Προς το περιεχόμενο

Πώς θα είναι οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο που δεν εχει ακουστει καθόλου είναι αν θα διατηρηθεί ο αριθμός ταυτότητας που εχει ο καθένας ή αν θα αλλάζει? 

Και αν αλλάζει θα υπάρχει σύστημα που θα ενημερώνει αυτόματα όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες για τον νεο μας αριθμό ή θα δημιουργηθεί αλλαλούμ παντού?

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις προτάσεις των εμπειρογνωμόνων της ΕΛ.ΑΣ., το νέο έγγραφο θα είναι πλαστικό και θα περιέχει μικροτσίπ με αποθηκευμένα τα βιομετρικά στοιχεία του κατόχου. Σε κάθε καινούρια ταυτότητα θα εμφανίζεται η φωτογραφία και το ονοματεπώνυμο του κατόχου, όχι όμως και το δακτυλικό του αποτύπωμα.

 

αντε και τσιπακι στο χερι

  • Like 4
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

δεν βαρεθήκατε?

συνήθως αυτοί έχουν και ενα λογαριασμό κοινωνικής δικτυώσεις... :P

Επεξ/σία από Daimon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που με στεναχωρει και με εξοργιζει ταυτόχρονα είναι πως υπάρχουν κάποιοι που ανυπομονουν να φακελωθουν και να προσαρμοστουν στη "σαπια" νέα ταξη πραγμάτων που σε θέλει αβουλο ρομπότ με τη δικαιολογία "να μπούμε κι εμείς στο πολιτισμο" 

Αχ και που να ήξερες, δύσκολοι καιροί σε περιμένουν αθώε και ανυποψιαστε Έλληνα.. εδώ είμαι και εδώ είστε, θα τα δούμε όλα. 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 12
  • Thanks 5
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, paranoid_gr είπε

Aυτο που δεν εχει ακουστει καθόλου είναι αν θα διατηρηθεί ο αριθμός ταυτότητας που εχει ο καθένας ή αν θα αλλάζει? 

Και αν αλλάζει θα υπάρχει σύστημα που θα ενημερώνει αυτόματα όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες για τον νεο μας αριθμό ή θα δημιουργηθεί αλλαλούμ παντού?

Κανονικά θα έπρεπε να καταργηθούν οι αριθμοί ταυτότητας ,αφμ και ότι άλλο και να υπάρχει μόνο το ΑΜΚΑ.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, paranoid_gr είπε

Aυτο που δεν εχει ακουστει καθόλου είναι αν θα διατηρηθεί ο αριθμός ταυτότητας που εχει ο καθένας ή αν θα αλλάζει? 

Και αν αλλάζει θα υπάρχει σύστημα που θα ενημερώνει αυτόματα όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες για τον νεο μας αριθμό ή θα δημιουργηθεί αλλαλούμ παντού?

Στην προηγούμενη αλλαγή ταυτότητας άλλαζε ο αριθμός τους.
Για το σύστημα δεν ξέρω, αλλά βλέπω ότι έχει και ΑΜΚΑ οπότε ίσως είναι πιο ομαλή η μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Αυτό που με στεναχωρει και με εξοργιζει ταυτόχρονα είναι πως υπάρχουν κάποιοι που ανυπομονουν να φακελωθουν και να προσαρμοστουν στη "σαπια" νέα ταξη πραγμάτων που σε θέλει αβουλο ρομπότ με τη δικαιολογία "να μπούμε κι εμείς στο πολιτισμο" 

Αχ και που να ήξερες, δύσκολοι καιροί σε περιμένουν αθώε και ανυποψιαστε Έλληνα.. εδώ είμαι και εδώ είστε, θα τα δούμε όλα. 

Θα μπορούσες να μου πεις κάποια πράγματα που μπορούν να έχουν ως βάση την καινούρια ταυτότητα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Αυτό που με στεναχωρει και με εξοργιζει ταυτόχρονα είναι πως υπάρχουν κάποιοι που ανυπομονουν να φακελωθουν και να προσαρμοστουν στη "σαπια" νέα ταξη πραγμάτων που σε θέλει αβουλο ρομπότ με τη δικαιολογία "να μπούμε κι εμείς στο πολιτισμο" 

Αχ και που να ήξερες, δύσκολοι καιροί σε περιμένουν αθώε και ανυποψιαστε Έλληνα.. εδώ είμαι και εδώ είστε, θα τα δούμε όλα. 

Αυτό τον χάλασε τον νεοέλληνα και όχι οτι η καλλίτερη πολιτισμική δραστηριότητά του μεσου χάπατου Έλληνα ειναι να βλέπει παουερ οφ λοβ

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, LibertaGR είπε

Θέλουν λεφτά για να εκδόσουν δημόσιο έγγραφο. Συν τοις άλλοις, καλό θα ήταν να υπάρχει μία επίσημη πύλη ενημέρωσης σχετικά με τις αποκαλούμενες βιομετρικές πληροφορίες και τις δικλείδες ασφαλείας των μικροτσίπ RFID.

Για τις δικλείδες ασφαλείας θα σου έλεγα αν φοβάσαι τόσο πολύ πάρε ένα rfid blocking wallet αλλά δε χρειάζεται ούτε κι αυτό

https://www.csoonline.com/article/3199009/security/why-you-dont-need-an-rfid-blocking-wallet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, jokr said:

Γιατί θελουν να αλλάξουν της ταυτότητες όμως δε μας ειπαν!

Ένας από τους λόγους είναι ότι οι τωρινές πλαστογραφούνται για πλάκα...

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε επιτέλους... το δημοσιεύσατε... τόσες φορές σας έστειλα μήνυμα...

58 λεπτά πριν, jokr είπε

Γιατί θελουν να αλλάξουν της ταυτότητες όμως δε μας ειπαν!

 

Θα σου πω εγώ γιατί: Δεν είναι αξιόπιστες.

40 λεπτά πριν, paranoid_gr είπε

Aυτο που δεν εχει ακουστει καθόλου είναι αν θα διατηρηθεί ο αριθμός ταυτότητας που εχει ο καθένας ή αν θα αλλάζει? 

Ο αριθμός πάντα αλλάζει γιατί η κάθε κάρτα είναι μοναδική.

26 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Αυτό που με στεναχωρει και με εξοργιζει ταυτόχρονα είναι πως υπάρχουν κάποιοι που ανυπομονουν να φακελωθουν και να προσαρμοστουν στη "σαπια" νέα ταξη πραγμάτων που σε θέλει αβουλο ρομπότ με τη δικαιολογία "να μπούμε κι εμείς στο πολιτισμο" 

Αχ και που να ήξερες, δύσκολοι καιροί σε περιμένουν αθώε και ανυποψιαστε Έλληνα.. εδώ είμαι και εδώ είστε, θα τα δούμε όλα. 

Εγώ είμαι ένας από αυτούς που λες.... δεν ανυπομονώ να φακελωθώ. Έτσι και εσύ, όπως και εγώ, έχουμε ταυτότητα ήδη. Σωστά; Επειδή θα αλλάξει ο μορφότυπος δεν σημαίνει ότι θα φακελωθείς περισσότερο. Διάβασε τον ΦΕΚ, τα ίδια στοιχεία σχεδόν έχει με την τωρινή μορφή. 

20 λεπτά πριν, vali είπε

Κανονικά θα έπρεπε να καταργηθούν οι αριθμοί ταυτότητας ,αφμ και ότι άλλο και να υπάρχει μόνο το ΑΜΚΑ.

Δεν γίνεται να καταργηθεί ο αριθμός της ταυτότητας.... κάθε ταυτότητα έχει μοναδικό αριθμό και είναι καταχωρημένη σε βάση δεδομένων. Αν ακυρωθεί (λόγο κλοπής, απώλειας...), ακυρώνετε ο αριθμός αυτός. (πχ.αν ήταν πάντα ίδιος αριθμός, δεν θα μπορούσαν να βρουν την ακυρωμένη ταυτότητα...)  Έτσι δουλεύει η βάση δεδομένων.... Για τον ΑΜΚΑ και ΑΦΜ, καλό θα ήταν να είναι ένας αριθμός.  

48 λεπτά πριν, Aias είπε

αντε και τσιπακι στο χερι

Από το 2006 τα ελληνικά διαβατήρια έχουν τσιπάκι....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Για τις δικλείδες ασφαλείας θα σου έλεγα αν φοβάσαι τόσο πολύ πάρε ένα rfid blocking wallet αλλά δε χρειάζεται ούτε κι αυτό

https://www.csoonline.com/article/3199009/security/why-you-dont-need-an-rfid-blocking-wallet.html

Καθόλου δεν φοβάμαι, ούτε με νοιάζει. Το θεωρώ λάθος όμως να μην υπάρχει ενημέρωση από επίσημο κρατικό φορέα. Βέβαια παίζει να μην ξέρουν ούτε οι ίδιοι τις τεχνικές λεπτομέρειες :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vagelisda είπε

Ξεχνάς μάλλον την οικονομική κατάσταση της Ελλάδας : είναι γ**ησε τα.

δεν έχει σημασία η οικονομική κατάσταση. Τα έγγραφα όπως τα διαβατήρια, εκδίδονται με βάση τα διεθνεί πρότυπα, από εταιρίες.  (9303 του ICAO)

 

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...