

 ISLC.

https://www.wagnardsoft.com/content/intelligent-standby-list-cleaner-v1000-released

Χωρίς αυτό είναι stutter-fest τα BF.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Win 10pro 1809 drivers τους πιο πρόσφατους το σύστημα i7 7820x/RTX2080, κανένα utility μητρικής μόνο msi ab, αλλά και χωρίς αυτό αποτέλεσμα το ίδιο από αλλά παιχνίδια Rotr, forza 7. δεν έχω κάποιο άλλο και η εγκατάσταση των 10 είναι από φορμάτ 3 ημερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2019 στις 6:34 ΜΜ, Πέτρος είπε

Στο user.cfg την είχα.

Αυτή τη στιγμή, στο DX12, off το έχω, και έχω ελάχιστα λιγότερα fps από ότι με ΟΝ στο 11 (το οποίο μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους).

Με ΟΝ (αν λειτουργεί, από όσο διάβασα δεν...ή κατάλαβα λάθος), αν πάρω 5-10fps στα 90 περίπου που έχω (δύσκολο), ας λείψουν σε σχέση με lag κλπ.

Αν πώρα +30-40% (πράγμα αδύνατο), θα το βγάλω στα κανάλια.

Βέβαια, τώρα έχω άλλο κουλό.

Φορτώνω, παίζω κανονικά-μια χαρά, και στην αλλαγή χάρτη κολλάει το παιγνίδι και όλος ο υπολογιστής μαζί.

Στην αλλαγή, διευκρινίζω. Όχι όσο παίζω τον χάρτη που μπαίνω αρχικά, όσο κι αν κρατήσει αυτός.

Λοιπόν, DX12, FFR=off, όλα καλά.

Το κόλλημα στην αλλαγή χάρτη οφειλόταν στο ότι βαρέθηκα να DDU τους παλιούς (12.3) και πέρασα τους 1.1 από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...