Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για βασικες λειτουργιες


Axoneutos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα πριν 2 μερες εγκατεστησα το λειτουργικο συστημα linux ubuntu 18.04

Δεν ειμαι γνωστης υπολογιστων σε καμια περιπτωση.Με λες και nooba.

Ηθελα απλα να αλλαξω λειτουργικο γιατι δεν μου αρεσαν τα windows και γενικα εχω ακουσει καλα πραγματα για το linux (ασφαλεια κυριως και παραμετροποιηση απο οσα καταλαβα γιατι εχω και κινητο android και μου αρεσε αυτο).

Μου φαινεται πολυ πιο ελαφρυ στο laptop μου ολα γινονται ακαριαια χωρις κολληματα λες και εχει φυγει ενα βαρος.Μου αρεσει μεχρι στιγμης πολυ περισσοτερο.Αλλα δυσκολευομαι να βρψ πως θα κανω βασικες λειτουργιες.

Μια απο αυτες ειναι θελω να βλεπω cosmote tv go αλλα δεν μπορω να κανω download kai install το adobe flash player.

1)Φταινε τα πολλα extensions του firefox που εχω βαλει και μπλοκαρουν το κατεβασμα?

2)Δεν μπορω να βρω ενα προγραμμα πως το απεγκαθιστω και το εγκαθιστω.

3)Τον υπολογιστη δεν τον χρησιμοποιω για αλλον λογο περα απο σερφαρισμα και παρακολουθηση στοιχημα.

 

Περιμενω τα φωτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το "Μενού" σου στα "Προγράμματα συστήματος" θα βρεις ενα πρόγραμμα που λέγετε "Διαχειριστής Λογισμικού" από εκεί κατεβάζεις εγκαθιστάς και απεγκαθιστάς τα περισσότερα προγράμματα που χρειάζεσαι, τουλάχιστον τώρα που είσαι στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εψαξα αυτο αλλα δεν μπορεσα να βρω τιποτα για adobe flash player.

Eχεις καμια ιδεα για κανενα προγραμμα που να παιζει το cosmote tv go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα flash player αν δεν μπορείς να δεις cosmote tv go ή novago σε linux.

Άλλο σου ζητάει να κατεβάσεις η Cosmote.

Είναι μια βλακεία της για να κάνει έλεγχο συσκευών και δεν έχει έκδοση για linux αλλά μόνο για windows και mac.

Γενικά αυτή η βλακεία δημιουργεί προβλήματα και στους χρήστες Windows και mac.

Για αυτό και έχουν προβλήματα πολλοί και τους λένε στην υποστήριξη πελατών απενεργοποίησε antivirus, firewall και άλλα τρελά.

Αν δεν βγάλουν έκδοση για linux ή αν δεν το καταργήσουν και να κάνουν έλεγχο συσκευών όπως κάνουν οι σοβαρές εταιρείες όπως το Netflix δυστυχώς δεν θα σου παίξει.

Πάρε τους τηλέφωνο στην υποστήριξη πελατών και ζήτα υποστήριξη για το desktop λειτουργικό της επιλογής σου, εγώ τους έχω πάρει και η συζήτηση ήταν απολαυστική :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik0laus είπε

Nα εισαι καλα σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Μια μονο ερωτηση.Πως μπορω να ενεργοποιησω αυτη την command line?Σε λιγο θα γινω hacker

 

36 λεπτά πριν, aypnia είπε

Δεν είναι θέμα flash player αν δεν μπορείς να δεις cosmote tv go ή novago σε linux.

Άλλο σου ζητάει να κατεβάσεις η Cosmote.

Είναι μια βλακεία της για να κάνει έλεγχο συσκευών και δεν έχει έκδοση για linux αλλά μόνο για windows και mac.

Γενικά αυτή η βλακεία δημιουργεί προβλήματα και στους χρήστες Windows και mac.

Για αυτό και έχουν προβλήματα πολλοί και τους λένε στην υποστήριξη πελατών απενεργοποίησε antivirus, firewall και άλλα τρελά.

Αν δεν βγάλουν έκδοση για linux ή αν δεν το καταργήσουν και να κάνουν έλεγχο συσκευών όπως κάνουν οι σοβαρές εταιρείες όπως το Netflix δυστυχώς δεν θα σου παίξει.

Πάρε τους τηλέφωνο στην υποστήριξη πελατών και ζήτα υποστήριξη για το desktop λειτουργικό της επιλογής σου, εγώ τους έχω πάρει και η συζήτηση ήταν απολαυστική :D

Να εισαι καλα σ ευχαριστω μου εφτιαξες τη μερα!!!Και ηθελα να δω τελικους nba κριμα.Μπορω να εγκαταστησω στον υπολογιστη μου τουλαχιστον παραλληλο λειτουργικο windows για να βλεπω εκει τα ματσακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Axoneutos είπε

Nα εισαι καλα σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.Μια μονο ερωτηση.Πως μπορω να ενεργοποιησω αυτη την command line?Σε λιγο θα γινω hacker

Μπορω να εγκαταστησω στον υπολογιστη μου τουλαχιστον παραλληλο λειτουργικο windows για να βλεπω εκει τα ματσακια?

Command line = Τερματικό

Menu-> Aplications -> System Tools-> Terminal

Όσον αφορά ματσάκια  έχεις ΠΜ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Axoneutos είπε

Να εισαι καλα σ ευχαριστω μου εφτιαξες τη μερα!!!Και ηθελα να δω τελικους nba κριμα.Μπορω να εγκαταστησω στον υπολογιστη μου τουλαχιστον παραλληλο λειτουργικο windows για να βλεπω εκει τα ματσακια?

Φίλε μου δεν είχα σκοπό να σε στεναχωρήσω. Απλά να σε βοηθήσω να μη χάνεις το χρόνο σου άδικα με flash player κλπ.

Το έχω βάλει σε Windows virtual machine με virtualbox και παίζει. Δοκιμασέ το και μπορεί να σου δουλέψει, να ξέρεις όμως ότι θέλει ισχυρό μηχάνημα και υπάρχει κίνδυνος να το εντοπίζουν το VM και να το κλείνουν.

Τον άλλο μήνα που θα έχω ελεύθερες συσκευές θα προσπαθήσω να το τρέξω με Wine. Βασικά ψάχνω για σύγχρονο browser που να δουλεύει σε WIne. Αν ξέρει κανείς κανέναν παρακαλώ να με βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, aypnia είπε

Φίλε μου δεν είχα σκοπό να σε στεναχωρήσω. Απλά να σε βοηθήσω να μη χάνεις το χρόνο σου άδικα με flash player κλπ.

Το έχω βάλει σε Windows virtual machine με virtualbox και παίζει. Δοκιμασέ το και μπορεί να σου δουλέψει, να ξέρεις όμως ότι θέλει ισχυρό μηχάνημα και υπάρχει κίνδυνος να το εντοπίζουν το VM και να το κλείνουν.

Τον άλλο μήνα που θα έχω ελεύθερες συσκευές θα προσπαθήσω να το τρέξω με Wine. Βασικά ψάχνω για σύγχρονο browser που να δουλεύει σε WIne. Αν ξέρει κανείς κανέναν παρακαλώ να με βοηθήσει.

Καλα εκανες που με ειπες γιατι θα εχανα αδικα χρονο.Για αυτο που λες για virtual machine δεν γνωριζω καθολου να το κανω ασε που και το λαπτοπ τα εχει τα χρονακια του οποτε προς το παρον το αφηνω.

Θα περιμενω παντως τον αλλον μηνα για αναρτηση σου αν μπορεσεις να το τρεξεις με το προγραμμα που αναφερεις παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...