Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάμε! Ποιο σώμα/φακό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

 την D3400, η δεύτερη έχει καλύτερη εικόνα, ειδικά σε υψηλά ISO. Έχει δε τόσο καλή εικόνα που δεν έχει να ζηλέψει πολλά από την D7500 σε χαμηλά ISO. 

Χτυπητές διαφορές που βλέπω εγώ μεταξύ d3400 και d7500 είναι ότι η δεύτερη έχει ένα περιστρεφόμενο παραπάνω, οπότε πιο εύκολες ρυθμίσεις , αντί χρήσης μενού και το μοτέρ που έχει , οπότε παίρνει φακούς af-d . af-g κτλ και κάνει autofocus σε αυτούς , ενώ οι μικρότερες όχι .  

 

Αν απορρίψεις (τελείως) το βίντεο , θα σκεφτόσουν μτχ d700 ;;; Έχεις ρίξει καμιά ματιά σε δείγματα φωτογραφιών ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θέλω να το απορρίψω τελείως και αποτι βλέπω η 5600 βγάζει ικανοποιητικοτατο βίντεο. Μτχ d700 δεν το έχω σκεφτεί καν. Γενικώς δεν έχω σκεφτεί τα μτχ αλλά σίγουρα πρέπει να τα ρίξω μια ματιά γιατί και με φίλο φωτογράφο που μίλησα με είπε να δω μτχ και αν χρειστει να κάνω και ένα service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Δεν θέλω να το απορρίψω τελείως και αποτι βλέπω η 5600 βγάζει ικανοποιητικοτατο βίντεο. Μτχ d700 δεν το έχω σκεφτεί καν. Γενικώς δεν έχω σκεφτεί τα μτχ αλλά σίγουρα πρέπει να τα ρίξω μια ματιά γιατί και με φίλο φωτογράφο που μίλησα με είπε να δω μτχ και αν χρειστει να κάνω και ένα service.

Φίλε Γιώργο, επειδή έχω την αίσθηση ότι σε έχουν  κατακλύσει εικόνες από site με φακούς, σώματα μηχανών, τιμές κλπ, θα σε συμβούλευα να κάνεις λίγο πίσω 1-2 μέρες να καθίσουν όλα αυτά στο νου σου, όπως λένε οι Γερμανοφωνοι : να *κοιμηθεις* πάνω σε αυτά. 

Και ύστερα να δεις τι νιώθεις για να αποφασίσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Φίλε Γιώργο, επειδή έχω την αίσθηση ότι σε έχουν  κατακλύσει εικόνες από site με φακούς, σώματα μηχανών, τιμές κλπ, θα σε συμβούλευα να κάνεις λίγο πίσω 1-2 μέρες να καθίσουν όλα αυτά στο νου σου, όπως λένε οι Γερμανοφωνοι : να *κοιμηθεις* πάνω σε αυτά. 

Και ύστερα να δεις τι νιώθεις για να αποφασίσεις 

Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλό μου επικρατεί ένας ψιλοπανικος. Ξέρω ότι θέλω βίντεο αλλά θέλω και καλή φωτογραφία πάντως. Θέλω να βασιστώ πάνω σε ένα σώμα και να το ξεζουμισω με τα χρόνια και με τους φακούς ώστε και να μάθω αλλά και να αναβαθμισω σε κάτι καλύτερο στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
47 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Η αλήθεια είναι ότι στο μυαλό μου επικρατεί ένας ψιλοπανικος. Ξέρω ότι θέλω βίντεο αλλά θέλω και καλή φωτογραφία πάντως. Θέλω να βασιστώ πάνω σε ένα σώμα και να το ξεζουμισω με τα χρόνια και με τους φακούς ώστε και να μάθω αλλά και να αναβαθμισω σε κάτι καλύτερο στο μέλλον.

Παρ'το χαλαρά! 😉

Όπως λες, ό,τι πάρεις θα το έχεις για πολύ καιρό .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Χτυπητές διαφορές που βλέπω εγώ μεταξύ d3400 και d7500 είναι ότι η δεύτερη έχει ένα περιστρεφόμενο παραπάνω, οπότε πιο εύκολες ρυθμίσεις , αντί χρήσης μενού και το μοτέρ που έχει , οπότε παίρνει φακούς af-d . af-g κτλ και κάνει autofocus σε αυτούς , ενώ οι μικρότερες όχι .  

Είναι κι άλλα. Μεγαλύτερη και ευκρινέστερη tilt οθόνη αφής, και πολύ προηγμένο σύστημα εστίασης. Πολύ ανώτερο εικονοσκόπιο (πρίσμα) με 100% κάλυψη κάδρου και πολύ πιο ευχάριστο, δεν έχει αυτές τις δυσδιάκριτες πράσινες σημάνσεις της σειράς D3xxx. Είναι weather sealed. Έχει εντυπωσιακή διαχείριση θορύβου, π.χ. σε συγκριτικά δείγματα που έχω δει ανώτερη από FF όπως Sony a7 mark2, Canon 6D και Nikon D610. Αναβάθμισαν το PDAF module και από 2016 pixels που είχε στην D7200 έχει πλέον 180000 pixels (έχει το PDAF module της D500). Συγκριτικά, η D750 έχει PDAF 91000 pixels. Έχει πολλές ρυθμίσεις που δεν αναφέρονται καν, όπως π.χ. το ότι μπορεί να ελέγχει τρίτα flash όχι με optical αλλά με ασύρματο trigger, αποφεύγοντας έτσι την ανεπιθύμητη χρήση του build-in flash όταν χρησιμοποιείς τρίτα flash ως slave στερεωμένα αλλού.

Αλλά όλα αυτά γίνονται offtopic.

Αν ο φίλος μας ενδιαφέρεται για video + DSLR μια είναι η εταιρία: Canon.

Στο budget που αναφέρει ίσως η 750D να είναι προτιμώτερη αλλά αν και θεωρητικά κατώτερης σειράς, η 200D είναι δελεαστική επίσης λόγω νεότερου αισθητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: ποτέ λέμε ότι μια κάμερα είναι πολυδουλεμενη? Πόσες χιλιάδες κλικ θεωρούνται αποδεκτά για αγορά μτχ? Πόσα είναι το ανώτερο ας πούμε? Φίλος φωτογράφος λέει και 300 χιλιάδες κλικ να έχει δεν σε ενδιαφέρει αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα και αν χρειαστεί την κάνεις και ένα service με 50-100€ κάποτε στο μέλλον. Φυσικά μιλούσε για κάμερες που δίνουν ζωή στο κλείστρο 300κ+ κλικς.

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Ερώτηση: ποτέ λέμε ότι μια κάμερα είναι πολυδουλεμενη? Πόσες χιλιάδες κλικ θεωρούνται αποδεκτά για αγορά μτχ? Πόσα είναι το ανώτερο ας πούμε? Φίλος φωτογράφος λέει και 300 χιλιάδες κλικ να έχει δεν σε ενδιαφέρει αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα και αν χρειαστεί την κάνεις και ένα service με 50-100€ κάποτε στο μέλλον.

Μια κάμερα είναι πολυδουλεμένη όταν έχεις χιλιάδες κλικ. Για περισσότερη ασφάλεια θα πάρεις κάμερα που να έχει λιγότερα κλικς από το όριο που λένε οι εταιρείες κτλ. Τώρα για το πότε θα χαλάσει, θα το καταλάβεις από την ποιότητα της εικόνας όταν θα φαίνεται καμμένη η φωτογραφία ή περίεργα χρώματα ή μαύρες φωτογραφίες ή δεν θα μπορείς πλέον να τραβάς και όταν θα ρυθμίζεις το shutter. 50-100 ευρώ μπορεί να βγει και παραπάνω ανάλογα με την κάμερα.

Επεξ/σία από L-Griever
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ για την d5600 δίνει 100κ κλικς και για την d7200 150k κλικς. Μετά από κει? Το κόστος είναι ακριβό για αλλαγή κλείστρου για τέτοιες κάμερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Πχ για την d5600 δίνει 100κ κλικς και για την d7200 150k κλικς. Μετά από κει? Το κόστος είναι ακριβό για αλλαγή κλείστρου για τέτοιες κάμερες?

Δεν γνωρίζω δυστυχώς γιατί δεν μου έχει συμβεί σε μένα ακόμα. Η δικιά μου που είναι D5300 στα κλικς που έχει θεωρείται ακόμα σαν καινούρια. Δεν θυμάμαι πόσα έχει. Θα πρέπει να ρωτήσεις την Nikon για να σου πει το κόστος για επισκευή ή το κατάστημα αν και πολλές φορές δεν αξίζει θεωρώ εγώ για DX κάμερες αλλά για FX ίσως.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο google για το τι παίζει με τις κάμερες που είπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Πχ για την d5600 δίνει 100κ κλικς και για την d7200 150k κλικς. Μετά από κει? Το κόστος είναι ακριβό για αλλαγή κλείστρου για τέτοιες κάμερες?

~250€ να υπολογιζεις την αλλαγη κλειστρου.

Τα 100.000 & 150.000 κλικς ειναι απλα ενδεικτικα. Κανενας δεν σου δινει καταρχας εγγυηση σε αυτο το σημειο. Δεν ειναι δηλαδη εγγυημενα ως ελαχιστα. Υπαρχουν καμερες που αστοχησε το κλειστρο και στα 20.000 κλικς. Εαν εισαι μεσα στο χρονο της εγγυησης ολα καλα. Εαν εχει ληξει η εγγυηση τοτε δεν σε καλυπτει κανενας για την αλλαγη.

Απο την αλλη υπαρχουν καμερες που εφτασαν και στο διπλασιο αριθμο κλικς χωρις κανενα προβλημα και συνεχιζουν ακομη.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

~250€ να υπολογιζεις την αλλαγη κλειστρου.

Τα 100.000 & 150.000 κλικς ειναι απλα ενδεικτικα. Κανενας δεν σου δινει καταρχας εγγυηση σε αυτο το σημειο. Δεν ειναι δηλαδη εγγυημενα ως ελαχιστα. Υπαρχουν καμερες που αστοχησε το κλειστρο και στα 20.000 κλικς. Εαν εισαι μεσα στο χρονο της εγγυησης ολα καλα. Εαν εχει ληξει η εγγυηση τοτε δεν σε καλυπτει κανενας για την αλλαγη.

Απο την αλλη υπαρχουν καμερες που εφτασαν και στο διπλασιο αριθμο κλικς χωρις κανενα προβλημα και συνεχιζουν ακομη.

Θα συμφωνήσω και εγώ με όλους τους προλαλήσαντες. Νομίζω ότι οι περισσότερες "ερασιτεχνικές" δύσκολα υπερβαίνουν τα 20.000 κλικς καθώς μιλάμε για μεγάλο όγκο φωτογραφιών. 

Νομίζω ότι το αντίστοιχο θα είναι να αγοράσεις αυτοκίνητο από "επαγγελματία" [ταξί] ... θα το έπαιρνες; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Θα συμφωνήσω και εγώ με όλους τους προλαλήσαντες. Νομίζω ότι οι περισσότερες "ερασιτεχνικές" δύσκολα υπερβαίνουν τα 20.000 κλικς καθώς μιλάμε για μεγάλο όγκο φωτογραφιών. 

Νομίζω ότι το αντίστοιχο θα είναι να αγοράσεις αυτοκίνητο από "επαγγελματία" [ταξί] ... θα το έπαιρνες; ;)

Σίγουρα μόνο 20.000 κλικς? Λίγα δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, GeorgeSmirlis είπε

Σίγουρα μόνο 20.000 κλικς? Λίγα δεν είναι?

Νομίζω ότι ένας "ερασιτέχνης" δεν θα ξεπεράσει τα 20.000 κλικς σε διάστημα μικρότερο της τριετίας ... Χοντρικά το υπολογίζω αλλά το λέω με βάση και τη δική μου χρήση την περίοδο που έβγαζα "πολλές φωτογραφίες" καθώς - λόγω χρόνου - δε θα προλάβαινα ποτέ να επεξεργαστώ και να τυπώσω περισσότερες από 100-150 φωτό την εβδομάδα, κι όχι κάθε εβδομάδα .... Do the maths και θα δεις ότι διαφορετικά μιλάμε ότι πρέπει να είναι κανείς κάθε μέρα πάνω από τις φωτογραφίες του -> pro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Νομίζω ότι ένας "ερασιτέχνης" δεν θα ξεπεράσει τα 20.000 κλικς σε διάστημα μικρότερο της τριετίας ... Χοντρικά το υπολογίζω αλλά το λέω με βάση και τη δική μου χρήση την περίοδο που έβγαζα "πολλές φωτογραφίες" καθώς - λόγω χρόνου - δε θα προλάβαινα ποτέ να επεξεργαστώ και να τυπώσω περισσότερες από 100-150 φωτό την εβδομάδα, κι όχι κάθε εβδομάδα .... Do the maths και θα δεις ότι διαφορετικά μιλάμε ότι πρέπει να είναι κανείς κάθε μέρα πάνω από τις φωτογραφίες του -> pro. 

Μιλάμε για 66 μέρες αν την μέρα βγάζεις 300 Φώτος. Σίγουρα θα υπάρξουν αυτές οι μέρες αλλά όπως λες μπορεί να και να μην φτάσω τον αριθμό. 

Για τις mirrorless ισχύει το ίδιο ή είναι πιο ανθεκτικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...