Προς το περιεχόμενο

linux ποια να βαλω?


emperor4her

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το

Στις 5/18/2018 στις 10:36 ΜΜ, emperor4her είπε

καλησπερα, το μοντελο τελικα ειναι το SVE1511D1E. 

Την αναλυση προσπαθω να την αλλαξω απο το kodi και εβαλα libreelec, εχει μεγιστη αναλυση που μπορω να βαλω 1600*900.  σε πιο terminal να μπω? καπου ειδα για CTRL+ALT+F3  αλλα οταν το παταω μου πεταει μια μαυρη οθονη που δεν μπορω να γραψω κατι.

στα windows δειχνει κανονικα σε 1080p με hdmi.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο το οποίο φαντάζομαι το έκανες και εσύ η συγκεκριμένη διανομή δεν έχει terminal και όντως πρέπει να πατήσεις τον παραπάνω συνδιασμό πλήκτρων όπου έγραψες. Δεν σου βγάζει να κάνεις log in ?
IMG_20180521_110128.jpg.b94e7e06b9038dfe1d4be647489cd2cd.jpg

 

 

 

EDIT:~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Με λίγο ψάξιμο παραπάνω αλλά και κατεβάζοντας το ίδιο το libelec διαπίστωσα τα εξής. Το distro διαλέγει μόνο του το primary display και by default  το κάνει mirror στα υπόλοιπα. Πιθανών σε εσένα ασχέτως με το αν έχεις αποσυνδέσει το monitor του laptop σου εκείνο να προσπαθεί να έχει ορίσει την ενσωματωμένη οθόνη ως primary και να την κάνει mirror στη secondary. Κάτι τέτοιο έκανε και εμένα ο installer που έβαλα απλά δεν μπορώ να πάω παρακάτω μιας και δεν έχω διαθέσιμο partition για να κάνω την εγκατάσταση. Αν χρειαστεί θα προσπαθήσω να βρω λύση πιο βράδυ

1526894587.jpg


Αν η παραπάνω υπόθεση μου είναι σωστή, θα πρέπει εσύ να διαλέξεις το primary display από τα systems όπως περιγράφεται εδώ

Όμως απ ότι λένε παρακάτω θα πρέπει να το κάνεις κάθε φορά το οποίο είναι σπαστικό. Το λειτουργικός σου προσφέρει το autostart.sh αρχείο όπου εκεί μπορείς να τοποθετήσεις τις ρυθμίσεις σου για τα monitors αλλά πρέπει να λερώσεις τα χέρια σου με το τερματικό. Αν το alt+ctlr+f3 δεν σου κάνει δουλειά πρέπει αναγκαστικά να μπεις με ssh.  Να χτυπήσεις την εντολή

xrandr -q

1526893945.png
Να βρεις την ονομασία της υποδοχής που είναι συνδεδεμένη η tv σου. (Λογικά η μοναδική hdmi )
Και να εκτελέσεις τις δύο πρώτες εντολές  αυτού του post παραμετροποιώντας την δεύτερη εκεί που λέει output και δίνοντας το όνομα της δικής σου εξόδου

Όλα αυτά επαναλαμβάνω είτε με Ctrl + alt + F3 είτε με ssh
Μιας και είσαι καινούργιος και φαντάζομαι ssh δεν έχεις δουλέψει ποτέ μπορείς να συνδεθείς μέσω Putty( Google it and install it ) το οποίο δουλεύει σε όλα τα windows pc και ίσως σου φανεί χρήσιμο και αργότερα για περαιτέρω παραμετροποιήσεις. Αυτό το video θα σε βοηθήσει περαιτέρω με το putty

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το παρατησα προς το παρον το project λογω ελειψης χρονου και γνωσεων.. 

αντιμετωπισα και ακομη ενα προβλημα, που το καθηστα το ολο Project ακομη πιο δυσκολο. 

το wifi του laptop exei χαλασει, οποτε το εχω συνδεσει με εξωτερικο wifi.. το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμενο laptop δεν εχει κουμπακι για on-off wifi.. οποτε πρεπει να το κανω απεγκατασταση για να χρησιμοποιησει το εξωτερικο.. 

προς το παρον θα παιζω ταινιες μου φαινετε με το tv box που εχω, και ισως αργοτερα το καλοκαιρι το ξαναπροσπαθησω.. 

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...