Προς το περιεχόμενο

Φακό για πορτραίτα ( Canon 1300d)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έναν καλό φακό παιδιά για πορτραίτα στην Canon 1300D .

Δεν θέλω οικονομικό περιορισμό 

Έχω μόνο τους 2 κίτ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ntinaras είπε

L στην 1300D? :lol:

Λόγω crop αισθητήρα, προτείνω έναν από αυτούς:

Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
EF-S 60mm f/2.8 Macro USM

Εγώ πορτρέτα πάντως μέχρι τώρα βγάζω με τον Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM στην 500D μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1.8 θα είσαι μια χαρά με τον Canon 50

()https://www.skroutz.gr/s/6893483/Canon-EF-50mm-f-1-8-STM.html)

 Θα συμφωνήσω ότι στην 1300D δεν αξίζει να βάλεις φακό της L σειράς. Θα είναι σαν να παίρνεις στον πενταχρονο που μαθαίνει ποδήλατο ο, τι πιο ακριβό υπάρχει! 

Από την άλλη, ο πενηντάρης με το crop του 1.6 γίνεται 80 και θα σου δώσει όμορφο βινιεταρισμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το L γυαλί για την 1300D. Οποίος το κάνει θα δει τεράστια διαφορά από ότι με τον κιτ φακό. 

Η διαφορά έαν μετά αναβαθμίσει και το σώμα θα είναι επισης σημαντική αλλά μικρότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickolas είπε

Μια χαρά είναι το L γυαλί για την 1300D. Οποίος το κάνει θα δει τεράστια διαφορά από ότι με τον κιτ φακό. 

Η διαφορά έαν μετά αναβαθμίσει και το σώμα θα είναι επισης σημαντική αλλά μικρότερη. 

nickolas, μετά συγχωρήσεως, ήλθες και σε αυτό το θέμα να τα κάνεις μαντάρα; Διάβασα ΟΛΟ το θέμα σου που κλειδώθηκε τελικά, για δήθεν ισότητα ή... υπεροχή κινητών vs DSLR (!!!!!!!), θέλουμε να συζητάμε σοβαρά σε παρακαλώ. Να λες στον άνθρωπο για φακό L στην 1300D, είναι ότι πιο αστείο υπάρχει. Έχει άριστους φακούς για crop μηχανές, δεν είναι ανάγκη να πάμε στους L. Ο φακός πρέπει να έχει μια αντιστοιχιά με τις δυνατότητες του σώματος και του αισθητήρα, δεν βάζουμε τον καλύτερο φακό στην πιο entry dslr.

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Χειροκίνητη εστίαση, τρέχα γύρευε δηλαδή. Για να εστιάσεις με τέτοιους φακούς, χρειάζεται στο viewfinder να υπάρχει ο αντίστοιχος οδηγός, που όλες οι σύγχρονες μηχανές, όσες τουλάχιστον έχω δει, ΔΕΝ έχουν. Τέτοιον οδηγό είδα σε dslr με φιλμ δεκαετίας 1980, στις σημερινές μηχανές είναι αδύνατον να εστιάσεις χειροκίνητα, εκτός αν κάνεις συνεχώς μαθηματικούς υπολογισμούς και μετράς αποστάσεις με ακρίβεια. Οπότε είναι άκυρες οι προτάσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Χειροκίνητη εστίαση, τρέχα γύρευε δηλαδή. Για να εστιάσεις με τέτοιους φακούς, χρειάζεται στο viewfinder να υπάρχει ο αντίστοιχος οδηγός, που όλες οι σύγχρονες μηχανές, όσες τουλάχιστον έχω δει, ΔΕΝ έχουν. Τέτοιον οδηγό είδα σε dslr με φιλμ δεκαετίας 1980, στις σημερινές μηχανές είναι αδύνατον να εστιάσεις χειροκίνητα, εκτός αν κάνεις συνεχώς μαθηματικούς υπολογισμούς και μετράς αποστάσεις με ακρίβεια. Οπότε είναι άκυρες οι προτάσεις σου.

Δεν είναι δημοφιλής επιλογή, ούτε τόσο εύκολη . Ούτε για γκατζετάκηδες . Αλλά προφανώς η  samyang , η volgtlander , η carl zeis και οι πελάτες τους που αγοράζουν τέτοιους φακούς, δεν είναι άκυροι  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το πάρεις. Δεν είπα ότι είναι άχρηστοι φακοί γενικώς, είπα ότι είναι άκυρη πρόταση, διότι είναι πολύ δύσκολη η χρήση τους. Για μένα που δεν ξέρω να εστιάζω manual με μαθηματικούς υπολογισμούς, είναι άχρηστοι, όπως και για πάρα πολλούς άλλους πιστεύω. Και βλέπω ότι έχεις την τάση συνεχώς να προτείνεις φακούς με manual εστίαση, εν έτει 2018 και όταν έχουμε άλλους να υποστηρίζουν ότι... τα κινητά έχουν ξεπεράσει τις DSLR. Πιστεύω ότι οι προτάσεις αυτές είναι πάρα πολύ εξειδικευμένες, δεν αρμόζουν στο γενικό σύνολο, και δεν είναι σωστές και κατάλληλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

 Για μένα που δεν ξέρω να εστιάζω manual με μαθηματικούς υπολογισμούς, είναι άχρηστοι, όπως και για πάρα πολλούς άλλους πιστεύω. Και βλέπω ότι έχεις την τάση συνεχώς να προτείνεις φακούς με manual εστίαση, εν έτει 2018 και όταν έχουμε άλλους να υποστηρίζουν ότι... τα κινητά έχουν ξεπεράσει τις DSLR.

Η αντίδρασή σου, σε ... φέρνει κοντά σε αυτούς που υποστηρίζουν τα κινητά ! Προφανώς είσαι νεότερος και δεν είχες χρησιμοποιήσει ποτέ manual εστίαση , οπότε σου φαίνεται σαν ατμοκίνητο τρένο . Η τάση μου που λες, αφορά τη συγκεκριμένη πρόταση , που έγραψα σε 2 threads . Φακούς πορτραίτου. Ανέφερα δύο φορές τον ίδιο φακό , τονίζοντας πάντα ότι είναι κάτι ιδιαίτερο .

Τυχαίνει να έχω δει αποτελέσματα από φίλους επαγγελματίες ... και απλά τα σπάει (το αποτέλεσμα) .

Παράδειγμα,  κοίτα εδώ τι κάνει το f/1.4 !!!!! (ή εδώ με iso 200 και 1/80 )

National Monuments

Και πίστεψέ με , πριν τις autofocus , η μάνα μου έβγαζε φωτογραφίες με χειροκίνητη εστίαση με τη nikon f2 , χωρίς ολοκληρώματα, μιγαδικούς ή φανταστικούς αριθμούς !

ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΕΔΩ, ΕΤΣΙ ; Σαφώς δεν είναι δημοφιλής επιλογή , αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζονται χαρακτηρισμοί (και για μένα είναι άχρηστες οι φωτογραφικές των κινητών, αλλά προσπαθώ να μην το αναφέρω συχνά).

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...