Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, aris1986 είπε

καλα τοσο ασχημα πηγε στις πωλησεις, χειροτερα και απο το Hardline; πρακτικα οι EA/DICE κατέστρεψαν το franchise. και αυτο θα εχει αντικτυπο και στο επομενο τιτλο, αφου θα πρεπει να ξανακερδισουν την εμπιστοσυνη των φανς. εφοσων βεβαιως μαθανε απο το παθημα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 hours ago, newlynx said:

Στο παραπάνω βίντεο ο τύπος λέει ότι είναι φίλος της σειράς και την αγαπά αλλά κριτικάρει ότι ακόμα δεν έβαλαν το Battle Royale mode. 🤔
Πάλι καλά που δεν του λείπουν και τα φωτόσπαθα....   

Μάλλον δεν πρόσεχες στο μάθημα. Απουσία. Λέει ότι έβγαλαν το παιχνίδι μισό και λείπουν πολλά από αυτά που είχαν πει ότι θα έχουν μέσα, ένα από αυτά το BR mode.

10 hours ago, black66.gr said:

Αυτοί όμως οι κάποιοι που δεν τους αρέσει, το συχαίνονται αλλά ασχολούνται μετά μανίας τι είναι;

Μπα; Εμφανιστήκατε; Επιχειρήματα δε βλέπω για το πόσο φοβερό παιχνίδι είναι όμως κι ανησυχώ. Μέχρι τώρα λέγατε ότι κράζουμε για το SJW. Τώρα που παραθέτουμε σοβαρούς λόγους, άρχισε η μούγγα και οι φιλοσοφικές απορίες.

Όσο για το παραπάνω, έχει απαντηθεί πολλάκις.

8 hours ago, aris1986 said:

Προσωπικά θεωρώ το HL, πολύ καλύτερο κι από το 4 και από το 1 (για το V δεν το συζητάω καν). Αναφέρομαι στο gameplay κι όχι στο κατά πόσο θεωρείται BF.

 

40 minutes ago, 7nisiotis said:

Μόνο με Bad.Company.3 ξεπλένονται οι αμαρτίες τους

Καλά... Με τη λαχτάρα σε βλέπω να μένεις...

Πρόβλεψη: βλέπω το franchise να το αγοράζει "άλλη" εταιρία για να πείσουν τον κόσμο ότι θα βγει κάτι διαφορετικό. Όπου "άλλη", βάλε χρηματιστηριακές μαϊμουδιές, ώστε να αλλάξει το όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε μη παγώσει - γενικώς το BF - αλα MoH

 

Θυμηθείτε περσινή δήλωση με την οποία ουσιαστικά είχαν ανακοινώσει ότι σχεδιάζουν Fortnite-Killer game.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Μάλλον δεν πρόσεχες στο μάθημα. Απουσία. Λέει ότι έβγαλαν το παιχνίδι μισό και λείπουν πολλά από αυτά που είχαν πει ότι θα έχουν μέσα, ένα από αυτά το BR mode.

Δεν ξέρω τι είχαν υποσχεθεί στο παιχνίδι (ένα timeline έχω δει που μάλλον ήταν γνωστό) αλλά σίγουρα δεν περιμένεις το BR ή δεν το θεωρείς ως έλλειψη αν είσαι φίλος της σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Προσωπικά θεωρώ το HL, πολύ καλύτερο κι από το 4 και από το 1 (για το V δεν το συζητάω καν). Αναφέρομαι στο gameplay κι όχι στο κατά πόσο θεωρείται BF.

ενα πιο γρηγορο, action-oriented battlefield ηταν. σε πολλους δεν αρεσε αυτο το gamestyle, εγω το καταδιασκεδασα παντως. κριμα που δεν τα πηγε καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, newlynx said:

Δεν ξέρω τι είχαν υποσχεθεί στο παιχνίδι (ένα timeline έχω δει που μάλλον ήταν γνωστό) αλλά σίγουρα δεν περιμένεις το BR ή δεν το θεωρείς ως έλλειψη αν είσαι φίλος της σειράς.

Δε θα συμφωνήσω, ούτε θα διαφωνίσω με αυτό, αν και πάλι το καταλαβαίνεις λάθος. Δεν περιμένει το BR, λέει ότι το Χ που έπαιξε στο trailer, δεν είναι διαθέσιμο τόσους μήνες μετά. Βέβαια, από τα 50 προβλήματα που αναφέρει κι άλλα τόσα που έχουμε γράψει κατά καιρούς, εσύ κόλλησες σε αυτό. Φίλος της σειράς από κούνια.

Όμως, αυτό που βλέπω, είναι μια προσπάθεια μείωσης της αξιοπιστίας του δημιουργού του video. Αυτή την τεχνική τη χρησιμοποιούν οι δικηγόροι, όταν δεν έχουν αντεπιχειρήματα και προσπαθούν να μειώσουν την αξιοπιστία του μάρτυρα. Φαντάζομαι δε μπήκες στον κόπο να δεις πόσα videos έχει βάλει για το παιχνίδια και πόσα χρόνια το ακουλουθεί και παίζει... Επίσης, εκτός από 3-4 που τα παίρνουν από τη DICE, δεν έχω δει άλλους να γράφουν και τα καλύτερα... Μέχρι κι ο Stodeh που έχει >2000 ώρες στο 1, παίζει μεν, αλλά το κράζει δε... Εδώ το έκραξε ο Westie, τι να λέμε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το λαθος της EA ηταν οτι το εβγαλε προωρα και δεν το διαφημισε σωστα. αν το βγαζε του χρονου με πιο σωστο marketing, το παιχνιδι θα ηταν σε πολυ καλυτερη μοιρα απο οτι ειναι τωρα. αλλα αυτα παθαινεις οταν θες να ικανοποιησεις τους απληστους μετοχους σου μονο.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει ποιοτικό αποτέλεσμα όταν σχεδιάζεις ένα παιχνίδι μέσα από διαγράμματα, ποσοστά και πάντως τύπου ατζέντες, από ανθρώπους με μοναδικό κίνητρο το βρώμικο χρήμα εις βάρος του κοινού που σε στηρίζει και περιμένει κάτι καλό από σένα.

Θα πεις " δεν είναι αθώα η κάθε εταιρεία, ούτε φιλανθρωπικό ίδρυμα,, φυσικά και τη νοιάζει το χρήμα " αλλά αυτή τη φορά το παρακάνανε.

 

ΕΝΑ πιο σοβαρό WW2 θέλαμε, πιο ολοκληρωμένο λανσάρισμα, λίγο περισσότερο περιεχόμενο από την αρχή, λιγότερα bugs, καλύτερο single [ αφού εξακολουθεί να το προσφέρει σε σχέση με τον ανταγωνισμό ]

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε ναι σιγουρα, πχ η αποφαση να το κανουν  inclusive/feminist ηταν καθαρα μαρκετιστικος, διοτι πιστευανε οτι αυτο επιτασσει ο καιρος και θα πουλαγε περισσοτερο ετσι. καμια σχεση με τις βλακειες του σουηδου developer για την κορη του. ετσι ομως κανανε περισσοτερη ζημια. 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zaytsev είπε

Δε θα συμφωνήσω, ούτε θα διαφωνίσω με αυτό, αν και πάλι το καταλαβαίνεις λάθος. Δεν περιμένει το BR, λέει ότι το Χ που έπαιξε στο trailer, δεν είναι διαθέσιμο τόσους μήνες μετά. Βέβαια, από τα 50 προβλήματα που αναφέρει κι άλλα τόσα που έχουμε γράψει κατά καιρούς, εσύ κόλλησες σε αυτό. Φίλος της σειράς από κούνια.

Όμως, αυτό που βλέπω, είναι μια προσπάθεια μείωσης της αξιοπιστίας του δημιουργού του video. Αυτή την τεχνική τη χρησιμοποιούν οι δικηγόροι, όταν δεν έχουν αντεπιχειρήματα και προσπαθούν να μειώσουν την αξιοπιστία του μάρτυρα. Φαντάζομαι δε μπήκες στον κόπο να δεις πόσα videos έχει βάλει για το παιχνίδια και πόσα χρόνια το ακουλουθεί και παίζει... Επίσης, εκτός από 3-4 που τα παίρνουν από τη DICE, δεν έχω δει άλλους να γράφουν και τα καλύτερα... Μέχρι κι ο Stodeh που έχει >2000 ώρες στο 1, παίζει μεν, αλλά το κράζει δε... Εδώ το έκραξε ο Westie, τι να λέμε...

Έπαιξα μόνο το 10ωρο trial και το μόνο bug που είδα ήταν το TTD ενώ φίλος που συνεχίζει να το παίζει μου τονίζει ως βασικό πρόβλημα το team balance που δεν υπάρχει αν μειωθούν πολύ οι παίκτες. Επίσης δεν μου αρέσει που φαίνεται πάλι ότι μπαίνουν cheaters και η ΕΑ δεν κάνει κάτι. Τώρα από τα 50 που ανέφερε ο άλλος πάνω από το μισά μου φάνηκαν της πλάκας. πχ προβληματικό UI, ίδια animation με το BF1 (λες και το να τραβάς μαχαίρι πρέπει να αλλάξει)  και άλλα τέτοια.

Η αξιοπιστία κάποιου (που του αρέσει η σειρά) μειώνεται που αντί να αναφέρει θέματα καλύτερου gameplay, modes που θα το υποστηρίξουν και στοιχεία που θα δώσουν στρατηγική, μιλά για BR και team deathmatch (νομίζω κάπου το λέει). Μου θυμίζει PES και FIFA που αντί να σταθούμε στο gameplay αναρωτιόμαστε γιατί λείπει το τάδε γήπεδο, λες και θα άλλαζε ο αγώνας από αυτό.

Προσωπικά μετά το 4 δεν έχω αγοράσει BF γιατί κουράστηκα με την επανάληψη, που δεν έχει περιορισμούς στις κλάσεις (βλέπε Rising Storm), που το conquest είναι γύρω γύρω όλοι, που οι cheaters κάνουν πάρτι. Αυτά με καίνε εμένα και όχι αυτά που είδα στο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξιοπιστία του content creator πλήτεται διότι βαριέται να εξετάσει πόσο πέφτουν οι πωλήσεις hard copies της EA κάθε χρόνο (25% στην τριετία) και να κάνει μια αναγωγή ώστε να διαπιστώσει πόσες θα ήταν οι πωλήσεις hard copies των υπόλοιπων games αν θεωρητικά πουλιώντουσαν σήμερα. Για όσους ενδιαφέρονται τα παραπάνω νούμερα θα ήταν BF3: 2.42M, BF1: 2.35M, BF4: 1.71M, BFV: 1.40M, BFH: 1.10M. Αλλά ο τίτλος ότι το BFV πούλησε λιγότερο από το Hardline πουλάει, το βλέπουμε άλλωστε και στο παρόν νήμα, πόσα χειροκροτήματα θα πάρει κάποιος αν κακολογήσει το BFV. 

Όσον αφορά το συμπαθές Hardline είχε το 2ο μήνα κυκλοφορίας του 15K max concurrent online players (PC). Αν κάποιος έχει το BFV μπορεί να διαπιστώσει στο server browser ότι το game έχει καθημερινά πάνω από 35K max players in servers (~10% λιγότεροι από τους online καθώς αρκετοί βρίσκονται στο menu, queue κτλ). Αρχές του χρόνου το παραπάνω νούμερο ήταν πιο κοντά στο 45K, ενώ μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς άνω των 50K. Στο PC τουλάχιστον, το BFV έχει πουλήσει τριπλάσια (αν όχι τετραπλάσια) από το Hardline, στο ~65% του BF4 και στο ~50% του BF1.

Τέλος, όσον αφορά τη μετοχή της EA που αναφέρεται και αυτή στο video, χρήσιμο θα ήταν να γίνει μια σύγκριση με άλλες εταιρίες του κλάδου όπως η Activision-Blizzard. Η EA με το "αποτυχημένο" BFV έχει χάσει 40% από τα φετινά υψηλά της μετοχής της ενώ η Activision με το CoD:BO4 που έκανε τις καλύτερες πωλήσεις στην ιστορία του franchise έχει χάσει 36%...

Μετά από αυτό το ευχάριστο διάλειμμα σας αφήνω να συνεχίσετε το "θάψιμο" με την ησυχία σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Η αξιοπιστία του content creator πλήτεται διότι βαριέται να εξετάσει πόσο πέφτουν οι πωλήσεις hard copies της EA κάθε χρόνο (25% στην τριετία) και να κάνει μια αναγωγή ώστε να διαπιστώσει πόσες θα ήταν οι πωλήσεις hard copies των υπόλοιπων games αν θεωρητικά πουλιώντουσαν σήμερα. 

αφου το 1 πουλησε περισσοτερο απο το 4...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε guys έλεος πια. Μερικοί κάνετε σαν τις παρατημένες γκόμενες. Έχει φτάσει στο thread τα σχόλια των haters να είναι περισσότερα από τα σχόλια των υπολοίπων, με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να κάνουμε την όποια εποικοδομητική συζήτηση γύρω από το παιχνίδι. Το 90% των σχολίων είναι για τις sjw μακακίες και τις πωλήσεις, λες και χέστηκε ο καθένας χρήστης πόσα εκατομμύρια θα βάλουν η EA και DICE στα ταμεία τους, ή πως θα πάει η τιμή των μετοχών τους στο χρηματιστήριο. Εντάξει μας τα είπατε, αλλά φτάνει πια. Αφήστε μας τώρα να το  ευχαριστηθούμε εμείς που μας αρέσει, που έχουμε δική μας γνώμη και άποψη, και δεν ακούμε κανέναν "ειδικό" του youtube. Αν τόσο πολύ θέλετε, ανοίξτε ένα άλλο thread, ονομάστε το αντίBFV ή όπως αλλιώς θέλετε και πηγαίνετε να τα χώνετε εκεί. Θα μας κάνετε μεγάλη χάρη. 

 

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...