Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, black66.gr said:

Σεβαστές όλες οι απόψεις και τα γούστα του καθενός. Απλά όμως δεν καταλαβαίνω σε εσάς που δεν σας αρέσει ή σε αυτούς που το μισείτε τόσο, γιατί κάθεστε και γράφετε ολόκληρες σελίδες στο νήμα. Γιατί κάθεστε και ασχολείστε  με σκουπίδια  του  δεκάευρου. Εντάξει είπατε τη γνώμη σας και καλά κάνατε αλλά υπάρχουν και άλλα games πιο "ακριβά". Άντε να ασχοληθείτε εκεί και αφήστε σε μας τους υπόλοιπους τη "φθήνια".

Τελούμε θεάρεστο έργο, σώζουμε τη φτωχή και ταλαιπωρημένη νεολαία, που έχει αγοράσει 2080ti, να μη δώσει 30€ για να αγοράσει ένα παιχνίδι που εκμετταλεύεται τις δυνατότητες των καρτών τους, αλλά έχει 30€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Εγώ διαβάζω τα αρνητικά και δεν το παίρνω. 35€ έχει στο Xbox store αλλά δεν. Παίζω το 1 ακόμα. Κάτι δεν μου κάθεται καλά με αυτό το παιχνίδι.

Μα έδωσες μόνος σου απάντηση, με την λέξη "διαβάζω". Δώσε 4 ευρουλάκια για ένα στο origin premium access, δοκίμασε το, να έχεις την δική σου προσωπική άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, black66.gr είπε

Σεβαστές όλες οι απόψεις και τα γούστα του καθενός. Απλά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί σε εσάς που δεν σας αρέσει ή σε αυτούς που το μισείτε τόσο, γιατί κάθεστε και γράφετε ολόκληρες σελίδες στο νήμα. Γιατί κάθεστε και ασχολείστε  με σκουπίδια  του  δεκάευρου. Εντάξει είπατε τη γνώμη σας και καλά κάνατε αλλά υπάρχουν και άλλα games πιο "ακριβά". Άντε να ασχοληθείτε εκεί και αφήστε σε μας τους υπόλοιπους τη "φθήνια".

Δεν συμφωνώ ακριβώς. Αν δεις και το Overwatch thread έχει αρκετή αρνητίλα, και λογικό... άνθρωποι που νοιάζονται για ένα παιχνίδι αρκετά ώστε να το παίξουν περισσότερο από μόνο μερικές ώρες νοιάζονται και για να βελτιωθεί αυτό το παιχνίδι. Το μόνο πρόβλημα για'μενα είναι πως το συγκεκριμένο θέμα έχει γίνει κατά κάποιο τρόπο "The official anti-SJW thread", και οι απόψεις που έχουν να κάνουν με όλα τα άλλα (για'μενα περισσότερο ουσιαστικά θέματα) θάβονται από κάτω απ'το ας πούμε anti-SJW spam.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Τελούμε θεάρεστο έργο, σώζουμε τη φτωχή και ταλαιπωρημένη νεολαία, που έχει αγοράσει 2080ti, να μη δώσει 30€ για να αγοράσει ένα παιχνίδι που εκμετταλεύεται τις δυνατότητες των καρτών τους, αλλά έχει 30€.

....καλά μην τα κάνεις και θέμα. Εδώ δώσαμε 25 για το έκτρωμα κακέκτυπο DLC BF3 και 4, to WW3. Για να δούμε το πρόσωπο της αποτυχίας. Τώρα θα κωλώσουμε; 

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, black66.gr said:

....καλά μην τα κάνεις θέμα. Εδώ δώσαμε 25 για το έκτρωμα κακέκτυπο DLC BF3 και 4, to WW3. Τώρα θα κωλώσουμε; 

Προσωπικά τα έχω ευχαριστηθεί περισσότερο από ότι τη beta του V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zaytsev είπε

Προσωπικά τα έχω ευχαριστηθεί περισσότερο από ότι τη beta του V.

Δεν διαφωνώ και σέβομαι τις απόψεις του καθενός. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν πας να γράψεις σε εκείνο το θέμα που έχει αραχνιάσει από την καλοσύνη του, παρά ασχολείσαι και εσύ με σκουπίδια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχουμε άλμα [ σχετικό ] στα γραφικά, κάποιες αλλαγές στο gameplay αλλά την αίσθηση ολοκληρωμένου παιχνιδιού που είχε το 3 για παράδειγμα δεν φαίνεται από το 4 και μετα. Ουσιαστικές αλλαγές δεν έχουμε.. Μόνο προς την CallOfDutyοποιηση του τίτλου και βάλε εκείνο, βγάλε το άλλο, κάναμε λάθος, η κόρη μου θέλει χουλα χουπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, black66.gr said:

Δεν διαφωνώ και σέβομαι τις απόψεις του καθενός. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν πας να γράψεις σε εκείνο το θέμα που έχει αραχνιάσει από την καλοσύνη του, παρά ασχολείσαι και εσύ με σκουπίδια.

1. Δικαίωμά μου.

2. Το έχω απαντήσει πολλάκις

3. Στο απάντησε πάλι ο @Sanjuro λίγο πιό πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Μπορεί να έχουμε άλμα [ σχετικό ] στα γραφικά, κάποιες αλλαγές στο gameplay αλλά την αίσθηση ολοκληρωμένου παιχνιδιού που είχε το 3 για παράδειγμα δεν φαίνεται από το 4 και μετα. Ουσιαστικές αλλαγές δεν έχουμε.. Μόνο προς την CallOfDutyοποιηση του τίτλου και βάλε εκείνο, βγάλε το άλλο, κάναμε λάθος, η κόρη μου θέλει χουλα χουπ.

Σωστός!!! Προχθές που μπήκα και έπαιξα λίγο COD μου φάνηκαν λίγο πολύ ίδια ρε συ. Ειδικά την ώρα που πήγα να πάρω αεροπλάνο και δεν μπορούσα καν να σηκωθώ από το έδαφος γιατί με έριχναν κάτι τύποι από μακρυά. OH WAIT!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα θελα να το δοκιμάσω περισσότερο γιατί μαρεσει το arcade feeling των οχημάτων του Bf όπου δεν είναι για μένα πολύπλοκο σαν το Αρμα. 

Περισσότερο στο 3 έπαιζα gunner σε attack heli, tank πολύ και engineer. Στο 5 πώς είναι τα Tank;

@black66.gr

Το feeling κίνησης του στρατιώτη λέω. Όπου από BF σε BF γίνεται πιο γρήγορο.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

3. Στο απάντησε πάλι ο @Sanjuro λίγο πιό πάνω

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Αντί να λέμε τις απόψεις μας για την ουσία του πράγματος να δούμε τα πραγματικά προβλήματα του παιχνιδιού (που είναι πάρα πολλά έτσι και αλλιώς) τα περισσότερα posts είναι για τις πωλήσεις, anti-SJW spam και p@p@rologies. 

@7nisiotis Το κάθε BF είχε και έχει το δικό του feeling κίνησης. Άλλο πιο αργό, και άλλο πιο γρήγορο. Αυτό όμως μπορεί να διορθωθεί με κάποιο patch. Αυτά πρέπει να συζητάμε εδώ και όχι τις άλλες μπούρδες. 

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, black66.gr said:

@7nisiotisΑυτό ακριβώς λέω και εγώ. Αντί να λέμε τις απόψεις μας για την ουσία του πράγματος να δούμε τα πραγματικά προβλήματα του παιχνιδιού (που είναι πάρα πολλά έτσι και αλλιώς) τα περισσότερα posts είναι για τις πωλήσεις, anti-SJW spam και p@p@rologies.

Προσωπικά, εκτός από αστεία, δε νομίζω να έδωσα έμφαση ποτέ σε αυτά τα θέματα.

Για εμένα είναι τραγικό το balance των όπλων, οι κλάσσεις, το weapon advance system, κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Δεν συμφωνώ ακριβώς. Αν δεις και το Overwatch thread έχει αρκετή αρνητίλα, και λογικό... άνθρωποι που νοιάζονται για ένα παιχνίδι αρκετά ώστε να το παίξουν περισσότερο από μόνο μερικές ώρες νοιάζονται και για να βελτιωθεί αυτό το παιχνίδι. Το μόνο πρόβλημα για'μενα είναι πως το συγκεκριμένο θέμα έχει γίνει κατά κάποιο τρόπο "The official anti-SJW thread", και οι απόψεις που έχουν να κάνουν με όλα τα άλλα (για'μενα περισσότερο ουσιαστικά θέματα) θάβονται από κάτω απ'το ας πούμε anti-SJW spam.

Εγώ είμαι ένας από αυτούς που δεν έχει κανένα θέμα με την SJW ατζέντα, παρόλα αυτά δεν του αρέσει καθόλου το παιχνίδι.

Τα έχω γράψει και πιο πίσω αλλά δε με πειράζει να τα ξαναπώ.

Ξεκινάμε από τα βασικά και δομικά θέματα. Το παιχνίδι έχει σοβαρό πρόβλημα ταυτότητας.

Δύο είναι οι μεγάλες αλλαγές που έγιναν σε σχέση με τα προηγούμενα. Το attrition και το TTK.

To attition, δηλαδή η έλλειψη health auto regenerate, τα λίγα πυρομαχικά κτλ έγινε με τη λογική της ενίσχυσης της ομαδικότητας (αυτό δεν το λέω εγώ, το λένε οι ίδιοι οι devs). Θες health; Μείνε κοντά στην ομάδα σου και ένας να πάρει medic. Θες ammo; Το ίδιο με support. Θες να καμπερώσεις σε μια άκρη και να βαράς περαστικούς; Δε γίνεται, θα σου τελειώσουν οι σφαίρες/το health. Για τον ίδιο λόγο μπήκαν και τα ammo/health crates σε σημαίες και όχι σε άκυρα σημεία στο χάρτη ώστε να δώσουν κίνητρο να παίζεις τα objectives. Θες να κατεβάσεις tank ως assault; Μόνος σου δε γίνεται, εκτός αν τύχει. Έχεις μόνο 2 rocket launchers και μετά εκρηκτικά. Σα σκεπτικό είναι σωστό. Παίξτε μαζί, get rewarded.

Η εφαρμογή του, μπάζει από παντού.

Ας ξεκινήσουμε από το προφανές. Με αυτή την αλλαγή όσοι είναι σε clan ή με discord, αποκτούν φοβερό πλεονέκτημα. Μα θα μου πείς πάντα έτσι δεν ήταν; Τα clans να νικούν ραντομάδες; Ναι, απλά εδώ είναι φανερό σε υπερθετικό βαθμό. Αν μπεις σε squad ή τύχεις σε ομάδα που δεν παίζει όπως πρέπει, τελείωσε. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να γίνει κάτι. Το ατομικό σου skill συρρικνώνεται. Νιώθεις σαν να έχεις πιάσει πρώτη φορά shooter. Και αυτό που λέω είναι φανερό και στα περισσότερα βίντεο όλων των γνωστών youtuber. Κάτι δεκάρια, εικοσάρια, τριαντάρια kill streaks πάνε. Τέλος. Βλέπεις ακόμα και outliers όπως ο stodeh, 3-4-6 kills και μετά fade in άλλο κλιπάκι στα βίντεό του. Και αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι. Άρα το να πεις θα βάλω να παίξω μια ώρα conquest να χαλαρώσω, πάει. Θα φτύσεις αίμα.

Επίσης, attrition με το μικρό TTK (TTD) δύσκολο. Πως να παίξεις medic ή να κάνεις revive squad mate όταν το animation θέλει μερικά δευτερόλεπτα και πεθαίνεις σε 2 frames από 2 σφαίρες; Πως να παίξεις sniper όταν ξέρεις πως αν αστοχήσεις στο headshot, τέλος; Δεν είναι να πεις πως αν κρυφτείς θα κάνεις regenerate. Ακόμα κι αν φας ένα, θα σε φάει ο δεύτερος. Με 2 ή τρεις σφαίρες ξαναλέω.

Μετά είναι και διάφορες λεπτομέρειες + όλα τα γνωστά θέματα που έχουν τα battlefield για κάνα χρόνο απ'το launch μόνο που εδώ είναι πιο έντονα. Balancing όπλων (όλα πλην medic παίρνουν διοπτρα), χάλια ήχος όπλων (σαν πορδές τα περισσότερα), τρελό range σε όλα τα όπλα (έχω ποστάρει βίντεο πιο πίσω με τον Stodeh να κάνει snipe με χράπα χρούπα), σε σκοτώνει prone support κυριολεκτικά από την άλλη άκρη του χάρτη με 4 σφαίρες, μηδεν drop, σπασμένο kill cam (μερικές φορές δε λειτουργεί καν), και και και. Μπορώ να γράφω άλλη μια ώρα. Δηλαδή ακόμα και το μοναδικό στοιχείο που είχε το Battlefield (εκτός του ότι χρησιμοποιείς οχήματα), το immersion, το έχει πάρει ο διάολος.

Για χάρτες και σχεδιασμό, δεν ακουμπάω, θα χάσω το γάμο της κόρης μου σε 22 χρόνια.

Εντάξει, το convoluted μπουρδέλο που λεγεται customization πρέπει να το ζήσει κάποιος για να καταλάβει πόσα κλικς και ώρα χρειάζεται για να αλλάξεις κάτι στο όπλο/χαρακτήρα σου. Όσα και να γράψω είναι λίγα. 

Είναι λες και έκαναν ηθελημένη προσπάθεια να πατώσει το game.

Ναι, είναι fun at times. Ναι έχει ακόμα battlefield moments (που κάνεις ένα streak ή ένα flank καλό ή που σκάει ένα άρμα από το πουθενά και κατεβάζει ένα αεροπλάνο και ένα άλλο άρμα και σου σώζει τον κώλο). Ναι, είναι όμορφο οπτικά. Είναι battlefield; Δεν ξέρω. Ίσως οριακά. Είμαι too old for this shit; Μπορεί.

Είμαι καμένος και ακόμα παίζω ελπίζοντας; Ναι.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@saxos55 Στο δεύτερο μισό έχεις απόλυτο δίκιο και είμαι μαζί σου, αλλά στο πρώτο θέμα των health auto regenerate και των πολλών πυρομαχικών διαφωνώ. Προερχόμενος και ξεκινώντας από το θρυλικό BF2 αυτό τώρα στο V μου φαίνεται πιο νορμάλ και πιο παραδοσιακό BF gameplay. Άλλωστε αν μπεις στις πρώτες σελίδες των νημάτων των 3 και 4 όλοι γκρίνιαζαν γι'αυτή την αλλαγή. Τώρα γκρινιάζουμε που ξανά έβαλαν το σωστό. Αυτό στο λέει κάποιος ο οποίος έχει παίξει όλα τα BF και δεν έχει παίξει ποτέ σε clan παρά μόνο lone wolf. 

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, black66.gr είπε

@saxos55 Στο δεύτερο μισό έχεις απόλυτο δίκιο και είμαι μαζί σου, αλλά στο πρώτο θέμα των health auto regenerate και των πολλών πυρομαχικών διαφωνώ. Προερχόμενος και ξεκινώντας από το θρυλικό BF2 αυτό τώρα στο V μου φαίνεται πιο νορμάλ και πιο παραδοσιακό BF gameplay. Άλλωστε αν μπεις στις πρώτες σελίδες των νημάτων των 3 και 4 όλοι γκρίνιαζαν γι'αυτή την αλλαγή. Τώρα γκρινιάζουμε που ξανά έβαλαν το σωστό. 

Μάλλον δε με κατάλαβες ή εγώ δεν το είπα καλά.

Δεν έχω κανένα θέμα με το attrition per se. Το implementation ειδικά σε συνδυασμό με το fast paced/low TTK κατακρίνω. Δε μπορείς τον άλλο «με το στανιό» να τον κάνεις να παίξει ομαδικά. Ή αν θες να το κάνεις αυτό πρέπει όλο το παιχνίδι να συμβαδίζει με αυτό.

Δε μπορεί να του λες: κάνε ότι θες με τον χαρακτήρα σου, full customisation όλα ώστε να ξεχωρίζεις (ατομικότητα), τρέχα γύρω γύρω να μη σε φάνε και σκότωνε με 2 σφαίρες (ατομικότητα), πάρε και ammo crates και health crates σε κάθε σημαία (plays for the objective αλλά παει στο ατομικότητα) αλλά attrition, γιατί.... ομαδικότητα.

Το έχω ξαναγράψει. Θέλουν  και τον casual και τον veteran. Και ατομικά να μπορείς να παίξεις (παίρνεις support, κάθεσαι σε ένα λόφο και ό,τι φάμε κι ότι πιούμε και παίζει να τερματίσεις και πρώτος σε kills γιατί endless ammo+op weapons+low TTK) και ομαδικά να είναι rewarding. Και fast paced αλλά και αργά animations. Και fun και tactical. Και με το χωροφύλακα, και με τον αστυφύλακα.

Ε, δε γίνεται. Ή αν γίνεται θέλει χρόνια σχεδιασμού και όχι half assed αρπαχτές.

Κι εγώ απ'το 2 παίζω.

Να με τρώει κάποιος στη Jalalabad πχ prone support από την ταράτσα του ξενοδοχείου στο spawn μας στη βαση με support δε γινόταν (εκτός από aimbot). Ε, τώρα (το αντίστοιχο) γίνεται. Και μάλιστα με τρεις σφαίρες, μηδενικό σχεδόν recoil και μηδενικό κυριολεκτικά drop. Λέω ένα παράδειγμα στην τύχη για να καταλάβεις το σκεπτικό μου.

1 ώρα πριν, saxos55 είπε

To attition, δηλαδή η έλλειψη health auto regenerate, τα λίγα πυρομαχικά κτλ έγινε με τη λογική της ενίσχυσης της ομαδικότητας (αυτό δεν το λέω εγώ, το λένε οι ίδιοι οι devs). Θες health; Μείνε κοντά στην ομάδα σου και ένας να πάρει medic. Θες ammo; Το ίδιο με support. Θες να καμπερώσεις σε μια άκρη και να βαράς περαστικούς; Δε γίνεται, θα σου τελειώσουν οι σφαίρες/το health. Για τον ίδιο λόγο μπήκαν και τα ammo/health crates σε σημαίες και όχι σε άκυρα σημεία στο χάρτη ώστε να δώσουν κίνητρο να παίζεις τα objectives. Θες να κατεβάσεις tank ως assault; Μόνος σου δε γίνεται, εκτός αν τύχει. Έχεις μόνο 2 rocket launchers και μετά εκρηκτικά. Σα σκεπτικό είναι σωστό. Παίξτε μαζί, get rewarded.

Η εφαρμογή του, μπάζει από παντού.

Αλλά ας το αφήσουμε στην άκρη αυτό και να δεχτώ πως παρότι veteran γενικά, με 15 ώρες στο 5 δεν δικαιούμαι να κρίνω ή είναι νωρίς ακόμη και μπορεί να αλλάξω γνώμη.

Ακόμα και το δεύτερο μισό του post μου, για μένα είναι λόγος να μην αγοραστεί, ή να αγοραστεί με επιφύλαξη/φθηνότερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...