Προς το περιεχόμενο

Toner 60.000 σελιδες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομουν προσφατα αν αξιζει να αλλαξω μελανι σε ενα παλιο μου εκτυπωτη που του τελειωσε (Kyocera FS720) και ηθελω να συγκρινω τιμες στα συμβατα τυπου μελανια σε σχεση και με τον υπαρχον μου να δω αν αξιζει η αν θα τον καταργσηω και θα λειτουργω αποκλειστικα το πολυμηχανημα που εχω στο γραφειο Lexmark MX410

Λοιπον βρισκω για αρχη στον παλιο, με 9ε 6000 σελιδες, που το θεωρω πολυ καλη τιμη, αλλα στον νεο, με 30 ευρω 60.000 σελιδες. Μπορει οντως να ισχυει κατι τετοιο γιατι μου φαινεται υπερβολικο? Επισης για τον ιδιο με σχεδον ιδια χρηματα δινει 1500 εκτυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drum λεει φιλε . οχι τονερ.

τονερ κοιτα εδω 

https://www.skroutz.gr/c/926/symvata-anakataskevasmena-toner-drums-ektypwtwn.html?keyphrase=lexmark+mx410&page=2

στα γρηγορα το ματι μου πηρε οτι λεει 10000 σελιδες (παντα ειναι προσδιορισμενο με επικαλυψη 5% της σελιδας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ οποτε οταν εχουμε 6000 με 9ε στον παλιο και 10000 με 42ε, κοινος καταλαβαινω πως εχει ακομα ψωμια ο παλιος

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, therock είπε

Οκ οποτε οταν εχουμε 6000 με 9ε στον παλιο και 10000 με 42ε, κοινος καταλαβαινω πως εχει ακομα ψωμια ο παλιος

Υπάρχει μεγάλη γκάμα ποιότητας και τιμής στα toner και τα μελάνια. Και δεν είναι ανάλογη η ποιότητα της τιμής. Υπάρχει και αυτό με τριπλάσιο κόστος. Σε άλλες περιπτώσεις η γκάμα είναι μεγαλύτερη. Μη θεωρήσεις ότι αυτά που πουλιούνται πραγματικά δουλεύουν κι όλας.
Το toner για τον Kyocera είναι φθηνότερο γιατί από τη μία είναι παλιότερο μηχάνημα και η Kyocera είχε πολιτική χαμηλού κόστους toner αλλά ακριβότερου μηχανήματος. Πόσο το είχες αγοράσει το Kyocera; Το φθηνό σημερινό μονόχρωμο Kyocera έχει τόνερ για 1.600 σελίδες.

Επίσης το Lexmark των 1.500 σελίδων είναι original. To original Kyocera αντίστοιχο toner έχει κόστος 71,80 ευρώ.

Τέλος να πω, ότι έχω δει οι περισσότεροι εκτυπωτές και πολυμηχανήματα χαλάνε από μελάνι/toner παρά από φυσική φθορά.

Και μια άλλη σκέψη. Αυτό το toner των 9 ευρώ, αν αφαιρέσεις τον φπα κοστίζει 7,26 ευρώ. Αν βάλεις και ένα μικρό κέρδος για τον πωλητή 2 ευρώ σημαίνει ότι αγοράστηκε 5,26 ευρώ. Αν βάλεις τα μεταφορικά, την κατασκευή του πλαστικού, τη συσκευασία του, κλπ, πόσο κοστίζει η σκόνη toner που έχουν χρησιμοποιήσει;

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...