Προς το περιεχόμενο

Delid it Now! [The Delidded Topic]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

μπήκε και το custom ihs, αποτελέσματα δοκίμων αύριο που θα έχω μια noctua nh d15s γιατί η h100 χαιρέτησε και τώρα εχω μια στοκ ιντελ πάνω😀

IMG_5507.JPG

Μη τη πετάς την h100 μονταριστην όπως έκανα εγώ στη coolemaster nepton 280 που με είχε κάει η αντλία

Τι έκανα έλυσα το μπλοκ πέταξα από μέσα φτερωτές/ πλακέτες και λοιπές π@π@ριες κράτησα το μπλοκ και του Βάλα μια αντλία κινεζική τζαμπα πράμα 600 λ + τανκ πακέτο και φυσικά σωληνες άλλαξα  διαφανούς με το ίδιο ψυγείο και παίζει και πολύ καλύτερα !!

Είχα βάλει και φωτό/αποτελεσμα στο water cool θεμα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Μη τη πετάς την h100 μονταριστην όπως έκανα εγώ στη coolemaster nepton 280 που με είχε κάει η αντλία

Τι έκανα έλυσα το μπλοκ πέταξα από μέσα φτερωτές/ πλακέτες και λοιπές π@π@ριες κράτησα το μπλοκ και του Βάλα μια αντλία κινεζική τζαμπα πράμα 600 λ + τανκ πακέτο και φυσικά σωληνες άλλαξα  διαφανούς με το ίδιο ψυγείο και παίζει και πολύ καλύτερα !!

Είχα βάλει και φωτό/αποτελεσμα στο water cool θεμα

οχι ρε bro  τι να πετάξω ένα χρόνο την είχα, είναι στο eshop για έλεγχο, οταν έρθει η καινούργια μαλλον  θα την πουλησω και αργότερα θα στραφώ προς ekwb μεριά, η μπορεί να μείνω και με την noctuα θα δω πως θα τα πάει πρώτα..

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

οχι ρε bro  τι να πετάξω ένα χρόνο την είχα, είναι στο eshop για έλεγχο, οταν έρθει η καινούργια μαλλον  θα την πουλησω και αργότερα θα στραφώ προς ekwb μεριά, η μπορεί να μείνω και με την noctuα θα δω πως θα τα πάει πρώτα..

Α είναι στη εγγύηση οκ τότε !! Εμένα είχε λήξει και γι'αυτό τη μονταρισα αλλά να σου πω την αλήθεια δε με χάλασε καθόλου που κάηκε καλύτερη έγινε έτσι!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

@FORIS78 Περιμένουμε αποτελέσματα με το ihs..μην ξεχνιόμαστε :P 

έχει ενδιαφέρον αν μπορείς να μας πεις πριν και μετά ;) 

παρασκευή θα έχω την ψήκτρα bro δεν μπόρεσε το παλικάρι να την στείλει σήμερα και μου είπε για αύριο... για την ώρα βλέπω 3 βαθμούς χαμηλότερα απο το intel ihs με την στοκ ψήκτρα, άλλα και πάλι στα 5 που θέλω να τον δοκιμάσω, πριν είχα την h100 και δεν ξέρω τι διάφορες έχουν με την noctua για να βγει σαφές συμπέρασμα 

Επεξ/σία από FORIS78
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.

Κάπου εκει πάντως πρέπει να είναι οι διαφορές. 3-5 βαθμούς αναλόγως το ρεύμα και τις διάφορες συνθήκες. Δεν το λες και λίγο όταν ψάχνεις το απόλυτο. Μια χαρά :) 

BTW και εγώ ξαναγύρισα σε αέρα,δεν με κάλυψε η hydro ,όχι σε temps που προφανώς ήταν καλύτερη σε ψηλά ρεύματα ,αλλά σε θόρυβο. To dead silent που θέλω σε idle-browsing ,το έχει μόνο ο αέρας ;) 

Dark rock TF αυτη τη φορά-ευχάριστη έκπληξη αφού αποδίδει μόνο 3-4 βαθμούς κάτω από την D15s που είχα και ψύχει mobo-vrm κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίος εριξες μαύρη πετρά δηλαδή😁

εγω θα την βάλω με dual fan την d15s εντάξει κακάσχημη θα είναι άλλα άμα κάνει δουλειά χαλάλι της

και όταν έρθει αντικατασταση η h100iv2 έφυγε αγγελία κατευθείαν, και δεν ξαναμπλεκω με aio μονο με καμια loopa αργοτερα αν υπαρχει χρημα...

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Κατάλαβα.

Κάπου εκει πάντως πρέπει να είναι οι διαφορές. 3-5 βαθμούς αναλόγως το ρεύμα και τις διάφορες συνθήκες. Δεν το λες και λίγο όταν ψάχνεις το απόλυτο. Μια χαρά :) 

BTW και εγώ ξαναγύρισα σε αέρα,δεν με κάλυψε η hydro ,όχι σε temps που προφανώς ήταν καλύτερη σε ψηλά ρεύματα ,αλλά σε θόρυβο. To dead silent που θέλω σε idle-browsing ,το έχει μόνο ο αέρας ;) 

Dark rock TF αυτη τη φορά-ευχάριστη έκπληξη αφού αποδίδει μόνο 3-4 βαθμούς κάτω από την D15s που είχα και ψύχει mobo-vrm κλπ

Το dead silent το εχει και ενα custom loop και ισως πιο dead και απο αερα αλλα με πολυ περισσοτερα λεφτα, και εγω δεν αντεχω τον θορυβο μου την δινει να φανταστεις πουλησα την crosshair γτ ειχε θεμα με τα minimum fan rpms δεν επεφταν κατω απο τις 1000 στροφες και εβγαζαν εναν τερμα ενοχλητικο θορυβο. Τωρα νομιζω οτι δεν εχω ανεμιστηρες.

Βασικη προυποθεση ομως για custom να μπορεις να κανεις την αντλια να σκασει ,το ξεχασα αυτο :D

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το dead silent το εχει και ενα custom loop και ισως πιο dead και απο αερα αλλα με πολυ περισσοτερα λεφτα, και εγω δεν αντεχω τον θορυβο μου την δινει να φανταστεις πουλησα την crosshair γτ ειχε θεμα με τα minimum fan rpms δεν επεφταν κατω απο τις 1000 στροφες και εβγαζαν εναν τερμα ενοχλητικο θορυβο. Τωρα νομιζω οτι δεν εχω ανεμιστηρες.

Βασικη προυποθεση ομως για custom να μπορεις να κανεις την αντλια να σκασει ,το ξεχασα αυτο :D

Για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει το custom loop (για την ώρα..)

ευτυχώς πάντως γιατί θα έμπαινα σε περιπέτειες  :P

θέλει ψάξιμο φαντάζομαι με τις αντλίες για να βρει κάποιος την ιδανική  

Για την ώρα με 250 έως 500 rpm στα fans ψυκτρας και κουτιού σε idle είναι dead silent οπότε καλά είμαστε  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει το custom loop (για την ώρα..)

ευτυχώς πάντως γιατί θα έμπαινα σε περιπέτειες  :P

θέλει ψάξιμο φαντάζομαι με τις αντλίες για να βρει κάποιος την ιδανική  

Για την ώρα με 250 έως 500 rpm στα fans ψυκτρας και κουτιού σε idle είναι dead silent οπότε καλά είμαστε  :D

Καλυτερα που δεν σου αρεσει φιλε... καλυτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ορίστε και τα αποτελέσματα με την noctua σε full speed και 1.36 vcore στα 5ghz

εκει και εκει ειναι οι θερμοκρασίες απο το στοκ ihs και την h100ιv2  η οποία μου έρχεται πίσω γιατί την δοκίμασαν σε am3 με 9590 fx και δεν 

βρέθηκε κάποιο πρόβλημα, μπορει σε μένα να τράβηξε στιγμιαία καποια φυσαλίδα αέρα και να μην λειτούργησε σωστά η αντλία την δεδομένη στιγμή που είδα υψηλές θερμοκρασίες

γιατί είχα το radiator εκτός κουτιού αφου έκανα δόκιμες και κάποια στιγμή το γύρισα ανάποδα ενώ λειτουργούσε το pc και τότε ήταν που δούλευε με τρέλες στροφές η αντλία της

θα δω μόλις την παραλάβω αν όντως είναι οκ, διαφορετικά θα την στείλω απευθείας στην corsair δεν ξαναμπλέκω με eshop

 

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπόν ξερω σας τα χω πρήξει ολίγον άλλα πριν λιγο παρέλαβα την h100 την έβαλα πάνω δουλεύει μια χαρά τελικά και έτρεξα και ενα ibt 

για να βγει σαφές αποτελσμα για τον αν οντως το custom ihs κανει δουλεια 

1βαθμος διάφορα λοιπόν με το lapped καπάκι όποτε δεν αξιζει τον κοπο και τα εξοδα

1990068656_.png.7bc5b680934166d0b8308e6178d50a14.png

 

τώρα μπορείτε να με βρίσετε ελευθερα 😁

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...