Προς το περιεχόμενο

Ποιόν από τους δύο 70-300 για Nikon FX ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Να γεμισει ο ιδιος ο φακος σκονη στο εσωτερικό του ας πουμε οτι ειναι λογικο μιας και δεν μιλαμε για weather sealed φακούς.

Να γεμισει σκόνη ο αισθητήρας λογω zoom φακου απλα δεν ειναι εφικτο. Θα γεμισει σκονη ο αισθητηρας εαν αλλαζεις φακους σε περιβαλλον με πολλη σκονη και με λαθος τροπο.

Εφόσον παίρνει σκόνη ο φακός, δεν θα πάει και στον αισθητήρα, από το φακό ; (όχι όλη προφανώς, κάποια ποσότητα).

Οπότε αν ο push pull σπρώχνει περισσότερη σκόνη προς τον αισθητήρα από τους περιστροφικούς, δεν θα σπρώχνει περισσότερη βρώμα ο συγκεκριμένος, από έναν καινούργιο περιστροφικό , όπως ο tamron ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Να γεμισει ο ιδιος ο φακος σκονη στο εσωτερικό του ας πουμε οτι ειναι λογικο μιας και δεν μιλαμε για weather sealed φακούς.

Να γεμισει σκόνη ο αισθητήρας λογω zoom φακου απλα δεν ειναι εφικτο. Θα γεμισει σκονη ο αισθητηρας εαν αλλαζεις φακους σε περιβαλλον με πολλη σκονη και με λαθος τροπο.

κι ομως γινεται

Κυριως σε φακους που το rear element μετακινειται μπρος πισω κατα το ζουμ.

αν εχεις εναν, βαλτο κοντα στο προσωπο σου και κανε ζουμ, να δεις που θα σε φυσαει αερας...

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια. Ο φακος ειναι ενα κλειστό σωμα εμπρος και πισω. Οτι φευγει φευγει απο την φλαντζα μεταξυ των δυο κομματιων του zoom. Στο τελος ειναι απλα η μοντουρα του φακου με τον τελευταιο φακο. Αυτο που σε φυσαει ειναι ο αερας απο τα πλαγια του φακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Ρε παιδια. Ο φακος ειναι ενα κλειστό σωμα εμπρος και πισω. Οτι φευγει φευγει απο την φλαντζα μεταξυ των δυο κομματιων του zoom. Στο τελος ειναι απλα η μοντουρα του φακου με τον τελευταιο φακο. Αυτο που σε φυσαει ειναι ο αερας απο τα πλαγια του φακου.

ποιος φακος?

ο 14-24 που ειχα μεχρι σημερα δεν ειναι κλειστος πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

ποιος φακος?

ο 14-24 που ειχα μεχρι σημερα δεν ειναι κλειστος πισω.

Για τον Nikon 70-210mm AF-D Push-Pull δεν μιλούσαμε;

Τον εχω κι ολας. Ειμαι βεβαια 600χλμ μακρια για να βγαλω real photo αλλα αυτος εδω ειναι. Απο που να βγει αερας και σκονη στον αισθητηρα;

AF70210mmf456DdanbrownlawA.JPG

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για τον Nikon 70-210mm AF-D Push-Pull δεν μιλούσαμε;

Τον εχω κι ολας. Ειμαι βεβαια 600χλμ μακρια για να βγαλω real photo αλλα αυτος εδω ειναι. Απο που να βγει αερας και σκονη στον αισθητηρα;

οχι, εγω μιλουσα γενικα

καποιοι φακοι ρουφανε περισσοτερη σκονη λογω κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Για τον Nikon 70-210mm AF-D Push-Pull δεν μιλούσαμε;

Τον εχω κι ολας. Ειμαι βεβαια 600χλμ μακρια για να βγαλω real photo αλλα αυτος εδω ειναι. Απο που να βγει αερας και σκονη στον αισθητηρα;

AF70210mmf456DdanbrownlawA.JPG

Περιφερικά του πίσω κρύσταλου, εκεί που φαίνεται ο σκοτεινός κύκλος, είναι αεροστεγής ; Δεν περνάει αέρας από εκεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αεροστεγές με την απολυτη εννοια του ορου δεν ειναι κανενα εξαρτημα της μηχανής. Αλλα εαν ρωτας εαν εχει κενό η απάντηση ειναι ΟΧΙ δεν εχει κενο. Εκει παταει ο τελευταιος φακός.

bf3b5612-fd09-4378-a649-b7a55c0b24e9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη, αν όπως φαίνεται ο φακός , κάνει κανείς μπρος-πίσω το δακτύλιο του ζουμ και έχει στήσει όρθιο λίγο χιλιοστά πίσω από το φακό ένα τσιγαρόχαρτο , θα το φυσήξει αέρας ή όχι ; Με γρήγορη κίνηση .  Είναι δυνατόν να μην φυσάει καθόλου προς το σένσορα; Αν κάνεις μια αναζήτηση , θα δεις ότι το αναφέρουν πολλοί (χρήστες του φακού , όχι "θεωρητικοί" ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπα ειμαι 600χλμ απο το σπιτι για να το τσεκαρω. Δεν με απασχολησε ποτε αλλα δεν βλεπω απο που μπορει να φυσηξει τοσο πολυ την στιγμή που ανετα "φυσαει" μεσα απο τις τσιμούχες των δυο κομματιων του zoom. Προς τα πισω θα παει ο αερας ουτως ή αλλως αλλα απο τα πλαινα του φακου και οχι μεσα απο την μοντουρα.

Σε κάθε περιπτωση εαν αυτή η κίνηση του αέρα υπηρχε πραγματικα στον βαθμό που λέτε ωστε να επηρεασει τον αισθητηρα (που ειναι και πολυ πιο πισω), πρωτα απο όλα θα γεμιζε σκονες τον ίδιο τον τελευταιο φακο που βλέπετε στην φωτο και οχι μονο. Γενικα θα επρεπε ο φακος να ειναι τελικα μεσα στην μπιχλα πριν να φτασει να σκονιστει ο αισθητηρας....!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...