Προς το περιεχόμενο

Ποιόν από τους δύο 70-300 για Nikon FX ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Το θέμα δεν είναι να στηρίξουμε τους συμπατριώτες μας

Φίλε μου ΔΕΝ ψηφίζω ΧΑ ... :)  .... αλλά όλοι μας δε βάλουμε λίγο ένα χέρι τότε πως ακριβως περιμένουμε να γίνει; [Αν και προφανώς είμαστε - και είμαι - off topic! :-)  ] 

5 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

24% νταβατζιλίκι ΦΠΑ

Νομίζω ότι ακόμα και στην Γερμανία είναι ελάχιστα χαμηλότερα ... 

6 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

άθλιους ελεεινούς προδότες

θέλεις να πεις ότι οι προηγούμενοι (από το 1981 (ή και '74) και μετά) ήταν ... πατριώτες;

Πάω πάσο όμως διότι είμαι εκτός θέματος ...

Sorry για το σχόλιο - ήταν μια προσωπική μου άποψη όταν μιλάω για ένα χομπυ που το κάνω για την πλάκα μου ... και μπορώ να συμβιβαστώ με την ιδέα ότι δεν πεινάω αφού σκέφτομαι να δίνω ένα μηνιάτικο για φωτογραφικούς φακούς (και δεν έχω ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ ... :)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μείνουμε εντός θέματος, γιατί αν ξεφύγουμε ... θα ξεφύγουμε πολύ !!!!!

Κι εγώ δεν θέλω να δίνω λεφτά στον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΠΑ και το ότι δεν δίνω τίποτε με τέτοιου είδους αγορές, τις μετατρέπει σε ηδονή !!!!!!! Γι'αυτό θέλω να κάνω κι άλλες, πολλές !!!!

(Στη Γερμανία είναι 19% ο ΦΠΑ) .

 

Αν είναι να ανέβω σε τιμή , προφανώς μπαίνουν στο παιχνίδι και φακοί με μεγαλύτερο εστιακό εύρος, όπως ο 28-300 .

https://www.e-infin.com/eu/item/225/nikon_af-s_vr_nikkor_28-300mm_f/3.5-5.6g_ed_lens

 

κι ο αντίστοιχος value for money tamron

https://www.e-infin.com/eu/item/2234/tamron_28-300mm_f/3.5-6.3_di_vc_pzd_lens_for_nikon_a010nii

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

(Στη Γερμανία είναι 19% ο ΦΠΑ) .

Μα ακριβώς! 5 μονάδες είναι 5 ευρώ στα 100, 15 στα 300 ....

Μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα ... 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Μα ακριβώς! 5 μονάδες είναι 5 ευρώ στα 100, 15 στα 300 ....

Μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα ... 😉

Μην φύγουμε όμως και χαλάσουμε το θέμα! Τα ελληνικα μαγαζιά, έχουν τα μεγαλύτερα δημοτικά τέλη , προκαταβολή φόρου 100% , μηδενικό αφορολόγητο , κεφαλικό φόρο που  δεν αντιστοιχεί σε εισόδημα ( "φόρος επιτηδευματία" ) , υποχρεωτική συνδρομη σε συνδρομητικό κανάλι που δεν βλέπει κανείς (ΕΡΤ) και πολλά άλλα. Μόνο προβλήματα υπάρχουν .

Οι grey imports όμως, είναι παντού αχτύπητες. Ακόμη και στις ΗΠΑ, που έχουν κορυφαίες τιμές, πάλι από grey imports τους έρχεται φθηνότερα και πολλοί τις προτιμούν .

Προσωπικά από όπου μπορώ να γλυτώσω καταβολή οποιασδηποτε εισφοράς προς το ελληνικό δημόσιο , θα το κάνω πάντα, χωρίς κανένα ενδοιασμό. Αρκετά μου πίνουν τοι αίμα από αυτά που δεν μπορώ να αποφύγω, δεν θα τους δίνω λεφτά και εκεί που μπορώ ακόμη να τα γλυτώσω. Τέλος από μένα πάνω σε αυτό , ας μείνουμε στο φωτογραφικο κομμάτι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Μα ακριβώς! 5 μονάδες είναι 5 ευρώ στα 100, 15 στα 300 ....

Μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα ... 😉

Όχι δεν είναι αλλού το πρόβλημα. ΦΠΑ είχαμε 16% και εμείς εδώ στα νησιά 13%. Ξαφνικά πήγαμε στο 24%. Νταβατζιλίκι κανονικό και επιμένω στη λέξη.

Και δεν είπα ότι οι άλλοι ήταν πατριώτες. Αλλά δεν είχαμε και Καρανίκες για στρατηγικούς συμβούλους, ψέματα μπροστά στα μούτρα μας σε όλα τα θέματα, διαστρέβλωση λέξεων και εννοιών, εξαφάνιση αξιοπρέπειας και φιλοτίμου, υποχώρηση σε όλα τα εθνικά θέματα, "η αριστεία είναι ρετσινιά και η καριέρα είναι χολέρα" από υπουργούς και συμβούλους, και άλλα απίστευτα ων ουκ έστι αριθμός. Κυβερνούν τα απόλυτα κατακάθια. Ε δεν θέλω να τους πληρώνω, φθάνει πια.

Τέλος το offtopic από μένα, συγγνώμη αλλά δεν άντεξα να μην τα γράψω, συγγνώμη φίλε @Dr_73, και αν θέλουν οι mods ας τα διαγράψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Ας μείνουμε εντός θέματος, γιατί αν ξεφύγουμε ... θα ξεφύγουμε πολύ !!!!!

Κι εγώ δεν θέλω να δίνω λεφτά στον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΠΑ και το ότι δεν δίνω τίποτε με τέτοιου είδους αγορές, τις μετατρέπει σε ηδονή !!!!!!! Γι'αυτό θέλω να κάνω κι άλλες, πολλές !!!!

(Στη Γερμανία είναι 19% ο ΦΠΑ) .

Αν είναι να ανέβω σε τιμή , προφανώς μπαίνουν στο παιχνίδι και φακοί με μεγαλύτερο εστιακό εύρος, όπως ο 28-300 .

https://www.e-infin.com/eu/item/225/nikon_af-s_vr_nikkor_28-300mm_f/3.5-5.6g_ed_lens

κι ο αντίστοιχος value for money tamron

https://www.e-infin.com/eu/item/2234/tamron_28-300mm_f/3.5-6.3_di_vc_pzd_lens_for_nikon_a010nii

χαλι μαυρο ειναι αυτοι απο ποιοτητα εικονας.

44 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Όχι δεν είναι αλλού το πρόβλημα. ΦΠΑ είχαμε 16% και εμείς εδώ στα νησιά 13%. Ξαφνικά πήγαμε στο 24%. Νταβατζιλίκι κανονικό και επιμένω στη λέξη.

Και δεν είπα ότι οι άλλοι ήταν πατριώτες. Αλλά δεν είχαμε και Καρανίκες για στρατηγικούς συμβούλους, ψέματα μπροστά στα μούτρα μας σε όλα τα θέματα, διαστρέβλωση λέξεων και εννοιών, εξαφάνιση αξιοπρέπειας και φιλοτίμου, υποχώρηση σε όλα τα εθνικά θέματα, "η αριστεία είναι ρετσινιά και η καριέρα είναι χολέρα" από υπουργούς και συμβούλους, και άλλα απίστευτα ων ουκ έστι αριθμός. Κυβερνούν τα απόλυτα κατακάθια. Ε δεν θέλω να τους πληρώνω, φθάνει πια.

Τέλος το offtopic από μένα, συγγνώμη αλλά δεν άντεξα να μην τα γράψω, συγγνώμη φίλε @Dr_73, και αν θέλουν οι mods ας τα διαγράψουν.

να τον παμε τον φπα 1% ωστε να μπορουν ολοι να κανουν πανευκολα και χωρις κοστος ξεπλυμα μαυρου χρηματος?

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

χαλι μαυρο ειναι αυτοι απο ποιοτητα εικονας.

Συμφωνώ διότι είναι πολύ μεγάλο το ζουμ για αυτό προτείνω το 70-200 (210) είτε σε 2.8 είτε σε 4.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Συμφωνώ διότι είναι πολύ μεγάλο το ζουμ για αυτό προτείνω το 70-200 (210) είτε σε 2.8 είτε σε 4.0.

Σαν αυτόν παίζουν πολλοί στο ebay , σε φθηνή τιμή

https://kenrockwell.com/nikon/7021056.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σαν αυτόν παίζουν πολλοί στο ebay , σε φθηνή τιμή

https://kenrockwell.com/nikon/7021056.htm

δε θα παιρνα τοσο παλιο φακο ζουμ.

αν επαιρνα παλιο φακο θα τσιμπαγα τον 50mm 1.2, για βιντεο και καλλιτεχνιες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ο αδερφός μου τον Tamron 70-300 VC. Πολύ ευχαριστημένος. Τον δοκίμασα λίγο σε D7500 και σε κινούμενο στόχο (πουλιά) και εντυπωσιάστηκα. Ταχύτατος, δεν έχανε frame. Η δε σταθεροποίηση είναι εξαιρετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2018 στις 5:03 ΜΜ, Dr_73 είπε

Σαν αυτόν παίζουν πολλοί στο ebay , σε φθηνή τιμή

https://kenrockwell.com/nikon/7021056.htm

 

Μπήκε σε αγγελία από Ελλάδα, όσο τους βρίσκεις στο ebay από  Ευρώπη: 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι ζουμ ριχνουν περισσοτερη σκονη, μιας και κινουνται μπρος πισω, και κυριως οσοι φακοι εχουν το πισω element να μετακινειται μπρος πισω κατα το ζουμ, γιατι τρομπαρει αερα ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γεμισει ο ιδιος ο φακος σκονη στο εσωτερικό του ας πουμε οτι ειναι λογικο μιας και δεν μιλαμε για weather sealed φακούς.

Να γεμισει σκόνη ο αισθητήρας λογω zoom φακου απλα δεν ειναι εφικτο. Θα γεμισει σκονη ο αισθητηρας εαν αλλαζεις φακους σε περιβαλλον με πολλη σκονη και με λαθος τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...