Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Ubuntu 18.04 LTS "Bionic Beaver" (Long Term Support) -Συζητήσεις - Απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέσιμο έγινε πλέον η long term support σταθερή έκδοση του Ubtuntu 18.04 "Bionic Beaver" με υποηστήριξη για update για 5 χρόνια.

Αυτές εδώ είναι οι συμαντικότερες αλλαγές στην νέα αυτή έκδοση

  • Ubuntu 18.04 uses Linux kernel 4.15.
  • GNOME apps have been updated to version 3.28.
  • LibreOffice has been updated to version 6.0.
  • The calendar app now supports weather forecasts.
  • The To Do app is installed by default.
  • Computers automatically suspend after 20 minutes of inactivity when on battery power.
  • GNOME Shell now supports Thunderbolt 3.
  • Emoji are now shown in color in most apps.
  • There’s a minimal install option that lets you load a basic desktop environment, web browser, and core utilities, but not much else.

 

Φυσικά έχουμε και το kubuntu την δεύτερη μεγαλύτερη έκδοση του οικοσυστήματος των διανομών με το kde περιβάλλον εργασίας

 

η το καθαρό περιβάλλον εργασίας Ubuntu Badgie

 

 

εδώ είναι οι release notes της διανομής

https://wiki.ubuntu.com/BionicBeaver/ReleaseNotes

ενώ εδώ μερικά donwload link από τις υπόλοιπες διανομες

 

Για αναβάθμιση στην νέα αυτή έκδοση θα έρθει ειδοποιηση μέσω του software manager της κάθε έκδοσης η μπορεί να γίνει μέσου upgrade tool σε κονσόλα. Το upgrade πάντως θα ενεργοποιηθεί για την 17.10 σε λίγες μέρες ενώ για την 16.04 lts μετά το πρώτη μεγάλη έκδοση διόρθωση που αναμένετε να γίνει στα τέλη Ιουλίου

Upgrading from Ubuntu 16.04 LTS or 17.10

Upgrades from 17.10 will not be enabled until a few days after 18.04's release. Upgrades from 16.04 LTS will not be enabled until a few days after the 18.04.1 release expected in late July.

There are no offline upgrade options for Ubuntu Desktop and Ubuntu Server.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το video του Kubuntu δε μου αρέσουν (φαντάζομαι):
α) double click to open σαν default (όχι ότι είναι δύσκολο να το αλλάξεις, αλλά μετά από τόσα χρόνια με single click τι φλασιά φάγανε;)
β) google drive integration (ελπίζω να μην είναι force feeding και να έχουν κάνει καμμιά μαμακία στον dolphin όπως έκανε η m$ με το onedrive και τον file manager)
γ) new theme ψιλοαδιάφορο, έτσι κ αλλιώς αλλάζει με τη μία

Things i think i will like:
α) global menu! το μοναδικό ίσως πράγμα που ζήλευα από τα Mac και το unity, αν θυμάμαι καλά xD
β)  vault, καλό φαίνεται
γ) better notifications

Με την πρώτη ευκαιρία live usb για test drive :D

Κανένα αντίστοιχο video με τις αλλαγές στο Xubuntu, δεν παίζει,ε; :/
Βρήκα τελικά Xubuntu Release notes

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vadou είπε

β) google drive integration (ελπίζω να μην είναι force feeding και να έχουν κάνει καμμιά μαμακία στον dolphin όπως έκανε η m$ με το onedrive και τον file manager)

Ελαχιστα που το εψαξα, βλεπω αυτο στο VM:

vmplayer_2018-05-01_15-46-01.png.07d3ea5e0d203f07ea8289e16fc5efe3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγκατέστησα από την beta γιατί έπρεπε να κάνω format. Συνήθως περιμένω κανένα μήνα να στρώσει. Σε γενικές γραμμές δεν έχει πολλά προβλήματα. Παρ όλα αυτά, ο totem δεν δουλεύει, προβλήματα με 2 οθόνες μετά από wake up, το προεγκατεστημένο theme είναι άθλιο. Επισης για κάποιο λόγο η εγκατεστημένη mesa είναι η 18.0.0-rc5 ενώ έχει βγει η stable 18.0.1.

Εγκατέστησα μερικές εφαρμογές σε snap αντί για τα κλασικά deb πακέτα. Μερικές εφαρμογές έχουν άθλιο theme (πχ gimp). Περιμένω να δω ποιά θα είναι τα οφέλη από την μεταβίβαση σε snap.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την κύρια έκδοση, ήταν σχεδόν όσο συμπαθητική μπορούσε να είναι μια διανομή με περιβάλλον εργασίας το GNOME (το πως βαράει το 1GB για το τίποτα είναι αξιοσημείωτο :wacko: ). Επίσης μου προκάλεσε έκπληξη που δεν αντέγραψαν κάποιες από τις άλλες εκδόσεις Ubuntu, οι οποίες περιλαμβάνουν μια εφαρμογή καλωσορίσματος για αρχάριους με κάποιες βασικές ρυθμίσεις. Στα του global menu νομίζω ότι οι 3 διανομές που παρέχουν out of the box υλοποίηση είναι οι Kubuntu, Ubuntu Mate και Ubuntu Budgie, με την δεύτερη να είναι μάλλον η πιο λειτουργική από τις τρεις προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, godlike είπε

Εγκατέστησα μερικές εφαρμογές σε snap αντί για τα κλασικά deb πακέτα. Μερικές εφαρμογές έχουν άθλιο theme (πχ gimp). Περιμένω να δω ποιά θα είναι τα οφέλη από την μεταβίβαση σε snap.

Όντως το theming είναι πολύ προβληματικό ακόμη. 

Να σου πω κάποια οφέλη. Το πρόγραμμα δουλεύει ανεξάρτητα από τα πακέτα που έχεις εγκατεστημένα.Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Αν προσπαθήσεις να κάνεις εγκατάσταση το deb του Minecraft δεν θα σου δουλέψει σε 18.04. Λόγω προβλημάτων με τη java.  Αντίθετα το minecraft snap δουλεύει και θα συνεχίσει να δουλεύει ότι αλλαγή κι αν γίνει στα πακέτα στο συστημά σου και επίσης δεν χρειάζεται να έχεις εγκαταστημένη java στο συστημά σου.

https://snapcraft.io/minecraft

Άλλο όφελος είναι ότι θα έχεις πάντα τις τελευταίες αναβαθμίσεις των προγραμμάτων ακόμη και σε ένα LTS distro. Πχ οι χρήστες του Ubuntu 16.04 LTS έπρεπε να μείνουν μέχρι τώρα στις εκδόσεις 3.18 των GNOME apps. Με τα snaps ή τα flatpaks οι χρήστες του Ubuntu 18.04 LTS δεν θα μείνουν κολλημένοι στις εκδόσεις 3.28 των GNOME apps για 5 χρόνια.

Άλλο όφελος είναι ότι μπορείς να έχεις ένα KDE app σε GNOME distro χωρίς να κάνεις εγκατάσταση τόσων πακέτων και φυσικά και το ανάποδο. Έχω σε Ubuntu εγκατεστημένα τα flatpaks των Kdenlive και Krita και δουλεύουν απροβλημάτιστα χωρίς να πρέπει να κάνω εγκατάσταση όλων των kde πακέτων στο συστημά μου.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, k_antoni είπε

Γύρισα έναν φορητό σε Xubuntu! Αρχίζει και μου αρέσει τόσο που σκέφτομαι να το βάλω και στα άλλα όταν βγει η 18.04.1

Εγω την περασα σε ενα netbookακι. Αλλα την Lubuntu. Αρκετα καλη. Αλλα και γω περιμενω την 18.0.4.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα upgrade από 17.10 (ubuntu) και έχω το εξής θέμα. Ενώ έχω εγκατεστημένα skype και κάποια άλλα προγράμματα (και λειτουργούν), μου τα βγάζει ως μη εγκατεστημένα στο software centre. Είναι κάποιο bug; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BritGreek είπε

Έκανα upgrade από 17.10 (ubuntu) και έχω το εξής θέμα. Ενώ έχω εγκατεστημένα skype και κάποια άλλα προγράμματα (και λειτουργούν), μου τα βγάζει ως μη εγκατεστημένα στο software centre. Είναι κάποιο bug; 

Δεν νομίζω να είναι κάποιο bug. Έχεις εγκατεστημένα τα προγράμματα αυτά από deb;  Στη πρώτη καρτέλα τo software δείχνει τα snaps του skype κλπ. Δεν στα δείχνει στη καρτέλα των εγκατεστημένων, δεν τα βρίσκεις εκεί αν θες πχ να τα απεγκαταστήσεις;

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aypnia είπε

Δεν νομίζω να είναι κάποιο bug. Έχεις εγκατεστημένα τα προγράμματα αυτά από deb;  Στη πρώτη καρτέλα τo software δείχνει τα snaps του skype κλπ. Δεν στα δείχνει στη καρτέλα των εγκατεστημένων, δεν τα βρίσκεις εκεί αν θες πχ να τα απεγκαταστήσεις;

Οχι. Μόνο μέσω τερματικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Οχι. Μόνο μέσω τερματικού.

Περίεργο, μάλλον θα είναι κάποιο bug. Σου είναι πολλά; Αν κάνεις ένα από αυτά επανεγκατάσταση από το τερματικό ή το software σου το βγάζει στα εγκατεστημένα; Στο synaptic μπορείς να βρεις τα πακέτα τους, τα δείχνει εγκατεστημένα εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...