Προς το περιεχόμενο

εγκατάσταση gui σε ubuntu και απομακρυσμένη σύνδεση


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπάρχει ένας server με ubuntu 16.04 όπου συνδέομαι από windows με ssh (putty). δεν υπάρχει gui.

αυτό που θέλω είναι να εγκαταστήσω ένα gui (xfce) και να συνδέομαι πλέον είτε με gui είτε όπως τώρα με γραμμή εντολών

ξέρω βασικές εντολές στο linux, μπορώ να εγκαταστήσω το gui αλλά όταν το έκανα στον server δε μπορούσα μετά να συνδεθώ με το putty καθώς μου έβγαζε, άρνηση σύνδεσης, κάτι τέτοιο. προφανώς κάτι έπρεπε να είχα κάνει στον server. 

ποια είναι η καλύτερη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εγκατεστησες το gui με το xfce? Γιατι αλλο πραγμα ειναι αυτο

>sudo apt-get install xubuntu-desktop

και αλλο αυτο πχ

>sudo apt-get install xfce4 lightdm

παρολο που και τα 2 εχουν το ιδιο αποτελεσμα κατα 90%. 

 

Στο putty βαζεις τα στοιχεια σου κανονικα? Αλλαξες κατι στον ssh server του... σερβερ, πχ να συνδεεσαι σε αλλη πορτα? Αν θες βγαλε ενα screenshot που να φαινεται το σφαλμα του putty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καταρχήν να πω πως οι γνώσεις μου στο linux είναι ανεπαρκείς. τώρα προσπαθώ να τα μάθω οπότε σίγουρα μου ξεφεύγουν βασικά πράγματα. κάτι που θεωρείται αυτονόητο ίσως δε το έχω κάνει.

το gui το εγκατέστησα πληκτρολογώντας sudo apt-get install xubuntu-desktop

έκανα ρεσταρτ, ο server δούλευε αλλά όταν πήγαινα να συνδεθώ με το Putty με τον κλασσικό τρόπο που συνδεόμουν πάντα μου πετούσε σφάλμα αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τι. connection refused, αν θυμάμαι καλά. είχα χάσει την πρόσβαση

πλέον δεν έχει νόημα τι έκανα και πως θα το διορθώσω διότι εγκατέστησα πάλι το Ubuntu στο server, συνδέομαι κανονικά με το putty και θέλω μια βοήθεια για να το κάνω να δουλέψει και πως θα επιλέγω να μπω με gui ή με command.

διαβάζω κάποια πράγματα στο net, απ ότι κατάλαβα πρέπει στον server να ρυθμίσω τον ssh server αλλά χάνομαι λίγο.

λογικά το gui περάστηκε, διότι το είχα κάνει και σε κανονικό μηχάνημα τοπικά και δούλευε. το θέμα είναι τι πρέπει να γίνει για να μπορώ να συνδέομαι απομακρυσμένα

επίσης σε virtualbox εγκατέστησα κανονικά Ubuntu server, έβαλα και gui (με την ίδια εντολή) και με το Putty συνδεόμουν κανονικά (σε command εννοώ) γιατί στον server τώρα δε με άφηνε καν να συνδεθώ μετά την εγκατάσταση του gui?

Επεξ/σία από torq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια σημαντικη διαφορα που πρεπει να ξερεις αναμεσα στο ssh και στην "απομακρυσμενη συνδεση".

Οταν συνδεεσαι με ssh ειναι σαν να ανοιγεις ενα τερματικο στο αλλο συστημα, το οποιο τερματικο δεν εμφανιζεται καπου. Απλα ανοιγει ενα διαφορετικο (ssh) session και οταν τελειωσεις οτι κανεις, κλεινει. Μια οποιαδηποτε εφαρμογη τυπου remote desktop, πχ vnc ή teamviewer, συνδεεται στο υπαρχον session το οποιο στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το desktop enviroment του xfce. Και απο εκει και μετα ειναι σαν να εχεις μπροστα σου οτι θα εβλεπε και ο χρηστης που θα εχει ανοιχτο το xfce του. Ακριβως δηλαδη οπως λειτουργει το teamviewer στα windows.

Γενικα, ο ssh server ειναι μια χαρα προρυθμισμενος εξαρχης και δεν χρειαζεται να ρυθμισεις κατι επιπλεον εκτος αν θες εσυ κατι συγκεκριμενο, πχ να επιτρεψεις το login σαν root μεσω ssh, που το απαγορευει κανονικα. Να το θεσω αλλιως. Χρησιμοποιω ssh 10+ χρονια σε διαφορα συστηματα και ποτε δεν χρειαστηκε να κανω καποια ιδιαιτερη ρυθμιση. 

Για να απλοποιησεις τα πραγματα, συμβουλη μου ειναι να βαλεις ενα vnc σερβερ ή teamviewer στον σερβερ σου και να συνδεεσαι με την αντιστοιχη εφαρμογη απο το συστημα που θες. Φιλος μου που δεν εχει ιδεα απο τερματικο κλπ, χρησιμοποιει αυτα τα 2 για να κανει τη δουλεια του

https://www.realvnc.com/en/connect/download/vnc/

https://www.realvnc.com/en/connect/download/viewer/

Για το σφαλμα του putty δεν μπορω να σε βοηθησω αν δεν εχω περισσοτερες πληροφοριες.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επανέρχομαι διότι έκανα πάλι την ίδια διαδικασία κι έχω το ίδιο πρόβλημα.

αναλυτικά:

ενώ όλα δουλεύουν καλά, συνδέομαι με putty και εκτελώ sudo apt-get install xubuntu-desktop και sudo reboot

ο server κάνει restart και πάω να συνδεθώ πάλι με putty ακριβώς όπως συνδεόμουν πάντα (δεν άλλαξα καμία ρύθμιση)

αποτέλεσμα η παρακάτω εικόνα πριν καν πληκτρολογήσω το οτιδήποτε

Spoiler

putty.png.b34436422a514bb45f6554f2f9a87e1c.png

(μετά το restart ο server δουλεύει κανονικά πάντως, είναι τσεκαρισμένο.)

τι έχω κάνει λάθος ή τι δεν έχω κάνει; πως θα συνδεθώ πλέον στον server?

επίσης. έστω ότι βγάλω άκρη και συνδεθώ κανονικά σε γραμμή εντολών πως θα είχα πρόσβαση μέσω gui; γίνεται με το Putty;

πρέπει να εγκαταστήσω κάτι σαν το realvnc; πως θα γινόταν αυτό; μέσω της γραμμής εντολών; μετά πως θα συνδεόμουν;

τα φώτα σας

Επεξ/σία από torq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιον χρηστη συνδεεσαι στον σερβερ? Με τον root ή με καποιο απλο χρηστη? Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι καποιο πακετο (= απο αυτα που μπαινουν οταν βαζεις το xubuntu-desktop) αλλαζει την ρυθμιση του ssh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον server τι βγάζει η εντολή; (με δικαιώματα superuser)

#systemctl status sshd.service

 

Όσον αφορά το κομμάτι των gui μέσω ssh, αν χρησιμοποιείς linux ή bsd απλά προσθέτεις ένα flag -X στην εντολή ssh. Αν χρησιμοποιείς windows πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις κάποια υλοποίηση X server όπως https://sourceforge.net/projects/xming/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν root συνδέομαι

έχω φάει όλη τη μέρα σήμερα κοιτώντας τόσα βιντεάκια και άκρη δε βγάζω.

πέρασα πάλι το ubuntu, εγκατέστησα αυτή τη φορά το Mate 

sudo apt-get install mate-desktop

(προφανώς εγκαταστάθηκε. τώρα τι έπαιζε με το xfce ποιος ξέρει.)

κάνω restart και αυτή τη φορά μπορώ να συνδεθώ με το Putty όπως πριν.

διαβάζω για κάτι xming, x2go, x11 forward στο Putty

πάω να κάνω ότι βλέπω σε videos και δε δουλεύει τίποτα

κάτι πήγα να κάνω με το x2go αλλά μου πετάει  μήνυμα

enter passphrase to decrypt a key

προφανώς επειδή χρησιμοποιώ private key για authentication στον server.

τι διάολο βάζω εδώ;

Spoiler

x2go.png.bbdf4ef04d2d3b1a224e6c58265dbe1c.png

συνδέομαι με windows 10.

Spoiler

2.png.3b0104efb377657402c734a05a902096.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μετά από τόσους πειραματισμούς έβγαλα άκρη και κατάφερα αυτό που ήθελα.

συνδέομαι κανονικά με το X2Go σε περιβάλουν xfce όπως ήθελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...