Προς το περιεχόμενο

Πώς θα είναι οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Το ενδιαφέρον είναι ότι επειδή έχω ξεχάσει ποια είναι η ομάδα αίματός μου, ρώτησα τις προάλλες το "ιατρικό κέντρο" που είχα πάει για τσεκάπ πόσο κοστίζει αυτή, μου απάντησαν 12 ευρώ. Σε ωραία έξοδα θα πέσουμε πάλι...

να πας να δώσεις αίμα να μάθεις δωρεάν και επιπλέον..

  • 2+1 μέρες άδεια αν είσαι ΔΥ
  • έμμεση δωρεάν εξέταση για λιμώδη νοσήματα που ανιχνεύονται στο αίμα (πχ hiv, υπατίτιδα κτλ)
  • (Το σημαντικότερο) προσφορά στο σύνολο και την κοινωνία. 
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jokr είπε

Γιατί θελουν να αλλάξουν της ταυτότητες όμως δε μας ειπαν!

Για να χωρανε στο πορτοφολι

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 ώρες πριν, what_if είπε

να τρεξετε παιδια να παρετε τις καινουργιες ,να πληρωσετε για να σας εχουν φακελωμενους ακομα πιο αποτελεσματικα 

γιατι νταξει δεν λεει να βγαινεις εξω κ να σε βλεπουν ως ζουλου 

Αχου μωρέ θα μας φακελώσουν με τις νεες ταυτοτητες. Μέχρι τώρα δεν ημασταν. Oh wait... Το φακέλωμα ειναι 2 κατηγοριών. Εθελοντικό και αναγκαστικο. Ας δούμε μερικά παραδείγματα. 

Εθελοντικο φακέλωμα ειναι αυτό που οταν γινεται ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ. Κανείς δεν σε ανάγκασε να κάνεις Facebook, Instgram, Gmail, Outlook κτλ. Και επειδή, φυσικά ΔΕΝ διάβασες τι "υπέγραφες" ολες αυτες οι υπηρεσιες αναφερουν πως τα data σου θα χρησιμοποιηθουν με "partners". Oταν λοιπόν ανεβαζεις στο Internet το παιδι σου 24/7 καλά να πάθεις.

Πάμε τώρα στην αναγκαστική. Την στιγμή που γεννιέσαι σε "φακελώνουν" στο ληξιαρχείο. Μόλις μεγαλώσεις λίγο, σε "φακελώνουν" στο σχολείο. Αργότερα σε "φακελώνουν" στην τραπεζα, στην εφορια, στο ΙΚΑ κτλ. Ξερουν ποιός είσαι, που και πότε γεννηθηκες, το υψος σου, το χρώμα ματιών σου, το εισοδημά σου, τα έξοδά σου. Ξέρουν τι αυτοκινητο οδηγείς. Σε "φακελώνουν" στα νοσοκομεία οπου ξερουν ομαδα αιματος, πιθανές ασθένειες και αλλα πολλά. Αλλά ναι, θα μας φακελώσουν τώρα, επειδη θυμηθηκαμε να μπουμε στον πολιτισμο και να μην εχουμε ενα κωλόχαρτο που ειναι πανευκολο να το εχεις πλαστο ακομα και απο τις ταυτοτητες της Σομαλίας.

Πραγματικά έχω βαρεθεί να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια. Μερικές φορές σκέφτομαι ποσο κακό έχει κανει στην ανθρωπότητα το internet που εχει δώσει δημοσιο βήμα για να ακουγονται  σαν εσενα. Τουλάχιστον έχετε την αξιοπρέπεια να δινετε που και που ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ για τις απίστευτες βλακείες που γράφετε. Αλλά οχι βέβαια. Το να έχεις επιχειρήματα απαιτεί συγκροτημένη σκέψη. Εσείς το μονο που κάνετε ειναι να αναπαράγετε ανοησίες απο σελίδες όπως thesecretrealtruth (wow καθόλου κλισε ονομα) και μολις κάποιος τολμήσει να ζητήσει στοιχεια για τις ανοησίες σας (ούτε καν να διαφωνήσει) αρχίζετε τα "εισαι πρόβατο ξυπνα μπλα μπλα". Άτριχοι πίθηκοι που νομίζετε οτι τα ξέρετε όλα. Ακομα και να τα ξέρατε, το γεγονος πως εχετε ολη αυτη την γνωση και αντι να κάνετε καλύτερο τον κόσμο, καθεστε και ειρωνευεστε σε forums, σας κάνει κατι χειρότερο . Γιατι το να εχεις χαμηλή νοημοσύνη δεν ειναι κακο. Το να θεωρείς πως ξέρεις εσυ και ακομα ελαχιστοι την αληθεια αλλά να μην κάνεις τιποτα για να την αποκαλύψεις σε κάνει κομπλεξικο, άχρηστο που αντι να βοηθήσεις τους συνανθρώπους σου, χαιρεσαι που εισαι ο μονος που ξερει κατι. Ευγε! Τραβα τώρα να δεις λιγο Alex Jones, ώστε να έχεις και αλλες βλακείες να λες στα 16χρονα που σε θεωρούν cool στο Facebook!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Μόνο που τα 10 ευρώ είναι πολύ λίγα για μια ταυτότητα... Οι ταυτότητες των αστυνομικών κοστίζουν 30 ευρώ όπως και τα διπλώματα οδήγησης. (δεν έχουν τσιπ)
Λογικά είναι μόνο 10 ευρώ γιατί το υπόλοιπο ποσό το πληρώνει το κράτος

37-17-thumb-large.jpggr-gr5-recto-lr.jpg

Απο Σπάρτη; Εγώ εχω καταγωγή απο Μολλάους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφυγε η αναφορα κ σιγα μην κατσω να εξηγησω γιατι κ πως σε ανθρωπους που δεν βλεπουν περα απο την μυτη τους 

κ με την cambridge analytica φαγατε ξυλο ολοι εσεις οι ταχαμου προοδευτικοι κ ακομα να μαθετε 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stoliver είπε

δεν έχει σημασία της οικονομικής κατάστασης. Τα έγγραφα όπως τα διαβατήρια, εκδίδονται με βάση τα διεθνεί πρότυπα, από εταιρίες.  (9303 του ICAO)

Ντεν καταλαβαινει...εγώ απάντησα στο ότι η ταυτότητα θα κοστίζει...

Αλλού το πήγαινες μάλλον το quote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω ένας από αυτούς που λένε ότι μας φακελώνουν να μου πουν ένα σενάριο το οποίο αυτό έχει αρνητικό αντίκτυπο σε μένα.
Γιατί πραγματικά, είμαστε "φακελωμένοι" από την μέρα της γέννησης μας...
Το αν θα είναι πλαστικοποιημένο χαρτί ή πλαστικό με RFID μας πείραξε?
Εκεί έγκειται η διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Αυτό που με στεναχωρει και με εξοργιζει ταυτόχρονα είναι πως υπάρχουν κάποιοι που ανυπομονουν να φακελωθουν και να προσαρμοστουν στη "σαπια" νέα ταξη πραγμάτων που σε θέλει αβουλο ρομπότ με τη δικαιολογία "να μπούμε κι εμείς στο πολιτισμο" 

Αχ και που να ήξερες, δύσκολοι καιροί σε περιμένουν αθώε και ανυποψιαστε Έλληνα.. εδώ είμαι και εδώ είστε, θα τα δούμε όλα. 

Από την στιγμή που έχεις Internet email και smartphone είσαι καργα φακελωμενος!!  

Για όνομα του Θεού!!!!  Που είναι το κακό το να προχωράμε μπροστά ως ανθρωπότητα;  

Τι το κακό σου έχει συμβεί από την τεχνολογία τα τελευταία 15 χρόνια;; 

( ίντερνετ μαζικά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coul είπε

Οι άλλοι, εκτός από εσένα, θα δυσκολευτούν να παραχαράξουν τις νέες ταυτότητες.

Για τις τωρινές μιλάω. (εάν είδες το βίντεο...)
Οι νέες όντως θα είναι ισχυρές. 

7 λεπτά πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

όποιος νομίζει ότι οι βϊομετρικές ταυτότητες δεν πλαστογραφούνται έχει μαύρα μεσάνυχτα :P

εγώ δηλαδή έχω μαύρα μεσανυχτα. Εσύ όμως δεν έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά περιμένω πως και πώς τις καινούργιες ταυτότητες όπως και με το δίπλωμα οδήγησης που ειναι σε καρτούλα , αυτο το πλαστικοποιημένο χαρτί δεν μπορώ να το βλέπω εδώ και χρόνια εκτος οτι έχει γίνει πατσαβούρι και κάθε λίγο και λιγάκι θέλει πλαστικοποίηση για να στρώσει δείχνει και λίγο τριτοκοσμική χώρα να κυκλοφορείς με αυτο το πράγμα σε αεροδρόμια στο εξωτερικό και γενικότερα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελά γέλια με το δήθεν "φακέλωμα".

Εμένα πάντως με ενοχλεί το γεγονός οτί πρέπει να μπω στη διαδικασία και να βάλω το χέρι στην τσέπη. Μια δεκάευρη στον Gaben είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Χάρης Μυλωνίδης said:

όποιος νομίζει ότι οι βϊομετρικές ταυτότητες δεν πλαστογραφούνται έχει μαύρα μεσάνυχτα :P

Δεν είπε κάποιος ότι δεν πλαστογραφούνται, αλλά δεν γίνεται τόσο εύκολα όσο με τις τωρινές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...