Προς το περιεχόμενο

lubuntu και wifi


JoooJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασα με live cd το lubuntu 18.04 σε ένα netbook hp mini 110 ώστε αν μου κάνει να το εγκαταστήσω κανονικά.

το θέμα είναι ότι δε βλέπει το wifi. (Broadcom). Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ή το ξεχνάω;

σε ένα 2ο netbook που έχω, το έχω εγκαταστήσει κανονικά και δουλεύει. δε θυμάμαι τη κάρτα δικτύου όμως έχει αυτό.

λίγο περίεργο δεν είναι να μην την υποστηρίζει; μιλάμε για μοντέλο του 2009.

μόλις συνδέω ένα εξωτερικό usb-wifi (Ralink) το βλέπει κανονικά

Επεξ/σία από JoooJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλη έκδοση δοκίμασες του ubuntu 18.04? και μένα μου φένεται περίεργο να μην το βλέπει. Δοκίμασε και την προηγούμενη έκδοση αν σου δουλέψει. Μπορεί να υπάρχει κανά bug και να έχει περάσει και στα iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, JoooJ είπε

δοκίμασα με live cd το lubuntu 18.04 σε ένα netbook hp mini 110 ώστε αν μου κάνει να το εγκαταστήσω κανονικά.

το θέμα είναι ότι δε βλέπει το wifi. (Broadcom). Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει ή το ξεχνάω;

σε ένα 2ο netbook που έχω, το έχω εγκαταστήσει κανονικά και δουλεύει. δε θυμάμαι τη κάρτα δικτύου όμως έχει αυτό.

λίγο περίεργο δεν είναι να μην την υποστηρίζει; μιλάμε για μοντέλο του 2009.

μόλις συνδέω ένα εξωτερικό usb-wifi (Ralink) το βλέπει κανονικά

Πριν λιγες μερες στο ιδιο netbook hp mini 110 εβαλα και εγω Lubuntu 18.04 (32bit).

Aν συνδεθεις με καλωδιο (Ethernet) και πας στο Driver Manager που θα βρεις στον μενου, εκει θα δεις επιλογη για να κατεβασει μονο του Wifi. Κατεβαζεις, κανεις reboot και λογικα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

39 λεπτά πριν, fearless είπε

Πριν λιγες μερες στο ιδιο netbook hp mini 110 εβαλα και εγω Lubuntu 18.04 (32bit).

Aν συνδεθεις με καλωδιο (Ethernet) και πας στο Driver Manager που θα βρεις στον μενου, εκει θα δεις επιλογη για να κατεβασει μονο του Wifi. Κατεβαζεις, κανεις reboot και λογικα εισαι οκ.

δοκίμασα κι ένα live cd με mint 18.03 xfce και πάλι το ίδιο πρόβλημα αλλά είχες δίκιο, οπότε πιστεύω και σε κανονική εγκατάσταση θα δουλέψει.

ευχαριστώ πολύ

άσχετο αλλά δε σε χαλάει η μικρή κατακόρυφη ανάλυση της οθόνης (576p); αρκετά dialogs είναι μεγάλα και δε μπορώ να τα δω ολόκληρα και δε μικραίνουν όλα. δοκίμασε πχ το avidemux. πίκρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε κανονικη εγκατασταση θα δουλεψει.

Δεν με χαλαει κατι με την οθονη, αυτο που με χαλαει ειναι οτι κολλαει λιγο στα βιντεο... αργει καπως! Δεν του εβαλα κανενα προγραμμα, το netbook το χρησιμοποιω μονο για να με παρει ο υπνος, βαζω youtube να  βλεπω κανενα βιντεο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα σε ένα HP Mini 110-1100 το lubuntu δεν έβρισκε το wifi ούτε όταν έτρεχε live ούτε μετά την εγκατάσταση.

Του έβαλα το Linux Lite και όλα δουλεύουν κομπλέ.

 

 

Επεξ/σία από Yakuza1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yakuza1 είπε

Του έβαλα το Linux Lite και όλα δουλεύουν κομπλέ.

To Lubuntu το ειδες καθολου πως τρεχει με το hp mini 110;  Αν ναι ποιο εκατσε καλυτερα το Lubuntu η το Linux Lite;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fearless είπε

To Lubuntu το ειδες καθολου πως τρεχει με το hp mini 110;  Αν ναι ποιο εκατσε καλυτερα το Lubuntu η το Linux Lite;

Παραδόξως το lite τρέχει λίγο καλύτερα μάλλον, λέω παραδόξως διότι το lxde έχω διαβάσει ότι είναι πιο ελαφρύ από το xfce.

Στον πατέρα μου έχω δώσει το netbook, τον ρωτάω πως το έβλεπες πριν και τώρα,  μου λέει τώρα μου φαίνεται πως πάει λίγο λίγο

πιο γρήγορα, οπότε λογικά δεν είναι ιδέα μου. Πάντως σίγουρα δεν είναι χειρότερα από το lubuntu, ίδια κλάση. Επίσης να πω για το lite

ότι ενώ με άλλα linux (ubuntu,mint,zorin) έναν εκτυπωτή inkjet που έχω δεν τον δούλευαν σωστά στην εκτύπωση και ήθελαν ψάξιμο και

configuration, το lite τον δούλευε μια χαρά χωρίς καμιά εγκατάσταση drivers κτλ, ακόμα και από το live cd εκτύπωνε κανονικά. Γενικά το  lite μου

έχει αφήσει καλές εντυπώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...