Προς το περιεχόμενο

Delid it Now! [The Delidded Topic]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. πίστευα πως πρέπει να είναι λεπτό για πιο "άμεση" επαφή με την ψήκτρα

2. σκεφτόμουν πως θα είναι διαφορετικός χαλκός, ίσως "πιο θερμοαγώγιμος"

3. δεν το τρίβεις για να το βαθύνεις αλλά για να το ισιώσεις όπως κάνεις και από την άλλη μέρα για να πατάει καλά στην ψήκτρα (ή στο die από μέσα), ναι αν το σκάψεις πολύ μετά μπορείς να το μαζέψεις τρώγοντας την πατούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Αν ήταν πιο λεπτό θα "γέμιζε" ζέστη πιο γρήγορα απ ότι το cooler μπορεί να απάγει. Integrated Heat Spreader. Πρέπει να κάνει spread το heat και όσο πιο πολύ μάζα έχει τόσο πιο εύκολα/ομαλά κάνει την δουλειά του.

2. Μπα, το ίδιο πράγμα είναι. :)

3. Έχεις πολύ πιο εύκολα και βασικά πράγματα να κάνεις πριν ασχοληθείς με το πόσο ίσιο είναι από την μέσα μεριά το IHS. Το πιθανότερο είναι να το στραβώσεις παρά να το ισιώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NT1G είπε

Έχεις πρόχειρη καμιά εξίσωση μεταφοράς θερμότητας που έχει και την μάζα μέσα;

Δεν μπορώ να διακρίνω από τον γραπτό λόγο αν με ειρωνεύεσαι ή ρωτάς ειλικρινά. Anyway, δεν είναι ο τομέας μου αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει για το ihs είναι το heat capacity. kg * m² / K * s². Κιλά (μάζα), μέτρα, Κέλβιν, δευτερόλεπτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα ότι δεν μας ενδιαφέρει. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι πας από high heat flux προς low heat flux από το die προς το ihs. Μετά σε ενδιαφέρει το heat capacity του ihs και μετά από το ihs προς το heat sink το heat exchange και το heat dissipation, surface area κτλ. 

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
22 ώρες πριν, godslayerxp είπε

5.2ghz core, 4.8ghz cache

2060039598_intelburn5.2.jpg.e7ed322baf901739bca7369453f9ad49.jpg264932342_occt5.2.jpg.9d7d48fdfa5fb450273567952ffc012d.jpg

πολύ καλά temps η h110. την έκανα και εγώ παραγγελιά μιας και είχα πιστωτικό από μια h100iv2 που μου χάλασε και δεν είχε και κάτι καλύτερο να πάρω σε αυτην την τιμή το eshop

άλλα σκέφτομαι να την πουλησω σφραγισμένη να χτυπήσω μια kraken x62 πάντως πρέπει να είναι στα ιδια επίπεδα σε θερμοκρασίες η kraken με την h 110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, FORIS78 είπε

πολύ καλά temps η h110. την έκανα και εγώ παραγγελιά μιας και είχα πιστωτικό από μια h100iv2 που μου χάλασε και δεν είχε και κάτι καλύτερο να πάρω σε αυτην την τιμή το eshop

άλλα σκέφτομαι να την πουλησω σφραγισμένη να χτυπήσω μια kraken x62 πάντως πρέπει να είναι στα ιδια επίπεδα σε θερμοκρασίες η kraken με την h 110

Όποια και να χρησιμοποιήσεις πιστεύω ότι σημαντικό είναι και το σημείο του κουτιού που θα την βάλεις. Εγώ για παράδειγμα με 3 διαφορετικούς επεξεργαστές που την έχω δοκιμάσει (7700k, 1700x, 8700k) είχα ΠΑΝΤΑ καλύτερες θερμοκρασίες (3-4 βαθμούς σε idle) όταν η AIO ήταν εγκατεστημένη κάτω μπροστά στο κουτί φέρνοντας αέρα από έξω προς τα μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Όποια και να χρησιμοποιήσεις πιστεύω ότι σημαντικό είναι και το σημείο του κουτιού που θα την βάλεις. Εγώ για παράδειγμα με 3 διαφορετικούς επεξεργαστές που την έχω δοκιμάσει (7700k, 1700x, 8700k) είχα ΠΑΝΤΑ καλύτερες θερμοκρασίες (3-4 βαθμούς σε idle) όταν η AIO ήταν εγκατεστημένη κάτω μπροστά στο κουτί φέρνοντας αέρα από έξω προς τα μέσα.

ετσι ακριβώς είναι φίλε, και εγώ είχα κάνει αρκετές δόκιμες με την h100, τοποθετημένη στην οροφή είχα χειρότερες θερμοκρασίες ειδικά όταν έπαιζα και κάνα παιχνιδάκι

όλος ο ζεστός αέρας απο την κάρτα πηγενε στο radiator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, narta είπε

Εχει νοημα ενας 3770k non delided που τωρα εχει τα 4.5 @1.18v με 70 peak core temp να γινει delid?

Αν για το delid δεν μπεις σε έξοδα έχει νόημα. 

Με το σκεπτικό ότι το κέρδος μπορεί να μην είναι μεγάλο αν δεν θες να ξεπεράσεις το 1.25 πχ.

Ίσως 100 με 200 mhz με λίγο καλύτερες θερμοκρασίες από τις τωρινές. 

Επίσης έχει νόημα αν θες να τον πιέσεις στα όρια με ψηλό ρεύμα. 

Αλλιώς αν είναι να ξοδευτεις και είναι για καθημερινή χρήση και θες να αντέξει,άστο όπως είναι  ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...