Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάμε! Ποιο σώμα/φακό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, GeorgeSmirlis είπε

300 Φώτος

300 photo x2 min επεξεργασία στον lightroom (δε λέω Photoshop αφού εκεί μπορεί να υπερβείς άνετα τα 10-15' ακόμα και αν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και πως να το κάνεις ...) = 600 λεπτά = 10 ώρες .... Προσωπικά, δεν διαθέτω τόσο ελεύθερο χρόνο παρά μόνο ΣΚ και αν .... :D 

Για τις mirrorless δεν γνωρίζω πράγματα καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ .... 

Κατά τη γνώμη μου όμως θα προτιμούσα να μην πάω σε μια τεχνολογία που είναι σχετικά "ανώριμη" από τη στιγμή μάλιστα που η άλλη [DSLR] είναι πάρα πολύ ώριμη και με σχετικά λίγα χρήματα [αν πχ πάρεις την Canon 80D στα 679 euros] παίρνεις ένα καινούργιο σώμα με super δυνατότητες και θα το έχεις 10 χρόνια .... Νομίζω ότι η όποια διαφορά χρημάτων ΔΕΝ αξίζει σε βάθος χρόνου. Δεν μιλάμε για κινητό που σε δύο χρόνια δεν το πουλάς ούτε στα μισά λεφτά .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα:P, οι κάμερες αυτές μπορούν να είναι στην πρίζα και να λειτουργούν? Πχ να γράφω βίντεο αλλά να είναι συνδεδεμένη στην πρίζα/usb. Ξέρετε αν γίνεται αυτό το πράμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/5/2018 στις 12:09 ΠΜ, GeorgeSmirlis είπε

Καλησπέρα παιδιά. Εμπειρία στην φωτογραφία μέτρια. Αλλά μαθαίνω γρήγορα και μου αρέσει πολύ. Είχα μια compact sony και εξάντλησα κάθε δυνατότητα της, είχα μια ακόμη compact (μουφα dslr style) και πάλι την ξεζουμισα. 

Έτσι θέλω να επενδύσω κάποια χρήματα στην αγορά ενός σωστού σώματος και ενός ή δύο φακών. 

Η χρήση θα είναι φωτογραφία : Τοπία, πορτραίτα, αυτοκίνητα βράδυ και μέρα. Εδώ δυσκολεύει το πράμα γιατί ζητάω και καλές φωτογραφίες το βραδυ. Επίσης βίντεο, θέλω να τραβάει τουλάχιστον fhd60fps με ικανοποιητικό bitrate και καλή εικόνα. 

Το μπάτζετ για το σώμα και φακό είναι 600€ max

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. Η αγορά και από εξωτερικό.

Επειδή μάλλον μας αρέσουν ίδια θέματα (κόλλησα στα αυτοκίνητα :-) ), για δες εδώ https://www.flickr.com/photos/127079204@N06/

Σε κάθε φωτογραφία μπορείς να δεις με τι εξοπλισμό έχουν τραβηχτεί. Αν σου φαίνεται καλή η ποιότητα, τα λέμε και πάλι.

Στις 12/5/2018 στις 9:24 ΠΜ, chessplayer-alexis είπε

300 photo x2 min επεξεργασία στον lightroom (δε λέω Photoshop αφού εκεί μπορεί να υπερβείς άνετα τα 10-15' ακόμα και αν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις να κάνεις και πως να το κάνεις ...) = 600 λεπτά = 10 ώρες .... Προσωπικά, δεν διαθέτω τόσο ελεύθερο χρόνο παρά μόνο ΣΚ και αν .... :D 

Για τις mirrorless δεν γνωρίζω πράγματα καθώς δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ .... 

Κατά τη γνώμη μου όμως θα προτιμούσα να μην πάω σε μια τεχνολογία που είναι σχετικά "ανώριμη" από τη στιγμή μάλιστα που η άλλη [DSLR] είναι πάρα πολύ ώριμη και με σχετικά λίγα χρήματα [αν πχ πάρεις την Canon 80D στα 679 euros] παίρνεις ένα καινούργιο σώμα με super δυνατότητες και θα το έχεις 10 χρόνια .... Νομίζω ότι η όποια διαφορά χρημάτων ΔΕΝ αξίζει σε βάθος χρόνου. Δεν μιλάμε για κινητό που σε δύο χρόνια δεν το πουλάς ούτε στα μισά λεφτά .... 

Μιλώντας πάντα για το mirrorless m43 τι εννοείς "ανώριμη" ? Η τεχνολογία είναι εδώ και 10 χρόνια και εδώ που τα λέμε δεν είναι και καμιά δραματική αλλαγή, δεν άλλαξε η λειτουργία της φωτογραφικής μηχανής όπως την ξέρουμε, απλά έφυγε ένα κάτοπτρο, χρησιμοποιείται πλέον ηλεκτρονικό σκόπευτρο και μίκρυνε σημαντικά το μέγεθος των σωμάτων.

Η μεγάλη διαφορά με τις DSLR είναι στον αριθμό των φακών, αλλά και πάλι αυτή τη στιγμή υπάρχει φακός για κάθε εφαρμογή (ιδιοι φακοί από άλλους κατασκευαστές δεν υπάρχουν και κρατάνε τις τιμές ψηλά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Η τεχνολογία είναι εδώ και 10 χρόνια και εδώ που τα λέμε δεν είναι και καμιά δραματική αλλαγή, δεν άλλαξε η λειτουργία της φωτογραφικής μηχανής όπως την ξέρουμε, απλά έφυγε ένα κάτοπτρο, χρησιμοποιείται πλέον ηλεκτρονικό σκόπευτρο

Μα ακριβώς αυτή είναι η αλλαγή που βασίζεται σε ένα ηλεκτρονικό καλουδι που προσωπικά θα απεφευγα. 

Είμαι λίγο παλιότερος κι έχω αρκετές εικόνες από αναλογικες φωτογραφικές (ΑΕ1).

Το μέγεθος το σώματος δεν με ενοχλεί-αντιθετα, δεν μπορώ να βολευτω με τα πολύ μικρά (πόσο μάλλον με τα κινητά) compact.

Αλλά αυτά είναι γούστα κι ο καθένας δικαιούται να έχει το δικό του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Μα ακριβώς αυτή είναι η αλλαγή που βασίζεται σε ένα ηλεκτρονικό καλουδι που προσωπικά θα απεφευγα. 

Είμαι λίγο παλιότερος κι έχω αρκετές εικόνες από αναλογικες φωτογραφικές (ΑΕ1).

Το μέγεθος το σώματος δεν με ενοχλεί-αντιθετα, δεν μπορώ να βολευτω με τα πολύ μικρά (πόσο μάλλον με τα κινητά) compact.

Αλλά αυτά είναι γούστα κι ο καθένας δικαιούται να έχει το δικό του.

Εννοείται κουβέντα κάνουμε, απλά είναι εντυπωσιακό πως ακόμα 10 χρόνια μετά την πρώτη G1 η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου τραβά είτε με κινητό ή με DSLR και αγνοεί ακόμα και την ύπαρξη των mirrorless (δεν μιλώ για εσένα, αλλά γενικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Επειδή μάλλον μας αρέσουν ίδια θέματα (κόλλησα στα αυτοκίνητα :-) ), για δες εδώ https://www.flickr.com/photos/[email protected]/

 

Ωραίες οι φωτογραφίες σου Γιάννη. Οι macro πάντως έχουν αρκετό θόρυβο ISO. Mε τι ρυθμίσεις / φακό / μηχανή βγήκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν διαβάζεις στο flickr ; Τα γράφει όλα. 

Ok, το είδα. Με χρόνο 1/2000, 140mm, f5.6 και ISO 800 σε macro, νομίζω ότι υπάρχει αρκετό περιθώριο να ελαττωθεί ο χρόνος για να ελαττωθεί ο θόρυβος. Ειδικά αν σκεφτείς ότι η GX8 διαθέτει και build-in camera image stabilization. Sorry για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2018 στις 10:33 ΜΜ, GeorgeSmirlis είπε

Άρα έχουμε και λέμε:

Canon 80D σώμα 679€

Nikon D7200 σώμα 629€

Canon 800D + 18-55 575€

Nikon D5600 + 18-55Vr 499€

(Sony A6000 + 18-50 459€ σε περίπτωση που μπει και βίντεο στο παιχνίδι)

Φυσικά στα σκέτα σώματα πρέπει να μπει και κάποιος φακός, υποθέτω για αρχή έναν prime 50αρη και γενικώς θέλω να κοιτάω ότι πιο οικονομικό αλλά καλό γιατί είπαμε είναι αρχάριος στις slr και θέλω να μάθω πάνω σε αυτήν.

Δεν θέλω να βάλω τις pentax στο παιχνίδι κυρίως λόγω πιο δύσκολης ευρεσης φακών

Αν σε ενδιαφέρει και το video καλύτερη επιλογή είναι η 80d και όχι η a6000, τα χρώματα της canon είναι πολύ καλύτερα και δεν βράζει στα 10 λεπτά, επίσης σε αντίθεση με την nikon έχει af στο liveview που δουλεύει.

Για φακό μην σκέφτεσαι καν τον 50αρη σε crop, ως πρώτο φακό, είναι πολύ στενός για να τα κάνει όλα. Είτε υπολόγισε τον 18-55 που είναι και εύκολος να βρεθεί και πολύ φθηνός ή αν θες να πας σε prime για την canon θα έπαιρνα τον 24mm f2.8, που στην ουσία είναι ένας 35αρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Αν σε ενδιαφέρει και το video καλύτερη επιλογή είναι η 80d και όχι η a6000, τα χρώματα της canon είναι πολύ καλύτερα και δεν βράζει στα 10 λεπτά, επίσης σε αντίθεση με την nikon έχει af στο liveview που δουλεύει.

Οκ, για τη Nikon το διαπίστωσα και ο ίδιος ότι δεν κάνει για βίντεο. Μια απλή compact Canon που έχω βγάζει καλύτερο βίντεο.

Αλλά επειδή δε γνωρίζω καλά το θέμα, θέλω να σε ρωτήσω: Αν εξαιρέσουμε το ότι η Sony έχει τα γνωστά προβλήματα υπερθέρμανσης, καθώς και τα χρώματά της (που στο κάτω κάτω είναι και λίγο υποκειμενικό: κι εμένα δε μου αρέσουν τα χρώματά της), για ποιό λόγο προτείνεις Canon 80D έναντι Sony a6000 στο βίντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το αναλύεις λιγάκι αυτό ;

Contrast detection για video ειναι no go. Εκτος και αν δουλευεις manual, οποτε δεν σε νοιαζει, καλο θα ειναι η nikon σιγα σιγα να φτιαξει το liveview της, ειτε με dual pixel, ειτε με καποιο hybrid συστημα, που περιλαμβανει phase detection.

27 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Οκ, για τη Nikon το διαπίστωσα και ο ίδιος ότι δεν κάνει για βίντεο. Μια απλή compact Canon που έχω βγάζει καλύτερο βίντεο.

Αλλά επειδή δε γνωρίζω καλά το θέμα, θέλω να σε ρωτήσω: Αν εξαιρέσουμε το ότι η Sony έχει τα γνωστά προβλήματα υπερθέρμανσης, καθώς και τα χρώματά της (που στο κάτω κάτω είναι και λίγο υποκειμενικό: κι εμένα δε μου αρέσουν τα χρώματά της), για ποιό λόγο προτείνεις Canon 80D έναντι Sony a6000 στο βίντεο;

Τα χρωματα της canon στο video προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο και γενικα κατα γενικη ομολογια, δεν ακουω και τα καλυτερα για τις sony, οσο ειχα και sony ακομα και στις φωτογραφιες μονο raw τραβουσα, τα jpeg τα εβρισκα παντα μετρια ως χαλια, ενω απο nikon και canon εχω πολυ καλες εντυπωσεις. Αν τωρα παρεις καποια a6300 που εχει slog, δεν σε νοιαζει και τοσο, κανεις color grading μετα.

Δεν θεωρω την a6000 καλυτερη επιλογη απο την 80d, γιατι εχει παλιοτερο συστημα εστιασης, δεν δουλευει το hybrid αν κανεις adapt canon φακους, εχει πολυ τσιμπημενους native φακους, δεν εχει full articulated οθονη, δεν εχει touchscreen. Αν ειναι και θεμα χρηματων παλι θα διαλεγα την 200d.

Απο sony θα πηγαινα τουλαχιστον στην α6300, γιατι λυνει πολλα απο τα παραπανω θεματα, εχει 4Κ, εχει slog, αλλα και παλι το θεμα της υπερθερμανσης δεν το γλυτωνεις, οποτε ειναι και θεμα για τι video μιλαμε, αν μιλαμε για μικρα κλιπακια, ενδεχομενως καλυτερης ποιοτητας που θα γινουν edit σε καποιο μεγαλυτερο, θα διαλεγα την a6300, αν θελω οσο το δυνατον πιο συνεχομενο βιντεο, χωρις να περιμενω την καμερα να κρυωσει καθε 10 λεπτα, για 10 λεπτα, θα διαλεγα την 80d η και την 200d που ειναι κατα πολυ φθηνοτερη και τουλαχιστον στο video δεν νομιζω να εχει τεραστιες διαφορες, τα κυριοτερα + της 80d, τα εχει και η 200d.

Επεξ/σία από Razor333
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Εννοείται κουβέντα κάνουμε, απλά είναι εντυπωσιακό πως ακόμα 10 χρόνια μετά την πρώτη G1 η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου τραβά είτε με κινητό ή με DSLR και αγνοεί ακόμα και την ύπαρξη των mirrorless (δεν μιλώ για εσένα, αλλά γενικά)

Στη φωτογραφικη λεσχη που ανηκω τα 2/3 εχουμε mirrorless (οι περισσοτεροι βεβαια εχουν πανω απο 1 σωμα οποτε παιζει dslr+mirrorless combo)

20 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ωραίες οι φωτογραφίες σου Γιάννη. Οι macro πάντως έχουν αρκετό θόρυβο ISO. Mε τι ρυθμίσεις / φακό / μηχανή βγήκαν;

Και εμενα μου αρεσαν...σε εκανα follow Γιάννη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ηλικίες ; (των μελών , όχι των mirroless)

Απο 25 εως 70+ (εχουμε ποικιλια :) ) Βεβαια εμεις οι νεωτεροι ειμαστε gearheads οποτε ενημερωνουμε οσους θελουν για τις ραγδαιες εξελιξεις στα τεχνολογικα... και οι παλιοτεροι ομως αρκετοι δεν πανε καθολου πισω θα ελεγα.Αν με ρωτησεις παρολο που εχω και mirroless προτιμω τον ογκο/στιβαροτητα μιας DSLT/DSLR.Τωρα που ξανασκεφτομαι τις καμερες που εχουν τα μελη θα ελεγα καλυτερα 50% και οχι τα 2/3...

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...