Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης φωτογραφικής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Επειδη ερχεται καλοκαιρι,διακοπες και επειδη η ελλειψη μιας σοβαρης φωτογραφικης μηχανης ηταν μεγαλη, αποφασισα πλεον οτι ειναι καιρος να μπω κ εγω σε αυτον τον μαγικο κοσμο της φωτογραφιας!
Να αναφερω οτι ειμαι αρχαριος. Δεν εχω καποια εμπειρια παρα μονο καποιες γνωσεις απο βιντεακια κ διαφορα π εχω διαβασει..  Ειχα παλιοτερα μια compact canon που ημουν ευχαριστημενος αλλα με την εξελιξη των κινητων και καθως τα αποτελεσματα ηταν καλυτερα την αφησα στην ακρη.. Τα τελευταια χρονια οτι βγαζω ειναι απο κινητο σε raw και προσπαθω με λιγες γνωσεις photoshop κ lightroom να διορθωσω ή να αναδειξω κ να βαλω την δικια μου πινελια δημιουργωντας κατι ομορφο.

Εχοντας καποια χρηματα στην ακρη και ωντας αρχαριος θα ηθελα να μου προτεινεται κατι π θα μου δωσει ενα αρκετα καλο αποτελεσμα.

Διαβαζοντας εδω στο φορουμ επεσα πανω στις mirrorless και συγκεκριμενα στις sony.  Αν κ εχω μεγαλη αγαπη σε canon  δεν μπορεσα να αντισταθω στην σειρα Α της sony.
Πηγα και ειδα απο κοντα την α6000 και την α6300. Πανεμορφες και οι δυο αλλα με χαλασαν καπως οτι δν εχουν touch στην οθονη και κυριως για focus σε συγκεκριμενο σημειο. (το βρηκα βεβαια με manual point focus μεσα απο τις ρυθμισεις).
Αλλο π με χαλασε οτι σε σχεση με καποιες αλλες dslr η κ mirrorless η οθονη των sony ηταν πολυ χαμηλης αναλυσης κ ισως χαμηλοτερης φωτεινοτητας απο αλλες..

Σαν φωτογραφια μου αρεσει πολυ η φυση, τοπια κυριως, μετα σιγουρα θελω να ασχοληθω με bokeh λιγο πορτρετα κ λιγο βραδυνες φωτο.
Θα μου προτεινατε την αγορα της α6000/α6300 με τον κιτ φακο ή με καποιον prime  sigma 30mm 1.4/sony 50mm1.8 ?
Αν κ η α6000 με καλυπτει βαζω κ την α6300 στο παιχνιδι λογο video , θυρα μικροφωνου.. (ειμαι σε σκεψη..)
Οποια γνωμη/ιδεα/βοηθεια εχετε, ευχαριστως να την ακουσω!

Επεξ/σία από xirosiman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν χωνεύω με τίποτα τις mirrorless. Δεν έχουν καλό κράτημα, δεν έχουν οφθαλμοσκόπιο (optical viewfinder), η μπαταρία τους δεν κρατάει, και άλλα που εμένα με ενοχλούν. Το ότι είναι μικρές, για εμένα είναι μειονέκτημα, όχι πλεονέκτημα. Επίσης έχουν λίγη ποικιλία φακών και αυτοί είναι αρκετά έως πολύ πιο ακριβοί από τους αντίστοιχους των DSLR.

Αν λοιπόν θέλεις DSLR, ευχαρίστως να πω τη γνώμη μου. Αν θες mirrorless, έχει εδώ αρκετούς φίλους να σε βοηθήσουν. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τα ίδια ^^^^^^^.

Επίσης μην ξεχνάς, ότι οι mirrorless , είναι καινούργιο παιχνίδι , οπότε και οι φακοί τους περιορίζονται σε τελευταίας σοδιάς.

Από την άλλη η nikon  ,έχει την ίδια μοντούρα εδώ και δεκαετίες, οπότε παίρνεις ένα φακό 25ετίας με 70 ευρώ από το ebay , τον βάζεις επάνω και δουλεύει κανονικά !

Αν δεις αυτή τη σύγκριση (πέρα από τη βαθμολογία που βάζει στο imaging στην κάθε μία) θα δείς ότι αναφέρει διαθέσιμος φακούς για την a6300 83 και για τη d7200 286.

Αυτοί όμως είναι οι καινούργιοι . Για την nikon έχει και 3-4 φορές άλλους τόσους παλιούς, που παίζουν στα μτχ . Για να μην μιλήσουμε και για πιο παλιούς χειροκίνητους !!!!!

Η απόφαση δική σου, αλλά θεωρώ πως ό,τι κι αν πάρεις, το σωστό πάντα είναι να έχεις ενημερωθεί διαβάζοντας για την κάθε πιθανή επιλογή και να μην ψωνίσεις αδιάβαστος !!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Ναι η αληθεια ειναι οτι το ψαχνω κ αυτα που λετε για την μπαταρια, την ποικιλια φακων και τις τιμες τα εχω δει. Πολυ θετικο βρισκω οτι μια καμερα νεα η παλια, να μπορει να παρει φακους καινουριους η κ παλιους οπως λετε 25ετιας! Δυστυχως επειδη δν ειμαι μεσα στα πραγματα κ δν τα παρακολουθουσα, δν ξερω κατα ποσο μια αγορα φωτογραφικης τωρα  μπορει να απαξιωθει μεσα στα επομενα χρονια απο την ιδια την εταιρια.. Δηλαδη πχ αν αγορασω  μια sony σημερα αν αυριο η εταιρια βγαλει αλλα 15 μοντελα αλλαξει mount σε φακους κ φυσικα να περιορισει η κ να σταματησει την υποστηριξη σε μοντελα.  Δεν ξερω ποιες εταιριες ειναι "σωστες".. Ειμαι φαν της canon. Λατρεψα το πιο κομπακτ μεγεθος των mirrorless αλλα ειδα κ διαφορες ως προς την ποιοτητα υλικων σε σχεση με dslr. 


@RTW4ever δεν εχω καταληξει αναμεσα σε dslr η mirrorless αλλα θα ηθελα να ακουσω αν εχεις καποια προταση σε dslr για να το δω.
Επισης να φανταστω οτι για καποιον αρχαριο π δν εχει εμπειρια σε manual χειρισμο θα προτεινατε να ξεκινησει με τους kit φακους πρωτα κ μετα σε καποιον prime?

 

Επεξ/σία από xirosiman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/15/2018 στις 2:35 ΜΜ, xirosiman είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Ναι η αληθεια ειναι οτι το ψαχνω κ αυτα που λετε για την μπαταρια, την ποικιλια φακων και τις τιμες τα εχω δει. Πολυ θετικο βρισκω οτι μια καμερα νεα η παλια, να μπορει να παρει φακους καινουριους η κ παλιους οπως λετε 25ετιας! Δυστυχως επειδη δν ειμαι μεσα στα πραγματα κ δν τα παρακολουθουσα, δν ξερω κατα ποσο μια αγορα φωτογραφικης τωρα  μπορει να απαξιωθει μεσα στα επομενα χρονια απο την ιδια την εταιρια.. Δηλαδη πχ αν αγορασω  μια sony σημερα αν αυριο η εταιρια βγαλει αλλα 15 μοντελα αλλαξει mount σε φακους κ φυσικα να περιορισει η κ να σταματησει την υποστηριξη σε μοντελα.  Δεν ξερω ποιες εταιριες ειναι "σωστες".. Ειμαι φαν της canon. Λατρεψα το πιο κομπακτ μεγεθος των mirrorless αλλα ειδα κ διαφορες ως προς την ποιοτητα υλικων σε σχεση με dslr. 
@RTW4ever δεν εχω καταληξει αναμεσα σε dslr η mirrorless αλλα θα ηθελα να ακουσω αν εχεις καποια προταση σε dslr για να το δω.
 

Πρέπει να μας πεις προϋπολογισμό (χρήματα που διαθέτεις) !

Επίσης, δεν υπάρχει η έννοια της απαξίωσης, μια μηχανή δεν την παίρνεις για να την πουλήσεις, αλλά για να φωτογραφίζεις! Άρα δεν σε νοιάζει τι θα γίνει μετά την αγορά σου. Σε κάθε περίπτωση οι DSLR κατά τεκμήριο δεν σπάνε, δεν χαλάνε (αν τις προσέχεις εννοείται).

Για αρχή λοιπόν, αντιγράφω ένα άλλο μήνυμά μου σε παρόμοια ερώτηση:

"Μια που πρότειναν όλοι με βάση την εμπειρία τους, θα προτείνω και εγώ με βάση την δική μου. Όπως έχω γράψει παραπάνω, είμαι κάτοχος Canon DSLR από το 2010, συγκεκριμένα της 500D. Ξεκίνησα ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ, με ενδιαφέρον απλά και γενικά για την φωτογραφία, που μου άρεσε από μικρός. Στην πορεία και διαβάζοντας πάρα πολύ, σε συνδυασμό με πειραματισμό, θεωρώ ότι βελτιώθηκα και εξελίχθηκα. Αυτό έγινε αγοράζοντας φακούς, και όχι νέα μηχανή. Αγόρασα έναν 50άρη σταθερό, έναν 15-85 και πέρυσι έναν 55-250, όλοι της Canon, όπως και ένα εξωτερικό φλας. Είμαι κα-τευ-χα-ρι-στη-μέ-νος από τις αγορές μου και τις φωτογραφικές εμπειρίες μου. Έχω φθάσει σε σημείο να κάνω μέχρι και βάπτιση για φίλη ως αποκλειστικός φωτογράφος, δωρεάν φυσικά, επειδή δεν είχε λεφτά να φέρει επαγγελματία. Τώρα πλέον είμαι έτοιμος να αναβαθμίσω και σε καλύτερη μηχανή, την 80D.

Τι θέλω να πω με αυτά. Έχουν δίκιο όσοι είπανε παραπάνω ότι είναι πολύ προτιμότερο να επενδύσεις αργότερα σε φακούς, παρά σε πολύ καλή μηχανή τώρα. Η 500D ήταν, όταν την πήρα, η δεύτερη από το τέλος μηχανή DSLR της Canon, απόλυτα επαρκής για τις ανάγκες μου και για τις γνώσεις μου τότε. Σήμερα η αντίστοιχη είναι η 800D, αν είμαι σωστός. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με αυτήν ή με την ακόμα φθηνότερη 2000D, και στη συνέχεια να αγοράσεις φακούς. Αν σου αρέσει η φωτογραφία, πολύ γρήγορα θα διαπιστώσεις ότι ο φακός 18-55 του κιτ δεν θα σε καλύπτει.

Επίσης υπάρχει και η πολύ μικρή σε μέγεθος 200D.

Και κάτι που ενδεχομένως να δυσαρεστήσει οπαδούς της Nikon. Όλες οι φωτογραφίες που έχω δει από Nikon, είτε compact που έχω, είτε από D200 φίλου, έχουν λίγο διαφορετικά χρώματα, λίγο προς το κίτρινο-ωχρό. Αυτό φαίνεται κυρίως σε φωτογραφίες ανθρώπων. Η Canon πετυχαίνει καλύτερα την απόχρωση του δέρματος. Αυτό μπορείς να το βρεις παντού στο web, έχει γραφτεί άπειρες φορές. Μιλάω για jpg απευθείας από την μηχανή, όχι μετά από επεξεργασία στο Raw αρχείο. Μιλάω πάντα για την προσωπική μου άποψη και αντίληψη, από αυτά που έχω δει. Οπότε εγώ σου προτείνω να δεις και τις Canon που προανέφερα."

 

Επεξ/σία από RTW4ever
Αφαίρεση του Quote για να φαίνεται το μήνυμα
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, xirosiman είπε

@RTW4ever δεν εχω καταληξει αναμεσα σε dslr η mirrorless αλλα θα ηθελα να ακουσω αν εχεις καποια προταση σε dslr για να το δω.Επισης να φανταστω οτι για καποιον αρχαριο π δν εχει εμπειρια σε manual χειρισμο θα προτεινατε να ξεκινησει με τους kit φακους πρωτα κ μετα σε καποιον prime?

Κι από την αρχή αν πάρεις prime του κατασκευαστή της μηχανής και af , δεν έχεις κανένα πρόβλημα, τραβάς φωτογραφίες κανονικά. Οι 2 μεγάλοι έχουν φθηνούς prime , με απίστευτο value for money .

Για canon , δες με τούτον , φωτογραφίες που βγαίνουν !!!

 

Υ.Γ. Υπάρχει μια τάση να υποτιμούν τους κιτ φακούς, ειδικά για τις crop dslr, επειδή ουσιαστικά οι εταιρείες τους δίνουν δώρο και μπορεί κανείς να τους βρει και σκέτους σε τιμές χώμα. Στις full frame που δεν είναι δώρο (αλλά πανάκριβοι)  , δεν  τους υποτιμά κανείς !!! Η ποιότητά τους, δεν συνάδει με την τιμή τους, αξίζουν πολύ παραπάνω.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Πρέπει να μας πεις προϋπολογισμό (χρήματα που διαθέτεις) !

Ναι δινω και 650 -750 αν αξιζει κατι..  οριακα εδινα τα 750 για την 6300 στο e infinity πχ..  βεβαια φανταζομαι κ ενα σωμα με πολυ λιγοτερα λεφτα ισως με καλυπτε..   βιντεο θα με ενδιεφερε αλλα η καθαρη χρηση ειναι φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από μάρκες; Αποκλείεις nikon ;

Αν όχι , παίρνεις d5600 με κιτ 18-55 vr  (με 500 ευρώ) και με άλλα 155 παίρνεις prime 35 mm .

Με 630 ευρώ παίρνεις d7200  (σώμα σκέτο)  και με  επιπλέον 70 ευρώ τον kit 18-55 vr     (μόνο που στην 7200 δεν έχει επιλογή μενού για να απενεργοποιηθεί το vr) ή τον 35άρη prime που έβαλα παραπάνω ή τον 50mm f/1.8d  (για τη d7200 πάντα) με 90 ευρώ (σε μικρότερα μοντέλα δεν έχει autofocus)  .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η τιμολογιακή διαφορά a6000 με a6300 δεν δικαιολογείται εκτός κι αν βάλεις στα κριτήρια το βίντεο, σπορ φωτογράφιση to the limit και weather sealed για κάποιον που ξεκινάει φωτογραφία και όχι μόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, thepoint είπε

Βασικά η τιμολογιακή διαφορά a6000 με a6300 δεν δικαιολογείται εκτός κι αν βάλεις στα κριτήρια το βίντεο, σπορ φωτογράφιση to the limit και weather sealed για κάποιον που ξεκινάει φωτογραφία και όχι μόνο.

Για Sport φωτογραφιση θελεις και μεγαλους τηλεφακους. Εαν πας μαλιστα και σε καλους μεγαλους τηλεφακους... πολλα τα λεφτα Αρη...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για Sport φωτογραφιση θελεις και μεγαλους τηλεφακους. Εαν πας μαλιστα και σε καλους μεγαλους τηλεφακους... πολλα τα λεφτα Αρη...!

Σωστή η κρίση σου αλλά δεν είναι όλοι επαγγελματίες κάνουν επιμέρους εκπτώσεις.

Προσωπικά σε κάποιον για πρώτη κάμερα δεν θα δικαιολογούσα την ακριβότερη επιλογή δεν υπάρχει πραγματικός λόγος.

Βέβαια δεν μου πέφτει λόγος, ο άλλος μπορεί να διαθέτει στην οικογένεια του ένα Audi+ όταν υπάρχει οικονομική δυνατότητα no big deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ουτε λεφτα διαθετω ουτε μου τρεχουν απο τα μπατζακια.. με οικονομιες εχω βαλει καποια λεφτα στην ακρη για να μπορεσω να κανω αυτο που αγαπω.  Ναι το ξερω ειναι ακριβο χομπι και για πολλους νεους με τους μισθους των 500 ευρω ειναι απαγορευτικο καπως.. 

Στο θεμα λοιπον, δεν με ενδιαφερει η σπορ φωτογραφιση ουτε για την ωρα τραβαω 4κ βιντεο με εφε κ τετοια.. Για την χρηση μου μια α6000 ειναι οτι πρεπει. Φωτογραφια , raw για να μαθω να το επεξεργαζομαι κ σιγα σιγα να δημιουργησω κατι ομορφο..  Να βγαλω κατι ποιο ποιοτικο σε μια εκδομη, ενα ωραιο πορταιτο με ομορφο bokeh..  Κατι πιο ποιοτικο τελοσπαντων απο το να τραβας με μια καμερα ενος κινητου.. 
Προφανως κολλαω στο μεγεθος των dslr κ αυτος ηταν ενας λογος π δεν ειχα αγορασει μεχρι τωρα..  βεβαια υπαρχουν κ λιγο πιο μαζεμενες dslr τελευταια νομιζω.
Εδω ανακαλυψα τις 2 sony.. Οι διαφορες ναι δν ειναι σημαντικες.. Μπορει να μην με ενδιαφερει για την ωρα το βιντεο αλλα ισως στο μελλον να ασχοληθω. Λιγο οτι ειναι καπως πιο στιβαρη η 6300  λιγο οτι εχει καλυτερο viewfinder, εχει jack για μικροφωνο.. εκει καπου τα εβαλα κατω κ ειπα οτι οκ ισως αξιζει..  Συν οτι η α6000 εχει θεματα υπερθερμανσης.. 
Σε καμια σονυ δεν μου αρεσε η οθονη πχ.. Σε σχεση με κατι canon π ειχαν οθοναρες ,φωτεινες κ με touch ειχε μεγαλη διαφορα..
Απο την μια εχεις κατι σε πιο μαζεμενο μεγεθος με παρομοια δυναμη dslr αλλα εχεις ακριβους φακους, λιγους, μικρη αυτονονομια...  Απο την αλλη εχω δει βιντεακια π εχουν κανει παπαδες καποιοι με τις συγκεκριμενες φωτογραφικες..
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου έκατσε καλά η α6000 μην το πολυσκέφτεσαι, πάρε α6000+sigma 30mm 1,4 που καλύπτει αυτά που θες κ με το παραπάνω..Πίστεψε με θα ενθουσιαστείς..!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση, αγορασαν τα παιδια απο το e infinity και ειχαν μια διαφορα πανω απο 300 ευρω σε σχεση με ελλαδα.  Στην sony a6000  το κιτ ελλαδα-σκρουτζ εχει 585. Στο e infinity εχει 459+13μεταφορικα. Μιλαμε περιπου για 100 με 120 ευρω.  Συμφερει η ολη διαδικασια κ η φαση με την εγγυηση?  Επισης λιγο με καποιον γνωστο ισως κατεβασω την τιμη της απο εδω. Τι λετε?

Απορια: ο sigma 30mm f1.4 στην α6000 γινεται γυρω στα 46mm.  Περα απο το ωραιο bokeh π θα εχει κ γενικα θα ειναι καλος σε χαμηλο φωτισμο,  την ημερα μπορει να τραβηξει αξιοπρεπως ενα τοπιο?  στο e infinity αναφερει Aperture Range: f/1.4 to f/16. Μηπως το f16 ειναι λιγο αν οντως ισχυει? 

Επεξ/σία από xirosiman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xirosiman είπε

Ερωτηση, αγορασαν τα παιδια απο το e infinity και ειχαν μια διαφορα πανω απο 300 ευρω σε σχεση με ελλαδα.

Πήρα d610 859+14 μεταφορικά=873 ευρώ σκέτο το σώμα από το e-infin . Δες ελλάδα:

https://www.skroutz.gr/s/3961631/Nikon-D610-Body.html

Η διαφορά που κέρδισα ήταν 500+ . Μόνο από τη μηχανή. Κέρδισα και από σώμα. Δες με τα 460 που λες (πριν αποφασίσεις) , τι παίρνεις από εκεί σε dslr !

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...