Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εκτύπωσης σε hp 2632


heavymetallicus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρας σας.Πριν μερικές εβδομάδες αγόρασα ένα πολυμηχάνημα,το hp 2632.Για οικιακή χρήση,μια χαρά.Το πρόβλημα που έχει είναι ό,τι πάντα αρχίζει "ψηλά" στην Α4 την εκτύπωση,με αποτέλεσμα να κόβει περιεχόμενο,στο πάνω μέρος της σελίδας.Στις δοκιμαστικές εκτυπώσεις στην αρχή,δεν είχα εντοπίσει το πρόβλημα. Το κάνει και στο σκανάρισμα.Παραθέτω παραδείγματα.Οπως φαίνεται,δεν υπάρχει καθόλου περιθώριο στο πάνω μέρος των σελίδων.Kοιτάξτε το πλαίσιο στην test page πόσο ψηλά είναι.Ενώ κάτω  δεν είναι έτσι.Σαν να αρχίζει η εκτύπωση νωρίτερα,πριν να δώσει κανένα cm, κενό χαρτί.Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από εκτυπωτές και θα ήθελα τη βοήθειά σας,Ευχαριστώ.

Spoiler

5ae5e6513d6bd_2018-04-2918-32-11.png.2e4301a6d6e4a37a7abe2ac70b3c03cb.png5ae5e674d36da_2018-04-2918-31-23.png.41939265625ab109a7f3ae63900fc7e0.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, heavymetallicus είπε

Καλησπέρας σας.Πριν μερικές εβδομάδες αγόρασα ένα πολυμηχάνημα,το hp 2632.Για οικιακή χρήση,μια χαρά.Το πρόβλημα που έχει είναι ό,τι πάντα αρχίζει "ψηλά" στην Α4 την εκτύπωση,με αποτέλεσμα να κόβει περιεχόμενο,στο πάνω μέρος της σελίδας.Στις δοκιμαστικές εκτυπώσεις στην αρχή,δεν είχα εντοπίσει το πρόβλημα. Το κάνει και στο σκανάρισμα.Παραθέτω παραδείγματα.Οπως φαίνεται,δεν υπάρχει καθόλου περιθώριο στο πάνω μέρος των σελίδων.Kοιτάξτε το πλαίσιο στην test page πόσο ψηλά είναι.Ενώ κάτω  δεν είναι έτσι.Σαν να αρχίζει η εκτύπωση νωρίτερα,πριν να δώσει κανένα cm, κενό χαρτί.Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από εκτυπωτές και θα ήθελα τη βοήθειά σας,Ευχαριστώ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

5ae5e6513d6bd_2018-04-2918-32-11.png.2e4301a6d6e4a37a7abe2ac70b3c03cb.png5ae5e674d36da_2018-04-2918-31-23.png.41939265625ab109a7f3ae63900fc7e0.png

Θυμάμαι παλιά που έβγαζα και εγώ συνταγές από το σάιτ "οι συνταγές της παρέας" και με κάποιον μπρόσγουερ δεν θυμάμαι ακριβώς τις έκοβε όπως αυτή που δείχνεις.

Για δοκίμασε με άλλον μπρόσγουερ ή   βγάλε μία φωτοτυπία απευθείας.Αν σου κάνει το ίδιο κάποιο πρόβλημα κάτι πρέπει να έχει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Θυμάμαι παλιά που έβγαζα και εγώ συνταγές από το σάιτ "οι συνταγές της παρέας" και με κάποιον μπρόσγουερ δεν θυμάμαι ακριβώς τις έκοβε όπως αυτή που δείχνεις.

Για δοκίμασε με άλλον μπρόσγουερ ή   βγάλε μία φωτοτυπία απευθείας.Αν σου κάνει το ίδιο κάποιο πρόβλημα κάτι πρέπει να έχει το μηχάνημα.

Με φωτοτυπία είναι ΟΚ.Μάλλον με τους browsers,έχει να κάνει.Δοκίμασα με 4.Στον Firefox  εκτυπώθηκε κανονικά.Ευχαριστώ papoys1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, heavymetallicus είπε

Με φωτοτυπία είναι ΟΚ.Μάλλον με τους browsers,έχει να κάνει.Δοκίμασα με 4.Στον Firefox  εκτυπώθηκε κανονικά.Ευχαριστώ papoys1.

Τίποτε απλά η γνώση είναι για να μοιράζεται.:)

Θυμάμαι τότε είχα μιλήσει με π.μ. με την υπεύθυνη των συνταγών της παρέας τους είπα για το πρόβλημα και με ευχαρίστησε γιατί όπως μου είπε το αντιμετώπιζαν και άλλοι δεν ήξερε γιατί  εγώ τυχαία το εντόπισα και θα το έφτιαχνε.

Αν είναι από εκεί μάλλον δεν μπόρεσε να το φτιάξει ακόμη.:lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2018 στις 10:14 ΜΜ, heavymetallicus είπε

Με φωτοτυπία είναι ΟΚ.Μάλλον με τους browsers,έχει να κάνει.Δοκίμασα με 4.Στον Firefox  εκτυπώθηκε κανονικά.Ευχαριστώ papoys1.

 Καλημέρα.Το πρόβλημα συνεχίζει.Εκτύπωσα έγγραφο από pdf και μου "έκοψε" 1cm από το πάνω μέρος της σελίδας!!! Δοκίμασα με τις ρυθμίσεις....Τίποτα!! Στο παράδειγμα,στη μία φωτό,είναι το κανονικό έγγραφο,ενώ στην άλλη το εκτυπωμένο pdf.Λείπει σχεδόν όλο το εθνόσημο του εγγράφου.Καμιά ιδέα;; Ευχαριστώ.

Στιγμιότυπο από 2018-05-04 11-13-04.png

Στιγμιότυπο από 2018-05-04 11-14-31.png

Επεξ/σία από heavymetallicus
Επισύναψη αρχείων σαν παράδειγμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή καμιά φορά κοιτώντας το δέντρο χάνουμε το δάσος και οι λύσεις είναι μπροστά μας,τόσο εμφανείς...Καθόμουν και παιδευόμουν με τα πιο περίπλοκα σενάρια.Τελικά μία γνωστή μου,μού είπε απλά: Γιατί δεν αλλάζεις τα περιθώρια τής προς εκτύπωση σελίδας σου,στον pdf viewer σου;;; Δώσε 1cm-1,5cm πάνω και ΟΚ!! Ευχαριστώ για τη φιλοξενία,και για την άμεση όπως πάντα,ανταπόκριση στις απορίες μας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...