Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά «ενοχοποιεί» νέα μελέτη για τον διπλασιασμό των περιστατικών καρκίνου του εγκεφάλου


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν πεθάνω βάλτε μου το κινητό στο μνήμα

Μα μην το βάλετε βαθιά γιατί δεν θα'χω σήμα...

Ο Χάρος μου την έστησε και με κρυφοκοιτάει

Χάκαρε τους χάρτες,στην κόλαση με πάει...

Εκεί δεν έχει Data,μόνο Wi-Fi

Τον κωδικό δεν δίνουν,είναι ασφαλές,δεν "σπάει".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Jason voorhees 11 είπε

Παιδια εγω εχω 4 μεγαλα ηχεια στο γραφιο μου κ το κρεβατι ειναι ακριβως διπλα..αυτα βγαζουν ακτινοβολια ξερετε?

Εξαρτάται από το τι μουσική παίζουν. 

 

Όχι δεν βγάζουν "επικίνδυνη" ακτινοβολία. Ηχητικά κύματα βγάζουν. Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι από τα μεγάφωνα εκτός εάν έχεις βηματοδότη και κοιμάστε αγκαλιά,

 

Επεξ/σία από Whargoul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

ωχ φίλε σταμάτα τις εξυπνάδες

Ναι, και εσύ δεν είσαι και αυτό πίστεψε με φαίνεται. 

πότε σύγκρινα ΑΜ με την ακτινοβολία των κινητών; (αλλά μιας και το ανέφερες ένας πομπός AM άνετα μπορεί να είναι της τάξεως των 50.000 watt) 

Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη συγκρίνω ή αν θες να παίξεις με τις λέξεις απλά για τρολλάρισμα δικό σου θέμα. 


Τα ΑΜ τα ανέφερα μέσα σε μια ευρύτερη λίστα της συνολικής ακτινοβολίας που δέχεσαι έτσι και αλλιώς 24/24ωρο  απο την ατμόσφαιρα!

Αν υποθέσουμε ότι  η επιφάνεια του κεφαλιού σου είναι ~350 cm^2 τότε η ακτινοβολία που αποφορά μόνο απο τον ήλιο (https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_irradiance) θεωρώντας ένα συντιριτικό ποσό πχ 1kW/m^2 : 1kW/m^2*0.035m^2= 35WATTS!!!

ή αλλιώς (θεωρώντας ότι έχεις 3g/4g κινητό δηλαδή με εκπομπή το πολύ έως 250mwatt) 1400 φορές μεγαλύτερη ακτινοβολία  δέχεσαι απο τον ήλιο όταν είσαι έξω ΧΙΛΙΕΣ ΤΕΤΡΑΚΟΣΙΕΣ ΦΟΡΕΣ

και στο παραπάνω νούμερο χρησιμοποίησα συντηρητική εκτίμηση για την ηλιακή ακτινοβολία και επίσης την δέχεσαι non stop συνεχόμενα όσο είσαι ακάλυπτος (χωρίς ομπρελά, καπέλο κτλ) έξω ενώ στο κινητό δέχεσαι ακτινοβολία τα λίγα δευτερόλεπτα που θα μιλήσεις. 

και μου λες για αντίστροφα τετράγωνα ξανά και ξανά επειδή το είδες γραμμένο στο google και σου φάνηκε πως λες κάτι... χωρίς να καταλαβαίνεις την ουσία! (και επίσης χωρίς να έχω διαφωνήσει με αυτό) 

Και αυτό έγινε μόνο μέσα στο κεφάλι σου... εσύ δεν κατάλαβες τι έγραψα ή απλά δεν καταλαβαίνεις γενικά... 

Καλά γίνεσαι ακόμη πιο θρασύς .... για να γίνεις πάπας νομίζω πρέπει πρώτα να τελειώσεις το σχολείο. 

εγώ δεν είπα ότι είμαι φυσικός, εσύ είπες ότι είσαι (γιατί τελειώσανε τα επιχειρήματα)

--------------------------------------------------

και προφανώς δεν είσαι,

-------------------------------------------------------------

αφού δεν γνωρίζεις το νόμο του αντίστροφου τετραγώνου (που δεν διάβασα στο ίντερνετ, αλλά έμαθα και στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο)

αφού μας έλεγες ότι τα κινητά είναι παθητικοί δέκτες ακτινοβολίας, ξεχνώντας ότι είναι και πομποί,

και συνεχίζεις να συγκρίνεις έναν πομπό  ΑΜ (έστω της τάξης των 50,000 W) με ένα κινητό, αδιασφορώντας για τον παράγοντα απόσταση, γιατί αν ο πομπός είναι χιλιόμετρα μακριά, άνετα το κινητό δίπλα στο κεφάλι σου , δίνει τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη ακτινοβολία

για πες μας αν θες ( επαναλαμβάνω αν θες) σε ποια δέσμη ήσουν στο σχολείο, γιατί αν ήσουν του φιλολογικού, τσάμπα προσπαθώ να στα εξηγήσω  :lol:  και έχουμε και άλλα πράματα να κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συνελληνες δεν κοβετε το τσιγαρο πρωτα, να πινουμε το καφεδακι μας σαν ανθρωποι καποια στιγμη και δεν αφηνετε τις θετικες επιστημες και την τεχνολογια σε εκεινους τους λαους που την κατεχουν καλυτερα? (Εμεις ειμαστε για τσιπουρακι και φιλοσοφια και δεν το λεω για ιδιαιτερα κακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Whargoul είπε

Έχει hard και soft επιστήμες?

Καθαρό 100% με μετρήσεις ή επεξεργασία γεγονότων είναι μαθηματικά αδύνατο να το βγάλεις. Nothing more - nothing less.  

Το σφάλμα ακόλουθα πάντα στατιστική κατανομή γι' αυτό και μιλούμε για ακρίβεια σ σε πειραματικά ή στατιστικά γεγονότα. 3σ+ είναι αρκετά για να θεωρηθεί η μέτρηση σωστή και ακριβές, 5σ είναι πέραν πάσης λογικής αμφιβολίας. Γι αυτό και πχ τα νέα σωματίδια χρειάζονται 5σ ακρίβεια για να γίνουν αποδεκτά. Η τυχαιότητα είναι μια στα 3.5 εκατομμύρια. 

Κανονικά μόνο οι hard είναι επιστήμες (το hard είναι πλεονασμός) αλλά είμαστε ευγενείς και αποκαλούμε τις υπόλοιπες soft επιστήμες - πράγμα που δεν ίσχυε πάντα. Όσο περισσότερο η μεθοδολογία βασίζεται εξ ανάγκης (π.χ. έλλειψη δυνατότητας robust πειραματισμού) στην στατιστική, τόσο πιο soft το γνωσιακό πεδίο.

4 ώρες πριν, Evangelos Anagnostou είπε

Ρε συνελληνες δεν κοβετε το τσιγαρο πρωτα, να πινουμε το καφεδακι μας σαν ανθρωποι καποια στιγμη και δεν αφηνετε τις θετικες επιστημες και την τεχνολογια σε εκεινους τους λαους που την κατεχουν καλυτερα? (Εμεις ειμαστε για τσιπουρακι και φιλοσοφια και δεν το λεω για ιδιαιτερα κακο)

Υπάρχει ένας όρος στην κλινική ψυχολογία που λέγεται projection. Με απλά λόγια, επειδή κάποιος είναι θείος πάπαρος, νομίζει ότι ο κόσμος είναι γεμάτος τέτοιους ... θείους. :D

Επεξ/σία από paparovic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/6/2018 at 22:58, Χάρης Μυλωνίδης said:

κοπέλα που δούλευε σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας έπαθε τύφλωση κατά τα άλλα τα κινητά δεν ευθύνονται για καρκίνο :P

Εννοείται πως είναι ένοχα για καρκίνο

http://www.documentonews.gr/article/apozhmiwsan-ypallhlo-thlefwnikhs-etairias-poy-paroysiase-karkino-meta-apo-yperbolikh-xrhsh-kinhtoy

What is this I don't even...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος θα εθιστούμε και θα ψάχνουμε κινητό με sar μεγαλύτερο από 1.0 γιατί δεν θα "την ακούμε".Sar κάτω απο 1.0 θα είναι deal breaker. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...