Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή διανομής


shkreliand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπςρακαι πάλι. 

Έχω λίγους μήνες που ξεκίνησα με Ubuntu, τα δουλεύω καθημερινά, ψάχνω και πειραματίζομαι. Καθώς έψαχνα είδα την διανομή Debian και πέρασε από το μυαλό να βάλω το δεύτερο αλλά πριν κάνω το βήμα ήθελα να ακούσω την άποψη σας. 

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από shkreliand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κυριότερο θετικό του debian είναι πως είναι το standard για πολλές διανομές (μεταξύ αυτών και το ubuntu). Οπότε μαθαίνοντάς το και λαμβάνοντας υπόψη πως δεν είναι κι απ' τα πιο αυτοματοποιημένα distro θα έχεις ένα πολύ καλό grasp του τι θα πει linux.

 

Ωστόσο πέρα από τα παραπάνω προσωπικά δεν θα το πρότεινα για καθημερινή desktop χρήση για το λόγο πως υπάρχουν καλύτερες debian based προτάσεις αυτή τη στιγμή. Ubuntu, deepin, mint, MX Linux

 

Κι ακόμη περισσότερο αν θες να φύγεις τελείως απ' την οικογένεια του debian και του APT μπορείς να τσεκάρεις solus, manjaro, openSUSE, ίσως και Fedora.

Επεξ/σία από the other one
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά έχει τόσες διανομές, φυσικά το κάθε ένα ανάλογα την χρίση και την εμπειρία του χρήστη αλλά έχει τόση ελευθεριά να πειραματίζεσαι μέχρι να χαζέψεις .

Στο λαπτοπ που έχω τα ubuntu χώρισα το σκληρό σε δυο παρτ και να βάλω κάποια διανομή να πειραματίζομαι.

Επεξ/σία από shkreliand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το Parrot σε dual boot αλλά μετα την εγκατάσταση  καθώς γινόταν αναβάθμιση μου τελείωσε η μπαταριά του λαπτοπ και δεν πρόλαβα να βάλω την πρίζα.

Με αποτέλεσμα στο άνοιγμα να μου βγάζει αυτό το μήνυμα

 TOMOYO Linux: Default profile doesn't exist.
  TOMOYO Linux: Select a profile from the following list.
  disable
  > 

 

Πατάω disable και μετά ξεκινάει. Αλλά σε κάθε reboot μου κάνει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/5/2018 στις 6:52 ΜΜ, shkreliand είπε

Έβαλα το Parrot σε dual boot αλλά μετα την εγκατάσταση  καθώς γινόταν αναβάθμιση μου τελείωσε η μπαταριά του λαπτοπ και δεν πρόλαβα να βάλω την πρίζα.

Με αποτέλεσμα στο άνοιγμα να μου βγάζει αυτό το μήνυμα


 TOMOYO Linux: Default profile doesn't exist.
  TOMOYO Linux: Select a profile from the following list.
  disable
  > 

Πατάω disable και μετά ξεκινάει. Αλλά σε κάθε reboot μου κάνει το ίδιο.

Το πρόβλημα λύθηκε, αφού τα ξανά πέρασα πάλι από την αρχή και το πρόβλημα είναι ότι δεν έπρεπε να καν "apt upgrade" αλλά "apt dist-upgrade" ή "apt full-upgrade"

Επεξ/σία από shkreliand
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, shkreliand είπε

Το πρόβλημα λύθηκε, αφού τα ξανά πέρασα πάλι από την αρχή και το πρόβλημα είναι ότι δεν έπρεπε να καν "apt upgrade" αλλά "apt dist-upgrade" ή "apt full-upgrade"

Ακριβως αυτο ηταν το προβλημα..οχι οτι δεν ειχες την κοινη λογικη να βαλεις το φορητο στο ρευμα για να μην κοπει η αναβαθμιση ενος ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ (δεν εχει σημασια αν ειναι windows,linux κλπ) στην μεση  και να γινουν ολα πουταναριο.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...