Προς το περιεχόμενο

Delid it Now! [The Delidded Topic]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2018 στις 4:23 ΜΜ, fousekos είπε

καλησπερα σε ολους. να ρωτησω,ο καθαρισμος του HP και της CPU μπορει να γινει με ασετον ή οινοπνευμα? Ευχαριστω.

Προτιμάω το οινόπνευμα. Το ασετόν το φοβάμαι μήπως ξεβάψει σημεία που δεν θα ήθελα τόσο στο CPU όσο και στο χώρο που κάνω τη δουλειά. Το να καθαρίσεις το heatspreader εσωτερικά, είναι σαν να καθαρίζεις ένα CPU που έχεις βγάλει την ψύκτρα από πάνω  του. Μία απλή πάστα είναι, αμέσως φεύγει.

7 ώρες πριν, 7700K είπε

Καλο φαινεται σιγουρα αλλα υπαρχει μια απορια

Η αξιοπιστια του εν λογω εγχειρηματος ειναι μια για παντα η θα χρειαστει να ξαναγινει;  (ανεξαρτητως του υλικου παστα η υγρο μεταλο) 

Δεν υπάρχει λόγος να ξαναγίνει. Το κάνεις μία φορά και τελειώνεις. 
Απλά να θυμάσαι το "Less is More". :)

Και τέλος πάντων το θέμα με τις πάστες γενικά είναι λίγο τραβηγμένο. Και ποτέ να μην αλλάξεις πάστα μεταξύ της ψύκτρας και του CPU σ' ένα PC, δεν θα γίνει κάτι. Εμείς το κάνουμε για να παίζουμε και να λέμε ότι κάνουμε κάτι. Και 5 χρόνια και παραπάνω η ίδια πάστα μια χαρά θα παίξει. 

 

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, 7700K είπε

Η αξιοπιστια του εν λογω εγχειρηματος ειναι μια για παντα η θα χρειαστει να ξαναγινει;  (ανεξαρτητως του υλικου παστα η υγρο μεταλο) 

Η απάντηση είναι διαφορετική ανάλογα με το υλικό. Αν βάλεις πάστα ανάμεσα σε die και ihs θα χρειαστεί να ξαναβάλεις και σχετικά σύντομα (ουσιαστικά λένε ότι λόγω thermal cycling φεύγει η πάστα από το die) . Τουλάχιστον από αυτά που διαβάζω, δεν το έχω κάνει προσωπικά. Το liquid metal κραταεί πολύ παραπάνω, δεν νομίζω να θέλει αλλαγή βασικά. 

Ο λόγος που μερικοί pros βάζουν πάστα αντί για υγρό μέταλλο είναι ότι παίζει σε sub zero. Το liquid metal not so much. 

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έπεσε και λίγο lapping μιας και το ihs ήταν λίγο θεόστραβο γύρω στους 2-3 βαθμούς διάφορα είδα σε temps

να ευχαριστήσω τον bro ultraex2003 για τις συμβουλές

 

IMG_5448.JPG

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2018 στις 4:57 ΠΜ, Heatspreader είπε

Και τέλος πάντων το θέμα με τις πάστες γενικά είναι λίγο τραβηγμένο. Και ποτέ να μην αλλάξεις πάστα μεταξύ της ψύκτρας και του CPU σ' ένα PC, δεν θα γίνει κάτι. Εμείς το κάνουμε για να παίζουμε και να λέμε ότι κάνουμε κάτι. Και 5 χρόνια και παραπάνω η ίδια πάστα μια χαρά θα παίξει. 

 

Πέστα χρυσόστομε. 🤩Ειδικά αν δε κάνεις και oc για να σε νοιάζουν οι 1-2-3 βαθμοί παραπάνω δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Άσε που αν βάλεις καμιά as5 πχ θέλει και κάποιες ώρες λειτουργίας πρώτα μέχρι να πιάσει τη κανονική της απόδοση (δηλαδή παίζει να έχεις χειρότερα temps στην αρχή). Στο μόνο που ίσως δικαιολογώ τη συχνή αλλαγή πάστας (πχ κάθε χρόνο) είναι σε non lga sockets (όπως ΑΜ3,ΑΜ4 κλπ) σε συγκεκριμένου είδους πάστες που έχουν το κακό να αποκτούν adhesive ιδιότητες με τον καιρό. Εκεί επειδή είναι σχετικά επικίνδυνο το πως θα αφαιρέσεις την ψύκτρα και ίσως κάποια στιγμή να χρειαστεί να αντικαταστήσεις την ψύκτρα, καλό είναι να αλλάζεις την πάστα προληπτικά τακτικά ώστε να μη βρεθείς σε αυτή τη δυσάρεστη κατάσταση (να μην ξεκολλάει η ψύκτρα από το ihs με περιστροφικές κινήσεις δηλαδή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το Delid, έβαλα την MX2, κούμπωσα την ψύκτρα και τώρα θα αλλάξω αν ποτέ αλλάξω ψύκτρα ή το πουλήσω.
Ειδικά με την αερόψυξη που είναι θηρίο, δεν είναι ότι ευχάριστο η ενασχόληση με το εσωτερικό του PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, FORIS78 είπε

έπεσε και λίγο lapping μιας και το ihs ήταν λίγο θεόστραβο γύρω στους 2-3 βαθμούς διάφορα είδα σε temps

να ευχαριστήσω τον bro ultraex2003 για τις συμβουλές

IMG_5448.JPG

Χωρίς τίτλο.png

bro !!! μια χαρα εισαι και οι πυρηνες σου εκτος απο τον 2ο που ξεφευγει 5 βαθμους οκ μπορει να ειναι και στον πυρηνα να ειναι ζεστος αυτος πολυ σπανια να ειναι ιδιοι ολοι  βασικα δεν εχω δει ποτε μου ιδιες θερμοκρασιες σε ολους τους πυρηνες αποκλισεις εχω δει τρελλες και 12+ βαθμους

 πιστευω  οτι δεν εχει θεμα το καπακι σου στη τελικη  μη ριξεις φραγκα απο εξω ξερεις !!!!!!

τωρα αμα σε εχει πιασει  λες να .........μονο με μικρομετρο και μετρημα  σε ολο το πλατος θα βγει  100% σιγουρο αποτελεσμα οτι δεν εχεις στραβο καπακι

πχ  και  οι δικοι μου πυρηνες  ειναι χειροτερα συνολικα απο σενα  αλλα οκ !! 

εχω και το 2ο καπακι στην ακρη  θα αρχισω  παλι τριψιμο με εχει πιασει παλι το μικροβιο!!

 

 

drytfgfggh.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπα δεν θα ασχοληθώ άλλο bro μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες για 5ghz και 1.36 vcore

άπλα μου φάνηκαν λίγο υψηλές στην αρχή για delided τσιπακι σε σχέση με το 8600κ που είχα

άλλα ο 8700κ είναι και ποιο ζεστός από 6c/6t 

  καμιά φορά μας πιάνει λίγο η τρελά και ψηρίζουμε την μαϊμού😁

 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, για λόγους καλύτερης λειτουργίας θέλω να ρωτήσω αν αξίζει 8400 να γίνει delid και αν ναι αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το αναλάβει. Δουλεύω stock ψύκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει...
Μόνο για ψυχολογικούς λόγους, αν θέλεις δηλαδή να βλέπεις χαμηλές θερμοκρασίες.
Το CPU το ίδιο θα σου κρατήσει είτε κάνεις είτε δεν κάνεις Delid. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θέλω χαμηλές θερμοκρασίες γιατί έχω ενα mini itx σύστημα και θέλω να κρατήσω και τις στροφές της ψυχτρες χαμηλά όπου λογικά όσο πιο χαμηλες θερμοκρασίες τοσο πιο χαμηλές στροφές και θόρυβος από την ψυκτρα. το θέμα είναι πόση διαφορά να έχει στο idle ? γνωρίζει κανεις σχετικά ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dimtsef είπε

καλησπέρα, για λόγους καλύτερης λειτουργίας θέλω να ρωτήσω αν αξίζει 8400 να γίνει delid και αν ναι αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το αναλάβει. Δουλεύω stock ψύκτρα

Delid κάνεις όταν η ψύκτρα που έχεις δεν "γεμίζει" με την ζέστη του επεξεργαστή. Όταν παγιδεύεται δηλαδή ζέστη μεταξύ die και ihs και δεν πάει πάνω στην ψύκτρα. Η στοκ που έχεις και άλλες μικρές ψήκτρες γίνονται μια χαρά saturate με την ζέστη ακόμα και ενός κλειδωμένου εξαπύρηνου. Οπότε το delid δεν θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα. Βάλε την ψύκτρα manually στις στροφές που την θεωρείς ήσυχη και τρέξε για κανένα μισάωρο Realbench. Αν δεν πάει ο επεξεργαστής πάνω από 80C δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε idle θα είσαι στα ίδια dim δεν αξίζει να μπεις στον κόπο να ανοίξεις 8400 πάρε μια καλύτερη ψυκτρα αν σε ενοχλεί ο θόρυβος της στοκ 

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

Σε idle θα είσαι στα ίδια dim δεν αξίζει να μπεις στον κόπο να ανοίξεις 8400 πάρε μια καλύτερη ψυκτρα αν σε ενοχλεί ο θόρυβος της στοκ 

οκ κατανοητά, έχεις καμιά καλή ψύκτρα υποψιν για mini itx κουτί για τον 8400 ? φυσικά να ειναι καλύτερη από της στοκ πάντα ε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο κουτί και πόσο budget; Δες:

- Cryorig M9i

- https://www.skroutz.gr/s/8179182/Deepcool-Gammaxx-200T.html#specs

https://www.skroutz.gr/c/673/cpu-fans.html?keyphrase=Arctic+Freezer+33+eSports+Edition

με σειρά ύψους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...