Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάμε! Ποιο σώμα/φακό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pentax K-S2, που κατέβηκε στα 549 ευρώ με φακό 18-50 στο e-galaxy (σου κάνουν δώρο μια τσάντα και μια κάρτα SD).
Σοβαρό weather sealing (που αφορά και τον κιτ 18-50 φακό), full articulated screen, sensor-shift (εξωγήϊνη τεχνολογία για Canon / Nikon) που σημαίνει ότι θα γλιτώσεις χρήματα από μελλοντικούς φακούς λόγω του ότι δε θα χρειάζεσαι τη σταθεροποίησή τους ενώ παράλληλα θα βελτιστοποιείς χάρη σε αυτό τα αποτελέσματά σου με πορτραιτοφακούς f1.8 κλπ που ως γνωστόν σχεδόν ποτέ δεν έχουν σταθεροποίηση, υψηλό ISO, Autoexposure bracketing, AF mircoadjustment, κρύσταλλο αντί για καθρέπτη στο εικονοσκόπιο με 100% κάλυψη κάδρου, Wireless / NFC communication.
Για να το πούμε απλά, σε αυτή την τιμή με αυτά τα χαρακτηριστικά, δεν υπάρχει ανταγωνισμός ούτε κατά προσέγγιση.

Μη την προτιμήσεις μόνο εάν σε ενδιαφέρει το βίντεο και το πολύ προηγμένο σύστημα εστίασης για κινούμενο στόχο.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

O 18-135 εκεί είναι στα 270 😜

Να σας το χαλάσω λίγο;;;;; ....Όλοι οι ζουμ χάνουν σε οξύτητα και παραμόρφωση σε σχέση με prime φακούς. Οπότε αν δεν παει κανείς σε επαγγελματικά επίπεδα σαν τον tokina pro fx 24-70  f/2.8, καλύτερα 2 φθηνοί prime.  Βλέπω ότι και η canon έχει προσιτότατους prime !

Π.χ. έχει 24άρη που στην crop είναι σαν 35άρης , τούτον

και 50ρη που είναι 70κάτι στην crop , τούτον .

Οι 2 μαζί , είναι από e-infin  φθηνότεροι από τον ένα φακό ζούμ !!!

Λίγο πιο "ιδιαίτερη" και "ρετρό" η πρότασή μου, αλλά νομίζω αξίζει να το μελετήσει .

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Pentax K-S2, που κατέβηκε στα 549 ευρώ με φακό 18-50 στο e-galaxy (σου κάνουν δώρο μια τσάντα και μια κάρτα SD).
Σοβαρό weather sealing (που αφορά και τον κιτ 18-50 φακό), full articulated screen, sensor-shift (εξωγήϊνη τεχνολογία για Canon / Nikon) που σημαίνει ότι θα γλιτώσεις χρήματα από μελλοντικούς φακούς λόγω του ότι δε θα χρειάζεσαι τη σταθεροποίησή τους ενώ παράλληλα θα βελτιστοποιείς χάρη σε αυτό τα αποτελέσματά σου με πορτραιτοφακούς f1.8 κλπ που ως γνωστόν σχεδόν ποτέ δεν έχουν σταθεροποίηση, υψηλό ISO, Autoexposure bracketing, AF mircoadjustment, κρύσταλλο αντί για καθρέπτη στο εικονοσκόπιο με 100% κάλυψη κάδρου, Wireless / NFC communication.
Για να το πούμε απλά, σε αυτή την τιμή με αυτά τα χαρακτηριστικά, δεν υπάρχει ανταγωνισμός ούτε κατά προσέγγιση.

Μη την προτιμήσεις μόνο εάν σε ενδιαφέρει το βίντεο και το πολύ προηγμένο σύστημα εστίασης για κινούμενο στόχο.

Την εχεις δουλέψει την Pentax?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fp84 είπε

Την εχεις δουλέψει την Pentax?

Τη συγκεκριμένη όχι. Φίλοι μου έχουν την Pentax K-50 και Pentax K1 (mark1). Και πίνουν νερό στο όνομά της. Προσωπικά έχω παίξει με την Κ1 (με 28-105mm και τον 77mm f1.8 Limited). Είναι αρχή μου να μην ανεβάζω εδώ πορτραίτα, αλλά τα δείγματα που έχω είναι άκρως εντυπωσιακά.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

((Μήπως το θέμα να γίνει pinned να γράφουν οι χρήστες εδώ αν θέλουν γνώμες και απόψεις με ποια κάμερα να διαλέξουν? Μπορεί να αποκτήσει και έναν γενικό τίτλο όπως: Βοήθεια αγοράς πρώτης κάμερας!))

 

Άκυρο υπάρχει ήδη το photography thread<_<

Εμένα γιατί αυτή η pentax δεν μου κάθεται καλά στο μάτι? Μάλλον θα προτιμήσω κάποια πιο εύκολη σε εύρεση φακών και αξεσουάρ;)

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Εμένα γιατί αυτή η pentax δεν μου κάθεται καλά στο μάτι? Μάλλον θα προτιμήσω κάποια πιο εύκολη σε εύρεση φακών και αξεσουάρ;)

Άμα βρεις prime φακό για Nikon mount σε εστιακές αποστάσεις 35mm, 50mm, 85mm με σταθεροποίηση πολύ θα ήθελα να τους μάθω κι εγώ. Π.χ. το να έχω σταθεροποίηση εικόνας σε Canon / Nikon με έναν Samyang 85mm f1.4, μου φαίνεται ασύλληπτο. Μόνο σε Pentax γίνεται αυτό.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Άμα βρεις prime φακό για Nikon mount σε εστιακές αποστάσεις 35mm, 50mm, 85mm με σταθεροποίηση πολύ θα ήθελα να τους μάθω κι εγώ.

Καλά όχι ότι κανει και την φοβερή δουλειά η pentax .μερικά βιντεάκια που είδα δεν με εντυπωσίασε και σε ποιότητα παρόμοια με d5xxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeSmirlis είπε

Καλά όχι ότι κανει και την φοβερή δουλειά η pentax .μερικά βιντεάκια που είδα δεν με εντυπωσίασε και σε ποιότητα παρόμοια με d5xxx

Εγώ από τότε που είδα εικόνες της Κ1, η Nikon D7500 μου φαίνεται σαν ξεβαμμένη. Θα μου πεις, άλλο το FF. Η Nikon πάντως έχει την τάση να υπερεκθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Άμα βρεις prime φακό για Nikon mount σε εστιακές αποστάσεις 35mm, 50mm, 85mm με σταθεροποίηση πολύ θα ήθελα να τους μάθω κι εγώ.

Σε 35mm και 45mm και 85mm υπάρχει Tamron .

http://www.tamron-usa.com/product/lenses/f012.html

http://www.tamron-usa.com/product/lenses/f013.html

http://www.tamron-usa.com/product/lenses/f016.html

 

αυτό βέβαια δεν αναιρεί το πλεονέκτημα της Pentax. Τις θεωρώ κι εγώ κορυφαίες για φωτογραφία. Με μειονέκτημα όμως , το ότι δεν τις βρίσκεις σε grey import όπως και τους φακούς τους, τόσο  από τρίτους κατασκευαστές όσο και από την ίδια την pentax , με λίγες εξαιρέσεις (οπότε κοστίζει πιο ακριβά ένα ίδιο σετ ή αντίστοιχο).

Η full frame K1 , πιστεύω ότι είναι η καλύτερη όλων ανεξαρτήτως τιμής.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Μόνο σε Pentax γίνεται αυτό.

...  εντάξει, κι η Ford μια χαρά αυτοκίνητα βγάζει 😋

14 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

... και να ξέρεις ότι είναι σαν να διαλέγεις μεταξύ Audi & Mercedes. Ό,τι και αν επιλέξεις, θα έιναι Super. Οι φωτογραφίες που θα βγάλεις θα είναι άψογες. Το θέμα των φακών είναι εξίσου ενδιαφέρον αλλά ... σιγά-σιγά

14 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

... και να ξέρεις ότι είναι σαν να διαλέγεις μεταξύ Audi & Mercedes. Ό,τι και αν επιλέξεις, θα έιναι Super. Οι φωτογραφίες που θα βγάλεις θα είναι άψογες. Το θέμα των φακών είναι εξίσου ενδιαφέρον αλλά ... σιγά-σιγά

 

Και η Ford, Cadillac, Ferrari, etc, α, και η Tesla μ' αρέσει 😎

14 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε
14 ώρες πριν, Fp84 είπε

διάλεξε ανάμεσα σε D7200 η 80D

... και να ξέρεις ότι είναι σαν να διαλέγεις μεταξύ Audi & Mercedes. Ό,τι και αν επιλέξεις, θα έιναι Super. Οι φωτογραφίες που θα βγάλεις θα είναι άψογες. Το θέμα των φακών είναι εξίσου ενδιαφέρον αλλά ... σιγά-σιγά

Μην το καταντήσουμε Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός...... 😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε 35mm και 45mm και 85mm υπάρχει Tamron .

http://www.tamron-usa.com/product/lenses/f012.html

http://www.tamron-usa.com/product/lenses/f013.html

http://www.tamron-usa.com/product/lenses/f016.html

αυτό βέβαια δεν αναιρεί το πλεονέκτημα της Pentax. Τις θεωρώ κι εγώ κορυφαίες για φωτογραφία. Με μειονέκτημα όμως , το ότι δεν τις βρίσκεις σε grey import όπως και τους φακούς τους, τόσο  από τρίτους κατασκευαστές όσο και από την ίδια την pentax , με λίγες εξαιρέσεις (οπότε κοστίζει πιο ακριβά ένα ίδιο σετ ή αντίστοιχο).

Η full frame K1 , πιστεύω ότι είναι η καλύτερη όλων ανεξαρτήτως τιμής.

Πολύ σωστά.
Οπότε, δεν έχω παρά να δώσω 500 ευρώ παραπάνω για να έχω σταθεροποιημένο φωτεινό 85mm, 500 ευρώ παραπάνω για σταθεροποιημένο φωτεινό 35mm και 450 ευρώ παραπάνω για σταθεροποιημένο φωτεινό 45mm.
Ή να πάρω Pentax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
51 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Πολύ σωστά.
Οπότε, δεν έχω παρά να δώσω 500 ευρώ παραπάνω για να έχω σταθεροποιημένο φωτεινό 85mm, 500 ευρώ παραπάνω για σταθεροποιημένο φωτεινό 35mm και 450 ευρώ παραπάνω για σταθεροποιημένο φωτεινό 45mm.
Ή να πάρω Pentax.

Τώρα με το παρντόν δηλαδή, μόνο εσύ το έχεις σκεφτεί αυτό; Εάν η Pentax ήταν αυτό που λες, νομίζω ότι οι επαγγελματίες του χώρου δε θα αγόραζαν τιποτε άλλο ....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Τώρα με το παρντόν δηλαδή, μόνο εσύ το έχεις σκεφτεί αυτό; Εάν η Pentax ήταν αυτό που λες, νομίζω ότι οι επαγγελματίες του χώρου δε θα αγόραζαν τιποτε άλλο ....  

Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω το θέμα καλά. Δηλαδή τι μερίδιο αγοράς έχει η συγκεκριμένη εταιρία στο χώρο των επαγγελματιών. Δεν υποτιμώ κανένα brand, δε νομίζω ότι ο φίλος που άνοιξε το θέμα θα κάνει λάθος αν πάει σε Nikon / Canon. Εγώ ο ίδιος είμαι πολύ ευχαριστημένος από  Nikon.

Παρεμπιπτόντως, η παρακάτω φωτό είναι από φίλο μου, επαγγελματία και, υποψήφιο Pentax ambassador (θα γνωρίζουμε το επόμενο διάστημα). Την αναρτώ κατόπιν ευγενικής άδειάς του (Pentax K1). Χρησιμοποιεί μόνο Pentax και Olympus.

IMGP4217.jpg

Άλλο πορτραίτο εδώ

IMGP5470 small.png

crop του πιο πάνω:

IMGP5470.png

Μάλιστα τα αρχεία που μου έστειλε, ήταν ήδη crop. Για να πάρουμε μια ιδέα για τη συμπίεση και τον απωλεστικό αλγόριθμο με τον οποίο δημιουργήθηκαν από RAW αυτά τα cropped JPEGs σας λέω πως ήταν 1,74 mbytes το πρώτο και 2,28mbytes το δεύτερο. Με δεδομένο ότι η μηχανή αυτή παράγει αρχεία 36mpixels, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του για το ποιά θα πρέπει να είναι η αρχική ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Sean Archer χρησιμοποιεί olympus , το θέμα με τις συγκεκριμένες εταιρίες ειναι οτι υστερούν σε συλλογή φακών καθώς και σε κάποια χαρακτηριστικά που χρειάζονται φωτογράφοι που τραβούν π.χ sport 

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα έτσι, η δευτερη φωτογραφία παράδειγμα έχει υπερβολικό sharpen , έχει λογικά τεχνικό φωτισμό οπως φαίνεται απο την αντανάκλαση στο μάτι και τραβήχτηκε με αρκετά κλειστό διάφραγμα. 

Ουσιαστικά βασίστηκε στην τεχνική του φωτογράφου και στην επεξεργασία καθώς το ίδιο αποτέλεσμα θα μπορούσε να πετύχει με οποιαδήποτε entry level μηχανή με κιτ φακό οποιαδήποτε εταιρίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...