Προς το περιεχόμενο

Canon 5d mark 1 το 2018?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Κάπου έπεσα πάνω σε αυτήν την αγγελία που μπορεί να σε ενδιαφέρει

Για D3400 ας δει κι εδώ:

https://www.e-infin.com/eu/item/3068/nikon_d3400_digital_slr_camera_+_af-p_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr_lens__(kit_box)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα τετοιας μηχανης εχει νοημα μονο αν θες να μαζεψεις καλους φακους Full frame ωστε στο μελλον να πας σε καποιο καλυτερο σωμα.

Εγω ειχα την D5100 και την εδωσα και πηρα μια μεταχειρισμενη λιωμενη D600 στα 650 ευρω, με 147.000 κλικ.

Για ενα χρονο περιπου ημουνα μονο με τον 50mm 1.8G, και ενιοτε κουμπωνα και τον 35mm 1.8G DX.

Τελικα πηρα και τον tamron 24-70 2.8 VC, και στο μελλον θα παρω 70-200 2.8.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου γιατι η διαφορα στα σωματα ηταν χαοτικη.

Επισης επειδη η D600 ειχε το γνωστο θεμα με τα λαδια στον αισθητηρα, μου δωσαν ολοκαινουρια D610. :D

 

Το να παρει καποιος παλιο σωμα για να το χει για παντα δεν εχει νοημα ομως.

Καλυτερα ενα καινουριο crop, πχ D3300

23 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ένα λινκ  που έδειξα σε φίλο που πήρε d500 και κλαίει (βλ . imaging).

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D610-vs-Nikon-D500

στη θεση του θα ειχα παρει την D750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

πηρα και τον tamron 24-70 2.8 VC

Σε f/2,8 τι λέει ; Οι reviewers τον κατακρίνουν , αλλά επειδή θάβουν όλους τους ζουμ κάτω από 2,5Κ , δεν τους παίρνω πολύ στα σοβαρά.

Ο άλλος με την d500 ... έπρεπε να είχε πάρει d610 και με τη διαφορά να έπαιρνε άλλον ένα φακό (ή 2)  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σε f/2,8 τι λέει ; Οι reviewers τον κατακρίνουν , αλλά επειδή θάβουν όλους τους ζουμ κάτω από 2,5Κ , δεν τους παίρνω πολύ στα σοβαρά.

Ο άλλος με την d500 ... έπρεπε να είχε πάρει d610 και με τη διαφορά να έπαιρνε άλλον ένα φακό (ή 2)  .

Ειναι λιγο soft στο 2.8.

Και παλευω εδω και καιρο να φτιαξω λιγο το focus με το AF tune της μηχανης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ειναι λιγο soft στο 2.8.

Και παλευω εδω και καιρο να φτιαξω λιγο το focus με το AF tune της μηχανης...

Ξέρεις ότι η  μαμά nikon έχει δύο αντίστοιχους που είναι ultra sharp , αλλά η τιμή (ακόμη και στον non-vr ) είναι ...:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ξέρεις ότι η  μαμά nikon έχει δύο αντίστοιχους που είναι ultra sharp , αλλά η τιμή (ακόμη και στον non-vr ) είναι ...:blink:

κι ομως ο tamron ειναι πιο sharp απο τους νικον.

ο vr nikon ειναι χειροτερος απο τον παλιο

ο καλυτερος σε εικονα ειναι ο καινουριος ο tamron g2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2018 στις 1:51 ΜΜ, hiphoper13 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω μια canon 5d mark i γιατί θελω να ασχοληθώ με τη φωτογραφία μαζί με έναν 50mm  1.8 τι λέτε ποια η γνώμη σας;

Φίλε μου, μήπως θα ήταν σκόπιμο να μας πεις περισσότερα, όπως μπάτζετ, εμπειρία που διαθέτεις.... Έτσι για να μην ξεφεύγουμε ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

κι ομως ο tamron ειναι πιο sharp απο τους νικον.

ο vr nikon ειναι χειροτερος απο τον παλιο

ο καλυτερος σε εικονα ειναι ο καινουριος ο tamron g2

Είμαστε off topic σχετικά με το θέμα ... αλλά μέσα στα πλαίσια της ... φωτογραφικής κουβέντας !

Παλιό λες τούτον και καινούργιο τούτο ;    Και tamron g2 τούτον ;

Τα δείγματα που έχω δει , όλων , είναι καταπληκτικά και σε f/2,8 . Απλά οι nikon , σε τιμές, είναι να κλαίς (για χομπίστες που δεν βγάζουν λεφτά από αυτό , είναι σχεδόν βλακεία).

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν γενικά ζουμ φακοί (χομπίστας γαρ, κατανοώ ότι σε επαγγελματίες είναι πολύ χρήσιμοι) 

και είμαι σίγουρος ότι στα 24mm  ένας prime , τους ρίχνει σε όλα (και έχει και το ... μαγικό 1,8 ).

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/30/2018 στις 3:37 ΜΜ, Ntinaras είπε

Ειναι λιγο soft στο 2.8.

Και παλευω εδω και καιρο να φτιαξω λιγο το focus με το AF tune της μηχανης...

Για ψάξε λίγο αυτό το πρόγραμμα μήπως σε βοηθήσει: https://www.reikanfocal.com/focal-pro.html

Το πήρε φίλος μου πριν κάποιους μήνες για την d750 και να κάνει calibration τους φακούς του (νομίζω 40 ευρώ το χρόνο κοστίζει).

Συνδέεις τη μηχανή με τον υπολογιστή, τρέχεις το πρόγραμμα, έχεις εκτυπώσει μια κόλλα Α4 με το σχέδιο που σου λέει το πρόγραμμα και κεντράρεις στη μέση του και μετά ξεκινάς και σου λέει βάλε το af tune -20, πατάς enter και ξεκινάει και τραβάει κάποιες λήψεις. Μετά σου λέει βάλε -10, μετά +20 κλπ και βγάζει ένα αποτέλεσμα στο τέλος (πχ η σωστή τιμή για τον τάδε φακό είναι το -5).

Κάναμε εχθές τον sigma 17-50 μου στην d7100 μου για να δω αν χρειαζόταν καθόλου καλιμπράρισμα (γενικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα) και μου τον έβγαλε ότι θέλει στο -7.

Κάναμε και στου φίλου στον tamron 70-200 g2, sigma 35 art 1.4, tamron 15-30 2.8 και θέλαν όλοι καλιμπράρισμα με βάση το πρόγραμμα αλλά δε θυμάμαι πόσο μείον ή συν ήθελε ο καθένας.

 

0-02-04-770129e730d0136ef4c593bc73cc143226e0edde267744f3efc3159e664bf905_57fc8d18.jpg

0-02-04-fcc5ec0bf41c630e3ef2880a92ccce97bde409270d5856522fdb6f860398e0cd_564baf55.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε ακούσει φακό , που να μην αρκούν τα +20 ή -20 που προσφέρει η κάμερα ;

Παράδειγμα σε τούτο το review , γράφει ότι σε κάποιους samyang (manual) 35mm μπορεί να μην είναι αρκετά και να πρέπει να τον επιστρέψεις.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μπορει να συμβει αλλα φανταζομαι ειναι σπανιο... πχ στη δικια μου Sony (Amount) τον 35αρη f1.8 τον εχω στο -10

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Έχετε ακούσει φακό , που να μην αρκούν τα +20 ή -20 που προσφέρει η κάμερα ;

Παράδειγμα σε τούτο το review , γράφει ότι σε κάποιους samyang (manual) 35mm μπορεί να μην είναι αρκετά και να πρέπει να τον επιστρέψεις.

Εχει συμβει και σε Nikon. Τους στελνεις να τους ξανακαλυμπραρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Εχει συμβει και σε Nikon. Τους στελνεις να τους ξανακαλυμπραρουν

Αν τον έχεις πάρει από Κίνα ;;; Κλαίς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...