Προς το περιεχόμενο

Delid it Now! [The Delidded Topic]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@FORIS78 Όχι κανείς δεν θα σε βρίσει... και μπράβο για τη δουλειά που έριξες και το χρόνο που αφιέρωσες

Ορίστε και τα δικά μου αποτελέσματα με τον delided 8700k
Θερμοκρασία δωματίου έπαιζε στους 24-25 και ψύξη η H110i
O cpu μου επιτρέπει πιστεύω να τον ζορίσω λίγο παραπάνω. Απλά θα πάει δυσανάλογα ψηλότερα η τάση ακόμα και για τα 5.1

1137683468_aidastability.jpg.711ae70a9b4082d84a69fae32b55b9de.jpgintelburn.jpg.7fce4f38fbc2bbbe67853a98ae157664.jpgocct.jpg.a0753a7eb645830e167952b39b66f43b.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Ρε παιδες σορρυ για το offtopic αλλα δεν θα επρεπε να βγαζετε παραπανω gflops με τον 8700k ? Tην avx εκδοση τρεχετε η την απλη?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ρε παιδες σορρυ για το offtopic αλλα δεν θα επρεπε να βγαζετε παραπανω gflops με τον 8700k ? Tην avx εκδοση τρεχετε η την απλη?

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσα θα έπρεπε να βγάζουμε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για δοκιμασε με αυτο

Δεν μου τρέχει καν... βγάζει error σε 1-2 δευτερόλεπτα. Στα results αναγνωρίζει AMD FX(tm)-8350 Eight-Core Processor αυτή η έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Δεν μου τρέχει καν... βγάζει error σε 1-2 δευτερόλεπτα. Στα results αναγνωρίζει AMD FX(tm)-8350 Eight-Core Processor αυτή η έκδοση.

καλα τα results ειναι του τυπου που το ειχε ανεβασει ,δεν ειναι τα δικα σου , παιζει και να μην παιζει σε ιντελ μαλλον αυτη η εκδοση

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε σε μενα τρεχει αυτη η εκδοση, παντως και αυτη που εχω εχει avx το παρατήρησα οτι αν βάλω avx offset 2 στο bios ρίχνει τα ρολόγια 200mhz όταν το τρέχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

ουτε σε μενα τρεχει αυτη η εκδοση, παντως και αυτη που εχω εχει avx το παρατήρησα οτι αν βάλω avx offset 2 στο bios ρίχνει τα ρολόγια 200mhz όταν το τρέχω

Στην asus η αντίστοιχη επιλογή είναι το AVX Instruction Core Ratio Negative Offset, το οποίο πρέπει να είναι 0 για να μην ρίχνει καθόλου τα ρολόγια.
Για κάθε μονάδα κατεβάζει και 100mhz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Στην asus η αντίστοιχη επιλογή είναι το AVX Instruction Core Ratio Negative Offset, το οποίο πρέπει να είναι 0 για να μην ρίχνει καθόλου τα ρολόγια.
Για κάθε μονάδα κατεβάζει και 100mhz

bro με ποσο vcore εισαι στα 5ghz stable? 

εμενα θελει 1.36 αλλα επειδη δεν δουλευει σωστα το offset στην asrock τον εχω στα 4,8  για 24/7 με 1.28 fixed vc

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

bro με ποσο vcore εισαι στα 5ghz stable? 

εμενα θελει 1.36 αλλα επειδη δεν δουλευει σωστα το offset στην asrock τον εχω στα 4,8  για 24/7 με 1.28 fixed vc

Σου γράφω από κάτω τις ρυθμίσεις μου και με έντονο μαύρο είναι αυτά που αν δεν είναι έτσι δεν δουλεύει σωστά το offset στην μητρική μου (δεν ξέρω αν είναι γενικότερα στην Asus)
Δυστυχώς δεν θυμάμαι πως έχει τα αντίστοιχα η Asrock

SVID Behavior: Auto/Enabled --> Offset (στην δική μας περίπτωση Enabled)
                            Disabled --> Manual/Fixed

AVX Instruction Core Ratio Negative Offset: 0
CPU Core Ratio: Sync All Cores
1-Core Ratio Limit: 50
CPU Load-Line Calibration: Level 4 (είναι η μεσαία τιμή, στην asrock το 1 είναι το μέγιστο)
Long/Short Duration Package Power Limit: 4095 (max)
CPU Core/Cache Current Limit Max: 255.75 (max)
Min CPU Cache Ratio: 8 / Max CPU Cache Ratio: 47
BCLK Aware Adaptive Voltage: Auto
CPU Core/Cache Voltage: Offset Mode
Offset Mode Sigh: -
CPU Core Voltage Offset: 0.190


Με αυτές τις ρυθμίσεις είμαι σταθερός σε όλα τα βαριά stress με 1.280-1.296v (1.296v πηγαίνει μόνο για μερικά δευτερόλεπτα στο occt)

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

Σου γράφω από κάτω τις ρυθμίσεις μου και με έντονο μαύρο είναι αυτά που αν δεν είναι έτσι δεν δουλεύει σωστά το offset στην μητρική μου (δεν ξέρω αν είναι γενικότερα στην Asus)
Δυστυχώς δεν θυμάμαι πως έχει τα αντίστοιχα η Asrock

SVID Behavior: Auto/Enabled --> Offset (στην δική μας περίπτωση Enabled)
                            Disabled --> Manual/Fixed

AVX Instruction Core Ratio Negative Offset: 0
CPU Core Ratio: Sync All Cores
1-Core Ratio Limit: 50
CPU Load-Line Calibration: Level 4 (είναι η μεσαία τιμή, στην asrock το 1 είναι το μέγιστο)
Internal CPU Power Management
Long/Short Duration Package Power Limit: 4095 (max)
CPU Core/Cache Current Limit Max: 255.75 (max)
Min CPU Cache Ratio: 8 / Max CPU Cache Ratio: 47
BCLK Aware Adaptive Voltage: Auto
CPU Core/Cache Voltage: Offset Mode
Offset Mode Sigh: -
CPU Core Voltage Offset: 0.190


Με αυτές τις ρυθμίσεις είμαι σταθερός σε όλα τα βαριά stress με 1.280-1.296v (1.296v πηγαίνει μόνο για μερικά δευτερόλεπτα στο occt)

ωραίος, σου έχει κάτσει κάλο τσιπακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το IHS είναι στραβό και χρειάζεται lapping, δεν σημαίνει πως θα είναι και από μέσα στραβό; δλδ δεν πατάει καλά στο die. Το τρίβετε και από μέσα; το λέω γτ μου φαίνεται παράξενο να ήθελε lapping και βάζοντας το custom ihs να κατέβηκε μόλις 1 βαθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, frozex είπε

Αν το IHS είναι στραβό και χρειάζεται lapping, δεν σημαίνει πως θα είναι και από μέσα στραβό; δλδ δεν πατάει καλά στο die. Το τρίβετε και από μέσα; το λέω γτ μου φαίνεται παράξενο να ήθελε lapping και βάζοντας το custom ihs να κατέβηκε μόλις 1 βαθμό. 

από μέσα δεν μπορείς να κάνεις πολλα πράγματα γιατι εχει την πατούρα και δεν βολεύει... έμενα ήταν στραβό το ihs αρχικά , μετά το lapping που έφαγε διορθώθηκε 

αρκετά και είχα κατά 3 βαθμούς καλύτερα temps, άρα αν δεν γυάλιζα το μαμά ihs και έβαζα απευθείας το custom θα είχε διάφορα 4 βαθμούς περίπου

ο 1 βαθμός είναι η διάφορα του ήδη lapped ihs με το custom 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κτλβα ότι ο 1 βαθμός είναι η διαφορά μετά το lapping, απλώς μου κάνει εντύπωση διότι στη δική μου λογική θα πρέπει να είναι στραβό και από μέσα. Υποθέτω πως ο 1 βαθμός είναι λόγο του διαφορετικού υλικού που είναι το custom ihs και πως το πάχος του θα είναι λιγότερο από το στοκ ακόμη και μετά το lapping. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις δει τελείως λάθος. 

 

1. Το custom ihs πρέπει να είναι πιο χοντρό από της Intel και όχι λεπτότερο. Πιο πολύ μάζα για heat transfer. 

2. Το υλικό τους είναι το ίδιο, χαλκός. Απλά το στοκ είναι nickel plated. 

3. Από την μέσα μεριά του ihs θες καλή επαφή με το die. Αν κάνεις lapping μεγαλώνεις την απόσταση και θα έχεις χειρότερες θερμοκρασίες. Ίσως μόνο την πατούρα αν ξύσεις να έχεις βελτίωση, αλλά δεν αξίζει. Απλά αφαιρείς την σιλικόνη και δεν το κολλάς πάλι μετά, αυτή η μείωση της απόστασης είναι σημαντική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...