Προς το περιεχόμενο

Frostpunk [PC]


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον survival game από τους δημιουργούς του This War of Mine. 

The leader’s tactical skills face challenges that will frequently question morality and the basic foundations of what we consider organized society. Optimization and resource management often clash with empathy and thoughtful decision-making. While city and society management will consume most of the ruler’s time, at some point exploration of the outside world is necessary to understand its history and present state.

What decisions will you make to ensure the survival of your society? What will you do when pushed to the limit? And...

...who will you become in the process?

Review

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αααα, είναι των δημιουργών του (εξόχως ψυχοπλακωτικού) This War of Mine? Έτσι εξηγείται.

Παιχνιδάρα, οι υπερ-θετικές βαθμολογίες στο Steam store τα λένε όλα. Μου το πρότεινε φίλος, μισή ώρα έπαιξα και κόλλησα. Εκτός όλων των άλλων είναι και εξαιρετικά πρωτότυπο, πράγμα σπάνιο για τη σημερινή εποχή. Μια αμφιβολία έχω μόνο για τη διάρκειά του, καθώς άκουσα ότι το main campaign τελειώνει σχετικά γρήγορα. Για bugs κλπ επιφυλάσσομαι να πω γιατί δεν πρόλαβα να δω κάτι μέχρι στιγμής. Όλα αυτά όμως διορθώνονται με patches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το παιχνίδι.

Αλλά πρέπει να βάλουν sandbox. Ή εστω μετά το τέλος του scenario να μπορείς να συνεχίζεις να παίζεις την πίστα

Είναι και λίγο βαρύ, σε 1440p ολα ultra ίσα ίσα πάει 65fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Το αγόρασα στις εκπτώσεις του steam (όχι από το steam 😛 ) και μπορώ να πω ότι μετά από μερικά restarts στο scenario μέχρι να βρω τι και πως, το παιχνίδι σε απορροφά στον κόσμο του.

Βαρύ προσωπικά δεν θα το έλεγα, μιας και κατάφερα να το παίξω ικανοποιητικότατα στο πενταετίας laptop μου με μία gt 740m στις διακοπές (όλα low φυσικά) και τώρα το έβαλα στο PC της υπογραφής μου και το τρέχω όλα στο full νεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Το επιασα σημερα εχω να ασχοληθω με το genre αρκετα χρονια πηγα μεχρι day 15 και εχασα. Αρκετα βαρυ σαν story μαζι με το soundtrack οι developers δινουν μια αρκετα ψυχοπλακωτικη εμπειρια σε αυτον που θα το παιξει. Θελει σωστες κινησεις και σιγουρα οσοι δεν ειδικευονται στο ειδος θα δυσκολευτουν οπως εγω. Θα το παλεψω και βλεπουμε. Τρεχει ανετα χωρις stutters bugs κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οπως λες δεν εχεις εμπειρία με το είδος, απλά να ξέρεις πως ειναι η φύση του να σε οδηγήσει να χάσεις πολλές φορές.

ειναι μια συνεχής ακροβασία στο να πετύχεις μια ισορροπία τέτοιοι τίτλοι οπότε οσο μαθαίνεις τους μηχανισμούς του και τα κόλπα του, τρως ξύλο :P

αλλά ειναι από τα πιο ωραία παιχνίδια του είδους του τα τελευταία χρόνια οπότε ελπίζω να το χαρείς!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

αν οπως λες δεν εχεις εμπειρία με το είδος, απλά να ξέρεις πως ειναι η φύση του να σε οδηγήσει να χάσεις πολλές φορές.

ειναι μια συνεχής ακροβασία στο να πετύχεις μια ισορροπία τέτοιοι τίτλοι οπότε οσο μαθαίνεις τους μηχανισμούς του και τα κόλπα του, τρως ξύλο :P

αλλά ειναι από τα πιο ωραία παιχνίδια του είδους του τα τελευταία χρόνια οπότε ελπίζω να το χαρείς!

Να είσαι καλά. Ήθελα κάτι διαφορετικό και ήμουν ανάμεσα σε αυτό στο surviving Mars και two point hospital. Παρόμοιοι μηχανισμοι. Δείχνει να έχει πολύ ζουμί το frostpunk και σίγουρα σου μεταδίδει την ελπίδα η αντίστοιχα την αγανάκτηση του κόσμου σε οτιδήποτε κάνει ο παίκτης. Θα το προσπαθήσω τις επόμενες μέρες γιατί θέλω να δω την κατάληξη της ιστορίας και γιατί τα συναισθήματα είναι τρομερά που με πέρασε για όσο το έπαιξα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μιας και το έχει το gamepass, το έβαλα.
Όσο ωραίο και να είναι,το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο, σε βαθμό αηδίας.. day 40 με το ζόρι φτάνω και μετά ψοφάνε όλοι..

 

θα δω αυτά τα tips μπας και,αλλιώς θα παίξω λίγο ακόμα και θα το βγάλω, τα θέλω τα νεύρα μου :P

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, firepc είπε

και το This war of Mine που ειναι δικο τους, ειναι και αυτο κάπως δυσκολοπεριεργο

Δεν μπόρεσα να εντρυφήσω

καλύτερα τα πήγαινα εκεί μπορώ να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...