Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω για εκτυπωτη Φωτογραφιων.


Mpouko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φορουμ

Βρησκομαι σε ερευνα αγορας για εκτυπωτη φωτογραφιων λογο της κορης μου και κατι 100δων φωτογραφιων που εχουν τραβηχτει και θελουν εκτυπωση...

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος κατι ποιοτικο και αν γινεται "οικονομικο"...

Επισης τι πρεπει να προσεξω στον εκτυπωτη απο χαρακτηριστηκα και τι με τις μελανες...

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φωτογραφίες οικονομικό και ποιοτικό στην αγορά και στα μελάνια δεν πάει.

Οικονομικοί υπάρχουν μέσα στο φάσμα των 35 έως 60 ευρώ τύπου inkjet αλλά είναι ακριβοί στα μελάνια.Πανάκριβοι θα έλεγα αν θέλεις να εκτυπώνεις 100άδες φωτογραφίες.Η ποιότητα εκτύπωσης δεν ισάξια επαγγεματικών εκτυπώσεων αλλά γενικά είναι καλή για οικιακές απλές εκτυπώσεις φωτογραφιών.

Για οικονομία στο μελάνι θα πρέπει να πας σε laser αλλά εκεί το κόστος αγοράς είναι μεγάλο και δε συμφέρει.

Δική μου πρόταση.Πας σε ένα φτηνό εκτυπωτή inkjet με την προϋπόθεση ότι παίζει με αναγεμισμένα μελάνια ,τα οποία αν μένεις ειδικά Αθήνα,μπορείς να τα γεμίζεις σε αρκετά σημεία με κόστος 5 ευρώ γιατί τα γνήσια είναι πανάκριβα.Προσέχεις να μην ξεπερνάς και κάποια όρια στην εκτύπωση φωτογραφιών και είσαι εντάξει.Αν αποφασίσεις για τέτοιο κάνεις μία έρευνα.Ο hp 2135 της κόρης μου δέχεται αναγεμισμένα και όπως είδα ξεκινάει στα 58 ευρώ (κάπως ακριβός η κόρη μου το είχε πάρει 36) καθώς και ο δικός μου hp 1510 αλλά δεν κυκλοφορεί πλέον.Γενικά οι hp δέχονται αναγεμισμένα.

Εγώ επειδή ήμουν στη δική σου θέση και ήθελα να εκυπώνω πολλές φωτογραφίες και εικόνες γενικά από google της εγγονής αρχικά γέμιζα τα μελάνια με 5 ευρώ,ώσπου έμαθα και τα γεμίζω μόνος με χύμα μελάνι και συριγγούλες και μηδένισα σχεδόν το κόστος.

Στις 22/4/2018 στις 9:06 ΜΜ, Mpouko είπε

Καλησπερα φορουμ

Βρησκομαι σε ερευνα αγορας για εκτυπωτη φωτογραφιων λογο της κορης μου και κατι 100δων φωτογραφιων που εχουν τραβηχτει και θελουν εκτυπωση...

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος κατι ποιοτικο και αν γινεται "οικονομικο"...

Επισης τι πρεπει να προσεξω στον εκτυπωτη απο χαρακτηριστηκα και τι με τις μελανες...

Ευχαριστω!

 

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ papoys1 για την βοήθεια. Ήθελα να ρωτήσω, ο hp 2135 έχει καλή ποιότητα φωτογραφιών? Γενικά αυτοι οι εκτυπώτες έχουν μεγάλη διαφορά από των φωτογραφιων? 

Να αναφέρω ότι το ποσό που έχω σκοπό να διαθέσω είναι εως 120-140€...έχεις κάτι ποιο ποιοτικό που να δέχεται αναγόμωση στο μυαλό σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/4/2018 στις 7:05 ΠΜ, Mpouko είπε

Ευχαριστώ papoys1 για την βοήθεια. Ήθελα να ρωτήσω, ο hp 2135 έχει καλή ποιότητα φωτογραφιών? Γενικά αυτοι οι εκτυπώτες έχουν μεγάλη διαφορά από των φωτογραφιων? 

Να αναφέρω ότι το ποσό που έχω σκοπό να διαθέσω είναι εως 120-140€...έχεις κάτι ποιο ποιοτικό που να δέχεται αναγόμωση στο μυαλό σου? 

Η ποιότητα είναι καλή.Πολύ καλή θα έλεγα.

Για να καταλάβεις τη διαφορά θα πρέπει να τις έχεις δίπλα και να τις συγκρίνεις.Απλά μετά από 4-5 χρόνια οι φωτογραφίες του εκτυπωτή χάνουν σιγά - σιγά .

Μέχρι τότε όμως απλά τις ξανατυπώνουμε.

Επίσης μπορείς να σκανάρεις παλιές φωτογραφίες που δεν είναι σε ψηφιακή μορφή και στη συνέχεια να τις εκτυπώσεις αν θέλεις να έχεις μία δεύτερη ή να τη δώσεις κάπου.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τυγχανει να εκτυπωνω εραιστεχνικα φωτογραφιες λογω ασχολιας με το θεμα θα πω τα εξης.

Καταρχην φθηνος εκτυπωτης και καλη ποιοτητα φωτογραφιων δε πανε μαζι, οπως μαζι δε παει καλη ποιοτητα και μη αυθεντικα μελανια.

Για φωτογραφιες που θα κρατησουν χρονια θες καλο φωτογραφικο εκτυπωτη (γενικος μπουσουλας με 6+ μελανια), θες θεντικα αναλωσιμα και ΚΑΛΟ χαρτι.

Εχω φωτογραφιες απο canon ip4000 εδω και 15 χρονια χωρις να εχουν παθει το παραμικρο. Καθως επισης κραταω και αλμπουμ Α4 λογω χομπυ απο εκτυπωσεις με τον PX730WD απο το 2012 και ειναι σαν καινουργιες.

Ομως σε καθε περιπτωση η εκτυπωση βγαινει πιο ακριβη απο οτι σε ενα φωτογραφειο, ισως αντισταθμιστει εαν αγοραστει εκτυπωτης με ink tanks ομως οι καλοι φωτογραικοι απο αυτους  κοστιζουν πανω απο 300-400Ε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε καλυτερα να τις εκτυπωσω σε καταστημα σωστα? Γιατι βλεπω οτι στο ποσο που σκευτηκα να διαθεσω δεν βλεπω να αξιζει να παρω κατι εφοσον και τα μελανια ειναι ακριβα εφοσον μιλαμε για αυθεντηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panoc είπε

οπως μαζι δε παει καλη ποιοτητα και μη αυθεντικα μελανια.

Ισχύει αυτό, είχα παλιότερα 2 εκτυπωτές Canon(ip48xx) και όταν δοκίμασα να γεμίσω με μη αυθεντικά μελάνια οι φωτογραφίες έβγαιναν με μπλε απόχρωση ενώ με τον καιρό ξεθώριασαν τα χρώματα σιγά - σιγά, οι φωτογραφίες που είχα εκτυπώσει με τα αυθεντικά διατηρούνται ακόμα σε καλή κατάσταση.

Πρόσφατα πήρα ένα φτηνιάρικο HP και γέμισα τα μελανοδοχεία με χύμα μελάνι από ebay. Αυτή τη φορά η φωτογραφίες είχαν κίτρινη απόχρωση. Κατάφερα όμως με αλχημείες να τον κάνω να εκτυπώνει με κανονικά χρώματα αλλάζοντας το color balance στο Photoshop. Λογικά και αυτές οι φωτογραφίες θα ξεθωριάσουν με τον καιρό.

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω να γεμίσω τα μελανοδοχεία με αυθεντικό μελάνι HP GT51/GT52 το όποιο προορίζεται για τους Ink Tank εκτυπωτές, έχω περιέργεια να δω εάν θα βγουν σωστά τα χρώματα αυτή την φορά.

Επεξ/σία από panospc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Mpouko είπε

Οποτε καλυτερα να τις εκτυπωσω σε καταστημα σωστα? Γιατι βλεπω οτι στο ποσο που σκευτηκα να διαθεσω δεν βλεπω να αξιζει να παρω κατι εφοσον και τα μελανια ειναι ακριβα εφοσον μιλαμε για αυθεντηκα.

Δυστυχως ναι.

17 ώρες πριν, panospc είπε

Την επόμενη φορά θα δοκιμάσω να γεμίσω τα μελανοδοχεία με αυθεντικό μελάνι HP GT51/GT52 το όποιο προορίζεται για τους Ink Tank εκτυπωτές, έχω περιέργεια να δω εάν θα βγουν σωστά τα χρώματα αυτή την φορά.

Το πλεον πιθανο ειναι παλι να ειναι εκτος τα χρωματα. Ο καθε εκτυπωτης εχει το δικο του Profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω κάπως και θα ποστάρω 

φωτογραφία αρχική από google και η ίδια την οποία έχω εκτυπώσει με τον αρχαίο hp 1510 των 39 ευρώ την έχω σκανάρει με τον ίδιο και το αποτέλεσμα είναι αυτό.

Περισσότερο να δείτε τις διαφορές χρωμάτων αλλά πιστέψτε με ειλικρινά η πρωτότυπη φωτογραφία που έχω εκτυπώσει είναι πολύ καλή σε χρώματα  ποιότητα αλλά το σκάνερ δεν μπορεί να αποτυπώσει την πραγματικότητα η οποία ελάχιστες διαφορές έχει με την πρωτότυπη.

Έχω εκτυπώσει πάνω από δύο χρόνια φωτογραφίες τις έχω πλαστικοποιήσει και είναι ακριβώς σαν να εκτυπώθηκαν σήμερα.

 

 

αρχική.jpg

σκαναρισμένη.jpg

Και να συμπληρώσω το έγχρωμο είναι γεμισμένο από εμένα με σύριγγα και χύμα μελάνι το οποίο έχω αγοράσει 1,50 τα 500 ml .

 

Βέβαια  για κάποιον που εκτυπώνει με ορίτζιναλ μελάνια δεν συμφέρει με την καμία.Πολύ πιο φτηνά στο φωτογραφείο και σίγουρα καλύτερη ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Θα διαφωνήσω κάπως και θα ποστάρω 

φωτογραφία αρχική από google και η ίδια την οποία έχω εκτυπώσει με τον αρχαίο hp 1510 των 39 ευρώ την έχω σκανάρει με τον ίδιο και το αποτέλεσμα είναι αυτό.

Περισσότερο να δείτε τις διαφορές χρωμάτων αλλά πιστέψτε με ειλικρινά η πρωτότυπη φωτογραφία που έχω εκτυπώσει είναι πολύ καλή σε χρώματα  ποιότητα αλλά το σκάνερ δεν μπορεί να αποτυπώσει την πραγματικότητα η οποία ελάχιστες διαφορές έχει με την πρωτότυπη.

Θα σου ελεγα να προσπαθισεις να εκτυπωσεις αυτη

35871647386_094ca07b91_z.jpgMedieval Castle of Patras by panoc, on Flickr

ή ακομα καλυτερα αυτη

31819821544_28e7a66c67_z.jpg01290010 by panoc, on Flickr

και να δεις τις διαφορες, με τη προυποθεση οτι εχεις σοβαρο monitor, οχι απλα καποιο IPS ή VA αλλά πληρες καλιμπραρισμενο με spider και ανω του 99% καλυψη SRGB για να τις βλεπεις σωστα στο Monitor σου.

Απο την αλλη για δεις διαφορες θα πρεπει αν τις τυπωσεις σε Α4, σε χαρτι ιδιο με το δικο μου και να τις συγκρινεις με τις δικες μου απο τον PX730....

(αυτο το καιρο χρησιμοποιω το Epson Legacy Platine, αλλα εχω χρησιμοποποιησει και Hahnemühle Baryta Satin/ Matt FineArt , Magiclée Verona 250  και διαφορα αλλα....)

 

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έχω εκτυπώσει πάνω από δύο χρόνια φωτογραφίες τις έχω πλαστικοποιήσει και είναι ακριβώς σαν να εκτυπώθηκαν σήμερα.

 

Εφοσον ειναι πλαστικοποιημενα ο μονος λογος για να χαλασουν ειναι η απευθειας εκθεση στο φως του ηλιου, οσο χαλια χαρτι/μελανι/κτυπωση και να κανεις δε προκειτε να παθουν κατι εαν δε τις βλεπει ο ηλιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνο και εγώ όταν θέλω να εκτυπώσω κάποια ξεχωριστή θα πάω σε επαγγελματικό γιατί δεν υπάρχει σύγκριση.

Αλλά όταν έχεις τη μικρούλα και θέλει  5-10 φωτογραφίες Α-4 την ημέρα για πλάκα δεν υπάρχει άλλη λύση.Γίνεσαι χακεράς του εκτυπωτή γιατί δεν παίζει να πληρώνεις γνήσια  μελάνια ή να πας σε επαγγελματία.

Γενικά σήμερα επικρατούν τα ψηφιακά αρχεία εικόνων που όταν θέλουμε να τις δούμε τις βάζουμε σε κάποια συσκευή.Ελάχιστοι πλέον κρατάνε άλμπουμ φωτογραφιών παρά μόνο από κοινωνικές εκδηλώσεις (γάμους - βάπτιση κ.λ.π) που εκεί θα καλέσεις επαγγελματία.

Επίσης δεν έχω καμιά φοβερή μηχανή και με καλύπτει ο εκτυπωτής να βγάλω κάποιες για την πλάκα μου.Κάποιος που θέλειο τέλειες πληρώνει και τις εκτυπώνει.

Edit.Εκτύπωσα την πρώτη σε φωτογραφία 15χ10 γιατί ήταν και μικρό το αρχείο και σε πιο μεγάλη θα έχανε.Σίγουρα δεν εκτυπώθηκε τέλεια αλλά τα χρώματα είναι καλά και επειδή μου αρέσει θα την κρατήσω.Τη δεύτερη που αφορά το όμορφο πρόσωπάκι ενός παιδιού δεν θέλησα  να την εκτυπώσω.:)

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2018 στις 6:35 ΜΜ, panoc είπε

Το πλεον πιθανο ειναι παλι να ειναι εκτος τα χρωματα. Ο καθε εκτυπωτης εχει το δικο του Profile.

Σήμερα γέμισα τα μελανοδοχεία με το μελάνι HP GT51/GT52, μετά τύπωσα αρκετές φωτογραφίες και τα χρώματα προς το παρών βγήκαν ολόιδια με τα αυθεντικά. Ξανά τύπωσα και μερικές φωτογραφίες που είχα τυπώσει παλιά με τα αυθεντικά, τις έβαλα δίπλα-δίπλα για σύγκριση και δεν διέκρινα καμία διαφορά στα χρώματα.

Επεξ/σία από panospc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η αγοράς ενός εκτυπωτή για φωτογραφίες αποκλειστικά, τι έχετε να προτείνετε τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 11/5/2018 στις 3:52 ΜΜ, panospc είπε

Σήμερα γέμισα τα μελανοδοχεία με το μελάνι HP GT51/GT52, μετά τύπωσα αρκετές φωτογραφίες και τα χρώματα προς το παρών βγήκαν ολόιδια με τα αυθεντικά. Ξανά τύπωσα και μερικές φωτογραφίες που είχα τυπώσει παλιά με τα αυθεντικά, τις έβαλα δίπλα-δίπλα για σύγκριση και δεν διέκρινα καμία διαφορά στα χρώματα.

Ναι δεν πρόκειται να δεις διαφορές στα χρώματα ακόμη και αν γεμίσεις με τα ακόμη πιο φτηνά π.χ. 1,5 ευρώ τα 500 ml που γεμίζω εγώ.όλοι με κινέζικα γεμίζουν και ας λένε μεγάλα παχιά λόγια για την ποιότητα των μελανιών τους.Ενδεχομένως και χωρίς αυτό να είναι πάντα σίγουρα σε βάθος χρόνου τα γνήσια να έχουν πιο καλές αντοχές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...