Προς το περιεχόμενο

Φακό για πορτραίτα ( Canon 1300d)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Dr_73

Καμιά φορά ο γραπτός λόγος δεν αποτυπώνει τη διάθεση :) . Δεν έχω καμία όρεξη να αντιδικήσω, δεν είμαι nickolas :) . Ότι ανέφερα το ανέφερα με καλή διάθεση, όχι επιθετική. :)

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί την ίδια φωτογραφία δεν θα βγάλω και με αυτόματη εστίαση, τι παραπάνω προσφέρει η χειροκίνητη. H Canon π.χ. έχει στο οπλοστάσιό της 3 φακούς 50mm για όλα τα βαλάντια, από τον φθηνό F1.8 μέχρι τον F1.2 L, που καλύπτουν όλες τις οικονομικές δυνατότητες του αγοραστή, και που γίνοναι εξαιρετικοί φακοί πορτρέτου στις crop μηχανές.

Ναι δεν τραβάω με manual εστίαση και το είπα ήδη. Σαν και μένα είναι όλοι οι φίλοι και γνωστοί, δεν ξέρω κανέναν να τραβάει manual, ούτε καν φίλος μου επαγγελματίας φωτογράφος με Canon 5D. Δεν βρίσκω τον λόγο.

Και φυσικά δεν θεωρώ καθόλου σωστό να προτείνεις φακό με manual εστίαση, όταν ο άλλος ζητάει να πάρει την πρώτη του DSLR, ερχόμενος μάλιστα από κινητό. Θα πάθε σοκ και θα την πετάξει, αντί να του δοθεί κίνητρο να εντρυφήσει στην φωτογραφία.

Με το σχόλιό σου μου θύμισες, χωρίς παρεξήγηση, αλλά αντιθέτως με διάθεση χιούμορ, την ατάκα του Shwartz στο Τ5, "I am old, not obsolete". :)

Την άποψή μου είπα και οι απόψεις έχουν καταγραφεί. Ο καθένας που μας διάβασε, κρίνει. Υγεία!! :)

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω και εγω manual φακους μου αρεσουν αλλα αν γενικα βιαζομαι/επειγομαι εκει θελω και το autofocus μου.... ειναι περισσοτερη μανουρα με manual αν εχει long throw το φοκους ρινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Manual εστιασης φακο θα επαιρνα μονο για βιντεο, στατικο κιολας.

Ντινάρας , ως κάτοχος , πες μου , καλή επιλογή η d610 ; Γιατί εκεί κατέληξα τελικά !!!!

Απλά μέχρι να συνδέθεί ο τραπεζικός λογαριασμός με τον paypal ... (για να κάνω παραγγελία από το e-infin) με βλέπω να καλοκαιριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, ειναι καλη επιλογη. Ειδικα αν αρχισεις και χτιζεις με φακους τη συλλογη σου ^^

απο που την βρηκες και ποσο?

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...