Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΗ MIRRORLESS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας ειμαι ο κωστας, προσφατα μπηκα σε αναζητηση για mirrorless, πραγμα που ειχα κανει πριν 2 χρονια παλι αλλα ειχα καταληξει στο νοκια1020 το οποιο ηταν πολυ καλυτερο απο οποιαδηποτε compact ειχα μεχρι προτινως προς εκπληξη μου. τωρα που ξαναεκανα αναζητηση απορησα που εχει μειωθει τοσο πολυ η ποικιλια των μοντελων, π.χ. κατι samsung και διαφορα μοντελα sony εχουν εξαφανιστει.

 

θελω οπωσδηποτε flip screen ειτε για πορτραιτα με τοπιο πισω ειτε για μικρα βιντεο

διαθετω μαχ 400 και θα μεινω με τον φακο του κιτ μεχρι να μα8ω καλα τη μηχανη και να ξερω ακριβως τι φακο θελω

οποτε οι επιλογες ειναι canon eos m10 (300e), panasonic dmc gf7 (350e), olympus epl7(400e) 

j4 απεκλεισα λογω αισθητηρα και α5000 δεν με βολευε στο χερι

επισης ποσο θα μπορουσα να βρω εναν μετχ φακο σαν αυτο που εχουνε στα κιτ για canon eos m 100? καθως το body κανει 340ε, αν δηλαδη μπορω να βρς κατι με κατω απο 100ε μπαινει κ αφτη στη λιστα

για τις παραπανω 3 ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη?

η σταθεροποιηση εικονας που υποστηριζουν οτι εχουν και οι 3 ειναι και στις 3 μεσω του φακου? εχουνε σιγουρα σταθεροποιηση εικονας και οι 3 ? 

γενικα αποτι εχω δει η olympus δεν εχει flash πανω, η gf7 τραβαει video σε 60fps, και η m10 εχει μεγαλυτερο αισθητηρα αλλα δεν εχει 3d και εχει μικρη ποικιλια φακων

αλλες διαφορες σημαντικες υπαρχουν ? ποια προτεινετε? και αν εχετε αλλες προτασεις εκτος απτις 3 πανω θα το εκτιμουσα, μεχρι 400ε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

M10 ξεχνάς λόγω χάλια focus - δε ξέρω πως είναι η m100..

Μήπως μια Olympus m-10 Mark I θα σε κάλυπτε σε μεταχειρισμένη;

Επίσης την θέλεις περισσότερο για φωτογραφία ή βίντεο;

Επεξ/σία από al3xis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,  αφορμη εψαχνα να αφησω την m10 απεξω γιατι δεν εχει ουτε κουμπι για ν αλλαζεις προγραμματα(ολα απτην οθονη), αν υστερει κ στο focus μακρυα ¨) 

νομιζω δεν γυρναει η οθονη 180 στην em10mark και την χρειαζομαι για σελφι (πορτρετοτοπια) και πορτρετα απο αποσταση να βλεπω τι βγαζω, οχι μονο προφανως αλλα τη θελω και αυτη τη λειτουργια

φωτογραφια κατα 90+% 

βιντεο μονο να μπορω να κανω focus οπου θελω κατα τη διαρκεια με απασχολει, και να μην κανει 3σεκ να εστιασει,  νομιζω ολες οι mirrorless με καλυπτουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα στη Sony a5100 έχει οθόνη αφής είναι επίσης περιστρεφόμενη για τα βίντεο που σε ενδιαφέρουν και μεγάλο αισθητήρα στη τιμή που την θέλεις, no brain.

Ένα παλιότερο βίντεο για τη  a5100.

Μονή έλλειψη το EVF.

Ψάξε και στο eglobalcentral.eu για διαφορετικό χρώμα αν καταλήξεις σε αυτήν ίσως υπάρχει διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που δεν μου αρεσε στην α5100 ειναι

1) πολυ σκοτεινες εικονες και σκοτεινο βιντεο

2)δεν εχει ροδελα προγραμματων

θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι σ οτι review εχω δει σε συγκριση με τις αλλες φαινεται πολυ πιο ''μουντη'' να το πω δηλαδη οι φωτογραφιες ειναι πιο σκοτεινες χωρις εντονα χρωματα, ισχυει αυτο ?

το evf το εχω αποκλεισει καθως εκτος του οτι ανεβαινω σε τιμη δεν γυρναει κ οθονη 180 σε καμια

επισης βρηκα μια προσφορα για την panasonic gx800 sta 450 me kit 

Επεξ/σία από jooras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jooras είπε

αυτο που δεν μου αρεσε στην α5100 ειναι

1) πολυ σκοτεινες εικονες εικονες και σκοτεινο βιντεο

2)δεν εχει ροδελα προγραμματων

θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι σ οτι review εχω δει σε συγκριση με τις αλλες φαινεται πολυ πιο ''μουντη'' να το πω δηλαδη οι φωτογραφιες ειναι πιο σκοτεινες χωρις εντονα χρωματα, ισχυει αυτο ?

το evf το εχω αποκλεισει καθως εκτος του οτι ανεβαινω σε τιμη δεν γυρναει κ οθονη 180 σε καμια

επισης βρηκα μια προσφορα για την panasonic gx800 sta 450 me kit 

Σκεφτεσαι δηλαδη την Μ10 που οχι ροδελα δεν εχει αλλα ουτε καν ενα κουμπι?

Εγω θα προτεινω την Olympus OMD-EM10ii που την βρισκεις πια και σε καλη τιμη.

Δεν χρειαζεσαι την flip screen μιας και μπορεις να εχεις ελεγχο της καμερας μεσω του κινητου σου. Πιο ευκολο και αποδοτικο.

 

Εαν παλι θελεις φοβερα χρωματα απο τα jpg σου δεν υπαρχουν καλύτερες απο τις Fuji.

Δες τις παρακατω που εχουν flip screen 180o

Fuji X-A10

Fuji X-A3

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικες επιλογες και οι 3 αλλα φευγουμε σε τιμη διστυχως ¨( αν μπορω να τις βρω 450 μαχ τοτε με ενδιαφερουν

την M10  την απεκλεισα ακουσα κ για το focus οποτε δεν κανει

οποτε ειμαι αναμεσα σε gf7(350),epl7(350),a5100(450)

η mediamarkt εβαλε εκπτωσεις σε gx800(450) kai epl8(450)

τι λετε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Χ-Α3 εχει 350€ εντελως εντος budget.

Το link ειναι απο αξιοπιστο καταστημα εντος Ευρωπης. Διαβασε εδώ

Στα 450€ η Χ-Α10

Και στα 490€ η Omd-EM10ii (την βρισκεις ευκολα και μεταχειρισμενη). Ειναι μια μικρη υπερβαση που για εμενα αξιζει ομως.

Η GX800 ειναι καλη αλλα δεν εχει σταθεροποιηση στο σωμα οπως οι αλλες Olympus αρα θα σε περιορισει καπως σε φακους. 

Γνωμη μου η OMD-EM10i με μια μικρη υπερβαση budget. Ειναι αλλο επιπεδο καμερας σε σχεση με τις αλλες.

Η Α5100 επισης ειναι μια καλή επιλογη με αξιολογο αισθητηρα. Οθονη που δεν ειναι πολυ ευαναγνωστη στο δυνατο φως ομως.

GF7/EPL7 στο ιδιο επίπεδο αναμεταξύ τους.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάς στα 450 μπορείς να πάρεις την Sony a6000 από e-infinity 

Απλά μαζί με κάρτα μνήμης και λοιπά θα φτάσει στα 500 περίπου 

Πολύ καλή φωτογραφική πάντως, έχει και σκοπευτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις σχηματίσει την εντελώς αντίθετη άποψη (rebuttal) για τη Sony a5100 

Η κάμερα διαθέτη ρύθμιση για S Log profiles  και σε βίντεο 

Αυτό το βίντεο που είδες ήταν αυτό που εξάγει ο αισθητήρας με λάθος ρυθμίσεις ή σε περιβάλλον με έντονο  (contrast) φωτισμός αλλά και μέρη σε σκιά ναι εκεί χάνεται στο μαύρο η εικόνα όταν η φωτομέτρηση γίνει σε μεγάλη φωτεινότητα, το αντίθετο συμβαίνει όταν γίνει στο σκούρο μέρος καίγονται τα φωτεινά σημεία.

Γι'αυτό οι κάμερες που πηγαίνουν λίγο παραπέρα τις δυνατότητές τους διαθέτουν προφίλ λογαριθμικής απόδοσης του φορτίου που παράγει ο αισθητήρας πριν γίνει η συμπίεση του αρχείου. 

Έτσι παράγεται μια εικόνα επίπεδη flat η οποία μπορεί με περαιτέρω επεξεργασία (grading) που καθίσταται απαραίτητη να αποδώσει χρώματα και πληροφορία που εκ των πραγμάτων θα ήταν αδύνατο να συμβεί με γραμμική (linear) απόδοση του φωτός.

Η a5100 αν και 3 έτη αρχαιότερη της gx800 είναι καλύτερη κάμερα καμία αμφιβολία γι'αυτό, προφίλ, εστίαση, bokeh, μικρότερη συμπίεση στο εξαγόμενο αρχείο, καλύτερο φορμά.

Τώρα η Panasonic και κάθε κάμερα με αισθητήρα  4/3 σε σχέση με aps-c όπως η Sony θέλει μεγαλύτερη απόσταση κάμερας και προσώπου για να πάρεις το ίδιο κάδρο, όσο μακρύτερα είναι η κάμερα στο κράτημα τόσο μεγαλύτερη κούραση θα αισθάνεσαι.

Επιπλέον προτιμότερο πάντα είναι η σταθεροποίηση να έρχεται από gimbal (και σε συνδυασμό με οπτικό στο φακό) όταν υπάρχει κίνηση και κράτημα της κάμερας στο χέρι εφόσον θέλεις κινηματογραφικό αποτέλεσμα. Όπερ προτιμότερο μια a6300+gimbal παρά μια a6500 με τη ενσωματωμένη 5 αξόνων σταθεροποίηση.

Οπότε οι επιλογές σου σε γενικές γραμμές:

Gimbal+κινητό (κορυφαίο βίντεο με slog LG v30) σε σχέση με ανταγωνισμό iPhone Samsung, pixel, πάντα για βίντεο η σύγκριση. Πλεονέκτημα το χαμηλό κόστος του gimbal μειονέκτημα βλέπεις οθόνη μόνο όταν χρησιμοποιείς τη δεύτερη κάμερα του κινητού όταν κάνεις vblog τον εαυτό σου.

Gimbal με ενσωματωμένη κάμερα βλέπε dji osmo+ αρκετά ελαφρύ τόσο που δεν σε νοιάζει.

Gimbal+mirrorless μειονέκτημα το μεγάλο σχετικά βάρος της κάμερας, ίσως έχει νόημα μόνο όταν αναζητάς την "απόλυτη" ποιότητα εικόνας και εναλλαγή φακών.

......

 

Για τιμές όπως έγραψαν ήδη τα παιδιά e-infin.com/eu/ ή eglobalcentral .eu κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις.

Για Panasonic η φθηνότερη λύση που μπορεί να επέλεγες είναι η gx80/85 η δεύτερη που προορίζεται για Βόρειο Αμερική δεν πρέπει να έχει περιορισμό στα 30 λεπτά στην εγγραφή βίντεο συνάμα δεν έχει 25 και 50 fps διαθέτει 24, 30 και 60 αλλά δεν κόβω το κεφάλι μου γι'αυτό απλά αναφέρω ότι διαβάζω.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κώστα, θα σταθώ σε δύο πράγματα που ανέφερες.
Το budget σου των 400 ευρώ και το flip screen για πορτραίτα + τοπίο πίσω.
Αυτό και μόνο, πέραν των σκέψεων που κάνεις (Canon M10, Panasonic GF7, Olympus Pen EPL7) βάζει στο παιχνίδι και την Nikon J5 (ή την παλιότερη J4 ενδεχομένως για την οποία όμως δεν έχω ψάξει άλλες λεπτομέρειες), ακριβώς επειδή έχει μικρότερο αισθητήρα. Επειδή έχω βγάλει με την Sony a5000 αρκετές φωτογραφίες selfie + τοπίο (ως ζευγάρι προσώπων πάντα) σου λέω ότι η εστίαση είναι απλά τραγική. Είναι σύνηθες η μηχανή να μη μπορεί να φέρει εντός του ίδιου βάθους πεδίου πρόσωπο + τοπίο από αυτή την απόσταση, οπότε, το θύμα είναι συχνά το πρόσωπο. Το οποίο ακόμα κι αν καταφέρει να το εστιάσει σωστά, (όπως θα έκανε ίσως ένα ακριβότερο μοντέλο όπως η a5100) αν φωτογραφίζεστε πάνω από ένα πρόσωπα, πολύ πιθανό (το πιθανότερο) να μην εστιάσει και τα άλλα. Αλλά κι αν τα καταφέρει, είναι δύσκολο να εστιάσει και το τοπίο λόγω μεγάλου αισθητήρα / ρηχού βάθους πεδίου. Εδώ, ο μκρός αισθητήρας έχει πλεονέκτημα.
Τώρα, ως κάτοχος της Panasonic GM1 πρέπει να σου πω ότι η μηχανή αυτή (και άρα λογικά και η Panasonic GF7 που έχει flip screen που σε ενδιαφέρει) έχει τέτοια ποιότητα εικόνας που βάζει κάτω μηχανές (και μιλάω εκ πείρας) όπως η Sony a5000, η Canon 700D, η Nikon D3200. Σε ορισμένες περιπτώσεις, ειδικά αν δεν θες να ασχολείσαι με πολλές manual ρυθμίσεις ή RAW, θα βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες και από Nikon D3300 διότι η αυτόματη επιλογή της σωστής έκθεσης κατά τη γνώμη μου υπερέχει της Nikon.
Παρακάτω. Αν όπως γράφει ο SeNNinhA, μπορείς να βρεις την Fujifilm X-A3 με 350 ευρώ, και σε ενδιαφέρει πρωτίστως η φωτογραφία, πάρε τη με κλειστά μάτια. Η συγκεκριμένη σειρά δεν έχει τον χαρακτηριστικό για τη Fuji αισθητήρα X-Trans (αλλά τον κλασσικό τύπου Bayer που έχουν όλες σχεδόν οι εταιρίες) αλλά η υλοποίησή του κατά την ταπεινή μου άποψη δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους X-Trans που έχουν τα μεγαλύτερα μοντέλα της εταιρίας.
Η Olympus νομίζω επίσης είναι εξαιρετική επιλογή (καλύτερη και από Panasonic από πλευράς εργονομίας), αν βέβαια μπορείς να τη βρεις με όχι περισσότερα από 400 ευρώ. Η απουσία build - in flash στην PEN E-PL7 είναι βέβαια ένα θέμα αλλά υπάρχουν αρκετά μικρά λειτουργικά φλας που μπορείς να αγοράσεις κάποια στιγμή σε δεύτερο χρόνο και δεύτερον, π.χ. η Sony a5000 που έχει build in flash, δε λειτουργεί σχεδόν ποτέ (έχοντας εμπειρία και από άλλη μηχανή αυτής της εταιρίας που είχα την κακή ιδέα να πάρω δώρο στα παιδιά μου, απορώ πως είναι δυνατό μια μηχανή να έχει τόσα τεχνικά προβλήματα και αδυναμίες μαζεμένα), στη δε Panasonic GM1 είναι αρκετά αδύναμο.
Η Canon M10 είναι νομίζω παρεξηγημένη μηχανή. Ναι, αν θες ευκολία χειρισμού / εργονομία / καλό σύστημα εστίασης / εκμάθηση φωτογραφίας ξέχασέ τη. Όμως στην τιμή που την έχουν αυτές τις μέρες σε προσφορά (299 ευρώ), δε νομίζω ότι μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι να παει στην Nikon 1 J4 θα ελεγα οχι. Αλλα στην J5 ΝΑΙ. Ειναι μεγαλη η διαφορα αποδοσης σε αυτα τα δυο μοντελα (τα προηγουμενα ειχαν μικρες δοαφορες μεταξυ τους).

Εξακολουθω να θεωρω την Μ10 κακη μηχανη. Για 200€ θα την συζητουσα μονο λογω τιμης. Για 300€ ομως οχι. Πολλα τα μειονεκτηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η a5000 δεν πρέπει να είναι στο κάδρο έχει πολύ κατώτερο σύστημα εστίασης (παντελώς ακατάλληλο για βίντεο) διαθέτει σημεία ελέγχου της αντίθεσης σωστή εστίαση αλλά αργή όπως κάθε φθηνή point and shoot camera εξάλλου.

Sony a5100 , και a6000 έχουν πανομοιότυπο υβριδικό σύστημα 25/179 σημεία  ελέγχου contrast και διαφορά της φάσης του σήματος, το δεύτερο είναι η γρήγορη εστίαση που ξέρουμε από τις DSLR κάμερες όμως προϋποθέτει την ενσωμάτωση γρήγορου υπολογιστή για να λειτουργήσει άρα ανεβάζει το κόστος τουλάχιστον αυτό μέχρι πρόσφατα.

Η a6000 έχει καλύτερο burst λόγω μεγαλύτερου buffer.

Αυτό που αναφέρθηκε από Contrl+X για το βάθος πεδίου δεν πρέπει να είναι κριτήριο επουδενί εκλογής κάμερας, όλοι ψάχνουν full frame κάμερες για ευκολότερο bokeh τα άλλα είναι ρυθμίσεις.

Με 90+ φωτογραφία δίχως evf μόνο με οθόνη κάπως σε ξενερώνει.

Από την άλλη βίντεο χωρίς οθόνη αφής μπέρδεμα πόσα στημένα πλάνα να κάνεις.

 

Έτσι στα γρήγορα.

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω κιαλλο θέμα, η a6000 με τον κιτ 16-50 είναι καλή για βίντεο? Βλέπω κάτι βιντεακια στο yt με βραδινές λήψεις και έχω πάθει την πλάκα μου. Επειδή σκέφτομαι να πάρω mirrorless για φωτογραφίες και κυρίως βίντεο fhd60fps αξίζει κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάποια καλύτερη μέχρι 600€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...