Προς το περιεχόμενο

Καλό external flash για Nikon D5300 αλλά και για το μέλλον μέχρι 100-200 max


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Έχω κοιτάξει χίλια φλας και στο τέλος ζαλίστηκα με τόσα.. έχετε να μου προτείνετε κάτι εσείς μέχρι 100-200 ευρώ max για Nikon D5300 αλλά και για μελλοντικές κάμερες;

Είχα σκοπό να αγοράσω την SB-500 αλλά είναι πολλά τα λεφτά και πήγα σε ένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη και μου είπε ότι δεν αξίζει και δεν το προτείνει. Μου πρότεινε το φλας Godox T350 στα 99 ευρώ και ένα άλλο αλλά δεν θυμάμαι τι μοντέλο ήταν και αυτό στα 99.

Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας please και αν γίνετε να υπάρχει φλας όπου να μπορούμε να το γυρνάμε κιόλας και να σημαδεύει ευθεία μόνο.

Επίσης έχω μια απορία ακόμη..τα φλας που λένε πχ για Nikon, Canon κτλ είναι αποκλειστικά μόνο για την τάδε μάρκα επειδή είναι έτσι προγραμματισμένα ή μπορεί να κουμπώσει και σε άλλες μάρκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Godox V860 II.
Υποστηρίζει iTTL, Manual Mode, λειτουργία στροβοσκοπίου, έχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία λιθίου (ο κυριότερος λόγος αγοράς του), diffusor, slave mode (πολύ χρήσιμο π.χ. για φωτογράφιση πορτραίτου με μαύρο φόντο, ειδικά αν η κάμερά σου υποστηρίζει ασύρματη επικοινωνία (π.χ. η σειρά D7xxx) εκτός του οπτικού trigger, περιστρεφόμενη κεφαλή σε 2 άξονες (μπορείς π.χ. να στρέψεις το φλας προς τα πίσω σε ανακλώμενη επιφάνεια αντί προς τα μπρος παράγοντας διάχυτο, μαλακό και ζεστό φωτισμό).
Το πήρα 141 ευρώ από ebay.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαι ανάμεσα στα Godox TT350, Godox V860 II και Nikon SB-700.

Αύριο λογικά θα το αγοράσω από το κατάστημα. Έχει και τα τρία. 97, 217 και 319 Ευρώ αντίστοιχα.

Αυτό που με απασχολεί επίσης είναι για την εγγύηση. Αν χαλάσει η λάμπα του τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, L-Griever είπε

Τελικά είμαι ανάμεσα στα Godox TT350, Godox V860 II και Nikon SB-700.

Αύριο λογικά θα το αγοράσω από το κατάστημα. Έχει και τα τρία. 97, 217 και 319 Ευρώ αντίστοιχα.

Αυτό που με απασχολεί επίσης είναι για την εγγύηση. Αν χαλάσει η λάμπα του τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

Πάρε το Nikon SB 5000. Κάνει βέβαια 581 ευρώ αλλά με το ρυθμό που ανεβαίνει το budget σου μέχρι αύριο θα είσαι μέσα ☺.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Πάρε το Nikon SB 5000. Κάνει βέβαια 581 ευρώ αλλά με το ρυθμό που ανεβαίνει το budget σου μέχρι αύριο θα είσαι μέσα ☺.

Είμαι καινούριος στο κομμάτι με το φλας γι'αυτό και δεν θα δώσω πολλά λεφτά ακόμα μέχρι να πάρω full frame κάποια στιγμή όταν τελειώσω με τη σχολή φωτογραφίας...

Το budget δεν ανεβαίνει και είναι όπως είπα μέχρι 200. Απλώς με κάποιο τρόπο ίσως μπορέσω να βάλω άλλα 100 ευρώ μέσα.. Θα επενδύσω όταν βρω και δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, L-Griever είπε

Τελικά είμαι ανάμεσα στα Godox TT350, Godox V860 II και Nikon SB-700.

Αύριο λογικά θα το αγοράσω από το κατάστημα. Έχει και τα τρία. 97, 217 και 319 Ευρώ αντίστοιχα.

Αυτό που με απασχολεί επίσης είναι για την εγγύηση. Αν χαλάσει η λάμπα του τι κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

εγω εχω το Yongnuo 968N, ειναι πολυ καλο και εχει και wireless

αλλα δεν εχει μπαταρια λιθιου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

εγω εχω το Yongnuo 968N

Κανέναν Κινέζο να το πάρουμε grey import ξέρεις ; Γιατί τώρα πλέον μόνο από γκρι κινέζους ψωνίζω !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κανέναν Κινέζο να το πάρουμε grey import ξέρεις ; Γιατί τώρα πλέον μόνο από γκρι κινέζους ψωνίζω !!!!

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αν σου συμβεί καμία στραβή, δεν θα μπορείς εύκολα να τα αντικαταστήσεις και θα κλαις τα λεφτά σου :o Αλλά ότι θέλει ο καθένας. Και εμένα θα με ενδιέφερε να πάρω την Nikon D850 και παρ'όλο που η τιμή της έχει διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα αλλά nope δεν θα το ρισκάρω κιόλας από τη στιγμή που δεν έχει εγγύηση και επίσης από τη στιγμή που ακούγονται φήμες ότι μπορεί να σου πουλήσουν refurbished ή μεταχειρισμένα με άπειρα κλικς και άντε τρέχα γύρευε τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κανέναν Κινέζο να το πάρουμε grey import ξέρεις ; Γιατί τώρα πλέον μόνο από γκρι κινέζους ψωνίζω !!!!

απο ebay το χα παρει

παντως επειδη εχω κι αλλο , το 685, θα το δωσω, αμα θες πες μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

απο ebay το χα παρει

Εννοείς από κίνα απευθείας ; Σαν τούτο ;;;

https://www.ebay.co.uk/itm/YONGNUO-YN968N-HSS-TTL-2-4G-GN60-Wireless-Flash-Speedlite-For-Nikon-Camera-New/272776833534?epid=23014644066&hash=item3f82c429fe:g:~6MAAOSwFFZZeqbU

 

Με φοβίζει λίγο , αν δεν διαβάσω ότι κάποιος πήρε πρόσφατα από τον ίδιο δεν το τολμάω.

(Για το φόβο του τελωνείου, όχι για άλλο λόγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ναι αυτο ειναι το ενα απο τα 2 που εχω.

Ναι αλλά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο , έκανες παραγγελία από το ebay ΑΠΟ ΠΩΛΗΤΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ , όπως ο παραπάνω ;;;

ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΚΥΡΙΛΕ , χωρίς τελωνείο ;; (αν ναι θυμάσαι και τιμη ;;;     )

Γιατί λεφτά για τις συναγριδες που τρώνε διάφοροι στο μαξίμου  και στο προεδρικό μέγαρο με βασιλιάδες και πρίγκηπες, δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...