Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης για αρχαριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, chessplayer-alexis είπε

Επανέρχομαι... Νομίζω πως αν ο φίλος που άνοιξε το θέμα διαβάσει για αναλογική φωτογραφία θα φρίξει. Θεωρώ ότι η ψηφιακή υπερέχει σε αμέτρητες παραμέτρους και ειδικά σε κεινον που θέλει να κάνει κάτι περισσότερο από το να σκρολλαρει αυτά που τράβηξε σε μια οθόνη max 10''.

04-xx__01__01.png

... For sure, buddy

Καμία διαφωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Η φώτο αυτή είναι τραβηγμένη προ δεκαετίας περίπου με την 5d και τον 24-70αν θυμάμαι καλά. Είναι κροπαρισμενη για να χωράει στα δύο mb του insomnia. Μπορείς να τη μεγεθύνεις και να εξακολουθείς να βλέπεις εικόνα που σημαίνει ότι μπορείς να την τυπώσεις άνετα σε Α3. 

Αν δοκιμάσεις το αντιστοιχο με το S9 ή το Ρ20 θα βλέπεις μόνο πλαστελινες.... 

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται η σύγκριση αφού και μόνο η σταθερότητα της λήψης δεν ειναι συγκρίσιμη. Η DSLR είναι μελετημένη να στέκεται στο χέρι, μετράει χρονο έκθεσης και διάφραγμα και με βάση αυτό να ξέρεις μέχρι που θα είναι "καθαρή" και που θα αρχίσει να "τρέμει" το χέρι σου. 

Το πρόβλημα λύνεται - για μένα - μόνο με selfy stick αλλά για χρήση στην κύρια κάμερα φυσικά. Διαφορετικά δεν βλεπω τρόπο να "τραβάει" κανείς φωτό. Τότε όμως άμεσα τίθεται το ερώτημα εάν αξίζει να δώσει κανείς 700-800 ευρώ για ένα κινητό που τραβάει πλαστικές εικόνες και να μην "επενδύσει" σε μια ώριμη τεχνολογία που θα μείνει ακόμα για αρκετό καιρό μαζί μας αφού οι "καλοί φακοί" έχουν επιβιώσει μια χαρά τον ερχομό (και - μανία) των κινητών. 

Κατα τη γνώμη μου, αν θέλεις να αποθανατίσεις - και ενδεχομένως να εκτυπώσεις - στιγμές της ζωής σου με κάποιους Σημαντικούς Άλλους, τώρα είναι ευκαιρία για μια "μικρομεσαία" DSLR (ανάλογα κυρίως με το πορτοφόλι σου, αν και θα έλεγα πως - εάν το αντέχεις - κοίτα ακόμα και προς μαι μτχ Canon 70D - που έχει ένα σώμα που δε θα αλλάξεις για 10 χρόνια). 

Ναύπλιο-5.jpg

Ναύπλιο-5-2.jpg

Η 1η εικόνα μοιάζει "αρκετά καλή" αλλά μόλις κροπάρεις το κάστρο (2η) βλέπεις πόσο έχει "συμπληρώσει ψηφιακά το μηχνάνημα. Αυτό νομίζω ότι είναι το πραγματικό μειονέκτημα (είναι τραβηγμένες με το OnePlus 5T που υποτίθεται ότι δεν υστερεί ιδιαίτερα από τις κάμεερες των υπολοίπων "ναυαρχίδων" :ph34r:

flower-2.jpg.7ac3944924cf30347a081528b8cfaddc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι ένα κροπ στο 100% όταν τραβάς με dslr και ένα "αρκετά καλό σώμα" [Canon 80d] με έναν "μέτριο all arounder" φακό [Canon EFS 18-135 IS STM]: ταχύτητα 1/250, f 5.6, ISO: 200. 

Με την πχ Canon 1300 και τον φθηνότερο 50άρι σταθερό (1.8=πολύ φωτεινός) θα μπορείς να τραβάς in door πορτραίτα τα οποια θα μπορείς να κροπάρεις στο 100% και να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα (για ευνόητους λόγους δε θέλω να ανεβάζω πρόσωπα σε δημόσιο και μη-φωτογραφικό forum). 

flower-1.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ chessplayer-alexis πρώτα από όλα ευχαριστώ για τη σύγκριση που παραθέτεις. Θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις το πείραμα τραβώντας την ίδια φώτο με το κινητό και την Canon σου στα 18mm (συνήθως αυτό αντιστοιχεί στον φακό των κινητών). Μάλιστα θα σου έλεγα να τραβήξεις 2 φώτο με την Canon: μια φώτο τέρμα ανοικτός και μια στο f/8.0 που συνήθως ο φακός είναι πιο οξύς και επιπλέον είναι κοντύτερα στο πραγματικό aperture του κινητού.

Στα δικά μου μάτια η διαφορά είναι σημαντική αλλά όχι τεράστια. Με ένα από τα κορυφαία κινητά σίγουρα θα ήταν μικρότερη και πιθανότατα σχετικά μικρή. Βέβαια ο συγκεκριμένος φακός, αν και ιδιαίτερα βολικός δεν είναι πολύ οξύς. Με έναν πραγματικά οξύ φακό στη μηχανή σου η διαφορά θα είναι ίδια ή και μεγαλύτερη από αυτό που βλέπεις τώρα.
 

edit: Επίσης να πω πως το 1ο Pixel κάνει πλέον 350 ευρώ καινούργιο. Δε χρειάζεται κανείς να ξοδέψει χιλιάρικο για να έχει κινητό με καλή ικανότητα λήψης φωτογραφιών.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nickolas Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρεις οτι η διαφορα δεν ειναι μεγαλη (οπως γραφεις και στο αλλο σου θεμα). Εχεις ανοιξει ποτε μια φωτογραφια στον υπολογιστη να δεις διαφορες? Ή καλυτερα, εχεις παει να εκτυπωσεις σε Α2 για να κρεμασεις μια ωραια φωτογραφια στον τοιχο?

*Θα ψαξω φωτο για να συγκρινω και θα τις ανεβασω σε κανα flickr ωστε να μην χασει σε ποιοτητα της φωτογραφικης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρέπει να ψάξεις για να βρεις τις διαφορές, εξ'ορισμού δεν είναι μεγάλες. Εν προκειμένω πρέπει να πας σε μεγενθύνσεις για να καταλάβεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, nickolas είπε

Αγαπητέ chessplayer-alexis πρώτα από όλα ευχαριστώ για τη σύγκριση που παραθέτεις. Θα είχε ενδιαφέρον να κάνεις το πείραμα τραβώντας την ίδια φώτο με το κινητό και την Canon σου στα 18mm (συνήθως αυτό αντιστοιχεί στον φακό των κινητών). Μάλιστα θα σου έλεγα να τραβήξεις 2 φώτο με την Canon: μια φώτο τέρμα ανοικτός και μια στο f/8.0 που συνήθως ο φακός είναι πιο οξύς και επιπλέον είναι κοντύτερα στο πραγματικό aperture του κινητού.

Στα δικά μου μάτια η διαφορά είναι σημαντική αλλά όχι τεράστια. Με ένα από τα κορυφαία κινητά σίγουρα θα ήταν μικρότερη και πιθανότατα σχετικά μικρή. Βέβαια ο συγκεκριμένος φακός, αν και ιδιαίτερα βολικός δεν είναι πολύ οξύς. Με έναν πραγματικά οξύ φακό στη μηχανή σου η διαφορά θα είναι ίδια ή και μεγαλύτερη από αυτό που βλέπεις τώρα.
 

edit: Επίσης να πω πως το 1ο Pixel κάνει πλέον 350 ευρώ καινούργιο. Δε χρειάζεται κανείς να ξοδέψει χιλιάρικο για να έχει κινητό με καλή ικανότητα λήψης φωτογραφιών.

1. Οι φωτό που έβαλα ήταν ό,τι πιο πρόχειρο είχα διαθέσιμο για να επισημάνω τη διαφορά στο "τι βλέπει ο φακός" διότι το θέμα είναι ποια είναι η πληροφορία που φτάνει στον αισθητήρα για να δημιουργηθεί το αρχείο 

2. +100 πως ο 10-135 δεν είναι οξυς. Αν ειχα κουμπώσει τον 50/1.2 L, τον Sigma 150 2.8 ήτον 200/2.8 τα αποτελέσματα θα ήταν ακόμα πιο εξευτελιστικα για τις ναυαρχίδες. 

3. Εξαρχής μίλησα για φωτο που θα εκτυπώσουν σε >=Α5 καθώς στις 6" του iPhone etc όλες μοιάζουν Super. 

4. Αν πάμε λίγο βαθύτερα το σημείο 1, θα δούμε ότι το raw αρχείο της 80D είναι 25MB (αν θυμάμαι σωστά) και εδώ παίζει ρόλο τόσο ο αισθητήρας και μετά η καθαρότητα του φακού (όσο καλύτερα τα κρύσταλλα που διαθέτει τόσο ευκρινιστερα θα αποδίδει εκείνο που υπάρχει απέναντί του). 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ και λίγο ... hablar el cuete   με το συμπάθιο δηλαδή ... 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, nickolas είπε

Αν πρέπει να ψάξεις για να βρεις τις διαφορές, εξ'ορισμού δεν είναι μεγάλες. Εν προκειμένω πρέπει να πας σε μεγενθύνσεις για να καταλάβεις διαφορά.

Μπορείς να μας πεις ΠΟΥ βλέπεις τις φωτογραφίες σου;

Διότι εγώ τις βλέπω στην 30άρα Dell U3014, με wide gamut colour και κάλυψη 99% Adobe RGB και φυσικά 100% sRGB. Αν δεν καταλαβαίνεις τους όρους αυτούς, δεν έχει νόημα οποιαδήποτε περαιτέρω κουβέντα. Δες λοιπόν τις δήθεν φωτογραφιάρες των κινητών σε τέτοια οθόνη, και μετά ξαναμιλάμε.

Και μην μου αναφέρεις τηλεοράσεις κλπ., διότι αυτές αυξάνουν εγγενώς το saturation και το contrast, και συμπιέζουν τόσο πολύ το χρωματικό εύρος, που οι φωτογραφίες εκεί δείχνουν εντελώς διαφορετικές και στα δικά μου μάτια, απαράδεκτες.

Αν καταλαβαίνεις λοιπόν τα ανωτέρω, πες μας εσύ πού βλέπεις τις φωτογραφίες. Διότι αν σμικρύνεις στην παραπάνω οθόνη μου, όλες τις φωτογραφίες σε μέγεθος οθόνης κινητού, δηλαδή στις 5-7 ίντσες διαγώνιο, όλες φαίνονται υπέροχες, ακόμα και οι ανεστίαστες που είναι για πέταμα. Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με τις εκτυπώσεις, που σου λένε και σου ξαναλένε όλοι.

Αν μιλάς λοιπόν για θέαση φωτογραφιών σε κινητό, τότε αυτομάτως αναγνωρίζες ότι όλα όσα λες δεν έχουν καμία απολύτως αξία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Μάλιστα θα σου έλεγα να τραβήξεις 2 φώτο με την Canon: μια φώτο τέρμα ανοικτός και μια στο f/8.0 που συνήθως ο φακός είναι πιο οξύς και επιπλέον είναι κοντύτερα στο πραγματικό aperture του κινητού

Να το σχολιασω αυτο; 

Αφου le perit Nicolas ΔΕΝ καταλαβαινει τα βασικα της φωτογραφιας καν...

Εαν ειναι να βγαλουμε τα αποτελεσματα που μας βολευουνε βαλτε ρε παιδια και f/100 στο διαφραγμα σας...!!!

56 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μπορείς να μας πεις ΠΟΥ βλέπεις τις φωτογραφίες σου;

Διότι εγώ τις βλέπω στην 30άρα Dell U3014, με wide gamut colour και κάλυψη 99% Adobe RGB και φυσικά 100% sRGB. Αν δεν καταλαβαίνεις τους όρους αυτούς, δεν έχει νόημα οποιαδήποτε περαιτέρω κουβέντα. Δες λοιπόν τις δήθεν φωτογραφιάρες των κινητών σε τέτοια οθόνη, και μετά ξαναμιλάμε.

Και μην μου αναφέρεις τηλεοράσεις κλπ., διότι αυτές αυξάνουν εγγενώς το saturation και το contrast, και συμπιέζουν τόσο πολύ το χρωματικό εύρος, που οι φωτογραφίες εκεί δείχνουν εντελώς διαφορετικές και στα δικά μου μάτια, απαράδεκτες.

Αν καταλαβαίνεις λοιπόν τα ανωτέρω, πες μας εσύ πού βλέπεις τις φωτογραφίες. Διότι αν σμικρύνεις στην παραπάνω οθόνη μου, όλες τις φωτογραφίες σε μέγεθος οθόνης κινητού, δηλαδή στις 5-7 ίντσες διαγώνιο, όλες φαίνονται υπέροχες, ακόμα και οι ανεστίαστες που είναι για πέταμα. Επίσης το ίδιο συμβαίνει και με τις εκτυπώσεις, που σου λένε και σου ξαναλένε όλοι.

Αν μιλάς λοιπόν για θέαση φωτογραφιών σε κινητό, τότε αυτομάτως αναγνωρίζες ότι όλα όσα λες δεν έχουν καμία απολύτως αξία.

 

Η απάντησή σου ειναι ΕΔΩ:.....

Στις 2/5/2018 στις 12:59 ΠΜ, nickolas είπε

Αν σκεφτεί κανείς το κροπάρισμα και ότι έχεις τον ήλιο μέσα στη φώτο είναι νομίζω εντυπωσιακή. Επιπλέον το edit έγινε στο κινητό και εκεί δείχνει πολύ καλύτερη από ότι τη βλέπω τώρα στο laptop μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο που βλέπω τις φωτογραφίες. Είναι ανεβασμένες και ο κάθε ένας μπορεί να κρίνει για τον εαυτό του.

Θα επιμείνω όμως ότι η απόσταση μεταξύ καλού και μέτριου φακού είναι μεγαλύτερη από την απόσταση μέτριου φακού και καλού κινητού.

Επιπλέον υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των κινητών. Ακόμη και όταν μιλάμε για Iphone X και Pixel 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, nickolas είπε

Θα επιμείνω όμως ότι η απόσταση μεταξύ καλού και μέτριου φακού είναι μεγαλύτερη από την απόσταση μέτριου φακού και καλού κινητού

https://media.tenor.co/images/9e355efdbe88fcbcd8151715c634ba98/raw

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεξάντλητος ομως και ακάθεκτος....

2048-6.jpg

 

 

 

31 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο που βλέπω τις φωτογραφίες.

Κλαίω.....

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, nickolas είπε

 Ακόμη και όταν μιλάμε για Iphone X και Pixel 2

Αν πάμε τη φωτογραφία στο πρόσωπο της κοπέλας (της κινέζας δεξιά) , μόνο εγώ βρίσκω τις φωτογραφίες των κινητών για πέταμα, αν δούμε τις συγκρίσεις με φωτογραφική μηχανή ;;;;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν πάμε τη φωτογραφία στο πρόσωπο της κοπέλας (της κινέζας δεξιά) , μόνο εγώ βρίσκω τις φωτογραφίες των κινητών για πέταμα, αν δούμε τις συγκρίσεις με φωτογραφική μηχανή ;;;;

Το αντίθετο! Μόνο ο @nickolas βρίσκει ότι οι φωτογραφίες των κινητών είναι καλές, όλοι οι άλλοι, όσοι ξέρουν τουλάχιστον, τις θεωρούν σκουπίδια!

Υ.Γ. Σκουπίδια γενικώς, εντάξει είναι υπερβολική διατύπωση, αλλά σε σύγκριση με DSLR, είναι πράγματι για πέταμα.

Επεξ/σία από RTW4ever
Υστερόγραφο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...