Προς το περιεχόμενο

Frostpunk [PC]


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

καλύτερα τα πήγαινα εκεί μπορώ να πω!

Φίλε xtrmsnpr εχω γράψει αναλυτικά εδώ. Διάβασε το γιατί εκτός από δύσκολο είναι πολύ βαρύ σαν παιχνίδι θέλει ανάλογο mood για να το παίξεις. Η ποιότητα του είναι πολύ υψηλή όμως απλά δεν είναι παιχνίδι για όλους. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Μιας και το έχει το gamepass, το έβαλα.
Όσο ωραίο και να είναι,το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο, σε βαθμό αηδίας.. day 40 με το ζόρι φτάνω και μετά ψοφάνε όλοι..

θα δω αυτά τα tips μπας και,αλλιώς θα παίξω λίγο ακόμα και θα το βγάλω, τα θέλω τα νεύρα μου :P

Κατάφερα και τελείωσα το βασικό σενάριο στο Hard Mode.
Το μυστικό είναι τρελή ισοροπία στις αποφάσεις που πέρνεις και τρελό micromanagement στα πάντα.
Μία μόνο λάθος επιλογή και άντε γειά μετά.

Αν θες να καταλάβεις καλύτερα τους μηχανισμούς του δοκίμασε πρώτα Endless mode, Serenity που δεν έχει υπερβολική δυσκολία. (όχι ότι δεν μπορείς να χάσεις και σε αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι που απαιτεί αφοσίωση και σκέψη. Το παραμικρό λάθος ή στιγμή κωλυσιεργίας μπορεί να είναι ικανά να ανατρέψουν ολόκληρο το playthrough.

Είχα κάνει ρηβιού τόσο το αρχικό γκεημ όσο και το πρόσφατο expansion του (που καταφέρνει να είναι ακόμα δυσκολότερο, αν είναι δυνατόν). Όπως γράφω κι εκεί, ειδικά στα ανώτερα επίπεδα δυσκολίας, είναι αναμενόμενο πολύ trial-and-error και restart μέχρι την τελική επιτυχία. Αλλά ακόμα και το easy mode κάθε άλλο παρά εύκολο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, HellionKal είπε

 Αλλά ακόμα και το easy mode κάθε άλλο παρά εύκολο είναι.

Όντως και δεν ξέρω άλλο παιχνίδι που μπορείς να χάσεις ακόμα και στο sandbox mode. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ms store κατεβάζει την έκδοση 1.3.3 ενώ στο steam υπάρχει η τελευταία έκδοση του παιχνιδιού 1.5.1

η οποία πρέπει να έχει bugs με το μάζεμα των πόρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όπως το περιγράφεται, μου θυμίζει λίγο Caesar III, που έκανες μια λάθος κίνηση και κατέρρεε όλη η πόλη. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Μετά από 7 ώρες συνεχόμενου παιχνιδιού κατάφερα να φτάσω day 40. Έχασα και το έκλεισα, θα το συνεχίσω άλλη μέρα. Πολύ καλό παιχνίδι !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Voziniotis-3 είπε

Μετά από 7 ώρες συνεχόμενου παιχνιδιού κατάφερα να φτάσω day 40. Έχασα και το έκλεισα, θα το συνεχίσω άλλη μέρα. Πολύ καλό παιχνίδι !!!

Ποιό σενάριο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Voziniotis-3 είπε

Το πρώτο, το New Home.

Παίξε σε Easy mode την πρώτη φορά μήπως και καταφέρεις να το τελειώσεις. (και πάλι δεν είναι σίγουρο :D)

Αργότερα, με την προϋπόθεση ότι αισθάνεσαι ποιό σίγουρος και είσαι και λίγο μαζόχας :P δοκίμασε σε HARD mode όπου σφίγγουν οι κ@λοι.

Μην το δοκιμάσεις σε Extreme, αυτό είναι για αρρωστάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dpolal είπε

Παίξε σε Easy mode την πρώτη φορά μήπως και καταφέρεις να το τελειώσεις. (και πάλι δεν είναι σίγουρο :D)

Αργότερα, με την προϋπόθεση ότι αισθάνεσαι ποιό σίγουρος και είσαι και λίγο μαζόχας :P δοκίμασε σε HARD mode όπου σφίγγουν οι κ@λοι.

Μην το δοκιμάσεις σε Extreme, αυτό είναι για αρρωστάκια.

Χμμμ σωστός, στο Medium το έχω τώρα. Θα προσπαθήσω να το τερματίσω βέβαια και σε Medium, αλλά ναι θα δοκιμάσω και το Easy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Ξυπνάω το thread μετά από σχεδόν 1 χρόνο γιατί επιτέλους κατάφερα και έπαιξα το frostpunk μετά από 3 χρόνια που το έχω στο backlog.

Προσπαθώντας να αποφύγω τα spoilers, έχω να πω ότι το endgame του New Home ήταν από τις καλύτερες εμπειρίες gaming που είχα. Τρομερή ατμόσφαιρα, μουσική, ένταση.

Ξεκίνησα στην αρχή με αρκετό σιχτίρισμα και 2 αποτυχημένες προσπάθειες αλλά τελικά ανταμείφθηκα. Γενικότερα τα mechanics και η ατμόσφαιρα είναι μοναδικά.

Τα dlc αξίζουν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, remalis είπε

Ξυπνάω το thread μετά από σχεδόν 1 χρόνο γιατί επιτέλους κατάφερα και έπαιξα το frostpunk μετά από 3 χρόνια που το έχω στο backlog.

Προσπαθώντας να αποφύγω τα spoilers, έχω να πω ότι το endgame του New Home ήταν από τις καλύτερες εμπειρίες gaming που είχα. Τρομερή ατμόσφαιρα, μουσική, ένταση.

Ξεκίνησα στην αρχή με αρκετό σιχτίρισμα και 2 αποτυχημένες προσπάθειες αλλά τελικά ανταμείφθηκα. Γενικότερα τα mechanics και η ατμόσφαιρα είναι μοναδικά.

Τα dlc αξίζουν?

Αξίζουν καθώς εισάγουν διαφορετικού τύπου παιχνίδι.
Στο Last Autumn, που είναι prequel, δεν υπάρχουν παγωμένες συνθήκες ούτε για δείγμα ενώ τα προβλήματα αφορούν τις συνθήκες κατασκευής του heat generator αλλά και αντιμετώπισης του εργατικού δυναμικού.
Στο On the Edge, που είναι sequel,  αντιμετωπίζεις περισσότερο προκλήσεις πολιτικού περιεχομένου και διπλωματίας.
To Rifts είναι στην ουσία ένας νέος χάρτης πολύ ποιό δύσκολος λόγο του γεωγραφιού αναγλύφου.

Δοκίμασε το New Home σε Hard Mode για να καταλάβεις τί θα πεί αληθινό σιχτίρισμα πάντως.
Δεν μιλάω καν για το extreme. 💀

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...