Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικη μηχανη για ερασιτεχνη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να αγοράσω μια κάμερα για να βγάζω φωτογραφίες. Πάντα μου άρεσε να βγάζω φωτογραφίες αλλά έβγαζα μόνο με το κινητό μου (Samsung Galaxy S8+). Είμαι ερασιτέχνης και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τη φωτογραφία σε τέτοιο επίπεδο ώστε να θέλω να βγάζω φωτογραφίες με κάμερα. Σκεφτόμουνα κάτι που να μην ξεπερνά τα 450 ευρώ. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα και είδα ότι είναι αρκετά καλή αυτή η Canon EOS 1300D (https://www.skroutz.gr/s/8782494/Canon-EOS-1300D-Kit-EF-S-18-55-DC-IIΙ.html) η οποία έρχεται και με φακό. Είναι καλή αυτή η κάμερα, μου προτείνετε κάποια άλλη;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ειναι αλλα οι Nikon σε αυτη την κατηγορια ειναι καλυτερες.  Απο την αλλη οι dslr αν και value for money ειναι ογκωδεις και βαριες. Οποτε σπανια τις κουβαλας μαζι σου. Μια mirrorless θα σε βολευε καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πήγαινα σε DSLR πλέον ούτε με σφαίρες αλλά αν άλλαζα γνώμη θα επέλεγα Nikon όπως προαναφέρθηκε εκτός κι αν το βίντεο ήταν στα ζητούμενα οπότε θα επέλεγα Canon αλλά πάλι βίντεο χωρίς  mirrorless είναι σαν να κάνεις τα εύκολα δύσκολα μόνος σου.

Μια επιλογή που μοιάζει μονόδρομος είναι η Sony a6000 μέσα στο προϋπολογισμό σου δες σε eglobalcentral.eu και e-infinity.com/eu για καλύτερες τιμές.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτά τα χρήματα, αν κάνεις αγορά από εξωτερικό , παίρνεις την nikon d3400 .

Όποια σύγκριση κι αν διαβάσεις, είναι ανώτερη από την 1300D .

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-Rebel-T6-vs-Nikon-D3400

 

Εφόσον είναι για χόμπυ, δεν βιάζεσαι , διάβασε πρώτα και ενημερώσου.

Εκτός από τη μηχανή, υπολόγισε και μια μεγάλη κάρτα μνήμης και ένα κυκλικό πολωτικό φίλτρο , που χρειάζεται σχεδόν σε όλους ! Και ένα παρασολέϊγ.

Για τη d3400 παραπάνω, αυτά:

https://www.ebay.co.uk/itm/Lens-Hood-For-Nikon-HB-N106-D3400-D3300-AF-P-DX-18-55mm-f-3-5-5-6G-VR-Lens-1X/183197568479?hash=item2aa76d0ddf:g:AccAAOSw4CFY62XB

https://www.skroutz.gr/c/592/filtra_fakwn/m/10752/Hoya/f/368787_566373/53-eos-55-mm-CPL-Κυκλικής-Πόλωσης.html

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν ξεκινώντας από τα βασικά, πρέπει πρώτα να διαπιστωσεις αν θα σου αρέσει η χρήση μιας φωτογραφικής μηχανής ή όχι (σε σχέση με το κινητό σου). Άρα θα έλεγα να ξεκινήσεις με το μικρότερο δυνατό κόστος και να μην βάλεις χρήματα σε κάτι καινούργιο, αλλά σε μεταχειρισμένο το οποίο στη χειρότερη το πουλάς και πάλι στα ίδια λεφτά στο Ινσομνια. Το 2ο που πρέπει να δεις είναι τι σου αρέσει να τραβάς, αν και εδώ ισχύει ο κανόνας ότι "τρόγοντας έρχεται και η όρεξη"... Μπορείς να πας σε διάφορα sites με φωτογραφίες (π.χ. www.flickr.com) όπου εκεί θα δεις φωτογραφίες που σου αρέσουν και με τι εξοπλισμο έχουν τραβηχτεί.

Κοιτώντας στο forum του ινσομνια για μεταχειρισμένες μηχανές υπάρχουν επιλογές τόσο σε DSLR όσο και mirrorless. Θα επέλεγα πακέτα που να δείνουν παραπάνω του κιτ φακού στη μικρότερη δυνατη τιμή. (π.χ. είδα μια Samsung NX1000 με δύο φακούς στα 250€). Προσωπικά θα επέλεγα μια mirrosless m43 Panasonic ή Olympus (Panasonic GM1, GF7/8/9, Olympus EPL...) τουλάχιστον με το φακό 12-32 και έναν ακόμα για πορτραίτα κάποια στιγμή αργοτερα (π.χ. Sigma 60mm/2.8). Επίσης εκτός του Ινσομνια μπορείς να ψάξεις και Χρυσή Ευκαιρία και www.dpgr.gr

Γενικά μια φωτογραφική μηχανή ILC σε σχέση με ένα καλό κινητό υπερτερεί ανάλογα και με το φακό, στο ζουμ, στο bokeh και σε λήψεις σε χαμηλό φοτισμό. Αν τίποτα από αυτά δε σε νοιάζει τότε ίσως δεν έχει νόημα να πας σε φωτογραφική μηχανή.

Στις 20/5/2018 στις 1:34 ΜΜ, thepoint είπε

Δεν θα πήγαινα σε DSLR πλέον ούτε με σφαίρες αλλά αν άλλαζα γνώμη θα επέλεγα Nikon όπως προαναφέρθηκε εκτός κι αν το βίντεο ήταν στα ζητούμενα οπότε θα επέλεγα Canon αλλά πάλι βίντεο χωρίς  mirrorless είναι σαν να κάνεις τα εύκολα δύσκολα μόνος σου.

Μια επιλογή που μοιάζει μονόδρομος είναι η Sony a6000 μέσα στο προϋπολογισμό σου δες σε eglobalcentral.eu και e-infinity.com/eu για καλύτερες τιμές.

Σύμφωνω για τις DSLR, αλλά γιατί μονόδρομος η Sony a6000; Panasonic και Olympus και γενικά το φορματ μ43 έχουν πολύ περισσότερους φακούς και επιπλέον είναι φθηνότεροι και μικρότεροι. Τέλος οι διαφορές του m43 sensor με τον APSC δεν είναι και τόσο δραματικές.

Στις 20/5/2018 στις 1:09 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Καλη ειναι αλλα οι Nikon σε αυτη την κατηγορια ειναι καλυτερες.  Απο την αλλη οι dslr αν και value for money ειναι ογκωδεις και βαριες. Οποτε σπανια τις κουβαλας μαζι σου. Μια mirrorless θα σε βολευε καλυτερα.

Πολύ σωστά! Για σύγκριση σε μεγέθη μπορείς να δεις εδώ: http://j.mp/2HznrtZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...