Προς το περιεχόμενο

Καλό external flash για Nikon D5300 αλλά και για το μέλλον μέχρι 100-200 max


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Σε εμενα δεν ειχε χτυπησει τελωνειο.

Η παραγγελία πριν το Σεπτέμβριο 2017 που αγρίεψαν (οι τελώνες και φαρισαίοι) ;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, L-Griever είπε

Είμαι καινούριος στο κομμάτι με το φλας γι'αυτό και δεν θα δώσω πολλά λεφτά ακόμα μέχρι να πάρω full frame κάποια στιγμή όταν τελειώσω με τη σχολή φωτογραφίας...

Το budget δεν ανεβαίνει και είναι όπως είπα μέχρι 200. Απλώς με κάποιο τρόπο ίσως μπορέσω να βάλω άλλα 100 ευρώ μέσα.. Θα επενδύσω όταν βρω και δουλειά.

Πλάκα κάνω, φυσικά δε σου προτείνω να δώσεις τόσα χρήματα. Παρεμπιπτόντως, από το ebay στην τιμή των 141 ευρώ μαζί με το Godox V860 II μου έκαναν δώρο και ένα extra diffusor που φοριέται πάνω από το φλας, καθώς και αρκετά χρωματιστά φίλτρα. Υπάρχουν επίσης κάποιοι που σε αυτή την τιμή σου κάνουν δώρο 2η μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πλάκα κάνω, φυσικά δε σου προτείνω να δώσεις τόσα χρήματα. Παρεμπιπτόντως, από το ebay στην τιμή των 141 ευρώ μαζί με το Godox V860 II μου έκαναν δώρο και ένα extra diffusor που φοριέται πάνω από το φλας, καθώς και αρκετά χρωματιστά φίλτρα. Υπάρχουν επίσης κάποιοι που σε αυτή την τιμή σου κάνουν δώρο 2η μπαταρία.

Κατάλαβα οκ. Χμ..είχα μιλήσει με το rep μαγαζί και είπαν ότι θα μου το φέρουν την Δευτέρα.. Το φλας μαζί με δεύτερη μπαταρία βγαίνουν κάπου 265 ευρώ.....λες να μην δώσουν κάτι για τα λεφτά που θα δώσω; Δεν τα πλήρωσα ακόμα.. Να το αγοράσω κανονικά ή να τους στείλω μήνυμα και να τους το ακυρώσω και να το αγοράσω από εξωτερικό;

Η αλήθεια είναι ότι 265 ευρώ δεν τα λες και λίγα από τη στιγμή που δεν σου προσφέρουν δωράκι ή κάτι άλλο..Υπέθεσα ότι τα χρωματιστά φίλτρα και το diffuser ήταν μαζί με το Godox αλλά μάλλον έκανα λάθος :(

Αναρωτιέμαι αν τα φλας της Nikon αξίζουν ώστε να αγοράσω στο μέλλον..

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

από το ebay στην τιμή των 141 ευρώ μαζί με το Godox V860 II μου έκαναν δώρο και ένα extra diffusor που φοριέται πάνω από το φλας, καθώς και αρκετά χρωματιστά φίλτρα. 

Μπορείς να μας υποδείξεις τον πωλητή ; Μιλάμε πάντα άνευ τελωνείου ;

Αξίζει η φορτιζόμενη μπαταρία λιθίου ; Αν χρησιμοποιείς 4 φορτιζόμενες ΑΑ όπως στα παλιά, τι πρόβλημα υπάρχει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μπορείς να μας υποδείξεις τον πωλητή ; Μιλάμε πάντα άνευ τελωνείου ;

Αξίζει η φορτιζόμενη μπαταρία λιθίου ; Αν χρησιμοποιείς 4 φορτιζόμενες ΑΑ όπως στα παλιά, τι πρόβλημα υπάρχει ; 

Ο πωλητής λέγεται canistudio. Δεν έχω αγοράσει ξανά από αυτόν. Η παραγγελία ήρθε σε 25 μέρες. Με τη συσκευασία όλα καλά, σφραγισμένα κλπ.

Σε σχέση με τις κλασσικές μπαταρίες vs λιθίου. Η εμπειρία μου με άλλες συσκευές που δέχονται επαναφορτιζόμενες Ni-Mh είναι ότι συχνά ο χρόνος φόρτισης είναι τόσο μεγάλος και η απόδοση τόσο μικρή που αναγκάζεσαι στην πράξη να καταφεύγεις συνεχώς σε αγορά μπαταριών. 'Οπως κάνει για παράδειγμα ο αδερφός μου με ένα άλλο flash που έχει για Nikon. Και αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω.

Αν ξανααγόραζα πάντως, θα προτιμούσα κάποιον που στην ίδια τιμή δίνει δώρο έξτρα μπαταρία αντί για αυτά τα χρωματιστά φίλτρα που έκανε σε μένα.

5 ώρες πριν, L-Griever είπε

Κατάλαβα οκ. Χμ..είχα μιλήσει με το rep μαγαζί και είπαν ότι θα μου το φέρουν την Δευτέρα.. Το φλας μαζί με δεύτερη μπαταρία βγαίνουν κάπου 265 ευρώ.....λες να μην δώσουν κάτι για τα λεφτά που θα δώσω; Δεν τα πλήρωσα ακόμα.. Να το αγοράσω κανονικά ή να τους στείλω μήνυμα και να τους το ακυρώσω και να το αγοράσω από εξωτερικό;

Η αλήθεια είναι ότι 265 ευρώ δεν τα λες και λίγα από τη στιγμή που δεν σου προσφέρουν δωράκι ή κάτι άλλο..Υπέθεσα ότι τα χρωματιστά φίλτρα και το diffuser ήταν μαζί με το Godox αλλά μάλλον έκανα λάθος :(

Αναρωτιέμαι αν τα φλας της Nikon αξίζουν ώστε να αγοράσω στο μέλλον..

Τα χρωματιστά φίλτρα δεν αξίζουν κατά τη γνώμη μου. Όχι γιατί δεν είναι χρήσιμα. Αλλά επειδή είναι κάτι αυτοκόλλητα της πλάκας για τα οποία - αν και δεν το έψαξα - σχημάτισα τη γνώμη ότι μπορώ να τα βρω σχεδόν τσάμπα. Το δε diffusor δεν είναι κάτι σπουδαίο επίσης. Σα μια κάλτσα είναι. Το θέμα είναι ότι αν το πάρεις από Ελλάδα έχεις την εγγύηση. Εγώ ρίσκαρα και μέχρι τώρα, δεν είχα πρόβλημα. Δεν είναι συγκρίσιμα πράγματα αυτά. Αλλά γεγονός είναι ότι από το flash είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν ανεβαίνει τόσο πολύ η τιμή μια άλλη λύση είναι να πάρεις το flash από Ελλάδα με τη μια μπαταρία στα 217 ευρώ και σε δεύτερο χρόνο να πάρεις 1-2 μπαταρίες ακόμα από ebay. Η βασική μπαταρία είναι πολύ καλή, αν δεν είσαι επαγγελματίας, δε χάθηκε ο κόσμος να μείνεις με τη μια για κάμποσο καιρό μέχρι να δεις τι γίνεται.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Τα χρωματιστά φίλτρα δεν αξίζουν κατά τη γνώμη μου. Όχι γιατί δεν είναι χρήσιμα. Αλλά επειδή είναι κάτι αυτοκόλλητα της πλάκας για τα οποία - αν και δεν το έψαξα - σχημάτισα τη γνώμη ότι μπορώ να τα βρω σχεδόν τσάμπα. Το δε diffusor δεν είναι κάτι σπουδαίο επίσης. Σα μια κάλτσα είναι. Το θέμα είναι ότι αν το πάρεις από Ελλάδα έχεις την εγγύηση. Εγώ ρίσκαρα και μέχρι τώρα, δεν είχα πρόβλημα. Δεν είναι συγκρίσιμα πράγματα αυτά. Αλλά γεγονός είναι ότι από το flash είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν ανεβαίνει τόσο πολύ η τιμή μια άλλη λύση είναι να πάρεις το flash από Ελλάδα με τη μια μπαταρία στα 217 ευρώ και σε δεύτερο χρόνο να πάρεις 1-2 μπαταρίες ακόμα από ebay. Η βασική μπαταρία είναι πολύ καλή, αν δεν είσαι επαγγελματίας, δε χάθηκε ο κόσμος να μείνεις με τη μια για κάμποσο καιρό μέχρι να δεις τι γίνεται.

Κατάλαβα τα χρωματιστά φίλτρα τουλάχιστον μπορούμε να φτιάξουμε και από τις χρωματιστές ζελατίνες της πλάκας. Ε ναι λογικά θα με καλύψει 100% η εγγύηση από το μαγαζί που θα το πάρω γιατί είναι και πολύ εξυπηρετικοί και φιλικοί τουλάχιστον το αφεντικό του μαγαζιού. Πολλές φορές το ρίσκο δεν αξίζει και κυρίως σε πράγματα μεγάλης αξίας. Για να λες ότι είσαι ευχαριστημένος με την απόδοση του φλας πάλι καλά..με βοήθησες αρκετά στο να πάρω και εγώ αυτό το φλας :) Στην αρχή ήμουν για Nikon αλλά λέω δεν αξίζει ας πάω σε άλλη μάρκα για να γλυτώσω χρήματα. Δεν πειράζει ας δώσω τα 265 με τη δεύτερη μπαταρία και βλέπουμε. Ελπίζω να είναι πολύ καλό φλας :) Επαγγελματίας δεν θα έλεγα ότι είμαι αλλά ερασιτέχνης γιατί ακόμα μαθαίνω αλλά πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές είμαι καλός σε κάποια σημεία όπως φύση πχ. Εγώ animator είμαι και πήγα και φωτογραφία γιατί θα με βοηθήσει σε αρκετά σημεία.

Η άλλη ερώτηση είναι.. Αν τυχόν πάρω και άλλο φλας...πχ Nikon, yonguo κτλ θα μπορώ να τα ρυθμίσω μαζί; Ή δεν είναι συμβατά; Θα χρειαστώ κάποιο επιπλέον αξεσουάρ; Και το άλλο αν χαλάσει η λάμπα τι κάνουμε; Απλά το δίνουμε εντός εγγύησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μπορείς να μας υποδείξεις τον πωλητή ; Μιλάμε πάντα άνευ τελωνείου ;

Αξίζει η φορτιζόμενη μπαταρία λιθίου ; Αν χρησιμοποιείς 4 φορτιζόμενες ΑΑ όπως στα παλιά, τι πρόβλημα υπάρχει ; 

εχουν πιο αργα φλασαρισματα

μικρο το κακο.

αντι για 3 δευτερολεπτα παει στο 1.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Για να μην ανοιγω νεο θεμα... Ψαχνω και εγω ενα εξωτερικο καλο φλας για μία nikon D7000 που εχω. Και εγω δηλωνω αγνοια περι φλας κτλ., συνήθως δουλευω χωρις φλας. Απο λιγο ψαξιμο κατεληξα σε Godox TT350N (δελεαστική η τιμη του) η σε Yongnuo yn685 η στο Godox tt685n η στο ΝΙSSIN Di 866 mark ii  (καποιος ειπε ομως οτι ζεσταινεται παρα πολυ...). Ποιο λετε βρε παιδια απο αυτα τα 4 η αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε. Το μπατζετ μεχρι τα 150 ευρω το πολύ (η και μεταχ/νο ελαφρως)

 

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Yongnuo 968N

Και αυτο ειχα δει αλλα ειναι πανω απο το μπατζετ μου. Εκτος εαν το βρω εξωτερικο-ευρωπη, αλλα που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

 Και αυτο ειχα δει αλλα ειναι πανω απο το μπατζετ μου. Εκτος εαν το βρω εξωτερικο-ευρωπη, αλλα που;

https://www.ebay.com/itm/Yongnuo-YN968N-Wireless-Flash-Speedlite-For-Nikon-D7500-D7100-D3300-DSLR/153043932949?hash=item23a2211715:g:JuUAAOSwsEhbD4iQ

τοσο απλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Καλημερα.Το ειδα φιλε μου αλλα ειναι usa που σημαινει και τελωνειο. Κανα ιντερνετικο αξιοπιστο μαγαζι Ευρώπη μηπως γνωριζεις; Ειχα φερει ενα drone (p4p) περυσι απο USA και στο τελωνειο μου αλαξανε τα φωτα.

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, giorgos1966 είπε

Καλημερα.Το ειδα φιλε μου αλλα ειναι usa που σημαινει και τελωνειο. Κανα ιντερνετικο αξιοπιστο μαγαζι Ευρώπη μηπως γνωριζεις; Ειχα φερει ενα drone (p4p) περυσι απο USA και στο τελωνειο μου αλαξανε τα φωτα.

Νομιζω ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες για τελωνειο. Συνηθως για κινητα ψαχνουνε.

Αυτο πιστευω βεβαια, μη σε παρω και στο λαιμο μου.

Αλλα και τελωνειο να περασει, κανα 50ρι παραπανω θα παει συνολικα.

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Νομιζω ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες για τελωνειο. Συνηθως για κινητα ψαχνουνε.

Αυτο πιστευω βεβαια, μη σε παρω και στο λαιμο μου.

Αλλα και τελωνειο να περασει, κανα 50ρι παραπανω θα παει συνολικα.

170 kai kati exei Ελλαδα. Θα δω τι θα κανω. Παντως απ οτι κοιταξα ειναι πολυ καλο αυτο το φλας. Βρηκα και αυτο απο Ιρλανδια https://www.ebay.com/itm/YONGNUO-YN968N-Wireless-TTL-HSS-1-8000s-Flash-Speedlite-for-Nikon-DSLR-Camera-UK/112963965971?epid=27013374673&hash=item1a4d2d5413:g:fGsAAOSwX5ZbD1t-#shpCntId

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...