Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Ubuntu 18.04 LTS "Bionic Beaver" (Long Term Support) -Συζητήσεις - Απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, aypnia είπε

Περίεργο, μάλλον θα είναι κάποιο bug. Σου είναι πολλά; Αν κάνεις ένα από αυτά επανεγκατάσταση από το τερματικό ή το software σου το βγάζει στα εγκατεστημένα; Στο synaptic μπορείς να βρεις τα πακέτα τους, τα δείχνει εγκατεστημένα εκεί;

Θα το δοκιμάσω το βράδυ γιατί είμαι στη δουλειά, και θα ενημερώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το skype είναι με reporitories τρίτων που βάζεις. Δλδ σου προσθέτει την δικιά του πηγή λογισμικού όταν το κάνεις εγκατάσταση και σε κάθε αναβάθμιση αυτές οι πηγές αφαιρούνται. Δοκίμασε να το κατεβάσεις ξανά από την σελίδα τους και να το κάνεις ξανά εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Η 16.04 και η 18.04 ποια ειναι η πιο ελαφριά;

Καθαρά η 16.04

To GNOME έτσι όπως το έχουν αυτή τη στιγμή είναι πιο βαρύ από το Unity. Άμα θες πιο ελαφριά και καινούρια έκδοση, πας σε Ubuntu MATE ή Xubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Καθαρά η 16.04

To GNOME έτσι όπως το έχουν αυτή τη στιγμή είναι πιο βαρύ από το Unity. Άμα θες πιο ελαφριά και καινούρια έκδοση, πας σε Ubuntu MATE ή Xubuntu.

Παντως η lubuntu 18.04 που την εβαλα σε ενα netbook πεταει. Ενταξει εχει καποια προβληματακια ακομη μιας και ειναι φρεσκια αλλα οκ.

Επεξ/σία από Alex-V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Alex-V είπε

Παντως η lubuntu 18.04 που την εβαλα σε ενα netbook πεταει. Ενταξει εχει καποια προβληματακια ακομη μιας και ειναι φρεσκια αλλα οκ.

Εγω σε Compaq netbook 110 εβαλα Xubuntu 18.04 και μου καθεται καπως βαρυ.

Προχτες που του εβαλα Mint XFCE 18.3 πηγαινε σφαιρα, αλλα εφαγα μαυρη οθονη γιατι εκανα μακακια και ενημερωσα τον νεο κερνελ, αλλα και γιατι να μου ξηγηθει ετσι;

Φανταζομαι με Lubuntu ακομα καλυτερα ε;

Δοκιμασα και Voyager 18.04 αλλα μονο απο Live usb. Το εβλεπα να ψιλο σερνεται και δεν προχωρησα σε Install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Καθαρά η 16.04

To GNOME έτσι όπως το έχουν αυτή τη στιγμή είναι πιο βαρύ από το Unity. Άμα θες πιο ελαφριά και καινούρια έκδοση, πας σε Ubuntu MATE ή Xubuntu.

Η ubuntu mate 18.04;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fearless είπε

Εγω σε Compaq netbook 110 εβαλα Xubuntu 18.04 και μου καθεται καπως βαρυ.

Προχτες που του εβαλα Mint XFCE 18.3 πηγαινε σφαιρα, αλλα εφαγα μαυρη οθονη γιατι εκανα μακακια και ενημερωσα τον νεο κερνελ, αλλα και γιατι να μου ξηγηθει ετσι;

Φανταζομαι με Lubuntu ακομα καλυτερα ε;

Δοκιμασα και Voyager 18.04 αλλα μονο απο Live usb. Το εβλεπα να ψιλο σερνεται και δεν προχωρησα σε Install.

Σε netbook εχω δοκιμασει τα παντα. Lubuntu δαγκωτο! To lxde τρεχει νερακι σε netbook σε συγκριση με το xfce. Καλα δεν μιλαω για σκετο openbox και τετοια ετσι? Μιλαμε για ετοιμες διανομες. Lubuntu μονο. Ουτε mint ουτε τιποτα.

Επεξ/σία από Alex-V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για Lubuntu, παντος σε συγκριση Mint 18.3 xfce με Xubutnu 18.04 στο Mint οτι πατας ανοιγει αμεσως στο netbook, ενω το Xubuntu ερχεται λιγο ποιο αργο. Αν δεν κανω λαθος το Mint 18.3 βασιζεται στην 16.04 εκδοση οποτε λογικο ειναι να τρεχει και καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fearless είπε

Οκ για Lubuntu, παντος σε συγκριση Mint 18.3 xfce με Xubutnu 18.04 στο Mint οτι πατας ανοιγει αμεσως στο netbook, ενω το Xubuntu ερχεται λιγο ποιο αργο. Αν δεν κανω λαθος το Mint 18.3 βασιζεται στην 16.04 εκδοση οποτε λογικο ειναι να τρεχει και καλυτερα.

Μμμ θα σε γελασω. Δεν ξερω αν η xubuntu γενικα ειναι πιο ελαφρια απτην mint. Ναι η mint 18.3 βασιζεται στην 16.04. Ισως η 18.04 να ειναι λιγο αργη λογω οτι ειναι φρεσκια και εχει ακομη καποια bugs. Δεν ειμαι σιγουρος ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προειδοποιηση: ακολουθει γκρινια για αυτιστικα "features" που παρατηρησα σε φρεσκια εγκατασταση.

Μου ζητηθηκε χτες να βαλω "καπου" ubuntu για μια εργασια του πανεπιστημιου, σε python. Η κοπελα ειχε να χρησιμοποιησει λινουξ απο το 2009, την εποχη που οι μαθητες παιρνανε ενα dual boot νετμπουκ με edubuntu 9.04 και xp. Και επειδη δεν θα ξανασχοληθει με λινουξ εφοσον κανει την εργασια, σκεφτηκα την απλη λυση ενος vm με Lubuntu. Το lubuntu προτιμηθηκε επειδι εχει μικροτερο iso απο τα υπλοιπα, μικροτερο μεγεθος εγκαταστασης, μικροτερη καταναλωση πορων και επειδη ειναι πιο κοντα στο στησιμο των windows με την μπαρα κατω κλπ. Γνωριζοντας οτι θα μπορει να βαλει για την εργασια της τις ιδιες βιβλιοθηκες που θα εβαζε και σε ενα κανονικο ubuntu, μιας και θα κανει οτι εχει να κανει απο το τερματικο. 

Και εδω ξεκινανε τα facepalms και τα μπινελικια.

- Μιας και το lubuntu εχει επιλογη για minimal install*, εκανα αυτη. Εγινε κανονικα, αλλα το θεμα ειναι πως γινεται στην πραγματικοτητα. Παρατηρησα τον installer. Μετα τα απειρα "installing mitsos-blablabla" που εδειχνε οτι εβαλε τα παντα, ακομα και πραγματα που δεν περιλαμβανονται στο minimal install, πχ το libreoffice, ξεκινησαν τα "removing mitsos-blablabla"! Δηλαδη βαζει οτι θα εβαζε κανονικα, και μετα κανει απεγκατασταση οτι δεν ειναι στο minimal! Εφαγε ποσο χρονο να τα βαλει και αλλο τοσο για να τα βγαλει! Ευτυχως που δεν του ειπα να ενημερωσει κατα την εγκατασταση!

Αν εκει στο ubuntu ειχανε κοινη λογικη, θα επρεπε να υπαρχουν 2 λιστες, εστω anagkaia και savoura και, αναλογα με το αν ο χρηστης επελεγε minimal install ή κανονικη, να τρεχει

apt-get install ${cat anagkaia}

και

apt-get install ${cat anagkaia} && apt-get install ${cat savoura}

 

- Μιας και το minimal install δεν βαζει libreoffice, tb κλπ, υπεθεσα και εγω οτι βαζει γενικα κατι αναλογο. Αμ δε! Βαζει sylpheed στην θεση του tb, abiword + gnumeric στη θεση του lo και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα. Παραβλεπω τα audacious, gnome-mpv και transmission που ειναι μια χαρα εφαρμογες για τη δουλεια που κανουν και τα διαφορα wallpapers και themes, και συνεχιζω στις υπολοιπες. Υπαρχει προεγκατεστημενη η εξης σαβουρα: gnome-disk-utility, gnome-online-accounts, gnome-system-tools, guvcview, pidgin, xfce4-PANEL (!!!), xfce4-power-manager, xfburn, xfconf και το fcitx! Ειδικα αυτο το τελευταιο, που το χρειαζεται καποιος που δεν ειναι... Ασιατης? Για το pidgin συγκεκριμενα, οπως και για καθε αλλο multi protocol instant messenger, θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος υπαρξης σημερα και αν θελει καποιος να πω και το λογο.
Γιατι να μην υπαρχει το gnome-power-manager αντι του xfce4-power-manager, μιας και θα μπει σαβουρα απο gnome απο τα αλλα πακετα και απο τον nm? Το ιδιο και για τον notification daemon που δεν θυμαμαι τωρα πως τον λενε.

- Επειδη το κακο με τις recommended εξαρτησεις εχει παραγινει εδω και αρκετα χρονια, εχω αυτα στο /etc/apt/apt.conf

APT::Install-Suggests "0";
APT::Install-Recommends "0";

Και τα εβαλα και στην συγκεκριμενη εγκατασταση του lubuntu. Και στην επομενη εκκινηση του λειτουργικου, πεταχτικε ενα παραθυρο που ελεγε για σοβαρο σφαλμα κλπ. Πατησα να δω περισσοτερες πληροφοριες και ειδα οτι το ενοχλουσε κατι στο συγκεκριμενο αρχειο και στην γραμμη 3. Μονο που ΔΕΝ ΕΧΕΙ 3η ΓΡΑΜΜΗ! 2 γραμμες ειναι ολο κι ολο! Εσβησα οτι ειχε μεσα, ουτε καν comment out, και το σφαλμα ειπε μετα για το ιδιο αρχειο στη γραμμη 1! Εσκασε μονο οταν εσβησα ολο το /etc/apt/apt.conf.

Αυτα θυμαμαι τωρα. Το μονο προβλημα που συναντησα πριν την εγκατασταση ειναι οταν περασα το iso στο στικακι με το rufus (πολυ πιο αξιοπιστο απο το unetbootin και απο την electron based σαπιλα το etcher), ειναι οτι αντι του 1GB που περιμενα να δω, ειχε καταλαβει μολις ~200ΜΒ χωρου. Δοκιμασα αλλο στικακι αλλα εκανε τα ιδια. Τελικα το εκανα με dd και τερμα.

* https://www.omgubuntu.co.uk/2018/02/ubuntu-18-04-minimal-install-option

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2018 στις 1:15 ΜΜ, aypnia είπε

Δεν νομίζω να είναι κάποιο bug. Έχεις εγκατεστημένα τα προγράμματα αυτά από deb;  Στη πρώτη καρτέλα τo software δείχνει τα snaps του skype κλπ. Δεν στα δείχνει στη καρτέλα των εγκατεστημένων, δεν τα βρίσκεις εκεί αν θες πχ να τα απεγκαταστήσεις;

Με αφορμή το παραπάνω. Αν δεν κάνω καθαρή εγκατάσταση αλλά αναβαθμίσω από 16.04  σε 18.04.1 (όταν βγει) θα λειτουργούν όλα τα προγράμματα και οι ρυθμίσεις κανονικά? π.χ. τα fonts που έχω προσθέσει, εφαρμογές από repositories,  τα VM κλπ.. 

Γενικά τι είναι πιο καλό για το σύστημα update ή καθαρή εγκατάσταση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...