Προς το περιεχόμενο

Διπλής όψης laser , προτάσεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Χθες πέθανε ένας inkjet canon από κεφαλή. Χρειάζομαι δυνατότητες εκτύπωσης διπλής όψης, αυτόματα και σκέφτομαι να δοκιμάσω καποιον οικονομικό laser Α4 είτε ασπρόμαυρο είτε έγχρωμο για να τυπώνω τεύχη Α4 100-200 σελίδων περιστασιακά .

Δεν θέλω πολυμηχανημα , έχω ένα inkjet brother Α3  αλλά είναι αργος στις εκτυπωσεις.

Προϋποθέσεις:

Φθηνά αναλώσιμα και ελαφρύς driver γιατί θα μπει σε pc του 2009.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν απο λίγους μήνες αγόρασα ένα Brother HL-L2340DW ασπρόμαυρο, duplex (έχει και Wi-Fi), τον είχα βρει . Τον έχω συνδέσει πάνω στο router (μέσω USB - print server mode) αλλά μπορείς να τον σετάρεις και με Wi-Fi. Τα ανταλλακτικά του https://www.skroutz.gr/s/5556146/Brother-TN-2320-Black.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα τον lexmark MS317dn με σχετικα φτηνο τονερ,

τυπωνει σφαιρα (33 σελ/λεπτο) και ηταν ενα απο τα χαρακτηριστικα για το οποιο τον προτιμησα.

Τυπωνει επισης και μπρος - πισω, αλλα πρεπει να το ρυθμισεις εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Risky είπε

Πρίν απο λίγους μήνες αγόρασα ένα Brother HL-L2340DW ασπρόμαυρο, duplex (έχει και Wi-Fi), τον είχα βρει . Τον έχω συνδέσει πάνω στο router (μέσω USB - print server mode) αλλά μπορείς να τον σετάρεις και με Wi-Fi. Τα ανταλλακτικά του https://www.skroutz.gr/s/5556146/Brother-TN-2320-Black.html

Γιατι πας δινεις τοσα χρηματα και δεν παιρνεις ενα αναγεμισμενο;

https://www.isispc-eshop.gr/προϊόντα/αναλώσιμα-γραφικήύλη/-toners/--brother/συμβατοtonerbrothertn2320/tn2310highκαινουργιοwtonbrot-0002.html

Για να μην ανοιγω νεο thread, ενδιαφερομαι για μαυροασπρο laser printer, με αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης, και 35ppm και οσο δυνατοτερο φτηνα τονερ. Ακουω προτασεις

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Για να μην ανοιγω νεο thread, ενδιαφερομαι για μαυροασπρο laser printer, με αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης, και 35ppm και οσο δυνατοτερο φτηνα τονερ. Ακουω προτασεις

Αυτόν https://www.electroholic.gr/gr/computer/periferiaka/ektipotes-polumixanimata/comlex0003/ektipotis-lexmark-ms415dn-laser
Σου προτείνω το συγκεκριμένο ακριβώς μοντέλο και σε αυτή την τιμή. Όχι τον 417, κλπ.

Επεξ/σία από John31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, John31 είπε

Αυτόν https://www.electroholic.gr/gr/computer/periferiaka/ektipotes-polumixanimata/comlex0003/ektipotis-lexmark-ms415dn-laser
Σου προτείνω το συγκεκριμένο ακριβώς μοντέλο και σε αυτή την τιμή. Όχι τον 417, κλπ.

Ειναι καλη επιλογη αυτο που διχνεις. Δεν εχει ethernet. Δεν με απασχολει η τιμη. Ειναι για γραφειο επαγγελματικη χρηση.

δες και αυτον.

https://www.e-shop.gr/ektypotis-samsung-proxpress-sl-m4020nd-ethernet-p-PER.406748

εχει αναγεμισμενα toner στην μιση του δικου σου. Στο δικο σου εχουν 44€ τα 10.000

http://www.toner-refill.gr/index.php?route=product/product&product_id=1615

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ειναι καλη επιλογη αυτο που διχνεις. Δεν εχει ethernet. Δεν με απασχολει η τιμη. Ειναι για γραφειο επαγγελματικη χρηση.

Έχει και ethernet. 410DN (D: douplex, N: network). Δεν έχει wi-fi. Και στο 1/3 της τιμής του Samsung.


> εχει αναγεμισμενα toner στην μιση του δικου σου. Στο δικο σου εχουν 44€ τα 10.000

Ασχολούμαι με τα αναλώσιμα των εκτυπωτών. Και αυτά που σου λέω είναι στην πράξη και όχι θεωρητικά. Μην πας ποτέ να αγοράσεις το φθηνότερο τόνερ που θα βρεις στην αγορά. Προς Θεού. Του Samsung υπάρχει και με 20 ευρώ.
44€ --> 10.000 σημαίνει 0,44 λεπτά η σελίδα. Τόσο και λίγο περισσότερο κοστίζει και το χαρτί.
Υπάρχουν και άλλες λύσεις. Αν τον αγοράσεις και χρειαστείς toner θα σου πρότεινα να μου στείλεις ένα μήνυμα.
Η τιμή του είναι ασυναγώνιστη, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις τόσο καλό μηχάνημα σε τέτοια τιμή. Αλλά είναι και ογκώδης και βαρύς (-> ποιότητα).

Μόλις τώρα, John31 είπε

Έχει και ethernet. 410DN (D: douplex, N: network). Δεν έχει wi-fi. Και στο 1/3 της τιμής του Samsung.


> εχει αναγεμισμενα toner στην μιση του δικου σου. Στο δικο σου εχουν 44€ τα 10.000

Ασχολούμαι με τα αναλώσιμα των εκτυπωτών. Και αυτά που σου λέω είναι στην πράξη και όχι θεωρητικά. Μην πας ποτέ να αγοράσεις το φθηνότερο τόνερ που θα βρεις στην αγορά. Προς Θεού. Του Samsung υπάρχει και με 20 ευρώ. Δεν θα αγόραζα ποτέ toner γι' αυτόν που να κοστίζει κάτω από 45-50€.
44€ --> 10.000 σημαίνει 0,44 λεπτά η σελίδα. Τόσο και λίγο περισσότερο κοστίζει και το χαρτί.
Υπάρχουν και άλλες λύσεις. Αν τον αγοράσεις και χρειαστείς toner θα σου πρότεινα να μου στείλεις ένα μήνυμα.
Η τιμή του είναι ασυναγώνιστη, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις τόσο καλό μηχάνημα σε τέτοια τιμή. Αλλά είναι και ογκώδης και βαρύς (-> ποιότητα).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John31 είπε

Έχει και ethernet. 410DN (D: douplex, N: network). Δεν έχει wi-fi. Και στο 1/3 της τιμής του Samsung.


> εχει αναγεμισμενα toner στην μιση του δικου σου. Στο δικο σου εχουν 44€ τα 10.000

Ασχολούμαι με τα αναλώσιμα των εκτυπωτών. Και αυτά που σου λέω είναι στην πράξη και όχι θεωρητικά. Μην πας ποτέ να αγοράσεις το φθηνότερο τόνερ που θα βρεις στην αγορά. Προς Θεού. Του Samsung υπάρχει και με 20 ευρώ.
44€ --> 10.000 σημαίνει 0,44 λεπτά η σελίδα. Τόσο και λίγο περισσότερο κοστίζει και το χαρτί.
Υπάρχουν και άλλες λύσεις. Αν τον αγοράσεις και χρειαστείς toner θα σου πρότεινα να μου στείλεις ένα μήνυμα.
Η τιμή του είναι ασυναγώνιστη, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις τόσο καλό μηχάνημα σε τέτοια τιμή. Αλλά είναι και ογκώδης και βαρύς (-> ποιότητα).

Δωσε μου ενα link απο τον 410dn. Ποια η διαφορα απο τον ms και τον cs. 

Εχει ενας φιλος τον ms510dn, εγω του τον προτεινα. Τι παραπανω εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Δωσε μου ενα link απο τον 410dn. Ποια η διαφορα απο τον ms και τον cs. 

Εχει ενας φιλος τον ms510dn, εγω του τον προτεινα. Τι παραπανω εχει;

Sorry, κατά λάθος έγραψα 410dn. Το σωστό θα ήταν MS415. Στην ουσία η Lexmark βγάζει τους MS3xx (MS310, MS312, MS315, κλπ) είναι παρόμοια μοντέλα. Επόμενη σειρά τους 5xx (π.χ. 510). Επόμενη σειρά MS610, κλπ.
Τα με μεγαλύτερη εκατοντάδα είναι τα "μεγαλύτερα" μοντέλα. Οι MS3xx δέχονται τόνερ ως 5k, οι MS4xx δέχονται τόνερ ως 10k, οι MS5xx ως 20k.
O MS317 είναι κάπως διαφορετικό, από την άποψη ότι δέχεται εντελώς διαφορετικό κωδικό toner. Π.χ. ο MS510 δέχεται όλα τα toner που δέχονται και οι 415, 310, κλπ.
Σαν "μηχανή" / μηχανισμός είναι όλοι όμοιοι μεταξύ τους.
MS είναι οι monochrome, MX είναι τα α/μ πολυμηχανήματα, CS οι έγχρωμοι εκτυπωτές, CX τα έγχρωμα πολυμηχανήματα. Συνήθως βγαίνουν σε DN, αλλά κάποιοι και μόνο D (όχι ethernet Network).
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στον φιλο, ο ms510dn χτυπησε η κεφαλη του εβγαζε γραμμες εντος εγγυησης. Του την αλλαξαν, και εκτυπωσε 3000 και επεσε 10-15% το capacity της κεφαλης. Λιγο δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Παντως στον φιλο, ο ms510dn χτυπησε η κεφαλη του εβγαζε γραμμες εντος εγγυησης. Του την αλλαξαν, και εκτυπωσε 3000 και επεσε 10-15% το capacity της κεφαλης. Λιγο δεν ειναι;

Με τι toner; Original, συμβατό ή αναγομωμένο; Μήπως με το αρχικό τόνερ;
Το ξεχωριστό drum/τύμπανο/κεφαλή το δίνει η Lexmark για 60.000 σελ. Αντε να αντέξει 30.000 σελ. αν τυπώνει κάθε φορά 1 σελίδα (εξαρτάται αν κάποιος δίνει εκτυπώσεις 1 σελίδας ή 3 σελίδων ή 10 σελίδων). Αφού αρχικά άντεξε λίγο σημαίνει ότι κάτι πήγε στραβά με το toner.


> Του την αλλαξαν, και εκτυπωσε 3000 και επεσε 10-15% το capacity της κεφαλης. Λιγο δεν ειναι;

10% καταναλωμένο ή να έχει ακόμα υπόλοιπο 10%; Υπάρχει και η περίπτωση να του έβαλαν ένα χρησιμοποιημένο drum, που να ψάχνουν τι toner έχει βάλει, κλπ. Για να τον εξυπηρετήσουν και να μην είναι δυσαρεστημένος.
Στον Samsung για παράδειγμα αν βάλεις κακής ποιότητας toner δεν θα πάθει κάτι ο εκτυπωτής, στον Lexmark αν βάλεις κακής ποιότητας toner, ναι θα χαλάσει το drum και θα αρχίσει να τυπώνει με κενές γραμμές.
Έχω ένα πελάτη που ως τώρα του έχω δώσει περίπου 10 toner των 20k και συνεχίζει να τυπώνει, δηλαδή έχει τυπώσει καμμιά 150.000 σελίδες. Έχει βέβαια αλλάξει 3-5 φορές drum/τύμπανο/κεφαλή. Είναι εκτυπωτές αντοχής για αρκετά μεγάλες καταναλώσεις.
Αλλά το τονίζω, είναι σχετικά ογκώδης, οι περισσότεροι δεν τον θέλουν σε ένα σπίτι, ειδικά αν τον συγκρίνουν με έναν μικρό HP ή Samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, John31 είπε

Με τι toner; Original, συμβατό ή αναγομωμένο; Μήπως με το αρχικό τόνερ;
Το ξεχωριστό drum/τύμπανο/κεφαλή το δίνει η Lexmark για 60.000 σελ. Αντε να αντέξει 30.000 σελ. αν τυπώνει κάθε φορά 1 σελίδα (εξαρτάται αν κάποιος δίνει εκτυπώσεις 1 σελίδας ή 3 σελίδων ή 10 σελίδων). Αφού αρχικά άντεξε λίγο σημαίνει ότι κάτι πήγε στραβά με το toner.


> Του την αλλαξαν, και εκτυπωσε 3000 και επεσε 10-15% το capacity της κεφαλης. Λιγο δεν ειναι;

10% καταναλωμένο ή να έχει ακόμα υπόλοιπο 10%; Υπάρχει και η περίπτωση να του έβαλαν ένα χρησιμοποιημένο drum, που να ψάχνουν τι toner έχει βάλει, κλπ. Για να τον εξυπηρετήσουν και να μην είναι δυσαρεστημένος.
Στον Samsung για παράδειγμα αν βάλεις κακής ποιότητας toner δεν θα πάθει κάτι ο εκτυπωτής, στον Lexmark αν βάλεις κακής ποιότητας toner, ναι θα χαλάσει το drum και θα αρχίσει να τυπώνει με κενές γραμμές.
Έχω ένα πελάτη που ως τώρα του έχω δώσει περίπου 10 toner των 20k και συνεχίζει να τυπώνει, δηλαδή έχει τυπώσει καμμιά 150.000 σελίδες. Έχει βέβαια αλλάξει 3-5 φορές drum/τύμπανο/κεφαλή. Είναι εκτυπωτές αντοχής για αρκετά μεγάλες καταναλώσεις.
Αλλά το τονίζω, είναι σχετικά ογκώδης, οι περισσότεροι δεν τον θέλουν σε ένα σπίτι, ειδικά αν τον συγκρίνουν με έναν μικρό HP ή Samsung.

Να σου οω την αληθεια, ειχα μια μετρια αποψη για τον lexmark ms510 παρολο που τα κανει ολα καλα. Και αυτο γιατι βλεπω οτι τελειωνουν οι κεφαλες γρηγοροτερα απο το κανονικο.

σε εμας με αυθεντικο τονερ και αυθεντικες κεφαλες εγινε οτ εγινε. Και τωρα μολις πριν 10 μερες βαλαμε πανω αναγεμισμενο 20Κ , χωρις να το εχουμε δουλεψει πανω στην photonductor.

Οντως δεν ξερουμε τι μας καναν και τι μας βαλαν για επισκευη. Τουλαχιστον ηταν η μπαρα foul. Παντως το θεωρω απαραδεκτο να χτυπαει η κεφαλη στους 6 μηνες χρησης, με αυθεντικο τονερ.

85% υπολοιπο. Επεσε αρκετα γρηγορα απο 100%, με αυθεντικο. Το 60.000 ειναι ψεμα της lexmark. Γυρω στο 10-15.000 εγω το υπολογιζω, τουλαχιστον στο δικο μας. Στον πελατη σου βγαζει τοσο πολυ γιατι λογικα χτυπαει μεγαλες εκτυπωσεις, ενω μεις εδω κανουν 2,3 σελιδες ανα εκτυπωση.

εκτος απο το 20Κ τονερ, τι αλλο κανει καλυτερα ο ms510dn; Ρωταω γιατι ειδα καλυτερο cpu τα ειδα καλυτερα ολα. Τον εχεις δουλεψει στην πραξη; Γιατι εγω ΔΕΝ εχω τον ms415dn.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2018 στις 7:45 ΜΜ, tornado είπε

εγω πηρα τον lexmark MS317dn με σχετικα φτηνο τονερ,

τυπωνει σφαιρα (33 σελ/λεπτο) και ηταν ενα απο τα χαρακτηριστικα για το οποιο τον προτιμησα.

Τυπωνει επισης και μπρος - πισω, αλλα πρεπει να το ρυθμισεις εσυ.

Για σπιτι ειναι μια χαρα τα γυρνας εσυ. Για γραφειο, με κοσμο στην ουρα να περιμενει, αν δεν ειναι αυτοματος duplex, θα μου σπασουν το εκτυπωτη στο κεφαλι αν παω και προτεινω κατι τετοιο... :)

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Zerg13 είπε

σε εμας με αυθεντικο τονερ και αυθεντικες κεφαλες εγινε οτ εγινε.

Μάλιστα!
Παρακολούθησε το σκεπτικό μου. Τα αρχικά toner που έχει η συσκευασία του εκτυπωτή είναι των 1,5k και 2,5k (ανάλογα το μοντέλο). Αυτά σαν original κοστίζουν 55 και 78 ευρώ αντίστοιχα. Ας υποθέσουμε ότι κάποιος ανοίγει προσεκτικά τη συσκευασία του εκτυπωτή, βγάζει το original toner και το αντικαθιστά με ένα άλλο που να φαίνεται original (σε αυτούς τους Lexmark είναι πολύ εύκολο). Και πουλάει ανεξάρτητα το original σε χαμηλότερη τιμή. Αυτό βγάζει ένα κέρδος περίπου 30 και 45 ευρώ αντίστοιχα. Έτσι, μπορεί να πουλάει κάποιον Lexmark κατά 30 ή 45 ευρώ φθηνότερα από τους ανταγωνιστές. Και τον βάζει στο skroutz και γίνεται ανάρπαστος!
Θα μπορούσε λοιπόν να εξηγηθεί το γεγονός ότι με "original" βγάζει γραμμές. Όσο κι αν το παραπάνω σου φαίνετια παράξενο, γίνεται. Δεν το έχω δει εδώ, αλλά σε άλλα μοντέλα το έχω δει.


> 85% υπολοιπο. Επεσε αρκετα γρηγορα απο 100%, με αυθεντικο. Το 60.000 ειναι ψεμα της lexmark. Γυρω στο 10-15.000 εγω το υπολογιζω,
> τουλαχιστον στο δικο μας.

Μου φαίνεται λογικό. Τύπωσε 3.000 σελ. δηλαδή 3.000 x 100% / 15% = 20.000 σελ, δηλαδή το drum/photoconductor/τύμπανο θα αντέξει 20.000 σελίδες. Ίσως να είναι και στο 13% και τότε 3.000 x 100% / 13% = 23.000 σελ.


> εκτος απο το 20Κ τονερ, τι αλλο κανει καλυτερα ο ms510dn; Ρωταω γιατι ειδα καλυτερο cpu τα ειδα καλυτερα ολα. Τον εχεις δουλεψει
> στην πραξη; Γιατι εγω ΔΕΝ εχω τον ms415d

Στην ουσία είναι όμοιες μηχανές με μικρές αλλαγές. Η τιμή τους εξαρτάται από το πόσο μπορούν να πουληθούν και όχι από το κόστος. Π.χ. ο Lexmark MS610 κοστίζει 350, 400, ή και 700 ευρώ. Δεν έχει μεγάλες διαφορές από τον MS415. Η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι ο 610 δέχεται toner των 25k ενώ ο 415 των 10k.
Πάντα το το ποιόν εκτυπωτή/πολυμηχάνημα θα διαλέξει κανείς εξαρτάται από τον όγκο των εκτυπώσεων που κάνει. Δεν χρειάζεται να πάρει κανείς φορτηγό για να μεταφέρει μια τηλεόραση.


> Γιατι εγω ΔΕΝ εχω τον ms415dn.

Ναι το θυμάμαι. Γι' αυτό σου πρότεινα τον 415. Και μάλιστα για να είμαι και σίγουρος (με το σκεπτικό που ανέφερα προηγούμενα) αν τον αγόραζα δεν θα χρησιμοποιούσα το αρχικό toner (ή καλύτερα -εγώ που γνωρίζω κάποια λίγα πράγμτατα- θα το άδειαζα και θα το ξαναγέμιζα! Η ποσότητα σκόνης toner για 1,5k είναι ελάχιστη εξαιρετικά χαμηλού κόστους).

 

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Προχθές παρήγγειλα τον Lexmark MS415DN που τον έβγαλε προσφορά το Smarttoner στα 70€ και πήρα κι ένα τόνερ 10Κ σελίδων στα 36€.

...βέβαια ο εκτυπωτής ήταν, σύμφωνα με τη περιγραφή, "ελαφρώς μεταχειρισμένος", που σύμφωνα με το κατάστημα σημαίνει ότι μπορεί να έχει δουλέψει το πολύ ως 3 μελάνια, ενώ πολλοί μπορεί να έχουν το αρκικό μελάνι ακόμη εγκατεστημένο...

...στο ίδιο κατάστημα το Drum του συγκεκριμένου εκτυπωτή πωλείται στα 50€

...τελικά είπα να προχωρήσουμε, αφού με διαβεβαίωσαν ότι προσφέρουν

  • πλήρη εγγύηση 12μηνών,
  • με εγγυημένη συμβατότητα με μελάνια τρίτων,
  • εγγυημένη συμβατότητα με ενημερώσεις firmware της Lexmark
  • δικά τους μεταφορικά για επιστροφή σε περίπτωση βλάβης (με ενδιαφέρει καθότι διαμένω θεσσαλονίκη και το κόστος αποστολής για 20κιλών προϊόν θα ήταν ακριβό)
  • ενώ είχα αγοράσει και με Paypal (πρακτικά 6μηνη κάλυψη)

Αλλά δεν γνώριζα ότι η κεφαλή μπορεί να χαλάσει και στις 10-15Κ σελίδες αν δεν εκτυπώνεται μεγάλος όγκος σελίδων μαζί...

...τώρα σκέφτομαι να αρνηθώ τη παραλαβή, αν είναι αμέσως-αμέσως να χρειαστεί να αγοράσω και νέο drum...

Τί λέτε, αξίζει;

Με τρώει καιρό και η αγορά πολυμηχανήματος laser, πχ OKI MB472dnw για τη ψηφιοποίηση πολλών εγγράγων που έχω και θέλω να διαφυλάξω...

Για τον συγκεκριμένο, επειδή θα τοποθετηθεί στο σαλόνι και θα πρέπει να διαμοιράζεται μεταξύ 3 υπολογιστών, πρακτικά θα πρέπει να πάρω και κάτι τέτοιο (πρίζα με ασύρματο δέκτη και είσοδο ethernet), για την ασύρματη δικτύωσή του, αυξάνοντας το κόστος κατά 20-25€ περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...