Προς το περιεχόμενο

Delid it Now! [The Delidded Topic]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, NT1G είπε

Ίδιο τέστ, ίδια όλα εκτός από το delid και έχεις 15W διαφορά λόγω της θερμοκρασίας;

Ναι, κάθε δέκα βαθμούς κατεβαίνει η κατανάλωση λόγω μείωσης του power leakage κατά 4% περίπου.

Πηγη, gamers nexus, ένα paper που γράψανε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 146
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H αλήθεια είναι οτι μπαίνω και εγώ σε σκέψεις να τον ξεσκεπάσω.

Σε πόσο καιρό θέλει αλλαγή πάλι η Θερμοαγώγιμη πάστα ή το liquid Metal?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, oddin είπε

H αλήθεια είναι οτι μπαίνω και εγώ σε σκέψεις να τον ξεσκεπάσω.

Σε πόσο καιρό θέλει αλλαγή πάλι η Θερμοαγώγιμη πάστα ή το liquid Metal?

Για να τα λέμε κι όλα, το delid δεν είναι απαραίτητο, για την περίπτωσή μου θα έλεγα ήταν πιο πολύ παρορμητικό, παρά αποτέλεσμα ώριμης σκέψης κτλ. Από εργαλεία, δεν ξέρω κατά πόσο είναι απαραίτητα τα διάφορα delid kits (η ιδέα του να ξεκολλήσεις τον heatspreader μέσω πίεσης, ειδικά όταν μερικά κομμάτια έχουν πάρα πολλή κόλλα, δεν με ενθουσιάζει, το PCB είναι αρκετά λεπτό), εγώ με ξυραφάκι έκανα τη δουλειά και χαρτοταινία για το άπλωμα του LM (έβαλα ελάχιστο και στη μεριά του heatspreader). Επίσης, επειδή ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ LM και δεν ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα, δεν ξανακόλλησα τον HS, τον κρατάει το cpu bracket της μητρικής. Σε επόμενη φάση θα τον κολλήσω μάλλον, αν και δεν νομίζω να έχει θέμα κι έτσι, αλλά θέλει προσοχή σε μελλοντικό άνοιγμα.

Σε καθημερινά ρολόγια, δεν άλλαξε κάτι (στην ίδια τάση είναι σταθερός), απλά δουλεύει σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες - η διαφορά 20° είναι μόνο σε βαριά φορτία (rendering πχ), που και πριν δεν ήταν απαγορευτικές οι θερμοκρασίες (80-81°), το μεγαλύτερο κέρδος ήταν ο θόρυβος (η kraken σε silent ακούγεται λιγότερο απ'τα φανάκια των GPU σε Auto), που για μένα δεν λέει και τίποτα (έχοντας συνηθίσει θόρυβο από 2 mining rigs). Το μόνο "κέρδος" ας το πούμε είναι ότι μπορώ να τρέξω bench στα 5.2 χωρίς throttling ή να τρέξω cpuz validation στα 5.3 - σημαντικό δεν το λες (και φυσικά εξαρτάται κι απ'το τσιπάκι, άλλα δεν bootάρουν στα 5.3 ούτε και με 1.5v που είναι και το όριο των προδιαγραφών τους).

Η μόνη περίπτωση που αξίζει χρηστικά το delid είναι αν τρέχεις βαριά AVX προγράμματα (πχ Blender) και τονίζω το βαριά, γιατί και το CS:GO τρέχει AVX εντολές πχ, αλλά δεν γεμίζει 6c/12t.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πριν λιγες μερες εκανα delid τον 8700κ με 3d printed delid tool απο ατομο εδω μεσα στο ινσομνια. Το αποτελεσμα με ενθουσιασε αρκετα. Σχεδον 20 βαθμους κατω και στα γκειμς τρεχει δροσερος. Χρησιμοποιησα Coolaboratory liquid ultra χωρις να ξανακολλησω το καπακι, και μεσα στην εβδομαδα περιμενω thermal grizzly conductnaut μιας και την ultra την ειχα 4 χρονια στο συρταρι και ειχε ψιλο στεγνωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος οδηγός / εισαγωγή , γενικώς χρήσιμο τοπικ που χρειαζόταν!

Περί vrm mobo list έχει "βγει" και πιο ενημερωμένο vrm πινακακι

attachment.php?attachmentid=99753&d=1519

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες B) Οποιος, ενδεχομενως, γνωριζει ας...φωτοδωσει(!), λοιπον:
i7-4770K (υπαρχουν 2) με ενδιαφερει πιθανο delid αν καποιος εχει δει να
ισχυει το: κάθε δέκα βαθμούς κατεβαίνει η κατανάλωση λόγω μείωσης του
power leakage κατά 4% περίπου,
ομως ειδικα σε ενα πολυ συγκεκριμενο
σεναριο => οπου αν λειτουργει [και] εκει, τοτε με βλεπω να το 'δοκιμαζω'!
:shifty:
Παρακατω, το βλεπουμε να δουλευει / βρισκει εφαρμογη, overclocked i7:
https://linustechtips.com/main/topic/899599-worldwide-intel-delid-tool-promo-code-usd-5-off/
https://imgur.com/Q1Yrt0U
https://imgur.com/eGOHqTp

Αλλα, εν προκειμενω & στο σεναριο που εξεταζω, δεν με ενδιαφερουν τα 140,
ουτε καν τα 100 Watt. Ο περιορισμος μου ειναι τα...45-46 max, με τον 4770Κ
Δηλαδη, οχι δικος μου περιορισμος, αλλα του Dell Alienware Alpha. Ετουτο
ειναι δεδομενο. Οπως δεδομενο ειναι πως, με
undervolting στον i7, παιζει σε
3GHz-3.2GHz maximum (αναλογως undervolting), μενοντας max 45-46 watt,
διχως throttling
. Ισως σκεφτειτε, οτι "χαραμιζεται" ο επεξεργαστης ετσι. Αλλα,
στην πραξη, το αποτελεσμα ειναι δυνατοτερο: απ' οτι εαν χρησιμοποιουνταν,
καποιος πολυ πιο ακριβος, low wattage i7. Ακομη κι αν ορισω, το cpu fan στο
μεγιστο και οι θερμοκρασιες κατεβαινουν (αρκετα), δεν φαινεται να υπαρχει, η
δυνατοτητα να ανεβει η συχνοτητα του, πχ @ 3.5GHz: εντος παντα των 45-46
:devil:

Για να κλεισουμε το σεντονι: αν μπορει το delid, να δωσει ενα αποτελεσμα -με
οποιονδηποτε τροπο, για οποιοδηποτε λογο- κερδους καταναλωσης, κι ετσι
κερδηθουν ~300ΜΗz, το δοκιμαζω! Μα, καλυτερα, να εχει πραγματικα νοημα,
γιατι η αρχικη μου 'εντυπωση' ειναι, πως -στο συγκεκριμενο σεναριο παντοτε-
δεν θα αλλαξει κατι ενδεχομενως... Αυτο, οταν το ζητουμενο εδω, δεν ειναι οι
θερμοκρασιες, αλλα η μικροτερη καταναλωση του => μεγιστη συχνοτητα του!
B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω να μου έρθει ένα delid tool , έχω παραγγείλει και μια thermal grizly condactonaut..

μια ερώτηση το liquid metal αφού γίνει το delid μπορώ να το χρισημοποιησω και στην h100 αντί κάποιας πάστας? η επιφάνεια της είναι απο χαλκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, αλλά μην περιμένεις διαφορά σημαντική (2-3 βαθμούς στην καλύτερη). Δεν αξίζει το LM μεταξύ IHS & Cooler, εκεί μια κλασσική πάστα κάνει την ίδια δουλειά και δεν έχει το ρίσκο να σου ξεφύγει και να κάνει ζημιά επειδή είναι μη-αγώγιμη (οι περισσότερες τουλάχιστον, παλιά κάποιες ήταν κι αυτές αγώγιμες).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Zaknafein είπε

Μπορείς, αλλά μην περιμένεις διαφορά σημαντική (2-3 βαθμούς στην καλύτερη). Δεν αξίζει το LM μεταξύ IHS & Cooler, εκεί μια κλασσική πάστα κάνει την ίδια δουλειά και δεν έχει το ρίσκο να σου ξεφύγει και να κάνει ζημιά επειδή είναι μη-αγώγιμη (οι περισσότερες τουλάχιστον, παλιά κάποιες ήταν κι αυτές αγώγιμες).

ευχαριστω φιλε, οποτε αφου δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα θα ξαναβαλω την mx4.

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι ευκολο, ακομη κι οταν μιλαμε για διαφορετικους επεξεργαστες,
να τσεκαρει καποιος το: πριν - μετα, αν δινει διαφορα καταναλωσης? Ειδικα
και στις χαμηλες συχνοτητες λειτουργιας? Γιατι, στις επανω + o/c, σιγουρα!
B)

Πλην του πρωτου -που δεδομενο εχει κανει undervolt- εχω φθασει +12050
http://browser.geekbench.com/geekbench3/search?dir=desc&q=Alienware+ASM100&sort=multicore_score
δηλαδη ειμαι δευτερος, αλλα δεν θα με χαλαγε και παραπανω ακομη, χιχι!
:devil:

Για την ωρα ειτε σε +80 ειτε σε μολις 60C = full fan on, δε βλεπω διαφορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μόλις ανακάλυψα το παρόν θέμα και θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα. Έχω αυτό το πρόβλημα και ειπώθηκε το delid. Από το 98 που μου εμφάνισε νομίζω πως είναι μονόδρομος, επίσης τώρα που έχω ανοιχτό μόνο τον browser oι θερμοκρασίες του CPU παίζουν κοντά στο 40άρι. Είναι κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει κάνοντάς το στην Καβάλα; Διάβασα παραπάνω πως κάποιος από εδώ εκτυπώνει το εργαλειάκι, αν ασχολείται ακόμη ας μου στείλει ένα μήνυμα. Τέλος σε παρόμοιο θέμα εδώ στο foroum βρήκα αυτό το link, και θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο ξανακολλάμε το "καπάκι" του CPU χρησιμοποιώντας το παραπάνω kit; 

Εννοείται πως η υπηρεσία και η εκτύπωση που ζητάω θα πληρωθούν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2018 στις 2:55 ΜΜ, BabisTs είπε

Μπήκαν στο πρόγραμμα οι grizzly πάστες.....τα tools υπάρχουν......

Χωρίς τίτλο.png

Delid tools version.jpg

Το die mate απο που το αγορασες αν επιτρεπεται; Παρακολουθουσα εναν μηνα στο caseking και ηταν μονιμα εκτος αποθεματος, χωρις να γνωριζουν ποτε θα παραλαβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, kaklikos είπε

Το die mate απο που το αγορασες αν επιτρεπεται; Παρακολουθουσα εναν μηνα στο caseking και ηταν μονιμα εκτος αποθεματος, χωρις να γνωριζουν ποτε θα παραλαβουν.

Από  caseking  το αγόρασα..... Ήταν μόνιμα εκτός αποθέματος και όταν το παράγγειλα εγώ με άγνωστη παραλαβή (βλέπεις δεν με ενδιέφερε και πότε θα παραλάβω μιας και υπάρχει και η κλασσική μέθοδος με το ξυράφι Astor Bic stainless ( https://www.google.gr/search?tbm=isch&sa=1&ei=TozyWoiPL4-ckgW8u5qgDg&q=ξυράφι+astor&oq=ξυράφι+astor&gs_l=img.3...22168.33126.0.34086.23.17.5.1.1.0.116.1834.0j17.17.0....0...1c.1.64.img..0.13.1012...0j0i24k1j0i10i24k1j0i67k1.0.koa8A1MsI0g ) που και αυτήν την γνωρίζω καλά)....έκανα κατάθεση και όταν πήραν μερικά κομμάτια μου το έστειλαν.....έκανε γύρω στις ~60 ημέρες βέβαια.....Σε όλες αυτές τις ημέρες που περίμενα να παραλάβω, παρακολουθούσα το site και ήταν εκτός stock συνέχεια......Μου έρχεται τσούπ ένα mail μία ημέρα ξαφνικά και έλεγε ότι θα πάρουν λίγα κομμάτια και θα μου το στείλουν.....Και έτσι παράλαβα και εγώ το tool από Γερμανία.....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...