Προς το περιεχόμενο

Canon 5d mark 1 το 2018?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αγοράσω μια canon 5d mark i γιατί θελω να ασχοληθώ με τη φωτογραφία μαζί με έναν 50mm  1.8 τι λέτε ποια η γνώμη σας;

Επεξ/σία από hiphoper13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει canon mark 1

Μηπως εννοεις την Canon 5d mark i ? https://www.dpreview.com/reviews/canoneos5d

Αν εννοεις την συγκεκριμένη αμα την βρεις σε καλη κατάσταση και καλή τιμή ναι αξίζει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rush13 είπε

Δεν υπάρχει canon mark 1

Μηπως εννοεις την Canon 5d mark i ? https://www.dpreview.com/reviews/canoneos5d

Αν εννοεις την συγκεκριμένη αμα την βρεις σε καλη κατάσταση και καλή τιμή ναι αξίζει ακόμα

Ναι αυτήν εννοώ ευχαριστώ για την διόρθωση σε ποια τιμή αξίζει η αγορά της πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα βρεις σε καλή κατάσταση κάποια στα 350 βαριά 400 ειναι καλά.  Η συγκεκριμένη μηχανή ειναι επαγγελματική , όταν βγήκε κόστιζε 4,000 , οπότε ειναι λαχείο να βρεις κάποια που να μην έχει πάρα πολλά κλικ και να μην ειναι πολυδουλεμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rush13 είπε

Άμα βρεις σε καλή κατάσταση κάποια στα 350 βαριά 400 ειναι καλά.

Σε αυτά τα λεφτά (ή έστω +50 ευρώ ακόμη) , για μτχ ff, δεν είναι καλύτερα να πάει σε nikon d700 ;;;

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D700-vs-Canon-EOS-5D

 

Επίσης έχει και 50mm f/1.8 σε τιμή χώμα

https://www.e-infin.com/eu/item/32/nikon_nikkor_af_50mm_f/1.8d_lens

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα την βρει σε λογική τιμή και σε καλή κατάσταση ναι γιατι όχι.  Αλλα νομίζω η d700 άμα ειναι σε παρόμοια κατάσταση και κλικ θα ειναι τουλάχιστον 200 ευρω πιο ακριβή απο την 5d

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω στα 300 ευρώ είναι καλή επιλογή. Ειδικά αν έχει κανείς πρόσβαση σε συμβατούς ff φακούς. Στα ~400 πλέον βρίσκεις καινούργιες κάμερες με APSC αισθητήρα που έχουν ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις, και επιπλέον είναι καινούργιες και όχι 10+ ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι λεω οτι δεν αξιζει με τιποτε μια τετοια αγορα. Καποτε ηταν κορυφη. Σημερα ειναι πισω και απο τις entry level. Η τεχνολογια εχει εξελιχθει πολυ απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Εγω παλι λεω οτι δεν αξιζει με τιποτε μια τετοια αγορα. Καποτε ηταν κορυφη. Σημερα ειναι πισω και απο τις entry level. Η τεχνολογια εχει εξελιχθει πολυ απο τοτε.

Και εγώ συμφωνώ με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εγω παλι λεω οτι δεν αξιζει με τιποτε μια τετοια αγορα. Καποτε ηταν κορυφη. Σημερα ειναι πισω και απο τις entry level. Η τεχνολογια εχει εξελιχθει πολυ απο τοτε.

Το ίδιο και γω, επιπλεων -τουλαχιστων για την d700 - δεν υποστηρίζει live view (βολικό εάν την βάλεις σε τρίποδο) και bracketing.

Στο τέλος της μέρας πιστεύω πως ως μεταχειρισμένες αξίζουν μόνο εάν υπάρχει ανάγκη για σώμα που θα φάει "κοπανηματα και πεσιματα", αλλιώς τζάμπα βάρος κουβαλάς.

Ίσως επίσης εάν το πολύ ρηχό βάθος πεδίου είναι αυτοσκοπός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικά ISO & af,  δυναμικό εύρος πατάτας γενικά πεταμένα λεφτά. Ήταν εκπληκτική όταν κυκλοφόρησε μια δεκαετία πριν. Οποιαδήποτε σημερινή κροπ είναι πολύ καλύτερη της. Και με τα ίδια λεφτά βρίσκεις μια χαρά κροπ μεταχειρισμένη. Που να μπορεί να τραβάει και βίντεο. Αν θες φφ υπομονή και αποταμίευση για καμία μτχ α7. Αν και εφόσον σκέφτεσαι να ασχοληθείς καλύτερα να πάρεις κάποια που θα κρατήσεις καιρό. Και η φωτογραφία δεν είναι καθόλου φθηνό χόμπι. Ξεκινά με κάποια d3xxx ή d5xxx και έναν πραιμ καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Α7 δηλαδη εχει καλύτερο AF? . 

Αν στην σύγκριση με τις entry level υπολογίζεις μονο iso,dynamic range και βίντεο ναι δέν αξίζει. 

Αν την συγκρίνεις σε ποιότητα σώματος + τα πλεονεκτήματα στο dof + τα controls (σε μια entry level δν μπορεις καν να αλλάξεις kelvin χειροκίνητα) μια χαρά αξίζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ένα λινκ  που έδειξα σε φίλο που πήρε d500 και κλαίει (βλ . imaging).

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D610-vs-Nikon-D500

Η D500 ειναι μηχανή για action shooting. Δεν ειναι μηχανή για τοπία και πορτρέτα. Ειναι σε παρα πολλά και σημαντικά σημεια οχι απλα καλύτερη αλλα πολύ καλύτερη. Αρκει να ξέρεις για πιο λογο την επιλέγεις. Δεν φταιει καμερα για την επιλογή της με λάθος κριτήρια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Και εγώ συμφωνώ με το παραπάνω.

Συμφωνώ κι εγώ. Είχα αγοράσει το μοντέλο όταν είχε βγει (κάπου 3500 με τον 24-70L). Είχα Βγάλει αρκετές καλές φωτο αλλά - καθώς δεν είμαι pro το full frame δεν το βρήκα βολικό...

Νομίζω θα είσαι καλύτερα με μια μτχ 50, 60D ή μια καινούργια xxxxD αν μιλάμε για Canon. Θα εκτιμήσεις το ISO+VIDEO που ήταν αδιανόητο επί εποχής 5d.

Το παραπάνω βάρος, οι ακριβοί + βαρείς ff φακοί (αυτή που κοιτάς δεν παίρνει EFS) καθώς και η απουσία φλας (ειδικα για φωτογράφιση ημέρας με δυνατό ήλιο 😉) αποτελούν μειονεκτηματα που θα τα συνανς συνέχεια 

Κάπου έπεσα πάνω σε αυτήν την αγγελία που μπορεί να σε ενδιαφέρει 

Συμπαθητική τιμή και σαφώς entry level (προσωπικά είμαι κανονακιας αλλά προφανώς και η Nikkon είναι εξίσου καλή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...