Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάμε! Ποιο σώμα/φακό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chessplayer-alexis είπε

👌 επειδή έχω την Canon 80d, εάν ισχύει η τιμή στα 679€ καινούργια (όπως και το αντίστοιχο σε nikkon) χτύπα το και δε θα το μετανιώσεις!! 

Τελευταία ακούω καλά λόγια γιαυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Φίλε μου, αν έχεις το budget, δε χρειάζεται να το σκεφτείς! 

Το σώμα είναι άριστο αφού ήταν ένα σημαντικό βήμα από την 70d (είχαν αναβαθμίσει τον σενσορα, το AF, το βίντεο). 

Και εδώ βέβαια ισχύει ότι παίρνεις σκέτο το σώμα, τον 50αρι 1.8, και αν θέλεις έναν all around zoom. 

33 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έχει πολλές μτχ πιο ακριβά από όσο έρχεται καινούργια

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα για την ύπαρξη αυτού του site. Εφόσον είναι αξιόπιστο, βουρρρρρ 🛵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χώνω...

 

 

Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα έχουμε κάποιο καλό κιτ από Ελλάδα μέχρι 600€ για άτοκες δόσεις για φίλο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

Το χώνω...

Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα έχουμε κάποιο καλό κιτ από Ελλάδα μέχρι 600€ για άτοκες δόσεις για φίλο μου?

Για δες εδω

Όπως κλασικά ο Κατερέλος που έχει ανταγωνιστικες τιμές, πληθώρα προϊόντων και καλή εξυπηρέτηση 🤙

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeSmirlis είπε

Ωραια, ας κάνουμε άκρη το βίντεο. Πάμε καθαρά για φωτογραφία. 

Βάλε λίγα χρήματα παραπάνω και διάλεξε ανάμεσα σε D7200 η 80D είναι σώματα που προσφέρουν πολλα , τώρα απο εκεί και πέρα το δεύτερο και ποιο σημαντικό είναι η επένδυση σε φακούς όπου είναι το Α και το Ω στην φωτογραφία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, Fp84 είπε

διάλεξε ανάμεσα σε D7200 η 80D

... και να ξέρεις ότι είναι σαν να διαλέγεις μεταξύ Audi & Mercedes. Ό,τι και αν επιλέξεις, θα έιναι Super. Οι φωτογραφίες που θα βγάλεις θα είναι άψογες. Το θέμα των φακών είναι εξίσου ενδιαφέρον αλλά ... σιγά-σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα για την ύπαρξη αυτού του site. Εφόσον είναι αξιόπιστο, βουρρρρρ 🛵

Θα έχετε σύντομα ενημέρωση κι από μένα, στο σχετικό θέμα για το e-infin . Έκανα παραγγελία nikon d610 & 50mm f/1.8d κάπου 965 ευρώ όλα με μεταφορικά ! ΚΑΛΟ ;;;

2 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Ωραια, ας κάνουμε άκρη το βίντεο. Πάμε καθαρά για φωτογραφία. 

Για φωτογραφία σκέτα , αν μιλάς για budget κάπου 600 ευρώ για το σώμα , μπαίνει στο παιχνίδι και μτχ full frame nikon d700 (πιθανόν και αντίστοιχες canon , δεν γνωρίζω τα μοντέλα) .

Πρέπει να εξετάσεις και το θέμα σε τι φακούς έχεις προτίμηση . Αν σε ενδιαφέρουν prime και ευρυγώνιοι , πλεονεκτεί το full frame  (εκεί κατέληξα εγώ) . Αν θες μεγάλα ζουμ , φτιάχνεσαι πολύ φθηνότερα με crop αισθητήρα, όπου εκμεταλεύεσαι ότι σε crop τα 300mm γίνονται 450mm ή 480mm ανάλογα.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι προτιμήσεις δεν έχω γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ με dslr.

Ξέρω σίγουρα ότι θέλω έναν 50αρι prime για νύχτα και πορτραίτα, έναν 18-55 all around και στο μέλλον ίσως έναν 55-205?

Αυτά που θα φωτογραφίζω είναι τοπία, πορτραίτα και αυτοκίνητα από κοντά συνήθως.

Για αυτές τις δουλειές θέλω να μου προτείνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

full frame

... επειδή έχω δοκιμάσει το ff σε Canon, δεν το βρήκα "βολικό" για 'επαυξημένη ερασιτεχνική χρήση' καθώς στην Canon αποκλείει τη χρήση 'αρκετά καλών' ef-s φακών. 

Έτσι σε τουριστικά ταξίδια αναγκαζόμουν να έχω μαζί μου δύο σώματα καθώς το να αλλάζεις διαρκώς από prime σε ζουμ ΔΕΝ είναι καθόλου πρακτικό. 

Κάποια στιγμή λοιπόν ξεφορτώθηκα το ff και δε σκέφτομαι να το ξαναπάρω ... (σημείωση: δεν ξέρω εάν ισχύουν οι αντίστοιχοι περιορισμοί στους φακούς ...)

5 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

 

5 λεπτά πριν, GeorgeSmirlis είπε

έναν 18-55 all around και στο μέλλον ίσως έναν 55-205

Υπάρχει και η επιλογή για κάτι ενδιάμεσο 28-135 που είναι λίγο ακριβούλης αλλά εάν τον πάρεις με δόσεις από τον Κατερέλο, μάλλον δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερο ζουμ καθως μπορείς να κροπάρεις αρκετά τα αρχεία που θα φωτογραφίσεις (=~ μεγαλύτερο ζουμ). 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

... επειδή έχω δοκιμάσει το ff σε Canon, δεν το βρήκα "βολικό" για 'επαυξημένη ερασιτεχνική χρήση' καθώς στην Canon αποκλείει τη χρήση 'αρκετά καλών' ef-s φακών. 

Έτσι σε τουριστικά ταξίδια αναγκαζόμουν να έχω μαζί μου δύο σώματα καθώς το να αλλάζεις διαρκώς από prime σε ζουμ ΔΕΝ είναι καθόλου πρακτικό. 

Κάποια στιγμή λοιπόν ξεφορτώθηκα το ff και δε σκέφτομαι να το ξαναπάρω ... (σημείωση: δεν ξέρω εάν ισχύουν οι αντίστοιχοι περιορισμοί στους φακούς ...)

Υπάρχει και η επιλογή για κάτι ενδιάμεσο 28-135 που είναι λίγο ακριβούλης αλλά εάν τον πάρεις με δόσεις από τον Κατερέλο, μάλλον δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερο ζουμ καθως μπορείς να κροπάρεις αρκετά τα αρχεία που θα φωτογραφίσεις (=~ μεγαλύτερο ζουμ). 

Θα ξεκινήσω πρώτα με σώμα και έναν 50αρι prime ή έναν κιτ. Μετά βλέπουμε.

Το κιτ canon 800d και 18-55 αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, GeorgeSmirlis είπε

Το κιτ canon 800d και 18-55 αξίζει?

ο 18-55 ΔΕΝ αξίζει. Για αυτό σου παραθέτω τον 28-135 ως εναλλακτικό (μπορείς να τον βρεις μτχ φθηνότερα)

ο 18-55 παραμορφώνει, έχει βινιετάρισμα αρκετό, και καθόλου οξύς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chessplayer-alexis είπε

ο 18-55 ΔΕΝ αξίζει. Για αυτό σου παραθέτω τον 28-135 ως εναλλακτικό (μπορείς να τον βρεις μτχ φθηνότερα)

ο 18-55 παραμορφώνει, έχει βινιετάρισμα αρκετό, και καθόλου οξύς ...

Άρα αν πάρω σώμα 800d και τον παραπάνω? Το βλέπω κιόλας ότι θα είναι η πρώτη μου μηχανή και πάνω σε αυτήν θα μάθω τα περισσότερα.

https://www.e-infin.com/eu/item/3271/canon_eos_800d_digital_slr_camera_+_ef-s_18-55mm_f/4-5.6_is_stm_lens_kit

Αυτό και τσιμπάω και έναν φακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

H 800d έχει κάπου 700. Γιατί δεν περιμένεις λίγο να δεις τι θα γίνει με το φίλο που παρήγγειλε από το e-infin για να πάρεις την 80d στα 679;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-infin.com/eu/item/3204/nikon_d5600_digital_slr_camera_+_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr

Επίσης αυτή? 

1 λεπτό πριν, chessplayer-alexis είπε

H 800d έχει κάπου 700. Γιατί δεν περιμένεις λίγο να δεις τι θα γίνει με το φίλο που παρήγγειλε από το e-infin για να πάρεις την 80d στα 679;

Και γω αν πάρω απο το e-infin θα πάρω. Την παρέλαβε ο φίλος όλα καλά 

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Α, okay, απέφυγε τον 18-55, θα αδικήσει το σώμα. 

O 18-135 εκεί είναι στα 270 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...