Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης για αρχαριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την Canon 1300D  EOS που επισύναψες στη αρχή και είναι φανταστική.Έχει πολλά προγράμματα για πορτραιτο & νυχτερινό , για  landscape, για σπορ, και φυσικά χειροκίνητη ρύθμιση για να αρχίσεις σιγά σιγά να ρυθμίζεις εσύ την ταχυτητα το διάφραγμα και το ΙSO όπως θες. Η μπαταρία κρατάει τρελά ,πολύ καλό ενσωματωμένο φλας, αξίζει πραγματικά τα λεφτά της η μηχανή. Είναι πολύ καλή για αρχή και φυσικά εφοσόν πάρεις το σώμα παίρνεις και οτι φακό θες μετά. Την πήρα απο Κωτσο στην ιδια τιμή με σκρουτζ με sd και θήκη δώρο και 2 χρόνια εγγύηση.

Επεξ/σία από Ilia Fragk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσωπικά δε θα παιρνα καμμία φωτογραφική με σταθερή οθόνη.

Ειναι δεσμευτική σε πολλές λήψεις.Υπάρχει λόγος που μόλις ανέβεις κατηγορία βλέπεις αρθρωτή οθόνη !

Αν έχεις σκοπό να φωτογραφίζεις αποκλειστικά με το οφθαλμοσκόπιο τότε αγνόησε τα παραπάνω.

Κατα τα άλλα 50mm f1.8 δαγκωτό :-) με όποια μηχανή και να επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει να ... "μπλέξει" με χειροκίνητη εστίαση (ή αν νοσταλγεί άλλες εποχές) παίζει και τούτος για πορτραίτα !!!!!

https://www.eglobalcentral.eu/samyang-85mm-f-1.4-as-if-umc-lenses-canon.html

[σαφώς είναι λίγο ιδιαίτερη επιλογή, αλλά με κορυφαία αποτελεσματα]

 

(υπάρχει για όλα τα mount και nikon )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ με την σειρά μου προτείνω την 1300D. Έχω εδώ και οκτώ χρόνια την 500D* , και είμαι ευτυχής από την συμβίωση μαζί της. Έμαθα πολλά από αυτήν, και σιγά σιγά αναβάθμισα σε φακούς. Έχουν δίκιο όσοι σου πρότειναν παραπάνω να πάρεις αργότερα ή και μαζί και τον φακό 50mm F1.8. Θα κάνεις παπάδες με αυτόν, αν ασχοληθείς να μάθεις και χειροκίνητες ρυθμίσεις για aperture priority, shutter priority ή full manual, θα την ερωτευτείς!

Αρκεί να σου αρέσει το σπορ της φωτογραφίας.

Και εγώ επί 8 χρόνια, κυρίως πορτραίτα και τα παιδιά μου φωτογραφίζω...

 

* = Η 500D τότε ήταν ένα κλικ κατηγορίας πάνω από την αντίστοιχη τότε 1300D, και μάλλον σήμερα κατώτερη από αυτήν που θες να πάρεις. Οπότε προχώρα με χίλια, είναι πολύ καλή μηχανή!

EDIT: Μια που την έχω πρόχειρη, μία φωτό με τον εν λόγω Canon EF 50mm F1.8, στο F1.8, με crop για wallpaper για laptops 1366x768:

IMG_1620_1366x768.jpg

Επεξ/σία από RTW4ever
Προσθήκη φωτό
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη την στιγμη η 1300D εχει 380 ευρω θα περιμενω να πεσει...Παντως βλεπω οτι την Nikon d3400 την θεωρουν κορυφαια και στο dxomark την βαθμολογουν με 84 που ειναι παραααα πολυ υψηλο

 

Η D3400 εχει 427 ευρω μαζι με τον φακο που λετε

 

https://www.skroutz.gr/s/9672480/Nikon-D3400-Kit-AF-P-DX-18-55mm-f-3-5-5-6G-VR.html

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Η D3400 εχει 427 ευρω μαζι με τον φακο που λετε

https://www.skroutz.gr/s/9672480/Nikon-D3400-Kit-AF-P-DX-18-55mm-f-3-5-5-6G-VR.html

Από τον Κινέζο όμως φθηνότερα !

https://www.e-infin.com/eu/item/3068/nikon_d3400_digital_slr_camera_+_af-p_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr_lens__(kit_box)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προτιμούσα DSLR  θα επέλεγα την ανώτερη Nikon d3400 ή Nikon d3300 σε σχέση με τη Canon 2000d  Canon EOS 2000D review .

Αλλά για μένα δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερα για αρχάριο να επιλέξει DSLR σήμερα ο όγκος μετράει αντίστροφα σε καθημερινή χρήση ή κάτι που πλησιάζει τη χρήση που κανείς με κινητό, φαντάσου τον εαυτό σου με κάμερα στο χέρι ή την αντίδραση του απέναντι που σε βλέπει και θα το καταλάβεις.

Sony a6000 Canon EOS 2000D

Sony a6000 Nikon D3400

Ποιοτική διαφορά δεν υπάρχει, λειτουργικά θα είσαι καλύτερα με τη mirrorless εκτός οθόνη αφής στη συγκεκριμένη  Sony, εργονομικά η DSLR έχει ένα προβάδισμα  στο κράτημα αν έχεις μεγάλα χέρια.

Dxomark indexing

Αν σε ενδιέφερε σπορ φωτογράφιση μονόδρομος η Sony a6000 σε σχέση με τις κάμερες που προανέφερα.

Αγορά από όπου τη βρεις φθηνότερα εκτός κι αν μιλάμε για μικρή διαφορά οπότε θα προτιμούσα Ελλάδα στο κάτω κάτω παίρνεις και μια βοήθεια αν το κατάστημα είναι φωτογραφικών ειδών στις απορίες σου, ε! κάποιο κόστος ενσωματώνεται στη τιμή λογικό.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, thepoint είπε

Αν προτιμούσα DSLR  θα επέλεγα την ανώτερη Nikon d3400 ή Nikon d3300 σε σχέση με τη Canon 2000d  Canon EOS 2000D review .

Αλλά για μένα δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερα για αρχάριο να επιλέξει DSLR σήμερα ο όγκος μετράει αντίστροφα σε καθημερινή χρήση ή κάτι που πλησιάζει τη χρήση που κανείς με κινητό, φαντάσου τον εαυτό σου με κάμερα στο χέρι ή την αντίδραση του απέναντι που σε βλέπει και θα το καταλάβεις.

Sony a6000 Canon EOS 2000D

Sony a6000 Nikon D3400

Ποιοτική διαφορά δεν υπάρχει, λειτουργικά θα είσαι καλύτερα με τη mirrorless εκτός οθόνη αφής στη συγκεκριμένη  Sony, εργονομικά η DSLR έχει ένα προβάδισμα  στο κράτημα αν έχεις μεγάλα χέρια.

Dxomark indexing

Αν σε ενδιέφερε σπορ φωτογράφιση μονόδρομος η Sony a6000 σε σχέση με τις κάμερες που προανέφερα.

Αγορά από όπου τη βρεις φθηνότερα εκτός κι αν μιλάμε για μικρή διαφορά οπότε θα προτιμούσα Ελλάδα στο κάτω κάτω παίρνεις και μια βοήθεια αν το κατάστημα είναι φωτογραφικών ειδών στις απορίες σου, ε! κάποιο κόστος ενσωματώνεται στη τιμή λογικό.

Με ενδιαφερουν τα πορτραιτα και νυκτερινες ληψεις σε προσωπα κυριως

 

αν παρω μια απο τις δυο αυτες καμερες για ποσο καιρο θα εχω εξασφαλισει μια καλη ποιοτητα βαση τεχνολογιας?

 

Γιατι αμα ειναι να δωσω 500 ευρω και μετα απο 3 χρονια να μην αξιζουν σαν φωτογραφικες μηχανες καλυτερα να παρω το s8 η το u11 και να εχω την δυνατοτητα να τραβαω οποτε θελω φωτογραφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Με ενδιαφερουν τα πορτραιτα και νυκτερινες ληψεις σε προσωπα κυριως

Το πρώτο που αναφέρεις είναι ... επικίνδυνο (για την τσέπη).

Ζητάει  full frame.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Full Frame Κάμερα , δηλαδη σετάκι με φακό 1000 euro+ για ανθρώπους που θα έχουν την μηχανή στο auto? 

To 99% που ανοίγουν θέμα θέλουν να βγάζουν πορτραίτα και να βγάζουν βράδυ ( επειδη συνήθως αυτο δν μπορει να κάνει το κινητό τους) , και οι περισσότεροι απαντάτε θέλεις FF και prime (δηλαδη 1000+)

Γνώσεις θέλεις κατα κυριο λόγο , κάτι που δεν έχουν τα παιδιά που θέλουν να ξεκινήσουν αυτο το χόμπυ και δεν ειναι σωστό να τους προτείνουμε κάμερες που δεν μπορουν να εκμεταλευτούν ουτε στο 1% 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...