Προς το περιεχόμενο

Delid it Now! [The Delidded Topic]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αν για το delid δεν μπεις σε έξοδα έχει νόημα. 

Με το σκεπτικό ότι το κέρδος μπορεί να μην είναι μεγάλο αν δεν θες να ξεπεράσεις το 1.25 πχ.

Ίσως 100 με 200 mhz με λίγο καλύτερες θερμοκρασίες από τις τωρινές. 

Επίσης έχει νόημα αν θες να τον πιέσεις στα όρια με ψηλό ρεύμα. 

Αλλιώς αν είναι να ξοδευτεις και είναι για καθημερινή χρήση και θες να αντέξει,άστο όπως είναι  ;)

Το tool το εχω εκτυπωσει και εχω και lm απλα δεν ξερω αν αξιζει μιας και απο ρευματα και θερμοκρασιες δεν ειναι υψηλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/10/2018 στις 2:53 ΜΜ, FORIS78 είπε

λοιπόν ξερω σας τα χω πρήξει ολίγον άλλα πριν λιγο παρέλαβα την h100 την έβαλα πάνω δουλεύει μια χαρά τελικά και έτρεξα και ενα ibt 

για να βγει σαφές αποτελσμα για τον αν οντως το custom ihs κανει δουλεια 

1βαθμος διάφορα λοιπόν με το lapped καπάκι όποτε δεν αξιζει τον κοπο και τα εξοδα

1990068656_.png.7bc5b680934166d0b8308e6178d50a14.png

τώρα μπορείτε να με βρίσετε ελευθερα 😁

κριμα που δε σου εδωσε  διαφορες προς το καλυτερο το καπακι .......  αλλα μαλλον ειταν αρκετα  καλο εως πολυ καλο-αριστο το μαμα καπακι!!

ερωτηση  !!  οι θερμοκρασιες-διαφορες μεταξυ τους που πηρες σε τι θερμοκρασια δωματιου ειταν;  η corcair  βλεπω  οτι σου εδωσε καλυτερα αποτελεσματα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

κριμα που δε σου εδωσε  διαφορες προς το καλυτερο το καπακι .......  αλλα μαλλον ειταν αρκετα  καλο εως πολυ καλο-αριστο το μαμα καπακι!!

ερωτηση  !!  οι θερμοκρασιες-διαφορες μεταξυ τους που πηρες σε τι θερμοκρασια δωματιου ειταν;  η corcair  βλεπω  οτι σου εδωσε καλυτερα αποτελεσματα  

Έκανα και εγώ καλή δουλειά στο μαμά καπάκι με το τρίψιμο γιαυτο και δεν ειχε μεγάλη διαφορά με το custom, θερμοκρασία δωματίου bro δεν την μέτρησα αλλά υπολογίζω γύρω στους 21-22 περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

Έκανα και εγώ καλή δουλειά στο μαμά καπάκι με το τρίψιμο γιαυτο και δεν ειχε μεγάλη διαφορά με το custom, θερμοκρασία δωματίου bro δεν την μέτρησα αλλά υπολογίζω γύρω στους 21-22 περίπου. 

αα τοτε οκ  για αυτο δε ειδες διαφορες λογω σωστου λαπινγκ του μαμα

αν με καταλαβες  για τη  θερμοκρασια  δωματιου ........ αν  ειταν η ιδια 

γιατι τα σκρινακια μεταξυ  noktua vs corcair  αναφερομαι εχεις 5-7 βαθμους αν ειδα καλα υπερ της corcair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

αα τοτε οκ  για αυτο δε ειδες διαφορες λογω σωστου λαπινγκ του μαμα

αν με καταλαβες  για τη  θερμοκρασια  δωματιου ........ αν  ειταν η ιδια 

γιατι τα σκρινακια μεταξυ  noktua vs corcair  αναφερομαι εχεις 5-7 βαθμους αν ειδα καλα υπερ της corcair

Ναι έχει καλύτερα temps η Corsair από την noctua τελικά, γύρω στους 5 βαθμούς περίπου όπως είπες, οι μετρήσεις έγιναν  την ίδια μέρα και με την ίδια θερμοκρασία δωματίου απλά δεν  την είχα μετρήσει να σου πω με σιγουριά αλλά πάνω από 22 δεν παίζει να ήταν 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, narta είπε

Εχει νοημα ενας 3770k non delided που τωρα εχει τα 4.5 @1.18v με 70 peak core temp να γινει delid?

bro !!  ενα run για παρτη σου με τον 3770k @ 4.5 delid και λαπαριζμενο το καπακι  επιτηδες του δωσα 1.45  για να κρινεις μονος σου

  θερμοκρασια δωματου 24 βαθμους  παιζω πανω του με μια coolemaster  280  μονταρισμενη  δηλαδη (ψυγειο 280 / block της μαμας ) αλλα με αντλια-τανκ κινεζικη  800 λιτρα να σπρωχνει!!

 

xcvcv.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω έναν 7700Κ με Noctua NH-D15s. Έχω και εκτυπωτή να τυπώσω το εργαλείο. Αξίζει να κάνω delid και να βάλω thermaltake grizzly condactonaut; 

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kgian είπε

Έχω έναν 7700Κ με Noctua NH-D15s. Έχω και εκτυπωτή να τυπώσω το εργαλείο. Αξίζει να κάνω delid και να βάλω thermaltake grizzly condactonaut; 

Εξαρτάται την χρήση που κανείς αν τον τρέχεις στοκ και έχεις καλές θερμοκρασίες αστον  όπως είναι, άμα θέλεις να πρεσάρεις ρολόγια και να μην χτυπάς 90αρια τότε ναι αξίζει να το κανείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
6 ώρες πριν, thekyriakos είπε

εχω ενα λαπτοπ με 4800H ..γνωριζει κανεις καποιον τεχνικο που μπορει να βαλει liquid metal?

Γιατί να βάλεις liquid metal; Από περιέργεια ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία που είδα το θέμα δοκιμάζω μερικά profiles που είχα κάνει save στο bios παλιότερα πριν δώσω cpu/mobo/ram σε φίλο τις επόμενες μέρες μετά την αναβάθμιση για να έχει έναν μπούσουλα να πειραματιστεί.
Ο cpu είχε γίνει delid  και είχε μπει  thermal grizzly conductonaut, στο heatspreader δεν είχα βάλει κόλα συγκρατείται από το bracket 

cooler έχω την d15s, room temp 20c

spacer.png
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Γιατί να βάλεις liquid metal; Από περιέργεια ρωτάω

Εχει αρκετο θεμα με τις θερμοκρασιες και δεν ξερω τι αλλο να κανω. Μεχρι και βαση με 200mm fan εφτιαξα αλλα προφανως δεν βοηθησε. Απλα επειδη εδω μεσα ειστε γνωστες αν υπηρχε καποιος αθηνα να με βοηθησει. Μεχρι και hardwire τα fans ειμαι διατεθιμενος να κανω ή να κανω τρυπες στο backplate 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, thekyriakos είπε

Εχει αρκετο θεμα με τις θερμοκρασιες και δεν ξερω τι αλλο να κανω. Μεχρι και βαση με 200mm fan εφτιαξα αλλα προφανως δεν βοηθησε. Απλα επειδη εδω μεσα ειστε γνωστες αν υπηρχε καποιος αθηνα να με βοηθησει. Μεχρι και hardwire τα fans ειμαι διατεθιμενος να κανω ή να κανω τρυπες στο backplate 

Ποιο λάπτοπ είναι μήπως παρουσίασε θέματα και σε άλλους ; 

Μήπως κάτι είναι χαλασμένο ή δεν αποδίδει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Ποιο λάπτοπ είναι μήπως παρουσίασε θέματα και σε άλλους ; 

Μήπως κάτι είναι χαλασμένο ή δεν αποδίδει σωστά;

Hp ec1011nv 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, thekyriakos είπε

Hp ec1011nv 

 

Σε gaming ανεβάζει θερμοκρασίες να φανταστώ; Δοκίμασε να κάνεις undervolt την gpu για αρχή. Έχει οδηγούς στο ΥouTube, δεν είναι δύσκολο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...