Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης φωτογραφικής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το e infinity δεν γνωρίζω, μπορούν να σου πούνε τα παιδιά..Για μένα προσωπικά είναι θέμα η εγγύηση, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται..

Ναι ο 30mm κάπου εκεί είναι, πλησιάζει 50άρη..Τον έχω 1,5 μήνα τώρα κ είναι εξαιρετικός..Γενικά θεωρείται all around  κ δίνει πολύ περισσότερα από τα λεφτά του.. Είναι φακός που τον κουμπώνεις, ξεκινάς κ τραβάς τα πάντα..

Υπάρχουν πάρα πολλά reviews αν θες να το ψάξεις το θέμα, είναι από τους πιο εμπορικούς φακούς για APS-C.

Καθαρά για τοπίο δεν θα το έλεγα, αλλά αν την πάρεις την camera με τον 16-50 πακέτο θα σε καλύψει στα τοπία νομίζω..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πήρα d610 859+14 μεταφορικά=873 ευρώ σκέτο το σώμα από το e-infin . Δες ελλάδα:

https://www.skroutz.gr/s/3961631/Nikon-D610-Body.html

Η διαφορά που κέρδισα ήταν 500+ . Μόνο από τη μηχανή. Κέρδισα και από σώμα. Δες με τα 460 που λες (πριν αποφασίσεις) , τι παίρνεις από εκεί σε dslr !

Ναι η αληθεια ειναι οτι οι τιμες που εχει τις dslr εχουν τεραστια διαφορα σε σχεση με τις mirrorless..  Οποτε ναι σε τετοιες διαφορες αξιζει..  Απλα μ εκανε εντυπωση οτι στις sony a6000 +a6300  οι διαφορες ηταν στο 100αρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η Α6000 "κάθεται καλά στο χέρι σου" τότε επέλεξε αυτήν. Μια χαρά μηχανή είναι και υπέρ αρκετή για κάποιον που τώρα ξεκινάει ουσιαστικά τη φωτογραφία. Μην περιμένεις να βρεις ένα πακέτο που θα έχει όλα τα πλεονεκτήματα και κανένα μειονέκτημα. Κερδίζεις κάπου και χάνεις κάπου αλλού όταν μιλάμε για χαμηλά budget.

Απλά, όπως προτείνω πάντα, πήγαινε σε ένα πολυκατάστημα που να έχει φωτογραφικά και πιάσε στα χέρια σου όλες τις entry μηχανές, dslr και mirrorless. Αν έχεις κάποιο γνωστό που να έχει την εν λόγω μηχανή φωτογράφισε μαζί του. Έτσι θα έχεις μια πρώτη πιο ουσιαστική εικόνα από το να διαβάζεις reviews τα οποία μιλάνε για πράγματα που δεν μπορείς να καταλάβεις ακόμα.

Όταν με το καλό πάρεις τη μηχανή, συνέχισε να διάβαζεις για τη φωτογραφία και κάνε μαθήματα-σεμινάρια αν μπορείς. Αυτό ειναι πιο ουσιαστικό από το τι μηχανή έχεις.

Επεξ/σία από Skopelos_Island
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είσαι καινούργιος στην φωτογραφία μη σε απασχολεί τίποτα πέρα από σώμα και kit φακό τα υπόλοιπα θα τα βρείς στη πορεία καλό είναι να παραγγείλεις φακό αργότερα έχοντας δική σου κρίση αυτή προϋποθέτει εμπειρία βέβαια.

Αγοράζεις από εκεί που είναι φθηνότερη η κάμερα.

Λίγα λόγια για το διάφραγμα:

Η τιμή μεταβάλλει τη διάμετρο του διαφράγματος του φακού παράδειγμα f/2 σημαίνει ότι η διάμετρος του διαφράγματος σε ένα 50mm φακό θα είναι 50/2=25mm αν το διάφραγμα έχει τιμή f/4 η διάμετρος θα ήταν 50/4=12,5 όσο μικρότερη η τιμή στο f τόσο μεγαλύτερη φωτεινότητα περνάει στον αισθητήρα, τώρα πόσες φορές μικρότερη ή μεγαλύτερη είναι αυτή η φωτεινότητα όσο ο λόγος των τετραγώνων παράδειγμα 4^2/2^2=4 άρα είναι τετραπλάσιο το φως που μπαίνει μέσα μεf/2 σε σχέση με f/4 

Όσο μικραίνει η τιμή του διαφράγματος μικραίνει και το βάθος πεδίου μεγαλύτερο bokeh.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thepoint είπε

Μιας και είσαι καινούργιος στην φωτογραφία μη σε απασχολεί τίποτα πέρα από σώμα και kit φακό τα υπόλοιπα θα τα βρείς στη πορεία καλό είναι να παραγγείλεις φακό αργότερα έχοντας δική σου κρίση αυτή προϋποθέτει εμπειρία βέβαια.

Αυτό έχει πολύ μεγάλη δόση αλήθειας και εκφράζει τη σημερινή τάση της αγοράς και την πεπατημένη κατά κάποιο τρόπο . Για την ιστορία αναφέρω ότι παλιότερα ήταν διαφορετικά.Η έλευση των ζουμ φακών έγινε μέσα προς τέλη δεκαετίας του 80 που κυριαρχησαν και στην αγορά. Ήταν η εποχή που η canon πήρε μεγάλο μερίδιο αγοράς , με τις αυτοματοποιημένες eos . Παλιότερα κυριαρχούσαν σταθεροί φακοί και το ζουμ ... γινόταν με τα πόδια , είτε πλησιάζοντας , είτε απομακρυνόμενοι από το θέμα !

 

Στις 5/16/2018 στις 11:00 ΠΜ, xirosiman είπε

Ναι η αληθεια ειναι οτι οι τιμες που εχει τις dslr εχουν τεραστια διαφορα σε σχεση με τις mirrorless..  Οποτε ναι σε τετοιες διαφορες αξιζει..  Απλα μ εκανε εντυπωση οτι στις sony a6000 +a6300  οι διαφορες ηταν στο 100αρικο

Δεν θα προτιμούσες με 500 ευρώ να πάρεις κάτι που στην ελλάδα κάνει 850 ευρώ , από το να πάρεις κάτι που κάνει ... 580 ευρω ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2018 στις 12:28 ΜΜ, Dr_73 είπε

Δεν θα προτιμούσες με 500 ευρώ να πάρεις κάτι που στην ελλάδα κάνει 850 ευρώ , από το να πάρεις κάτι που κάνει ... 580 ευρω ;;;

Όχι βέβαια!

Υπάρχει λόγος να επιλέξω με βάση τη διαφορά τιμής μέσα έξω ανάμεσα σε διαφορετικές κάμερες και όχι σε αυτή που έχω σκοπό να αγοράσω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/5/2018 στις 1:52 ΜΜ, RTW4ever είπε

Εγώ προσωπικά δεν χωνεύω με τίποτα τις mirrorless. Δεν έχουν καλό κράτημα, δεν έχουν οφθαλμοσκόπιο (optical viewfinder), η μπαταρία τους δεν κρατάει, και άλλα που εμένα με ενοχλούν. Το ότι είναι μικρές, για εμένα είναι μειονέκτημα, όχι πλεονέκτημα. Επίσης έχουν λίγη ποικιλία φακών και αυτοί είναι αρκετά έως πολύ πιο ακριβοί από τους αντίστοιχους των DSLR.

Αν λοιπόν θέλεις DSLR, ευχαρίστως να πω τη γνώμη μου. Αν θες mirrorless, έχει εδώ αρκετούς φίλους να σε βοηθήσουν. :)

Εγώ από την άλλη δε χωνεύω με τίποτα τις DSLR που τις θεωρώ γκουμούτσες με κανόνια 😁 Μιλώντας πάντα για ερασιτεχνική χρήση και γνωρίζοντας καλά μόνο το m43 format υπάρχουν μοντέλα mirrorless που έχουν καταπληκτικό κράτημα (π.χ. Panasonic GX8, Olympus EM5 με εξτρα grip κ.α.) και μοντέλα που σκοπίμως δεν έχουν κράτημα προκειμένου να παραμείνουν πολύ μικρά! Στη φωτογραφία που σου παραθέτω θα δεις μικρά σώματα με μικρούς ζουμ φακούς και πιο μεγάλα σώματα με το κράτημα που ψάχνεις και φακούς ζουμ. Σαν σύγκριση έχω βάλει μια Nikon D3400 που νομίζω είναι από τα μικρότερα DSLR σώματα...

http://j.mp/2JrzP4X

Επίσης αν και έχουν λιγότερους φακούς από τις DSLR Nikon και Canon, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 112 φακοί άλλοι πανάκριβοι και άλλοι πιο οικονομικοί (π.χ. Panasonic 12-60/3.5-5.6, 12-32, 14mm/2.5 κτλ). Ένας ερασιτέχνης σίγουρα μπορεί να τραβήξει μια χαρά φωτογραφίες και με τους οικονομικούς φακούς (https://www.flickr.com/photos/127079204@N06/ )

 

Στις 14/5/2018 στις 10:00 ΜΜ, xirosiman είπε

Καλησπέρα σας. Επειδη ερχεται καλοκαιρι,διακοπες και επειδη η ελλειψη μιας σοβαρης φωτογραφικης μηχανης ηταν μεγαλη, αποφασισα πλεον οτι ειναι καιρος να μπω κ εγω σε αυτον τον μαγικο κοσμο της φωτογραφιας!
Να αναφερω οτι ειμαι αρχαριος. Δεν εχω καποια εμπειρια παρα μονο καποιες γνωσεις απο βιντεακια κ διαφορα π εχω διαβασει..  Ειχα παλιοτερα μια compact canon που ημουν ευχαριστημενος αλλα με την εξελιξη των κινητων και καθως τα αποτελεσματα ηταν καλυτερα την αφησα στην ακρη.. Τα τελευταια χρονια οτι βγαζω ειναι απο κινητο σε raw και προσπαθω με λιγες γνωσεις photoshop κ lightroom να διορθωσω ή να αναδειξω κ να βαλω την δικια μου πινελια δημιουργωντας κατι ομορφο.

Εχοντας καποια χρηματα στην ακρη και ωντας αρχαριος θα ηθελα να μου προτεινεται κατι π θα μου δωσει ενα αρκετα καλο αποτελεσμα.

Διαβαζοντας εδω στο φορουμ επεσα πανω στις mirrorless και συγκεκριμενα στις sony.  Αν κ εχω μεγαλη αγαπη σε canon  δεν μπορεσα να αντισταθω στην σειρα Α της sony.
Πηγα και ειδα απο κοντα την α6000 και την α6300. Πανεμορφες και οι δυο αλλα με χαλασαν καπως οτι δν εχουν touch στην οθονη και κυριως για focus σε συγκεκριμενο σημειο. (το βρηκα βεβαια με manual point focus μεσα απο τις ρυθμισεις).
Αλλο π με χαλασε οτι σε σχεση με καποιες αλλες dslr η κ mirrorless η οθονη των sony ηταν πολυ χαμηλης αναλυσης κ ισως χαμηλοτερης φωτεινοτητας απο αλλες..

Σαν φωτογραφια μου αρεσει πολυ η φυση, τοπια κυριως, μετα σιγουρα θελω να ασχοληθω με bokeh λιγο πορτρετα κ λιγο βραδυνες φωτο.
Θα μου προτεινατε την αγορα της α6000/α6300 με τον κιτ φακο ή με καποιον prime  sigma 30mm 1.4/sony 50mm1.8 ?
Αν κ η α6000 με καλυπτει βαζω κ την α6300 στο παιχνιδι λογο video , θυρα μικροφωνου.. (ειμαι σε σκεψη..)
Οποια γνωμη/ιδεα/βοηθεια εχετε, ευχαριστως να την ακουσω!

Οι Sony A6000 και Α6300 είναι πολύ καλές mirrorless μηχανές αλλά έχουν τα εξής μειονεκτήματα:

1) έχουν λίγους και πολυ ακριβούς διαθέσιμους φακούς

2) δεν έχουν οθόνη αφής

3) και από ότι διαβάζω *δεν έχω προσωπική εμπειρία* δεν έχουν user friendly interface

Από την άλλη αν όντως σου αρέσουν οι Canon, υπάρχει η mirrorless σειρά της, η οποία έχει άψογο user interface με οθόνη αφής. Δυστυχώς και εδώ οι φακοί είναι ελάχιστοι, αλλά μπορείς με έναν αντάπτορα να χρησιμοποιήσεις και τους φακούς Canon για DSLR.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας σε φορμάτ m43 το οποίο είναι ένας πολύ καλός συμβιμασμός ποιότητας και μεγέθους με 112 φακούς να διαλέψεις και επίσης πάρα πολλά σώματα από πολύ μικρά έως πολύ μεγάλα ανάλογα των DSLR και αντίστοιχα από πολύ φθηνα έως πολύ ακριβά. Εγώ έχω την Panasonic GX8 από την οποία έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δείγματα εδώ: https://www.flickr.com/photos/127079204@N06/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2018 στις 10:29 ΠΜ, Yannis1976 είπε

Εγώ από την άλλη δε χωνεύω με τίποτα τις DSLR που τις θεωρώ γκουμούτσες με κανόνια 😁 Μιλώντας πάντα για ερασιτεχνική χρήση και γνωρίζοντας καλά μόνο το m43 format υπάρχουν μοντέλα mirrorless που έχουν καταπληκτικό κράτημα (π.χ. Panasonic GX8, Olympus EM5 με εξτρα grip κ.α.) και μοντέλα που σκοπίμως δεν έχουν κράτημα προκειμένου να παραμείνουν πολύ μικρά! Στη φωτογραφία που σου παραθέτω θα δεις μικρά σώματα με μικρούς ζουμ φακούς και πιο μεγάλα σώματα με το κράτημα που ψάχνεις και φακούς ζουμ. Σαν σύγκριση έχω βάλει μια Nikon D3400 που νομίζω είναι από τα μικρότερα DSLR σώματα...

http://j.mp/2JrzP4X

Επίσης αν και έχουν λιγότερους φακούς από τις DSLR Nikon και Canon, αυτή τη στιγμή υπάρχουν 112 φακοί άλλοι πανάκριβοι και άλλοι πιο οικονομικοί (π.χ. Panasonic 12-60/3.5-5.6, 12-32, 14mm/2.5 κτλ). Ένας ερασιτέχνης σίγουρα μπορεί να τραβήξει μια χαρά φωτογραφίες και με τους οικονομικούς φακούς (https://www.flickr.com/photos/127079204@N06/ )

Οι Sony A6000 και Α6300 είναι πολύ καλές mirrorless μηχανές αλλά έχουν τα εξής μειονεκτήματα:

1) έχουν λίγους και πολυ ακριβούς διαθέσιμους φακούς

2) δεν έχουν οθόνη αφής

3) και από ότι διαβάζω *δεν έχω προσωπική εμπειρία* δεν έχουν user friendly interface

Από την άλλη αν όντως σου αρέσουν οι Canon, υπάρχει η mirrorless σειρά της, η οποία έχει άψογο user interface με οθόνη αφής. Δυστυχώς και εδώ οι φακοί είναι ελάχιστοι, αλλά μπορείς με έναν αντάπτορα να χρησιμοποιήσεις και τους φακούς Canon για DSLR.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας σε φορμάτ m43 το οποίο είναι ένας πολύ καλός συμβιμασμός ποιότητας και μεγέθους με 112 φακούς να διαλέψεις και επίσης πάρα πολλά σώματα από πολύ μικρά έως πολύ μεγάλα ανάλογα των DSLR και αντίστοιχα από πολύ φθηνα έως πολύ ακριβά. Εγώ έχω την Panasonic GX8 από την οποία έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δείγματα εδώ: https://www.flickr.com/photos/127079204@N06/

Συγγνώμη, εμένα προσπαθείς να μου αλλάξεις γνώμη; Μετά από όλα όσα έχω γράψει; Μάταιος κόπος, ούτε καν διάβασα προσεκτικά αυτά που γράφεις.

Μήπως και καταλάβεις την αντιπάθεια, και δωρεάν να μου έδιναν mirrorless, ή θα την πουλούσα ή θα την πετούσα στα σκουπίδια. Έγινα τώρα πιο κατανοητός; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Συγγνώμη, εμένα προσπαθείς να μου αλλάξεις γνώμη; Μετά από όλα όσα έχω γράψει; Μάταιος κόπος, ούτε καν διάβασα προσεκτικά αυτά που γράφεις.

Μήπως και καταλάβεις την αντιπάθεια, και δωρεάν να μου έδιναν mirrorless, ή θα την πουλούσα ή θα την πετούσα στα σκουπίδια. Έγινα τώρα πιο κατανοητός; :)

ok... δεν το πήρα είδηση ότι παίζει τέτοιο μίσος για τις mirrorless...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Συγγνώμη, εμένα προσπαθείς να μου αλλάξεις γνώμη; Μετά από όλα όσα έχω γράψει; Μάταιος κόπος, ούτε καν διάβασα προσεκτικά αυτά που γράφεις.

Μήπως και καταλάβεις την αντιπάθεια, και δωρεάν να μου έδιναν mirrorless, ή θα την πουλούσα ή θα την πετούσα στα σκουπίδια. Έγινα τώρα πιο κατανοητός; :)

Μϊα από τα ίδια, αλλά αν μου τη χάριζαν ή την κέρδιζα σε καμιά λοταρία, δεν θα την πέταγα, θα την έβαζα αγγελία , χωρίς να την ανοίξω φυσικά.

Τα ίδια για οτιδήποτε έχει τη φίρμα της Sony . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει ρε παιδια ολοι εχουμε τις αντιπαθειες μας και στις συμπαθειες μας.... οταν προτεινουμε ομως σε καποιο νεο στο hobby της φωτογραφιας πρεπει να λεμε και τα υπερ και τα κατα.Πχ αν καποιος σιχαινεται ογκωδη μηχανηματα πρεπει να του εξηγησουμε οτι η mirrorless ειναι μονοδρομος κατα καποιον τροπο.(αναφερομαι σε κροπ μικρες mirrorless μην δειτε σαν παραδειγμα την A9 με το grip)

Επειδη εχω και mirrorless και DSLT ειναι πολυ εμφανες σε εμενα που υστερει και που υπερτερει η καθε κατηγορια/κλαση φωτογραφικων μηχανων. Προσωπικα προτιμω τις DSLR/DSLT αλλα την εχω αγαπησει και την μικρη mirrorless.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, afterhours είπε

αν καποιος σιχαινεται ογκωδη μηχανηματα πρεπει να του εξηγησουμε οτι η mirrorless ειναι μονοδρομος κατα καποιον τροπο.

Μιλάς για το σώμα μόνο . Γιατί και σε mirrorless φακός τύπου 70-300 έχει μήκος 15cm , κλειστός. Οπότε πάει βόλτα το "πλεονέκτημα" . 

Όσο για τις dslt .... κι αυτές ανήκουν  , στην κατηγορία sony ... και ουδεμία σχέση έχουν με dslr & slr ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μιλάς για το σώμα μόνο . Γιατί και σε mirrorless φακός τύπου 70-300 έχει μήκος 15cm , κλειστός. Οπότε πάει βόλτα το "πλεονέκτημα" . 

Όσο για τις dslt .... κι αυτές ανήκουν  , στην κατηγορία sony ... και ουδεμία σχέση έχουν με dslr & slr ...

Δεν ειναι ετσι απλα, ασπρο μαυρο. Ακομα και οι ff mirrorless εχουν χρησιμοτητα, με τους συνηθισμενους prime 28-35-50-85 κτλ απο το να παιζεις με dslr full frame που ειναι μονη της σχεδον ενα κιλο, ειναι πολυ καλυτερα να εχεις ενα σωμα κατω απο μισο κιλο και ενα φακο που ειναι αρκετα κατω απο 200g.

Οι 70-300 ειναι το ιδιο απο την μεγαλυτερη full frame μεχρι την μικροτερη aps-c, γιατι ειτε nikon/canon/tamron/sigma ακομα και sony e, ειναι ολοι full frame, οποτε δεν εχεις και κανενα πλεονεκτημα με το μικρο σωμα, μονο μειονεκτημα εχεις, γιατι θα ειναι τελειως unbalanced.

Μεγαλο range/tele/macro, σε μικρο μεγεθος/βαρος που να ειναι balanced με την μηχανη, μονο σε 4/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/6/2018 στις 4:36 ΜΜ, Dr_73 είπε

Μιλάς για το σώμα μόνο . Γιατί και σε mirrorless φακός τύπου 70-300 έχει μήκος 15cm , κλειστός. Οπότε πάει βόλτα το "πλεονέκτημα" . 

Όσο για τις dslt .... κι αυτές ανήκουν  , στην κατηγορία sony ... και ουδεμία σχέση έχουν με dslr & slr ...

Ο Panasonic 100-300 και ο Olympus 70-300 είναι πολύ μικρότεροι από τους αντίστοιχους DSLR 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...