Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάμε! Ποιο σώμα/φακό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μερίδιο έχει αντανάκλαση στη αξία που πιάνει στη πώληση μεταχειρισμένης άρα στο κόστος χρήσης, αυτό καλό είναι να το λαμβάνει ο υποψήφιος αγοραστής υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Και ο Sean Archer χρησιμοποιεί olympus , το θέμα με τις συγκεκριμένες εταιρίες ειναι οτι υστερούν σε συλλογή φακών καθώς και σε κάποια χαρακτηριστικά που χρειάζονται φωτογράφοι που τραβούν π.χ sport 

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα έτσι, η δευτερη φωτογραφία παράδειγμα έχει υπερβολικό sharpen , έχει λογικά τεχνικό φωτισμό οπως φαίνεται απο την αντανάκλαση στο μάτι και τραβήχτηκε με αρκετά κλειστό διάφραγμα. 

Ουσιαστικά βασίστηκε στην τεχνική του φωτογράφου και στην επεξεργασία καθώς το ίδιο αποτέλεσμα θα μπορούσε να πετύχει με οποιαδήποτε entry level μηχανή με κιτ φακό οποιαδήποτε εταιρίας

F11, 1/160sec, ISO-100, 28mm εστιακή απόσταση. Πρέπει να έχει βγει με τον κιτ φακό 28-105mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

F11, 1/160sec, ISO-100, 28mm εστιακή απόσταση. Πρέπει να έχει βγει με τον κιτ φακό 28-105mm.

Ε αυτό σου λέω, οτι την ίδια φωτογραφία την βγάζεις με οποιαδήποτε entry level μηχανή καθώς στηρίζεται στην τεχνική του φίλου σου και στην επεξεργασία παρά στον εξοπλισμό που χρησιμοποίησε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Ε αυτό σου λέω, οτι την ίδια φωτογραφία την βγάζεις με οποιαδήποτε entry level μηχανή καθώς στηρίζεται στην τεχνική του φίλου σου και στην επεξεργασία παρά στον εξοπλισμό που χρησιμοποίησε

Αναμβισβήτητα αυτά είναι καθοριστικά. Ωστόσο, η παράθεσή μου αφορούσε το τι χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες, όπως επισήμανε συμφορουμίτης. Παρεμπιπτόντως, ο φίλος μου είπε πριν λίγο πως καθώς φαίνεται θα παραλάβει και θα χρησιμοποιήσει μια Pentax GR για επαγγελματικούς και μάλλον διαφημιστικούς (της ίδιας της Pentax) σκοπούς. Εγώ τι να πω; Αν πάντως περισσεύει σε κάποιον σας καμιά ταπεινή K-S2 την ανταλλάσσω ευχαρίστως με μια D3400 (ίδια περίπου τιμή έχουν τώρα) που μου περισσεύει και μάλιστα έχει ακόμα 1+ χρόνο εγγύηση :P. Δεν είμαι ούτε καν συστηματικός ερασιτέχνης, οπότε μια K-S2 είναι ότι πρέπει για μένα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα έχουμε και λέμε:

Canon 80D σώμα 679€

Nikon D7200 σώμα 629€

Canon 800D + 18-55 575€

Nikon D5600 + 18-55Vr 499€

(Sony A6000 + 18-50 459€ σε περίπτωση που μπει και βίντεο στο παιχνίδι)

Φυσικά στα σκέτα σώματα πρέπει να μπει και κάποιος φακός, υποθέτω για αρχή έναν prime 50αρη και γενικώς θέλω να κοιτάω ότι πιο οικονομικό αλλά καλό γιατί είπαμε είναι αρχάριος στις slr και θέλω να μάθω πάνω σε αυτήν.

 

Δεν θέλω να βάλω τις pentax στο παιχνίδι κυρίως λόγω πιο δύσκολης ευρεσης φακών

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikon ο 50ρης κάνει 90 ευρώ και στην 7200 είναι 75mm ( στην 5600 δεν τον παίρνεις, χαζό να τον δουλεύεις manual) .

13 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Αν πάντως περισσεύει σε κάποιον σας καμιά ταπεινή K-S2 την ανταλλάσσω ευχαρίστως με μια D3400 (ίδια περίπου τιμή έχουν τώρα) που μου περισσεύει και μάλιστα έχει ακόμα 1+ χρόνο εγγύηση :P. Δεν είμαι ούτε καν συστηματικός ερασιτέχνης, οπότε μια K-S2 είναι ότι πρέπει για μένα.

Αν δεν θες την 3400 "ρευστοποίησέ" την και βρίσκεις στο ebay k-s2. Αν παίρνεις Refurbished , έχει με 310 στερλίνες με εγγύηση:

https://www.ebay.co.uk/itm/Refurbished-Pentax-K-S2-Camera-Body-Black-Orange-2-YEARS-WARRANTY/362303943769?epid=1138430834&hash=item545aff7459:g:~SYAAOSw4V9a4gED

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Nikon ο 50ρης κάνει 90 ευρώ και στην 7200 είναι 75mm ( στην 5600 δεν τον παίρνεις, χαζό να τον δουλεύεις manual) .

Ποια προτείνεις? Όλες είναι καλές με τον σωστό φακό. Σίγουρα η 80d και η 7200 είναι κορυφή αλλά τσιμπάνε λίγο η αλήθεια ειναι. Η 5600 λέει? Γιατί να μην τον δουλεύω manual τον 50αρι στην 5600? Θα δυσκολέψει πολύ το πράμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

 Η 5600 λέει? Γιατί να μην τον δουλεύω manual τον 50αρι στην 5600? Θα δυσκολέψει πολύ το πράμα?

Για 60 ευρώ επιπλέον μην παιδεύεσαι  . Πας σε αυτον

https://www.e-infin.com/eu/item/387/nikon_af-s_nikkor_50mm_f/1.8_g_lens

ή αυτόν

https://www.e-infin.com/eu/item/281/nikon_af-s_dx_nikkor_35mm_f1.8_g_lens

 

που θα είναι σαν αληθινά 52,5mm στην 5600 . Οι άλλοι θα είναι σαν 75mm .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Για 60 ευρώ επιπλέον μην παιδεύεσαι  . Πας σε αυτον

https://www.e-infin.com/eu/item/387/nikon_af-s_nikkor_50mm_f/1.8_g_lens

ή αυτόν

https://www.e-infin.com/eu/item/281/nikon_af-s_dx_nikkor_35mm_f1.8_g_lens

που θα είναι σαν αληθινά 52,5mm στην 5600 . Οι άλλοι θα είναι σαν 75mm .

Σώμα όμως? Ποιο να πάρω? Το κιτ d5600 και 18-55vr είναι καλή αρχή?

Επίσης επειδή ρωτάει φίλη η οποία έχει την d3400. Ποιον prime να πάρει μέχρι 150€? Να υποθέσω τον 35αρι τον παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeSmirlis είπε

Επίσης επειδή ρωτάει φίλη η οποία έχει την d3400. Ποιον prime να πάρει μέχρι 150€? Να υποθέσω τον 35αρι τον παραπάνω?

Φαντάζομαι η ενασχόλησή της, είναι σε επίπεδο χόμπυ. Συνεπώς δεν βιάζεται . Καλό θα ήταν λοιπόν , να μελετήσει δείγματα του 35άρη πρώτα, που είναι dx φακός, οπότε τα δείγματα είναι σε dx.

Έχει χιλιάδες εδώ  .

Ο 50ρης σε dx , θεωρώ ότι είναι πιο ειδικής χρήσης, αφού γίνεται σχεδόν φακός πορτραίτου και η φίλη σου δεν θέλει (μάλλον) κάτι τέτοιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα σου προτεινα να παρεις μια απλη μηχανη, μη σκασεις τοσα λεφτα να παρεις το κτηνος.

παιξε πρωτα, δες τις δυνατοτητες τις και τι σ αρεσει, και σε κανα χρονο τουλαχιστον τσιμπας και κανα φακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Εγω παντως θα σου προτεινα να παρεις μια απλη μηχανη, μη σκασεις τοσα λεφτα να παρεις το κτηνος.

παιξε πρωτα, δες τις δυνατοτητες τις και τι σ αρεσει, και σε κανα χρονο τουλαχιστον τσιμπας και κανα φακο.

Πχ d5600 + 18-55vr?

Βέβαια γλυκοκοιταω και τη Sony A6000 λόγω πρακτικότητας και πολύ καλού βίντεο πάλι με τον κιτ.

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αν και νικονακιας, θα σου προτεινα σονυ.

αλλιως απο νικον, ειτε 3300 ειτε 5300.

τα επομενα μοντελα εχουν ανουσιες βελτιωσεις

Σε ευχαριστώ πολύ! Ξέρω ότι έριξα το μπάτζετ αλλά είναι λογικό λόγω της απειρίας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αν και νικονακιας, θα σου προτεινα σονυ.

αλλιως απο νικον, ειτε 3300 ειτε 5300.

τα επομενα μοντελα εχουν ανουσιες βελτιωσεις

Δεν έχουν ανούσιες βελτιώσεις. Επειδή έχω και την D3300 και την D3400, η δεύτερη έχει καλύτερη εικόνα, ειδικά σε υψηλά ISO. Έχει δε τόσο καλή εικόνα που δεν έχει να ζηλέψει πολλά από την D7500 σε χαμηλά ISO. Η δε ψαλίδα ανάμεσα σε D5300 και D5500 είναι ακόμα μεγαλύτερη. Εκεί που δεν υπάρχει βελτίωση είναι ανάμεσα σε D5500 και D5600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...