Προς το περιεχόμενο

Battlefield V [PC]


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, black66.gr είπε

Αρέσει-δεν αρέσει, πουλάει-δεν πουλάει, πάει-δεν πάει, όλοι με αυτό όμως ασχολούνται βλέπω. Στα άλλα forums αλλά και εδώ νήματα των fps, ούτε haters ούτε καν fans βλέπω δεν κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν. Γιατί; Βρωμάνε; 😋

αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί το συγκεκριμένο θέμα που έχει προκύψει ξεπερνάει το συγκεκριμένο παιχνίδι μεμονωμένα και πιάνει όλο το gaming και το μέλλον αυτού

 

το ότι κάποιοι θέλουν να σου περάσουν με το έτσι θέλω συγκεκριμένες πολιτικές ώστε να ικανοποιήσουν συγκεκριμένες ομάδες και συγκεκριμένα "δημοσιογραφικά μέσα" , καθώς και ότι ο βαθμός ενός παιχνιδιού   στο metacritic επηρεάζεται πλέον και από τα πολιτικά μηνύματα που σου περνάει έρχεται σε πλήρη αντίθεση με αυτό που θέλει ο κόσμος πραγματικά

 

οπότε πολύ από το hate που τρώνε έχει να κάνει με αυτό, οι απαντήσεις που δίνουν ρίχνουν κι άλλο λάδι στη φωτιά και τα ίδια τα προβλήματα που έχει όντως το παιχνίδι είναι απλά το κερασάκι στη τούρτα

 

απλά ο κόσμος θέλει εδώ και καιρό να φάει τα μούτρα της η ΕΑ και από ότι φαίνεται ήρθε η ώρα, θα παρασύρει βέβαια μαζί της ακόμα μια εταιρεία και ακόμα ένα franchise , αλλά στη προκειμένη περίπτωση τα θέλει και αυτών ο κώλος τους

 

το γενικότερο θέμα πάντως για το οποίο υπάρχει και όλη αυτή η ενασχόληση του κόσμου έχει να κάνει με πολύ σημαντικότερα θέματα από το αν άλλο ένα επεισόδιο σε μια μεγάλη σειρά  shooter είναι καλό ή κακό, στην ουσία έχει να κάνει με τη σύγκρουση των καταναλωτών με τις πρακτικές μιας μεγάλης εταιρείας και η έκβαση αυτής της σύγκρουσης θα σημαίνει πολλά για το μέλλον των παιχνιδιών καλώς ή κακώς 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@logistoulis
Έλπίζω να γνωρίζεις ότι η άποψη που εκφράζεις (καθώς και άλλοι στο νήμα) αναπαράγεται από άλλα "δημοσιογραφικά μέσα".
Ίσως θα έπρεπε να σας προβληματίζει πως η πολιτική αντιπαράθεση μεταξύ αριστεράς-δεξιάς, κυρίως στις ΗΠΑ, έχει διεισδύσει σε κάθε κομμάτι της καθημερινότητας.
Εκατέρωθεν κάθε δημόσιο γεγονός "χρωματίζεται" και κατηγορείται, ανάλογα με την αντζέντα που προωθείται, όχι από το γεγονός, αλλά από την πλευρά που έρχεται η "κριτική".

Προσωπικά με θλίβει το πόσο έχει επηρεαστεί το Ελληνικό κοινό από (άλλη) μία κακή Αμερικάνικη επιρροή. Επειδή η πολιτική σκηνή εκεί έχει οδηγηθεί σε ιδιαίτερη πόλωση, το ίδιο πρέπει να συμβεί και εδώ.

Θέλω να πιστεύω ότι η πλειοψηφία είναι ακόμα μετριοπαθής, απλά παρακολουθεί σιωπηλή τα άκρα.

Παρεπιπτόντως το Battlefield V δεν πάει καθόλου καλά (σε σχέση με άλλα BF) στο metacritic. Όποιος το έπαιξε, ξέρει πόσο καλύτερο είναι από το BF1, παρόλο που το τελευταίο είχε καλύτερη βαθμολογία στο metacritic, χωρίς να υπάρχει αυτό το σούσουρο για κρυφές αντζέντες.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dfk_7677 είπε

@logistoulis
 Ίσως θα έπρεπε να σας προβληματίζει πως η πολιτική αντιπαράθεση μεταξύ αριστεράς-δεξιάς, κυρίως στις ΗΠΑ, έχει διεισδύσει σε κάθε κομμάτι της καθημερινότητας.
Εκατέρωθεν κάθε δημόσιο γεγονός "χρωματίζεται" και κατηγορείται, ανάλογα με την αντζέντα που προωθείται, όχι από το γεγονός, αλλά από την πλευρά που έρχεται η "κριτική".

 

φυσικά και με προβληματίζει και απλά δεν θεωρώ ότι έχει θέση αυτή η αντιπαράθεση στα παιχνίδια 

 

και δεν είναι ότι δεν με αφορά εμένα σαν ευρωπαίο και συγκεκριμένα έλληνα που η πολιτική ορθότητα μου είναι πλήρως αδιάφορη, αλλά και τους ίδιους τους αμερικάνους πρέπει να τους έχει κουράσει όλη αυτή η φάση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Περα απο το gunplay που ειναι καλυτερο στο bfv σε ολα τα αλλα το bf1 ηταν καλυτερο. 

Όπως; Τα map, που ήταν η χαρά του sniper και running simulator από σημαία σε σημαία; Τα οχήματα που ήταν ακόμα πιο αργά; Τα elite classes, τα behemoths, το charge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dfk_7677 είπε

Όπως; Τα map, που ήταν η χαρά του sniper και running simulator από σημαία σε σημαία; Τα οχήματα που ήταν ακόμα πιο αργά; Τα elite classes, τα behemoths, το charge;

Tα οχηματα , ηταν οχηματα του πρωτου παγκοσμιου πολεμου , δεν θα πηγαινανε με 200χλμ την ωρα. Σιγουρα ηταν σε πολυ καλυτερη φαση απο του bfv που ουσιαστικα ειναι useless τελειως. 

Ολα τα τελευταια που αναφερεις ειναι και ο λογος που το bf1 ηταν πολυ πιο ''επικο'' απο οτι το καινουργιο. Ενιωθες ,ειδικα οταν επαιζες operations,οτι βρισκεσαι στο μετωπο, κατι που δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο με το 5 . Πηραν το καλυτερο Mode του bf , τα operations και τα καταστρεψανε. 

3 maps αξιζουν απο τα 8 στο 5 Ολα τα αλλα ειναι κατω του μετριου. 

Οπως ειπα μονο το gunplay ειναι καλυτερο σε σχεση με το 1

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασικά τα λέμε ξανά στο BC3, τελευταία ελπίδα για μένα η DICE LA.

Δεν νομίζω ότι και το BC3 θα σου αρέσει. Γενικά η EA/DICE αλλάζει ρότα κάθε τόσο και δεν θα πάει όπως ήταν το BC2. Εκτός για single player που πιστεύω ο χαβαλές της Bad Company είναι πιο ευκολοχώνευτος από τα campaigns ή "lesser known stories (που τους αλλάζουν την μάνα)" που μας δίνουν τελευταία.

Πάντως, δεν νομίζω να κλείσει η DICE. Αν βγω λάθος, εδώ θα είμαι να με κάνεις quote και να πεις "I told you so". ;)
(όχι όμως αν το κάνει μετά από 4 παιχνίδια, αν κλείσει λόγω BFV. :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

E τότε να τα λέμε μονοι μας...τα forums για ακριβώς αυτό το λόγο υπάρχουν για συζήτηση, go back to your bat cave. :D

Βασικά τα λέμε ξανά στο BC3, τελευταία ελπίδα για μένα η DICE LA.

Αυτό λεώ καλά που υπάρχουν τα Forums να λέτε οι εξυπνάκηδες , σαν εσένα , την άποψη σου.

Αν σου χαλάνε οι απόψεις μου  "το προφίλ" , back στο δικό σου cave. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Tα οχηματα , ηταν οχηματα του πρωτου παγκοσμιου πολεμου , δεν θα πηγαινανε με 200χλμ την ωρα. Σιγουρα ηταν σε πολυ καλυτερη φαση απο του bfv που ουσιαστικα ειναι useless τελειως. 

Ολα τα τελευταια που αναφερεις ειναι και ο λογος που το bf1 ηταν πολυ πιο ''επικο'' απο οτι το καινουργιο. Ενιωθες ,ειδικα οταν επαιζες operations,οτι βρισκεσαι στο μετωπο, κατι που δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο με το 5 . Πηραν το καλυτερο Mode του bf , τα operations και τα καταστρεψανε. 

3 maps αξιζουν απο τα 8 στο 5 Ολα τα αλλα ειναι κατω του μετριου. 

Οπως ειπα μονο το gunplay ειναι καλυτερο σε σχεση με το 1

Το μόνο σχετικό με gameplay είναι το gunplay. Όλα τα υπόλοιπα... eye candy. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, όπως έχω ξαναπεί εγώ τα παίζω τα game, δεν βλέπω ταινία.

Ανέκαθεν στα BF, το main mode ήταν το Conquest, από εκεί ξεκίνησαν όλα. Το BF1 είχε το χειρότερο Conquest όλων των εποχών, γι' αυτό και έγιναν πιο εύπεπτα όλα τα υπόλοιπα.
Δεν είναι τυχαίο ότι στο BF1, το PC είχε το χαμηλότερο ποσοστό επί των συνολικών πωλήσεων. Game φτιαγμένο για τους ultra casual παίκτες που θα παίξουν 100-200 ώρες και πάμε για το επόμενο. Και σήμερα δυστυχώς αυτοί αποτελούν ένα μεγάλο μέρος του "community".

Συγγνώμη αλλά δε μπορώ να έχω καμία συμπάθεια ούτε για τους τελευταίους, ούτε γι' αυτούς που γαλουχήθηκαν με τα BF3/4 που προήγαγαν ένα τελείως ατομικιστικό τρόπο παιχνιδιού. Τα ωραία γραφικά, την ατμόσφαιρα και την ιστορική ακρίβεια, την ξεχνάς μετά από μερικές 10άδες ώρες. Αυτό που μένει είναι πόσο ευχάριστο είναι το πως παίζει το παιχνίδι. Και το BF1 ήταν ο ορισμός της ωραίας ατμόσφαιρας, γραφικών και (σχετικής) ιστορική ακρίβειας, αλλά και ο ορισμός του εκνευριστικού gameplay, όπου κακοί παίκτες είχαν τη δυνατότητα να κερδίζουν μονομαχίες λόγω του suppresion, των elite classes, των behemoths, του charge και του πανεύκολου sniping.

Αλλά προφανώς κι εγώ πρέπει να προσαρμοστώ στη νέα πραγματικότητα. Μια μεγάλη μερίδα του community αρέσκεται να κάθονται ξαπλωμένοι σε ένα λόφο, απολαμβάνοντας την "ατμόσφαιρα" και να ρίχνουν βολές από τα 300+m γιατί έτσι μόνο μπορούν να πάρουν κανένα kill. Αυτό έκανε το BF1 στο community...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tuning123 είπε

Αυτό λεώ καλά που υπάρχουν τα Forums να λέτε οι εξυπνάκηδες , σαν εσένα , την άποψη σου.

Αν σου χαλάνε οι απόψεις μου  "το προφίλ" , back στο δικό σου cave. 

I love my cave so im not offended, unlike you :D Από εκεί και πέρα εσύ χαλιέσαι που μιλάμε σε forum...ποιος έχει το πρόβλημα για πες?! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...