Προς το περιεχόμενο

PSU Stress - Μη καλή γείωση του ρεύματος


frozex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή άλλαξα τροφοδοτικό και είμαι λίγο καχύποπτος, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει ένα γενικό stress test ώστε να δω πως όλα είναι κομπλέ; 

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, frozex είπε

το τρίτο να βάλω; 

HtItpJ6.png

To 2o, που λέει maximum power consumption.

Μετά, να το κλείσεις απο κάτω δεξιά, δεν κλείνει απο το Χ αν θυμάμαι καλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα άφησα να τρέχουν κανά 10λεπτο. Το σταμάτησα λόγο θερμοκρασίας CPU. Κανένα κόλλημα, καμία BSOD. Με τον επεξεργαστή  τη φάση, δεν θα έπρεπε για λόγο ασφαλείας να κάνει shutdown το pc; Τα ρεύματα πως τα βλέπετε, όλα κομπλέ;

TbYptZT.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα πριν κάνα 2μηνο και είχα κάνει τεστ τότε να δω και ήταν όλα κομπλέ. Όταν πάω σπίτι θα δω μήπως είμαι τρελός και ξέχασα να βάλω κανά καλώδιο της ψήκτρας αλλά δεν νομίζω γτ τα rpm στο hwmonitor εμφανίζονται κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια ψήκτρα έχεις;  Άκυρο. Το λες στην υπογραφή. Δεν χρειάζεσαι τίποτα αλλαγές λογικά. Αυτά τα δύο μαζί να τρέχουν είναι killer για κάθε CPU. Το Prime δε, γονατίζει την όποια υδρόψυξη εκτός αν έχεις custom loop 500€.

Οι θερμοκρασίες λογικές για 10' και αυτά τα δύο να τρέχουν ταυτόχρονα. Εγώ δεν θα ανησυχούσα. Απλά βεβαιώσου ότι όλα πατάνε σωστά πάνω (τα pin/βιδάκια/κλιπς της ψήκτρας σου).

Το prime σκέψου το ότι είναι σαν να βάζεις έναν άνθρωπο (pc) να σηκώσει μπάρα (prime) 500 κιλά και επειδή δεν μπορεί, να λες ότι έχει πρόβλημα..

Επεξ/σία από MSSB
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα έλεγξα όλα συνδεσμολογικά και είναι κομπλέ, τώρα μάλλον θα φταίει αυτό που λέει ο MSSB. Έχω ανοικτό το πλαϊνό που λέτε κοιτάω τα καλώδια και όλα κομπλέ. Κάνω εκκίνηση του υπολογιστή να δω αν γυρνάμε τα όλα τα fanάκια, όλα μια χαρά. Κουμπώνω το πλαϊνό, ενώ το PC είναι ενεργοποιημένο και καθώς βάζω τις βίδες με χτυπάει ρεύμα ελαφρώς. Το έχω ανοίξει πολλές φορές το πλαϊνό για να δω από προερχόταν ένας θόρυβος παλαιότερα και δεν είχα τέτοιο θέμα. Παίζει να έχει πειραχτεί η γείωση της MοΒο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, frozex είπε

Άλλαξα πριν κάνα 2μηνο και είχα κάνει τεστ τότε να δω και ήταν όλα κομπλέ. Όταν πάω σπίτι θα δω μήπως είμαι τρελός και ξέχασα να βάλω κανά καλώδιο της ψήκτρας αλλά δεν νομίζω γτ τα rpm στο hwmonitor εμφανίζονται κανονικά 

Το Delid είναι η απάντηση στο πρόβλημά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Το Delid είναι η απάντηση στο πρόβλημά σου.

αυτό είναι και για τη θερμοκρασία και για το "χτύπημα" από το ρεύμα; επειδή δεν τον ήξερα αυτόν τον όρο, είναι η υπερχείλιση του υγρού μέσα από το καπάκι του cpu και όχι της πάστας ανάμεσα στο καπάκι και τη ψήκτρα. αν έχω καταλάβει σωστά, βλέποντας στο youytube, χρειάζομαι ειδικό εξοπλισμό για να το διορθώσω. Αξίζει να τον αγοράσω μήπως και ξανά συμβεί στο μέλλον ή να πάω σε έναν τεχνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Πολλοί απο εδώ το κάνουν με ελάχιστα έξοδα. Ή αγοράζεις το εργαλείο.

1   αν κάποιος μπορεί να εξυπηρετήσει Καβάλα ή αν έχει κάποιον τρόπο ώστε να του το στείλω και να το έχω σε 1-2 μέρες ας μου στείλει.

2   δεν είναι μόνο το εργαλείο, είναι και το υγρό + κόλλα. έχεις κάποια link από αυτά να κάνω μια εκτίμηση; 

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...