Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΗ MIRRORLESS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Στο βιντεο γενικα η Panasonic Lumix εχουν το πανω χέρι σαν συνολο δινοντας παραπανω επιλογες ρυθμισεων.

Προτείνεις κάποια συγκεκριμένη? Πχ ακούω καλά λόγια για την g7x ii η οποία έχει μικρότερο αισθητήρα από την α6000 αν δεν κάνω λάθος και δεν είναι και mirrorless αφαιρώντας την δυνατότητα αλλαγής φακού.

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθατε πολυ

ομως εχω πει καποια πραγματα λαθος λογω απειριας φανταζομαι

την μηχανη τη θελω για εκδρομες,εξορμησεις θα τη χρησιμοποιω δηλαδη σαν αντικαταστατη της compact

βγαζω γενικα πολλες φωτο, σε μια 10ημερη εκδρομη θα βγαλω πανω απο 500, απ τις οποιες ασ πουμε οι 100 θα ειναι τοπια,αξιοθεατα-οτιδηποτε μου κανει κλικ, οι 250 θα ειναι με ατομα σε στρεετ φωτο,η τοπια πισω η αξιοθεατα πισω,σε παραλια,σε τραπεζια,σε μαγαζια, και οι αλλες 150 θα ναι σελφιε(ναι οκ ειναι πολλες αλλα πεφτει σπαμ για να βγει μια καλη φωτο-δλδ μπορει να ναι μια φωτο σε 3 εκδοχες)

οταν ανεφερα οτι θελω να εχει σελφιε screen για προσωποτοπια και βιντεο εννοω οτι θα μου χρειαστει η σελφιε screen σε αυτα, δεν εννοω οτι αυτη θα ειναι η χρηση της μηχανης εξολοκληρου (οπου λαθος μου, λεγοντας προσωποτοπια εννοω προσωπα και αποπισω οτιδηποτε αντικειμενα,απο ενα σπιτι,ενα δεντρο,μια παραλια η ενα βουνο,δηλαδη εννοω και κοντινα αντικειμενα)

το focus στην παραπανω περιπτωση δεν εχω προβλημα να ειναι στα προσωπα με το τοπιο θολο πισω λογω αποστασης

γενικα ψαχνω εναν αντικαταστατη της compact(εχω 2 των 100ε αν και καποτε ειχα δωσει 400 να παρω αυτη https://www.dpreview.com/products/sony/compacts/sony_dscp92 )

δλδ ψαχνω πιο γρηγορη και καλη εστιαση, πιο πολλα fps , λιγοτερες κουνημενες και γενικα καλυτερα αποτελεσματα

δυστυχως λογω του οτι σε 10 μερες θα παω ενα ταξιδι και θελω να την εγκαινιασω δεν προλαβαινω να παραγγειλω απο το σιτε, αν και θα το χρησιμοποιησω σιγουρα στο μελλον

οποτε καπως ετσι κατεληξα στα εξης(ακολουθουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pan x80,     oly em10     sony  a6000   ~500ε

τις αποκλειω λογω τιμης και μη tilt screen αν και ειναι οι καλυτερες απο ολες τις υπολοιπες :( 

nikon j4,     canon m10,    sony a5000        ~300ε

τις αποκλειω λογω παλαιοτητας και ελαχιστων κουμπιων

canon m3  ~475  

υπερκοστολογημενη και ακουγονται θεματα με το focus

nikon j5 ~450

υπερκοστολογημενη, μικρος αισθητηρας, 20 fps

pan gx800  ~450

4k ενος-2 λεπτων να χαμε να λεγαμε, αλλα 10fps και μοντ2017

pan gf7 ~350        oly epl7  ~350 

value (η olympus ανωτερη αλλα πιο ασχημη και με την οθονη να γυρναει απ την κατω μερια)

fuji a3  ~350 (αλλα 600 εχει εδω)

δεν γνωριζα την υπαρξη της, σιγουρα no1 επιλογη αν δεν βιαζομουνα να εχω μηχανη σε 10 μερες

sony a5100   ~450

μου αλλαξατε γνωμη, και εκει που λεω τοπ επιλογη και αυτη βλεπω δεν εχει ροδελα , με ποια λογικη? εδω εχουνε ακομα και compact me 200e...

 

πραγματικα δεν εχω ιδεα που θα καταληξω, η ροδελα δεν ειναι σημαντικη για αυτην την κατηγορια? ολα απτην οθονη παλαυεται ?

το site που εχει την fuji α3 ποσες μερες κανει να σου τη στειλει ?

σε a5100 η oly pl7 κλεινω κυριως και ισως gx800, βεβαια η fuji α3 ειναι ερωτας κ αυτη

 

 

για τον φιλο πιο πανω που λεει για βιντεο τσεκαρε μια προσφορα που επεσε το ματι μου αν και ειναι εκτος Budget σου http://www.mediamarkt.gr/el/product/_panasonic-lumix-dmc-gx8-black-kit-φακού-14-42mm-f-3-5-5-6-ois-dmc-gx8keg-k-1173555.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thepoint είπε

Αυτό που αναφέρθηκε από Contrl+X για το βάθος πεδίου δεν πρέπει να είναι κριτήριο επουδενί εκλογής κάμερας, όλοι ψάχνουν full frame κάμερες για ευκολότερο bokeh τα άλλα είναι ρυθμίσεις.

Φίλε thepoint,

Selfie με τοπίο σημαίνει:
1) βάθος πεδίου που να εκτείνεται στο άπειρο, ή έστω όσο το δυνατό μεγαλύτερο.
2) τη μικρότερη δυνατή εστιακή απόσταση φακού ώστε να συμπεριλαμβάνεται το πρόσωπο μαζί με το τοπίο.
3) απόσταση εστίασης περίπου μισό μέτρο.
Υποθέτοντας αυτά και με δεδομένο ότι ο κιτ φακός της Sony a5000 / 5100 / 6000 έχει στη μικρότερη εστιακή απόσταση (16mm) ελάχιστο διάφραγμα f22, το βάθος πεδίου θα είναι 3,19 μέτρα εκ των οποίων τα 2,96 θα εκτείνονται πίσω από το σημείο εστίασης. Άρα η SONY a5000 / 5100 / a6000 δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά. Το διαπίστωσα άλλωστε και εμπειρικά.
Αντίθετα, για παράδειγμα η Panasonic GF7 με το συνδυασμό μικρότερου αισθητήρα και του κιτ φακού 12-32mm μπορεί να πετύχει άπειρο βάθος πεδίου σε απόσταση μισού μέτρου από το θέμα στο foreground ήδη από f20. Και, εμπειρικά σε αυτό το διάφραγμα, τουλάχιστο με την GM1 τα ημερήσια τοπία δε βγαίνουν υποεκτεθειμένα (αν και δεν έχω ανακλινόμενη οθόνη στη μηχανή και δεν έχω εμπειρία από selfie με αυτή).

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, GeorgeSmirlis είπε

Για να μην ανοίγω κιαλλο θέμα, η a6000 με τον κιτ 16-50 είναι καλή για βίντεο? Βλέπω κάτι βιντεακια στο yt με βραδινές λήψεις και έχω πάθει την πλάκα μου. Επειδή σκέφτομαι να πάρω mirrorless για φωτογραφίες και κυρίως βίντεο fhd60fps αξίζει κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάποια καλύτερη μέχρι 600€?

Η a6000 έχει κάτω από €500 δες eglobalcentral.eu δωρεάν μεταφορικά αλλά μιας και έβαλες μεγαλύτερη τιμή για βίντεο θα πήγαινα στη a6300 εξάγει fhd ανάλυση από 6k in camera ανώτερη εικόνα ιδιαίτερα σε μεγάλες οθόνες TV επίσης θα έχεις και 4k ανάλυση όταν το επιθυμείς, προχωρημένες δυνατότητές, καλύτερη κατασκευή και οθόνη αφής για την εστίαση σε βίντεο.

Για μένα αξίζει η διαφορά τιμής από τα €600 δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου.

.......

Cntrl+X όπως το θέτεις συγκεκριμένα αλλά πάλι απομακρύνοντας την κάμερα στα 60 εκατοστά εστιάζει μέχρι το άπειρο.

Μετόσο μικρό διάφραγμα f/22 θέλει καλό φωτισμό, πάντως σίγουρα η περίθλαση (diffraction) θα έχει επίπτωση στην εικόνα, για εστιάση κανένα πρόβλημα στη a5100.

Βαραίνει η κάμερα αυτό θα πρέπει να εκτιμηθεί ανάλογα τη χρήση που θα κάνει, αν είναι περιστασιακή κανένα πρόβλημα.

.....

 

jooras αν σε ενδιαφέρει ή a5100/a6000 η eglobalcentral.eu έχει 2 προγράμματα αποστολής, νομίζω προλαβαίνεις πληρώνοντας μια μικρή επιβάρυνση για άμεση express μεταφορά. Στείλτε email και θα σου απαντήσουν επιβεβαίωση διαθεσιμότητας και χρόνο παραλαβής.

Επεξ/σία από thepoint
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η a6000 μεχρι περσυ προπερσυ ηταν κορυφαια επιλογη. Πλεον θεωρω βλακεια να δωσεις 600+ ευρω και να μν τραβαει 4κ βιντεο. Μιλαω για περιπτωση που μας ενδιαφερει κυριως το βιντεο. Αν η φωτογραφια ειναι πρωτεραιοτητα τοτε αξιζει ακομα και σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...